Máte slovo: Stát kyberšmírák – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-04-25 00:00:02

Máte slovo: Stát kyberšmírák

Skoro každý díl pořadu „Máte slovo“ je masakr (krom těch nudných o dietách a podobně); většinou tam bují etatismus a výsledky indoktrinace státní propagandou, avšak v posledním dílu o kyberšmírování k těm klasickým bonmotům („Kdo nic špatného neudělal, nemá se čeho bát.“) přibyla ještě lživá manipulace takových rozměrů, že mě to až překvapilo (a myslím, že podobně každého, kdo alespoň trochu tuší cokoliv o síťové bezpečnosti). Zastánce vládního odposlouchávání síťové komunikace občanů argumentoval tím, že zahraniční hackeři mohou zaútočit na naše elektrárny, chemičky, vodárny a další strategické cíle; od někoho z publika a moderátorky tam zaznělo, že je to samozřejmě možné, protože dnes je vše řízeno přes „ty počítače“. Prostě šlo o klasickou odbornou diskusi, v níž jsou veškeré znalosti čerpány z akčních filmů o hackerech; neznalost samozřejmě nikomu nezazlívám, problém je, že v demokracii má každý svůj hlas.

Jakkoliv schopný hacker dokáže přes síť napadnout pouze „ty počítače“, na které se může fyzicky napojit. Není-li tedy počítač připojený k Internetu, dotyčný má smůlu; jak říkal jeden můj učitel: „Nejlepší firewall je metr vzduchu.“ (Tato hláška již nemá v dobách Wi-Fi tak čistou pointu, jakou mívala za jeho mládí.) Toto samozřejmě ti, kdo řeší zabezpečení jaderné elektrárny, vědí; kritické systémy tedy běží offline. To bohužel v diskusi dlouho nezaznělo, až se po čase nejistě ozval tragický zástupce Pirátské strany, jenž to rozpačitě namítl; odborná nejistota z něj však čišela tolik, že jej oponent setřel virem Stuxnet (napadajícím průmyslové systémy běžící na Simaticu), což je argument zcela mimo (monitorování síťové komunikace totiž nechrání před virem přenášejícím se z flashky do offline stroje). Leč Pirát byl tak nejistý (nechal se daným oponentem setřít již předtím), že téma raději nechal být.
Přečtení: 13942

Autor: Glande Čas: 2017-04-25 06:13:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to je nášup - asi chtěla "moderátorku" trumfnout v outfitu :-DDD .Kohout tam taky perlil.
Ale jinak je s tím pořadem často problém a měl by se spíš přejmenovat na Drž hubu a obdivuj Jílkovou :-)
Ale například ve dvou pořadech o zbraních uplatnila diametrálně odlišný přístup (nejdřív silně antigun manipulativní a pak poměrně nestranná).
Autor: Urza Čas: 2017-04-25 06:26:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No.... mně to moc zábavné nepřišlo, tak prostě šílená veganka; znám spoustu normálních veganů, občas je někdo magor, ale dokud mi to násilím nenutí, jsem s tím OK xD
Autor: Glande Čas: 2017-04-25 11:16:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mě prostě udeřil do očí její zjev, výstupy jsem moc neřešil. Je to jak píšete - pokud mi to nikdo silou nenutí, tak je mi to fuk. Ale ten Kohout to už nutí. Ale toho jsem si pustil, že mi to u té veganky vyskočilo.
Autor: Urza Čas: 2017-04-25 11:27:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Vida, já už si ani moc nepamatuji, jak vypadala, zaměřoval jsem se jen na to, co říkala, to si pamatuji xD
Web: neuveden Mail: neuveden
Samozřejmě, na svém počítači smím/musím mít pouze státem povolené viry. Taky už pár takových případů bylo, kdy vládní viry nadělaly slušnou paseku.
logo Urza.cz
kapky