Může Evropská unie za rozkrádání dotací? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: wasill
Čas: 2021-01-13 00:00:02

Může Evropská unie za rozkrádání dotací?

Ekonomické argumenty o neefektivitě a deformování trhu zpravidla zastánce unijní dotační politiky o její škodlivosti nepřesvědčí, jelikož se jedná většinou o socialisty, kteří výše uvedené efekty mohou dokonce považovat za výhodu. Pokud jim tedy jako další argument nabídneme všudypřítomnou a prokazatelnou korupci, vytasí se zastánci EU s tvrzením, že za rozkrádání dotací nenese odpovědnost EU, ale je chyba členských států, že kradou. V hlavách zastánců EU jde totiž o spor mezi EU, resp. přímými plátci na jedné straně, a občany přijímajících států a jejich zástupců na straně druhé. Ve skutečnosti jde o všem o zcela jiné soupeřící skupiny, a to o zastánce a odpůrce dotací napříč státy a institucemi (bez ohledu na jejich národnost). Já, přestože jsem Čech, jsem na jedné straně s Němci a europoslanci, kteří dotace odmítají. Za rozkrádání dotací je tak zodpovědný každý, kdo dotace prosazuje a hájí, bez ohledu na jeho státní příslušnost. V podstatě jde o další interpretaci Rothbardova výroku: „Pokud stát jsme my, pak židé v nacistickém Německu spáchali sebevraždu.“
Přečtení: 4048

Autor: Duce (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 18:18:33 Titulek: Re: [↑]
Isteže židia spáchali samovraždu, samých seba zatratili, ich myseľ zaslepila nenávisť a neboli schopní ani len sa pokúsiť vyliečiť vlastné zranenia. Zavrhli najsvätejšieho Boha Isusa Christa a preto zomreli na večnosť. Isus Christos je najvyšší sudca, čo posudzuje skutky a v židoch prebývajú démoni od narodenia.
Autor: Duce (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 18:50:05 Titulek: Re: [↑]
Holohoax sa nikdy nekonal.
Najťažším zločinom je rúhanie a heréza, pretože oddeľuje človeka od pravého Boha, ale vražda nie.
Pobudol by na svete o 3 roky dlhšie, ale aj tak by mohol žiť, ale odlúčenie od Spasiteľa je absolútna smrť, ktorej sprievodné účinky sa udejú už na Zemi.
Nejestvuje nijaké právo na život a ani právo etatizmu legalizovať, tolerovať, strpieť na svojom území židov. Nikto nenútil židov, aby zotrvávali v židovstve, sami nemienili prestať a radšej šírili svoje židoboľševické hrôzovládne revolúcie po svete a aspoň niekto v dobe pokrokovej ich ponížil, ako si zaslúžili, ale nie ako vo vládnej rozprávke, pretože to sú úplné lži.
Autor: Duce (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 19:00:25 Titulek: Re: [↑]
Údajní odporcovia dotácií sú pokrútenými odporcami podľa ich náhľadu na umiestnenia, kam sa presúvajú, komu by už nedopriali z nakradnutého. Odmietli by dotácie pre niekoho, ale tomu niekomu by chceli násilím nanucovať boľševické smernice. Tyrani, čo sa odmietajú deliť o korisť.
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pri všetkej úcte k Rothbardovi, citovaný výrok je 100x vyvrátený nezmysel.
A viniť z krádeže obeť je zmrdstvo. Vinníkom z rozkrádania dotácií sú tí čo ich rozkrádajú.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 10:10:53 Titulek: Re: [↑]
Vlozte prosim odkaz na 1 zdroj, kde je vyrok vyvracen.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 10:27:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ako pokiaľ hľadáte seriózny zdroj kde je to vedecky vyvrátené tak tým Vám neposlúžim, vedci sa takou hlúposťou ani zaoberať nebudú, jedine sa nad tým pousmejú.
Ale doteraz mi nikto nepovedal že v čom je rozdiel oproti napríklad akciovke, kde pri hlasovaní tiež skupina akcionárov vlastniacich menšinu akcií prehrá a nikoho súdneho ani nenapadne tvrdiť že to znamená že súhlasia s väčšinovo schváleným uznesením.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 13:00:40 Titulek: Re: [↑]
Staci logicky vyvratit. Ale ono to nejde, protoze je to zrejme nesmyslne.

