O zakazovačích (a jiné zvířeně) – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PeTaX
Čas: 2015-12-10 00:00:02

O zakazovačích (a jiné zvířeně)

Tak nám zase dobro…dějové projednávají další verzi protikuřáckého zákona.
Bez otázky není, jestli vlastně takovýto legislaturní zákaz není v konfliktu s dalšími státními zákony. (O ústavně zakotvené nedotknutelnosti soukromého majetku a svobodném nakládání s ním netřeba ani hovořit.) Hned v úvodu mě napadají dva, tři paragrafy trestního zákona:
§ 356 — Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
Šikovný právník jistě vyhmátne podstatu protikuřáckého zákona a nalezne, že zákon zřetelně směřuje k omezení práv nemalé skupiny kouřících občanů. (Podobně, jako by antagonický zákon zase omezoval nekuřáky.) Ten zákon (a je jedno, jaká bude finální podoba) vždy a za všech podob omezuje práva a svobody soukromých podnikatelů nakládat se svým majetkem podle uvážení. Z krajních hledisek je to tedy zákon marný, levicově ideologický, nepřijatelný a právně rozporný.
§ 352 — Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci: „Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. … “
I zde jednoznačně můžeme právně nalézat, že navržený zákon vyhrožuje skupině obyvatel, podnikatelů, bagatelizuje budoucí vzniklé ztráty a předjímá, že ušlý zisk nahradí skupina nekuřáků, což je jen málo pravděpodobné a právně irelevantní. Navíc abstrahuje jejich investice do různých vzduchotechnických zařízení, stavebních oddělení prostorů a jiné vynucené výdaje, které podle minulých zákonů byli nuceni pořídit.
§ 42 písm. b) — Přitěžující okolnosti: „Soud jako k přitěžující okolnosti přihlédne zejména k tomu, že pachatel … spáchal trestný čin ze ziskuchtivosti, z pomsty, z národnostní, rasové, etnické, náboženské, třídní či jiné podobné nenávisti nebo z jiné zvlášť zavrženíhodné pohnutky.
dtto
Ještě je někde v Trestním zákonu zostřující sankce „…ve zločinném spolčení,“ ale to už jsem líný hledat.
Vláda a poslanci tak navrhují zákony, které směřují k porušování vlastních zákonů a vůbec je to neznepokojuje. Anebo, a to je pravděpodobnější, vytvářejí pomocí svépráva stav presumpce viny, neboť již v podstatě nelze žít tak, abychom nějaký zákon, nebo zákonný příštipek nevědomky neporušovali.
Samozřejmě, kdybychom používali přirozené právo a ne centralizovanou legislaturu, taková věc by se z principu nikdy nemohla přihodit. Centralizované právo sdružuje znaky právní svévole a diktatury.
Přečtení: 28834

