Autor: Ondrášeček
Čas: 2020-11-11 00:00:02
Klam vlády odborníků
U spousty, i velmi inteligentních, lidí se setkávám s argumentem, že ministerstvo XY potřebujeme, protože nám v něm vládnou odborníci, kteří to zařídí. Tento argument považuji za chybný dokonce na dvou rovinách: Ne vždy nám totiž odborníci skutečně vládnou – často se jedná prostě o lidi s politickými konexemi. I kdyby nám však vládli, neznamená to nutně, že opravdu dokážou optimálně řídit nějaké odvětví – důležitou rolí v úspěchu hraje i náhoda. Devět lidí se něco s nějakou idejí pokusí podniknout a selžou a desátému se to zrovna povede. Roli v nalezení dobré služby tak podle mě sice hraje i to, jak dobré znalosti a kompetence někdo má, ale nakonec je v praxi zásadní podmínkou, kolik lidí v tomhle extrémně složitém světě vůbec má možnost vyzkoušet své nápady. Celý argument o vládě odborníků tak vnímám jako argumentační klam – dovolávání se autority. Až vám ho někdo bude předhazovat, nenechte se oklamat. :-)
Skvělý text od Matthiase rozšiřující toto téma naleznete zde.
Skvělý text od Matthiase rozšiřující toto téma naleznete zde.
Přečtení: 45377
Komentáře
Komentář 60594
Radšej nech mi vládnu volení zástupcovia než samozvaní ankapisti.
Komentář 60596
Komentář 60597
Komentář 60600
Komentář 60606
Komentář 60609
Komentář 60617
Komentář 60627
Komentář 60629
Komentář 60632
Komentář 60633
Komentář 60634
Takhle už jsem se dlouho nezasmál. Nehacknul někdo norkův účet, že plodí takové nesmysly?...no jo, nehacknul.
Komentář 60610
ale myslíte že by na životní prostředí přijali nějakého vědce, jenž by popíral vliv člověka na globální oteplování, když linie již byla vytyčena a rozjížděj se miliardový kšefty na tu vochranu přírody ?
Komentář 60616
Komentář 60604
Komentář 60601
Komentář 60607
Komentář 60612
Komentář 60619
Komentář 60635
A subjekty na trhu si konkurují? To sice ano, ale zároveň se někdy snaší většina z nich najít řešení nějaký poptávky/problému. Takže jich na tom maká daleko víc, než zaměstnanců státu a maj daleko vyšší motivaci, protože to dělají i pro sebe. A navíc takové informace by se staly velmi žádaným zbožím, tudíž by byla daleko větší dnaha je draze prodat, takže bych se nebál, že ke sdílení dat nebude docházet. Jen se budou sledovat a sdílet ta reálně potřebná a ne jak dneska, kdy jen v EU existují 4 !! různé metodiky, jak počítat mrtvoly způsobené čínských komunistickým virem.
Komentář 60643
Komentář 60658
A jak je u vás zvykem, přečtete si a po svém vyložíte jen část mého příspěvku a zbytek raději vynecháte, neboť se vám nehodí.
Komentář 60661
Komentář 60663
A embargo není uvaluje stát na firmy a ne na sebe - protože zakazuje svým firmám obchodovat s daným státem. To v soukromém sektoru nenajdete.
Clo? To snad nemůžete myslet vážně, že to je jako v soukromém sektoru. Jako že budu dobrovolně kupovat vlastní produkci za dráž a případně v horší kvalitě?
Srovnávat to s diskriminací, když firma případně škodí sama sobě a za svoje prachy.
Ostrakizace? To, když budu někoho ostrakizovat, taku budu jeho klientům vyhrožovat odvetou a případně ji provádět?Ale jděte.
Slevy na volném trhu... to jako chcete srovnávat s cly, které jsou naopak "akčním" zdražením? :-)
Komentář 60667
A tie prirovnanie ste si samozrejme poprekrúcal podľa seba tak aby to vyznelo smiešne, ale moja chyba, skôr som nemal čas to podrobnejšie rozviesť.