Pokud akciovka prohlasi, ze "akciovka jsme my", tak je to stejne nesmyslne.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 13:08:12 Titulek: Re: [↑]
Ted sem si to nak prepl, chtel sem rict, ze neco z neho vyvozovat z vyroku "Stat jsme my" je nesmyslne. Protoze touto logikou stat je i zizala na uzemi statu a co jako? Nic. Ta zizala je zodpovedna za neco? Proste je to prazdny kec.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 14:06:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Prečo by to bolo nezmyselné? Čím by bol štát bez svojich občanov? A kto by vôbec tvoril ten Váš hypotetický štát bez ľudí? Štát nie je nejaká nadprirodzená entita, je to organizácia podobne ako mnou spomínaná akciovka. A samozrejme aj s pár rozdielmi oproti akciovke.
Chcete napríklad tvrdiť že ak CEO akciovky spácha spreneveru že akcionári okradli sami seba?
Autor: Regis Čas: 2021-01-13 14:42:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To že stát je nějaká instituce kterou musí tvořit a poslouchat nějací lidé, aby mělo smysl o ní nějak hovořit, tu asi nikdo nezpochybňuje. Otázka je co dalšího z toho chcete vyvozovat.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 15:07:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nejde o to čo vyvodzujem ja, ale o to že ankapisti z toho vyvodzujú hlúposti ako spomínaná samovražda židov v Tretej ríši.
Z toho že štát tvoria jeho občania sa asi nedá zovšeobecniť nič podstatné, keďže štáty sú rôzne. Monarchie, socialistické štáty, kapitalistické štáty, diktatúry...A v každom z týchto rôznych systémov je rôzny vzťah medzi štátnou mocou a obyvateľstvom.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 15:37:47 Titulek: Re: [↑]
Ankapove z toho schvalne vyvozuji hlouposti, aby ukazali, ze je hloupost z toho vyvozovat neco jineho.
Protoze to je casty prazdny argument proti ankapu - "Stat jsme my", rekla osoba XY, aby obhajila neco. Pak zacne ankapista poukazovat na to , ze je nesmyslne z vyroku "Stat jsme my" neco vyvozovat.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 16:46:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Neviem ako iní, ale ja argument "štát sme my" používam vždy vtedy keď o štáte začnú ankapisti rozprávať ako keby to bola nejaká nadradená bytosť.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 17:54:51 Titulek: Re: [↑]
No a jelikoz tento argument nic neznamena, tak to je tak maximalne naky trolling.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 18:29:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Není to trolling. Je to běžná rétorická strategie, kdy se vyvrací něco, co protistrana netvrdí (nebo na čem její argumentace nespočívá), čímž se u diskuze neznalé většiny vytváří dojem, že jste protistranu zdrtil. Má to dokonce oficiální terminologii: strawman, dříve dle Karla Čapka imago.
Dokonalý strawman, a přesně ten, o kterém je řeč, vyvracení, že stát nejsme my, je na začátku Rothbardovy Anatomie státu.
zde: https://www.mises.cz/clanky/anatomie-statu-cast-i-co-stat-neni-4.aspx
Opět, po iksté to samé: zapálený anarchokapitalista nezná základní díla své ideologie.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 19:03:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Áno, medzi "my sme štát" a "my sme vláda" je zásadný rozdiel. Argument "my sme vláda" by som nikdy nepoužil, jedine že by som skutočne bol členom vlády.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 19:40:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je další věc: že Rothbard ve skutečnosti vyvrací "my jsme vláda", a ne "stát jsme my", v originále zřejmě "government", ne "state". Když ten argument převzali čeští anarchokapitalisté, došlo tam k tomuto posunu ve významu; zřejmě proto, že Čechům stát a vláda mnohem víc splývají. Takže když Urza v diskuzi zničil Jelínka tímto Rothbardovým argumentem, vlastně ho použil špatně…
Každopádně i kdyby Rothbard vyvracel "stát jsme my", pořád by to byl strawman.
Navíc Rothbard sice explicitně vyvrací "my jsme vláda", ale příslušný odstavec začíná takto: Stát je téměř výhradně považován za instituci společenské služby. Někteří teoretici uctívají stát jako zbožnění společnosti, jiní ho považují za laskavou, ačkoliv často neefektivní, organizaci nutnou k dosažení společenských cílů.