Autor: Urza Čas: 2015-12-10 02:07:51
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jednotlivé zákony státu jsou samozřejmě protichůdné, už proto, že takzvaný "Ústavní pořádek ČR" v sobě zahrnuje tu sračku LZPS, což je jeden z nejméně konzistentních dokumentů, které jsou v dnešní době brány vážně.
Bohužel stát se do vlastních zákonů nepočítá, protože kdyby počítal, pak jsou ve stejném konfliktu i daně (stát loupit může, občané nikoliv).
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-10 10:22:55 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
LZPS je sbírkou ideálních humanistických frází, které nemají ani konstrukci zákoníku.
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 10:31:12 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesto (nebo možná právě proto) jsou součástí takzvaného Ústavního pořádku ČR a neuvěřitelně si odporují.
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-10 10:59:26 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Tak rasa je samozřejmě jen nadsázka, ale kdybyste napsal společenská třída, tak máte šíp přímo ve středu terče.
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 11:05:29 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Osobně si myslím, že úředníci tvoří těch tříd více; respektive je podstatný rozdíl mezi nějakým úředníkem "na vrcholu pyramidy" a jakýmkoliv nýmandem, který vydává důchody na úřadu v Horní Dolní, protože je úplně blbej, jinde o něj není zájem a on nic nechápe, navíc si ještě dost možná upřímně myslí, že pomáhá lidem a podobně.
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-10 11:34:07 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Tak mohli bychom se sice pokoušet poddělit úředníky do dílčích skupin, stejně, jako by to šlo u dělnické třídy (taky se jim tam nevešli všichni a potřebovali to také poddělit alespoň na pracující inteligenci).
Nicméně sdružujícím faktorem úřednické třídy je služebnost, závislost na přerozdělování, resp. odkázanost na mocné, od kterých potřebují, aby jim zajistili existenční prostředky. Buduje se nám tam tedy symbióza, kdy zákoníci (placení z veřejných prostředků) si platí realizátory svých nápadů (z veřejných prostředků). Ergo ty dvě skupiny proti sobě nikdy nepůjdou.
Oběma skupinám je zaručena téměř bezmezná beztrestnost. Musím se už nahlas smát, když jeden státní úřad, který snad má kontrolovat jiný státní úřad (třeba NKÚ), mu uloží pokutu v řádu milionů, kterou zaplatí z veřejných rozpočtů do jiné kapsy veřejného rozpočtu.
Jistě, nějaký Jouda, který sedí na přepážce má relativně méně moci, než ministerský úředník. Ale o to radostněji dává tu svoji moc najevo. (Čest sporým výjimkám, které to berou opravdu vážně jako službu.)
Nejmocnější skupinou v té byrokracii jsou střední úředníci na ministerstvech, kteří připravují a iniciují materiály, které pak jdou hierarchií výše až k náměstkům a ministrům. Ti ve skutečnosti, ač nevoleni, vládnou. A není bez zajímavosti, že to jsou stejní lidé, kteří tam seděli před 30 lety, resp. kteří ty nové velmi rychle zaučí do stejných realizačních metod.
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 11:36:44 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jistě, ale tím jsem chtěl říci (ač jsem to nevyjádřil zrovna nejlépe), že ti nižší úředníci mají blíže k jiným neúřednickým třídám než k těm vyšším úřednickým; samozřejmě ne z našeho pohledu, ale z jejich pohledu, což je asi podstatnější.
Autor: morbid Čas: 2015-12-10 10:03:37
Web: neuveden Mail: morbid v doméně post.cz
"Nevinným totiž nelze vládnout.
Stát má jednu jedinou pravomoc – zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže když není dost pachatelů, musí si nějaké obstarat. A tak začne stavět mimo zákon kde co, až už není možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká. Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat, ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze."
Atlasova vzpoura, Ayn Rand
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-10 10:21:20 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Ano, to je podstatné a aniž mně napadlo, že v Atlasově vzpouře je něco podobného, došel jsem ke stejnému závěru. Proviňujeme se denně, aniž bychom to věděli. Před řadou let se vyjádřil nebožtík JUDr. Cepl, že pokud se někdo zaštiťuje formulí: „neznalost zákona neomlouvá“, je to jen projevem zpupnosti moci. Zákonu dnes nerozumí a cele jej neznají ani juristé, natož běžný, vzdělaný člověk. O nevzdělaných nemluvě.
Autor: Escaron Čas: 2015-12-10 20:22:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: wass.shady703 v doméně passinbox.com