Takže clo prirovnávam k tomu že v ankape niekomu predám lacnejšie a niekomu drahšie. Takže ako keby ten druhý platil o clo viac.
Diskriminácia je že jeden štát druhému nedovolí predávať tovar a ostrakizácia že od druhého štátu nedovolí nakupovať tovar. Podobne ako v ankape od konkrétnej osoby nemusím nakupovať a nemusím jej ani predávať.
Komentář 60694
Komentář 60697
Komentář 60703
Komentář 60721
Stát se mě neptá, stát donucuje. FB či Google mi maximálně smažou účet nebo napaří pokutu dle předem dobrovolně oboustanně podepsané a odsouhlasené smlouvy ať už obchodní nebo zaměstnanecké. Stát ne. Ten bouchne do stolu a nařídí ti a někdy tě nechá i zavraždit.
Komentář 60724
Komentář 60734
Situace je ovšem taková, že mnoho lidí ten dvojí metr pod vlivem nejen státní propagandy uplatňuje a podporuje (jako vy) a vyžaduje to i od ostatních, takže situace je taková, jaká je.
Komentář 60792
Komentář 60855
Pouze je většinou příliš silný a lidé příliš zmanipulovaní či na něm závislí. A nějaké báchorky o původu státnosti jsou jen otrávený jed kolem huby.
Komentář 60865
Komentář 60868
Komentář 60870
Komentář 60874
Odhliadnuc od toho, že (čo sa tu už párkrát preberalo), pojem "vlastníctvo pozemku" znamená niečo iné v ankapovej teórii než v bežnej reči.
To, čo ankapové teórie označujú ako vlastníctvo nejakého územia, sa štandardne označuje ako "zvrchovanosť", a súčasné "vlastníctvo" je v reči ankapistov niečo ako "dedičný prenájom".
Komentář 61191
Ale je možné se snažit dopátrat, třeba jako při restitucích, původních vlastníků.
A v tvým druhým odtavci mám zhruba pravdu. Dokonce se platí i nájem - daň z nemovitosti případně dědická daň.
Komentář 60886
Komentář 61192
Komentář 60720
Clo evidentně nechápete - to není o tom, že někomu prodávám dráž a jinému levněji. To je, že někdo veze někam zboží a já bych ho násilím nutil odvádět z něj poplatky do mé kapsy. To, že se to projeví na konečné ceně a politici to uvádějí jako hlavní důvod (ochrana domácích výrobců, kteří pak následně vyšroubují ceny těsně pod clenou konkurenci, takže biti jsou zákazníci) je pro ty jednodušší v populaci.
Diskriminace není, že někomu nedovolím prodat zboží, ale že si u něj nekoupím.A to je dost rozdíl (Vy byste na trhu nejakého neoblíbeného trhovce nutil neprodávat?)
Ostrakizace je pouze slovní označení a výzva ostatním, aby třeba u něj nekupovali. A nevím, že by to státy moc uplaňovaly. Ty prostě zakážou obchodovat s někým a basta.
Komentář 60723
Prečo boli Vaše prirovnania chybné som Vám vysvetlil, nie je moja chyba že to nedokážete pochopiť.
Práveže o tom to je, clo zvyšuje cenu dovážaných výrobkov a tak cenovo zvýhodňuje domácu produkciu. Pokiaľ silou-mocou chcete radšej kúpiť zahraničný výrobok tak clo Vám v tom nebráni, len Vás to bude stáť viac. Podobne ako Vás bude stáť viac ak dostanete menšiu ( alebo žiadnu ) zľavu a iný zákazník zľavu dostane.
Veď to že jeden štát od druhého niečo odmietne nakupovať neznamená že iný štát to nakupovať nemôže, tak v čom sa to od ostrakizácie líši? Vy miešate dohromady hrušky s jablkami, štáty so súkromnými firmami a potom Vám z toho vychádzajú nezmysly.
Komentář 60736
Má přirovnání asi přesahují určité limity (chápání?), ale holt se na tom nedohodnem, ale rotaci Země to naštěstí nezastaví.