Takže už on sám mate, svádí k chybné interpretaci, tím, jak to podal.
Autor: aaa (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 20:21:48 Titulek: Re: [↑]
Nevím, zda už jsem to tu někde nepsal, ale nedávno jsem narazil na hezkou myšlenku od Petersona. Popisuje myšlenkový stav "posedlosti ideologií". Když se bavíte s někým takovým, stačí znát základní axiomy jeho systému a můžete si bez problému domyslet, jakou odpověď vám dá na každou vaší otázku. V tu chvíli se nebavíte s člověkem, ale s automatem. Můžete ho nahradit kýmkoliv jiným z jeho skupiny a lišit se budou pouze v tom, jak dobře jsou schopni interpretovat svou ideologii. Nedozvídáte se nic nového, protože všechny odpovědi si můžete domyslet před tím, než položíte otázku. Každý představitelný problém má jen jednoho viníka - u komunistů jsou to bohatí, u feministek je na vině patriarchální spiknutí a u ankapu za vše může stát.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 21:22:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Každý představitelný problém má jen jednoho viníka - u komunistů jsou to bohatí, u feministek je na vině patriarchální spiknutí a u ankapu za vše může stát.
- Ve všech třech případech je viníkem společenské zřízení. To tak je, že kritici společenského zřízení ho viní ze společenských problémů (nebo i osobních problémů, jakýchkoliv problémů). Proč by jinak kritizovali?
Jak se ta Petersonova "posedlost ideologií" liší od "konzistentního myšlení"?
Nevidím v tom nic špatného. Jde právě o ty "základní axiomy jeho systému": proč jim věří, zda je domýšlí, zda je neaplikuje arbitrárně, zda si neodporuje, co by je mohlo vyvrátit…
Autor: aaa (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 22:37:26 Titulek: Re: [↑]
Pokud to chcete rozebírat takto do hloubky, myslím, že je to kritika ideologií samotných. Přebírání nějaké ucelené sady ideologických axiomů v kombinaci s absencí integrace svého subjektivního poznání. Místo toho, abyste byl pánem myšlenek, stanete otrokem jedné.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-14 00:17:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přebírání nějaké ucelené sady ideologických axiomů v kombinaci s absencí integrace svého subjektivního poznání. Místo toho, abyste byl pánem myšlenek, stanete otrokem jedné.
- To je něco jiného. To je rozdíl mezi filosofií a ideologií. Každý -ismus může být filosofií i ideologií. Například feminismus. Nějak zakouším svět => proto si o něm něco myslím = jsem feminista. To je filosofie. Ideologie je tohle: jsem feminista => proto si něco myslím (=> případně i proto nějak zakouším svět). Filosofie je postup od myšlení ke slovům; ideologie od slov k myšlení. Na začátku filosofie je prožitek, na začátku ideologie je text. Filosofie vzniká reflexí vlastní zkušenosti; ideologie vlastně brainwashingem: stykem s lidmi, kteří něco říkají, kteří říkají, jak to je.
Autor: aaa (neregistrovaný) Čas: 2021-01-14 12:17:18 Titulek: Re: [↑]
Úplně nevidím, kde je pak spor. Víceméně popisujete něco podobného jako já předtím.
Autor: Radegast klasik (neregistrovaný) Čas: 2021-01-14 10:55:05 Titulek: Re: [↑]
Do rozumne diskuze recnicke triky nepatri. (To je 1 z duvodu, proc vetsinou nectu vase komentare, ty jsou jimi totiz vetsinou prolezle.)
Jejich pouzivani samozrejme muze vest k nakemu uspechu, viz napr. Babis. Ale kdo je vedome pouziva je u me kreten.
P.S. - shocking news, ja nejsem ankap
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-14 12:37:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ak aj nie ste ankap, ale názory máte rovnako hlúpe ako oni :-D
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 15:25:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdo z toho co vyvozuje? Rothbard to chybně vyvrací a z toho chybného vyvrácení pak vyvozuje, že stát nemá existovat; Urza to po něm opakuje. My vyvracíme Rothbardovo chybné vyvracení.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 15:23:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdo z toho co vyvozuje? Rothbard to jen chybně vyvrací, se svého chybného vyvrácení pak vyvozuje, že stát nesmí existovat, a my vyvracíme jeho chybné vyvrácení.
