Autor: Urza
Čas: 2019-04-22 00:00:02
Lidské preference
Jistě znáte spoustu lidí, kteří na jednu stranu souhlasí s omezením nákladní dopravy ve městě, ale zároveň jim vadí platit více za zboží (jehož cena vzroste v důsledku takových omezení), případně podepíší petici proti stavbě obchoďáku či parkoviště místo parku, ale pak tam nakupují či parkují víc, než kdy chodili do parku, nebo jdou protestovat proti fabrikám znečišťujícím životní prostředí, ale pak stejně hojně nakupují a využívají jejich produkty; jednají tak proto, že si kolikrát sami neuvědomují souvislosti, což je naprosto v pořádku, nikdo nemůže vědět všechno. Co z toho ale plyne? Že ptát se lidí na jejich preference (nebo je o nich nechat demokraticky hlasovat) nepřináší výsledky odpovídající realitě; jejich skutečné preference nelze zjistit jinak než tak, že je necháme jednat na volném trhu – pouze činy, nikoliv slovy, člověk demonstruje, co mu skutečně přináší užitek.
Přečtení: 16759
Komentáře
Komentář 35909
A to je hlavní z věcí, který mě na anarchokapitalismu serou - ta bohapustá absence "měkkejch" pravidel, který jsou dobrý pro život.
Komentář 35917
- Kdysi, v dobách temna, se tomu říkalo "hřích"…
2)Alkoholik si možná uvědomuje, že mu chlast škodí po všech stránkách a fakt, že v něm zahučí flaška tvrdýho denně podle mě neznamená, že je za svůj stav rád. Vyvozovat preference lidí jen z toho, jak jednají podle mě taky není úplně rozumný.
- Jinými slovy, lidé můžou mít jen nehříšné, rozumné preference…
Komentář 35910
Komentář 35911
Komentář 35912
Samozřejmě, správná cesta z tohodle je mít rodinu a kamarády, který pro Tebe chtěj to nejlepší a nedovolej Ti udělat nějakou velkou blbost, případně pomůžou, pokud ji uděláš. Určitě ne stát.
Komentář 35918
- Bude.
Komentář 35913
Komentář 35928
měl by jste vejce a čokoládu a přitom byste mohl ještě zmlátit pár ženskejch a nikdo by vás kvůli tomu nepopotahoval za diskriminaci pohlaví...
To na Ježíška je to více nejistý, taky je zavříno ale pokud jste zlobil, nedostanete vod Ježíška nic a můžete leda tak vokusovat jehličí z vánočního stromku...
Komentář 35914
Komentář 35921
Pokud park provozuje soukromník, vybírá vstup a/nebo tam provozuje doplňkové služby (zahradní restauraci, letní dětské kino, dětské atrakce, ...), tak je možná jasná kalkulace:
- Je výdělečnější provozovat takový park?
- Nebo bude výdělečnější postavit sedmadvacátý supermarket, kterých již nyní je v okolí docela dost a některé se tak tak drží nad hladinou?
A ještě úplně jiná situace je, když ten park postaví nějaký bohatý mecenáš (svět je takových příkladů plný), protože se tím chce nesmazatelně zapsat do historie.
V prostředí státní socialistické ekonomiky vůbec nevíme, zda lidé stále ještě chtějí prosté parky (jako před 150 lety), nebo by chtěli multifunkční místa, kde vedle keřů, stromů a trávy budou moderní služby, hlídání dětí, atrakce, zážitkové stravování, animační programy, ... Kdo se dnes chce jen tak procházet se slunečníkem, tak jako v 19.století? Možná skoro nikdo, ale stát to nemá jak zjistit (protože absence trhu) a tak parky (na rozdíl od mnoha jiných odvětví) uvízly v 19. století. Třeba - netvrdím, že znám aktuální preference lidí. Jenže ty je schopen zjistit POUZE trh. Ne městský byrokrat.
Komentář 35922
Komentář 35923
A inak ozaj ružová budúcnosť kde si aj za prechádzku v prírode budem musieť platiť :-(.
Komentář 35924
Komentář 35925
Takže říkáte, že se chcete zdarma procházet po parku, který vláda postaví a udržuje za peníze, které mi proti mé vůli sebere??
Komentář 35927
I klidovou část parku určitě půjde navštívit zdarma, protože jeho údržbu uhradí tržba z atrakcí v zábavní části parku (což proboha hned nutně nemusí být "disneyland"). Vstup do některých parků bude zpoplatněn. Některé jiné budou bezplatně pro uživatele financovat mecenáši nebo developeři, někteří už dnes uprostřed bytové zástavby budují volně přístupné klidové parky. Do některých klidně bude symbolické vstupné přes noc, které velmi znesnadní vstup bezdomáčům... A ty všechny + spousty dalších, které není třeba vymýšlet, budou soutěžit o co nejpřívětivější přístup každý ke svým zákazníkům, aby právě každý jeden tržbou od nich maximalizoval své zisky. Počínaje a) sešli se dva podnikatelé, jeden práci prodává, druhý práci kupuje, až po b) sešli se dva trusty a uzavřely obchod.
Na volném trhu lze predikovat jediné: je jisté očekávat nepřeberné množství živnostenských, podnikatelských a zákaznických nápadů a snah o jejich vzájemné uspokojení. Je pak dost pitomé uvažovat o zrovna pro zákazníky nejblbějším z nich, jako o té nejpravděpodobnější variantě. Nespolehlivější způsob, jak odradit zákazníka, je cenou (= budu muset platit za vstup do přírody). To funguje naprosto spolehlivě:
- Zaplať za vstup do parku Fialo.
- Trhni si. Nedám ti utržit, jdu jinam. Třeba na minigolf.
Komentář 35915
Komentář 35919
Komentář 35920
Vydělává takový park? Vydělává více, než kolik by vydělával supermarket na jeho místě?
To by rozhodlo.
Jsem přesvědčen, že:
A) Lidé by měli platit za statky, které využívají (tedy i za návštěvu parku - jeho zbudování i údržba něco stojí a je dost nechutné nutit za to platit lidi, kteří tam nikdy nejdou - třeba i proto, že v tom městě vůbec nebydlí)
B) Mnoho parků by se za takových podmínek solidně uživilo. Pokud je v okolí obchodů již dost, jeden supermarket navíc by již tolik nevydělával a pokud lidé stojí o park, tak ten by vydělával.
Samozřejmě je možné park spolufinancovat i z dalších dodatečných zdrojů, z darů mecenášů, nadací, sbírek, odkazů, atd... na to supermarket nikdy nedosáhne.
Parky by pravděpodobně zřizovali a budovali i lidé, kteří si tak chtějí zajistit svůj nesmrtelný odkaz (takových je na světě plno).
Pokud park zřídí a udržuje stát (či obec) za prostředky, které sebral i lidem, kteří o něj vůbec nestojí, dopouští se příkré nespravedlnosti. Usvědčuje sebe z pokrytectví - vyhlašuje se za bojovníka s externalitami a sám je nejvíc vytváří. A nakonec to skončí jako Karlák, kam je o život si vyrazit (všude se povalují bezdomovci), natož tam vypustit hrát si děti (všude použité injekční jehly).
Komentář 35926