Clo nebrání nákupu některých výrobků? No pokud uvalíte třeba 50%, tak daný dovozce to prostě zabalí a vy si od něj konkrétně nic nekoupíte, takže reálně brání.
A proč by obchodník dával někomu větší nebo menší slevu (krom třeba věrnostních programů - jiné významné jsem nezaznamenal)? Aby nasral ty ,kterým slevu nedá a konkurence po něm radostně skočí? To byste moc nevydělal.
A s čím tedy srovnáváte ostrakizaci v mezistátním obchodu? Vámi zmíněná cla ani embargo tomu neodpovídají, takže mícháte hrušky s banánama vy. Musíte napsat, co konkrétně s čím srovnáváte, aby z toho byla plodná diskuze.
Komentář 60793
Mne v tom prirovnaní medištátnych vzťahov ku ankapu išlo o to že nad štátmi nie je žiadna nadradená moc iba dobrovoľné zväzky štátov, čí sa medzinárodné vzťahy podobajú na ankap. A ako vidíme vyzerá to potom presne ako v pesimistických predstavách etatistov o ankape. Silnejší pes mrdá, menšie štáty "dobrovoľne" súhlasia s nie práve najvýhodnejšími dohodami, niektoré štáty bohatnú na úkor iných štátov atď.
Komentář 60856
Pokud tam píšu o 4 letém období a to je co za státní zřízení?...A pro jistotu to svou druhou větou bagatelizujete jako nepodstatný rozdíl.
A k tomu vašemu přirovnání - já jsem taky tvrdil, že státy jsou vůči sobě v určité anarchii (vynecháme - li takové deatily jako EU a OSN - které mají mocenské choutky taky). Jenže to není vztah jako mezi firmou, která chce nakoupit od jiné firmy. Těžko asi ozbrojenci PENNY budou vyhrožovat dodavateli zeleniny, aby jim dodával levnějc a když bude dodávat jinam, tak na něj vlítne. Jak jsem psal, firmy nemají se svými zákazníky vztah vladař - poddaný. Když se bude chovat blbě, tak holt od nich odejdou ke konkurenci ( a přitom se nemusí hnout z baráku narozdíl od "občanů").
Komentář 60867
Komentář 60603
Navíc, jaký je rozdíl v tom, že by vám vládl někdo samozvaný a někdo někýmzvaný?
Komentář 60608
Komentář 60615
1. Z ministerstva se udělá "firma jako jakákoliv jiná".
2. Dokazuje se, že je lepší, když firmy soutěží na volném trhu.
To sporné je ovšem bod 1, že…
Komentář 60620
Komentář 60622
- Tomu se říká "zamlčený předpoklad".
argumentace se vede úplně jinak.
- Pokud se nepředpokládá, že ministerstvo je "firma jako jakákoliv jiná", jaký je smysl dokazování, že je lepší, když firmy soutěží na volném trhu?
Komentář 60628
Komentář 60640
- Že je mezi nimi kategorický rozdíl. Ministerstvo je instituce kontroly území, orgán moci, tudíž nemůže být firmou. Vlastně je zavádějící, když anarchokapitalisté mluví o bezpečnostních agenturách v ankapu jako o firmách. To totiž nejsou firmy, nýbrž instituce kontroly území/orgány moci jako ministerstva. Organizace, která jednostranně vynucuje něčí vůli, samozřejmě není firmou.
Komentář 60641
Komentář 60650
- Jde o to, zda není zavádějící říkat něčemu takovému volnotržní poskytování práva. Někde přijdou anarchokapitalisté a řeknou "Zabíráme tohle území. Bude to na něm po našem". Čím podstatným se to liší od založení státu, řekněme Liberlandu?
"Volnotržní" dává smysl nazývat bezpečnostní agentury podnikající v určitém právním rámci, ale nikoliv už organizace, které ten právní rámec vytváří. To jsou vždy orgány moci/instituce kontroly území, ne firmy.