Žížala je státem stejně, jako je firmou nábytek v její kanceláři nebo fotbalovým klubem jeho kopačáky. V nějakém smyslu to je pravda; není ale státem ve smyslu, že by byla členem organizace stát. Proč? Protože se na ni nevztahují práva o povinnosti z toho vyplývající.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-13 13:49:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Som rád že ste pochopil že vyvodzovať z tvrdenia "štát sme my" že židia v nacistickom Nemecku spáchali samovraždu je nezmysel.
Autor: Szaszián Čas: 2021-01-13 15:12:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Rothbard vlastně říká: "Organizace nemůže postupovat proti vůli svého člena. Pokud takové počínání pozorujeme, buď ve skutečnosti postupuje v souladu s vůlí člena, anebo se nejedná o jejího člena". Nacistické Německo (organizace) vraždilo své židovské občany (členy). Buď to ve skutečnosti nebylo proti jejich vůli (= spáchali sebevraždu [nechme teď stranou, že když se člověk neusmrtí vlastní rukou, není to sebevražda]), anebo nebyli (a zřejmě nikdy) členy organizace (občany státu).
Dle této logiky, nemůže být zaměstnanec (člen) vyhozen z firmy (organizace). Protože to by bylo proti jeho vůli, a to je podle Rothbarda nemyslitelné. Jsou jen dvě možnost: buď odešel dobrovolně nebo nebyl zaměstnancem firmy.
Fotbalista (člen) si nemůže stěžovat, že ho trenér (organizace) nestaví. Protože to by bylo proti jeho vůli, a to je podle Rothbarda nemyslitelné. Jsou jen dvě možnosti: buď sám nechce být v základní sestavě, nebo není člen mužstva.
Dále není třeba příkladů z holokaustu. Stačí si vzít libovolnou českou věznici. Opět podle Rothbarda jsou jen dvě myslitelné množnosti: buď vězni ve věznici pobývají dobrovolně, anebo nejsou a nikdy nebyli občany státu.
A nakonec si vezměme komunu v ankapu, jejíž člen poruší nějaké její socialistické pravidlo a je za to penalizován. Podle Rothbarda jsou myslitelné jen dvě možnosti: buď se ve skutečnosti pokutuje sám, anebo není (a nikdy nebyl) člen komuny.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tak úplně nesouhlasím. Za rozkrádání dotací mohou právě Ti, kteří dotace rozkrádají. V tom má EU pravdu. Tedy korupčník a korumpovaný. Bez ohledu na to, zda dotace hájí nebo ne. Existuje velmi častý postoj, že dotace nechci, ale pokud už jsou jako systém vnuceny, tak si něco ukradnu. Což neodpovídá tvrzení, že za rozkrádání je odpovědný pouze ten, kdo dotace hájí. A stejně tak ne každý, kdo dotace hájí je odpovědný za rozkrádání. Socialisté pouze přehlížejí fakt, že peníze na dotace od nesouhlasících jedinců (daně), jsou jaksi taky krádež. Takže se nejprve ukradnou peníze a pak jsou peníze ještě jednou ukradnuty zlodějovi.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 11:36:41
To, že za rozkrádání dotací jsou zodpovědní ti, kteří je prosazují, mi přijde jako docela slabý argument. Řekl by snad někdo, že za krádeže aut jsou zodpovědné automobilky, které je vyrobily? Nebo že za vykradení Vašeho domu jste zodpovědný Vy, protože jste si ho tam postavil?

Připomnělo mi to jednu internetovou diskuzi, ohledně hromady bordelu pod okny paneláku, který tam házeli Romští nájemníci. Češi se naváželi do Romů, jaký bordel dělají. A jeden Rom tam vítězoslavně pronesl „A kdo všechny ty věci vyrobil, co?“
Autor: jeptiška (neregistrovaný) Čas: 2021-01-13 20:54:28 Titulek: Re: [↑]
Kdo že všechny ty věci vyrobil? No kdo asi... Přemýšlejte trochu, bando líná! No přece Hofman!!!
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-01-14 09:49:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Souhlas, dobré přirovnání...
logo Urza.cz
kapky