Ono s tou frází "Neznalost zákona neomlouvá." je to vůbec veselé. Víte jaký je podle zákona jediný oficiální zdroj ze kterého by člověk měl čerpat informace o zákonech? No, žijeme v době internetu,... takže jsou to sbírky zákonů na obecních úřadech. Takové tlusté bichle, které každou chvíli tiskne jakási státní tiskárna cenin, či něco podobného. Stojí to spoustu peněz a přitom za rok 2014 požádalo o nahlédnutí do sbírky zákonů celých 8 lidí. Ano, slovy osm. Né sedm, ani devět... Eh, každopádně až takhle zoufalé to je. Přesto se nedávno situace trochu pohnula a existuje i internetový zdroj. Ministerstvo vnitra vytvořilo tento portál: http://portal.gov.cz/app/zakony/?path=/portal/obcan/ zde je možné informovat se o zákonech, nicméně oficiálně ověřený zdroj to také není. Nejlepší na tom je že pokud si člověk najde nějaký zákon a nechá si jej vygenerovat jako PDF, uvidí v rohu dokumentu logo firmy Wolters Kluwer, německé společnosti poskytující právní informační systémy. Přesně tak, i pokud jde o samotný základní kámen fungování státu, zákony, odvádějí lepší práci soukromníci než stát. Ten se už asi 15 let hádá sám se sebou jak udělat svůj systém na evidenci a vytváření zákonů. Přitom by stačil obyčejný Git. S takovou se není čemu divit, že vás důvěra ve stát opouští rychlostí s jakou EU chrlí euronesmysly. :-D
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-10 11:09:35 Titulek: Re: [↑]
A jeste si ty zakonodarce platime.Zivime skudce a kdyz podnitime k nenavisti proti nim jako skupine osob,tak nas zavrou.Jsme pekni idioti
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 11:10:21 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak platíme si je proto, že jsme k tomu donuceni; a je tedy třeba přesvědčit lidi, že je to špatně, pak nás k tomu třeba přestanou nutit.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-10 13:15:44 Titulek: Re: [↑]
To urcite.Jen jsem si uvedomil,jak je to vsechno neuveritelne zamotane a absurdni.Ten umele vytvoreny system je zacarovany kruh,ktery se snad ani uz neda rozetnout.Pozira ty nejkvalitnejsi lidi a dava dobre podminky pro mnozeni toho nejhorsiho humusu.A to vsechno podporuji nevedomky lide s dobrymi umysly-dabelsky system!(Sejkspir to pekne popsal).
Jako ti skandinavsti studenti-obcas jsem mel dojem,ze vi o co jde-ze je to nespravedlive svinstvo,ale strach z nezamestnanosti je nuti byt zticha,drzet basu,aby se to cele nerozpadlo a aby to rostlo...aby tomu lidi co nejdyl verili a oni se nakonec nekde upichli v evropske administrative nebo skolstvi.Klause povazuji za idiota,ktery sice ma pravdu,ale ze nechape,ze to cele visi na duvere a velikosti.
Nejradeji bych emigroval-ale uz neni kam!
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 13:29:19 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jinými slovy je to v podstatě geniální xD
Bohužel pro nás :o(
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-10 14:54:42 Titulek: Re: [↑]
Dabelsky genialni!
Mladi by meli byt nadeje na zmenu,ale oni okamzite vyleti,kdyz jen clovek naznaci,ze je pravicak("zkurveni pravicaci!").Nejdriv se musi ziskat jejich duvera tim,ze pravicak neni asocial a ze to mysli dobre.Ze ma reseni(no tak reseni...spis se na vsechno vysrat..ale to se jim hned rict nemusi...),ktere je zbavi te jejich stale nejistoty,podlizani a nesamostatnosti.
Pro ne je pravicak zaprodanec bohatych kapitalistu,kteri chteji ke svym rejdum co nejmene regulaci.Musi se jim vysvetlit,ze vsechno je jinak.(Jak v tom zidovskym foru:vsechno je jinak.a umrel.)
Ale jak na dabla,Urzo?To jste se urcite v nabozenstvi ucili.Tusim,ze nenavidet hrich,ale milovat hrisnika.Taky jsem si chvili rikal,ze se neprosili chudaci na svet,ale za chvili me to preslo.Ta jejich nenavist je vybicovana na maximum.Na vse maji priklad o tom,jak kapitalisti nici a vykoristuji,nemame narok
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 14:59:11 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já uvěřil až v dospělosti, na náboženství jsem nechodil; o boji s ďáblem vím akorát z Bible, jenže mám pocit, že tam je spíše řečeno, že člověk by proti ďáblovi bojovat měl, než že by tam byl přímo manuál xD
A jak na to? Inu, já myslím, že především informacemi, přesvědčováním, argumentací, logikou.... v krajním případě se lze bránit násilím, ale ideálně by se tomu mnedle mělo předejít.
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-10 11:15:14
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Mně se hrozně líbí, že když namítáte nějakému státnímu soudci nějakým jiným paragrafem jeho sbírky zákonů, který je v kontradikci s jiným, odmávne to tak, že zákonodárce to tak nemyslel. (Kde je sbírka toho, jak to zákonodárce myslel? Pravda, máme zde prováděcí předpisy, ale ty se dopouštějí stejných nekonzistencí, jako zákony, takže by to chtělo ještě sbírku výkladů prováděcích předpisů.)
Před pár lety jsem se kamarádil s výtečnou účetní, která vedla papíry řadě moravských muzikantů, a ta měla přímo sport z toho, jak se potkávala ve dveřích ministerstva financí a deptala úředníky požadavky na přesný výklad předpisů a nařízení. A ti nevěděli a nevěděli a nevěděli…
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 11:17:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ono to při současném stavu naší legislativy bohužel ani jinak není možné; to jsou naprosto logické důsledky toho bordelu.
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 15:00:04 Titulek: Re: Wozinski: “A Priori of Justi [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky za zajímavý odkaz; Vy se jimi vůbec jen hemžíte xD
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
................................................................................