2. Se zbytkem samozřejmě souhlas. Dokud stát bude poskytovat něco jiného než právní rámec, vždycky to tak bude.
Komentář 60642
že každý vlastník kterej si pořídí ochranku si vlastně pořizuje Ministerstvo obrany ??
Jestli vám to udělá radost, tak třeba jo,
já bych si ovšem na svém území raději pořídil
Ministerstvo války tak jak se to jmenovalo dříve...
Komentář 60651
- Ne, stejně jako když začnete pěstovat brambory, nepořídíte si tím Ministerstvo zemědělství. Ochranka je firma, protože je to organizace poskytující služby v určitém právním rámci. Ale organizace, která vytváří ten právní rámec, už není firma, ale orgán moci/instituce kontroly území/suverén… Předpokládám, že sociologové by pro to měli mít termín.
Komentář 60693
Komentář 60696
Komentář 60699
V ancapu by to taky nebyla žádná selanka, ale stát (subjekt naprosto mimo kontrolu jednotlivce) by v tom nehrál žádnou roli.
Komentář 60702
Komentář 60710
Komentář 60722
Komentář 60737
Díky státu například min.akcionáři fy Cetin (infrastruktura O2) při jejich vytěsnění skupinou PPF v roce 2015 přišli o 37% hodnoty jen v cenách akcií. Vytěsňovalo se samozřejmě (dle zákona) na základě znaleckých posudků PPF. Takže jak to asi mohlo dopadnout? Jo, sdát zajišťuje super prostředí.
Na trhu by jejich akcie nebyly bezcenné, ale měly o 1/3 vyšší hodnotu. Takže ne že by nedosli to vaše NIČ, ale mnohem vyšší částku.
Komentář 60738
Takovou spravedlnost propagujete?
Komentář 60795
Komentář 60854
Tady máte linky : je to tedy 173Kč vs 424.
https://hlidacipes.org/vytesneni-mensinovych-akcionaru-v-rezii-ppf-dobry-byznys-pro-velke-hrace-spatny-pro-male/
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ppf-ovladla-cely-cetin-drobne-akcionare-vyplati-do-10-unora/r~28103fa2b92c11e5928a002590604f2e/
Komentář 60869
Komentář 60871
Komentář 60879
Komentář 60875
Představte si, že v roce 2006 jste si v bance koupil a ponechal tam v trezoru zlatou cihlu. A v r. 2008 vam samá banka sdělí, že si tu cihlu bere zpátky, protože jich má stejné nejvíc a vám dá 90% hodnoty a jinak smůla. Řekl byste si z dnešního pohledu, že se ta banka zachovala dobře, že vám vlastně vyplatila tučné odstupné, jinak byste nedostal NIČ?
Komentář 60877
Komentář 60889
Zlato nie je akcia podniku, kupovať menšinový podiel vo firme o ktorej viete že väčšinový vlastník ju chce ovládnuť celú nie je práve lukratívne.
Najmä ak existujú aj iné spôsoby ako sa zbaviť drobných akcionárov. Viem o prípade kde sa väčšinový vlastník akcií zbavil drobných akcionárov tak že rozhodol o navýšení majetku na niekoľkonásobok. A kto by do svojich akcií lial ďalšie peniaze, keď väčšinový akcionár môže brániť vo vyplácaní dividend a peniaze bude z firmy vyťahovať inak než dividendami?
Komentář 61190
Zlato není akcie podniku, ale pokud budete kupovat zlato ke konci krize a víte, že přijde konjunktura, tak to není zrovna lukrativní - dle vašich slov.
A pokud se většinový vlastník rozhodne ovládnout celý podnik, tak by na volném trhu záleželo, jak jsou napsané smlouvy a dle jakých případných právních norem by se postupovalo. Zvláště, pokud by se, dle vašeho posledního odstavce, začal chovat většinový vlastník v rozporu a se smlouvou a spojenými normami.
To pak by měl zasáhnout soud a to tak, že narozdíl od státních efektivně. To, že to naše soudy a zákony dovolují je věc jiná a důsledek lobbingu velkých vlastníků při tvorbě státních zákonů.