Tedy musím se přiznat,

ale já jsem rasista,

a nedoporučuji používat pražskýho krysaříka na lov kanců,

stejně tak si nemyslím, že bernardýn vyhraje sprint na sto metrů,

chra bych zase nedoporučoval jako tahouna saní,

no prostě jsem rasista...

Jsem zvědavej, jestli mě za to zavřou na ty dva roky...


Mimochodem, by mě zajímalo, jak to maj v tý KSČM,

furt tam maj kapitalisty jako třídní nepřátele ???
Autor: Urza Čas: 2015-12-10 20:09:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak ona je otázka, co je rasismus; může to být nenávist k nějaké rase, nebo (podle nové poměrně ujeté definice) extrémně i prostě konstatování, že rasy se liší (což mnedle rasismus není).
Autor: Vostál Petr Čas: 2015-12-11 00:57:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Nevím, nevím,

kdyby jste například tvrdil, že různé rasy mají různé schopnosti,

či případně jsou tedy i různě inteligentní,

a vhodné k tomu či onomu,

jak by jste s tím pochodil...
Autor: Urza Čas: 2015-12-11 01:07:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak já na to žádný výzkum nemám, čili moc nevím, většina dostupných výzkumů na toto téma mi připadá značně zmanipulovaných (ať už na jednu nebo druhou stranu) v rámci politické korektnosti či nekorektnosti, ale od pohledu mi přijde, že by to mohla být pravda; asi bych to neoznačil přímo "různými schopnosti", ani že jsou všichni příslušníci nějaké rasy v něčem lepší než všichni příslušníci jiné, leč hypotéza, že v průměru se lišit budou, mi přijde docela plausibilní (od oka bych třeba tipnul černé na průměrně fyzicky zdatnější a méně inteligentní než bílé; nevím ale, zda je to dáno přímo tou rasou, nebo tím, v jakých podmínkách většina z nich žije).
Každopádně sám sebe rozhodně za rasistu nepovažuji, práva (samozřejmě vlastnická, ne ty LZPS sračky) by měli mít dle mého názoru všichni stejná, prachy od černých mi nesmrdí a černé ženy taky ne xD
Autor: Vostál Petr Čas: 2015-12-11 01:23:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
že v průměru se lišit budou, mi přijde docela plausibilní (od oka bych třeba tipnul černé na průměrně fyzicky zdatnější a méně inteligentní než bílé; nevím ale, zda je to dáno přímo tou rasou, nebo tím, v jakých podmínkách většina z nich žije
...............................................................................

Ok,

ale je to rasismus nebo není,

když toto říkáte ?
Autor: Urza Čas: 2015-12-11 01:34:50 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já myslím, že není.
Autor: Vostál Petr Čas: 2015-12-11 08:47:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Podle mne taky není,

je to prstě zdravý rozum,

ovšem v případě pejskaře,

v případě lidí pak vás snadno obviněj z rasismu,

nebot budou tvrdit,

že mopslík dokáže to samé co doga...

Každej rozumnej pejskař to ví,

ovšem nerozumnej humanista bude tvrdit,

že mopslík je to samý co doga...
Autor: Urza Čas: 2015-12-11 09:53:50 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesto mám pocit, že ta analogie se psy nesedí; ti psi se liší totiž jeden od druhého daleko více než lidé, takže jejich hmotnost, síla a podobně jsou geneticky dané, bez ohledu na výchovu se to projeví vždy.
U těch ras si nejsem jist; klidně to tak být může, ale úplně stejně to může být tak, že většina černých žije někde v křoví v Africe, zatímco většina bílých v civilizované Evropě, takže je logické, že bílí budou průměrně více mentálně a méně fyzicky zdatní, což nemusí být dáno geneticky, ale prostředím (neříkám, že je, jen to nevím).... samozřejmě se můžeme ptát, jestli náhodou naši civilizovanost a jejich necivilizovanost nezapříčinila právě rasová rozdílnost, což opět může být pravda, ale vůbec nemusí, mohly to ovlivnit jiné faktory.
Autor: Vostál Petr Čas: 2015-12-11 12:14:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Ale u lidí je to také geneticky dané,

i když asi mín než u psů,

ale je to dané i psychologií,

tedy řekněme psychologickou skutečností nějaké druhové zkušenosti,

kterou onen druh upřednostnoval...

S těma psema, no každej pes je prostě pes,

a byl vyšlechtěn tak aby měl určité vlastnosti

a ty lidské rasy se také prostě vyšlechtily nějakými preferencemi

Ale furt to jsou lidé, podobně jako psi jsou psi...

Ale když řeknete, že některé rasy jsou inteligentnější a jiné rasy zase více fyzicky zdatný,

tak pak vás berou jako rasistu...

Autor: Urza Čas: 2015-12-11 12:19:35 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale jak to víte, že i u lidí je to geneticky dané?
Já neříkám, že není, jen tvrdím, že pro to nevidím žádný důkaz.
Samozřejmě to tak být může, ale také nemusí.
To, že jsou příslušníci nějaké rasy v průměru inteligentní, ještě neznamená, že to mají v genech, může to souviset s prostředím; obávám se, že ty dva vlivy prostě neoddělíte.
logo Urza.cz
kapky