Autor: JMB
Čas: 2022-01-28 00:00:02
Obcházení zákona
Existuje tzv. „obcházení zákona“? Myslím si, že ne. Zákon lze pouze porušit, nebo neporušit (resp. jednat v souladu s ním). Ústava ČR v Hlavě první, čl. 2, odstavci 4 říká: Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Pokud je tedy zákon napsán tak, že umožňuje dvojí výklad nebo není schopen postihnout všechny aspekty dané věci (což vzhledem ke složitosti lidských interakcí bude téměř vždy), pak pokud není něco výslovně zakázáno nebo výslovně nařízeno, je takovéto jednání v souladu se zákonem, a „obcházení zákona“ je jen čistě účelová fráze, která ukazuje prstem na někoho a naznačuje, že není hodný tak, jak by si její autor představoval.
Přečtení: 13136
Komentáře
Komentář 77392
Jinak by to za zminku pravda nestalo, velbloudi se tu delaji i z mensich komaru, nez ze autor toliko tape v materskem jazyce. Bud durch, nebo halt, navokolo neexistuje.
Komentář 77396
Komentář 77398
Komentář 77399
Komentář 77401
Obcházení zákona bývá bráno jako jednání v rozporu s duchem zákona.
U non-agrese je také možné jí obejít v rozporu s jejím duchem?
Komentář 77403
Komentář 77405
Komentář 77416
Komentář 77402
Komentář 77404
Komentář 77415
(Jde o Urzovo nesmyslne "smi/nesmi" v definicich, potazmo o stejne nesmyslne "muze cokoliv".)
Komentář 77418
Komentář 77419
Anglicke terminy (pardon) se rovnaji ceskemu po/proti smeru hodinovych rucicek (cimz je minen smer jejich otaceni na klasickych casomernych pristrojich), bezne zkracovanemu na vpravo/vlevo (kde ovsem hrozi jista misinterpretace, jejiz riziko je u prave u one anglictiny vyrazne nizsi). Dorazite-li celne k objektu, jejz hodlate obejit, nezbyva Vam, nezli zvolit prave jeden z vyse zminenych smeru, nebot prelet a podkut nebyl v zadani. Zertovne je, ze vydate-li se vpravo, jdete doleva (a naopak), ale hlubsi analyza tohoto paradoxu by zde byla spis kontraproduktivni a pro pochopeni principu neni nezbytna.
(Na ty Urzovy ulety jste se, predpokladam, neptal, tam je vse jasne na prvni pohled.)
Komentář 77420
"1/ Vlastnictví je vztah, jenž přiřazuje lidem fyzické objekty (člověk může být vlastníkem objektu). Nikdo nesmí nijak nakládat s objektem, který má vlastníka, bez jeho svolení, vyjma případů, kdy je to nutné pro nápravu situace, v níž onen vlastník sám narušil cizí vlastnictví, případně porušil smlouvu.
2/ Vlastnictví lze libovolně převádět a směňovat v případě, že obě strany transakce souhlasí (bez násilného donucení); transakce mohou být realizovány pomocí smluv.
3/ Každý člověk vlastní sám sebe, dokud toto vlastnictví na někoho nepřevede (někteří libertariáni tvrdí, že sebevlastnictví je nepřevoditelné; jiní – včetně mě – jsou toho názoru, že člověk má svobodu sám se sebou nakládat dle libosti).
4/ Něco, co v danou chvíli nikdo nevlastní, může někdo začít vlastnit tím, že to začne využívat (smísí to se svou prací, tzv. homesteading, vizte dílo Johna Lockea). Homesteading řeší problematiku prvotního přivlastnění; když něco nepatří nikomu (například nově objevená zem a podobně), může to kdokoliv získat tím, že to začne užívat jako první."
Komentář 77421
Druhy bod se tykal "s vlastnictvim muze libovolne zachazet" z jedne (a to z te horsi) z alternativnich definic NAPu. To je jednak nesmysl primy, nebot takovou moznost nemate NIKDY, vzdy jste omezen prinejmensim fysikalni realitou. I pokud bych tohle pominul, zustava definice ne uz sice chybna, presto vsak zoufale nestastna, protoze cely zacatek popisuje dany, defaultni, nemenny, prirozeny vychozi stav - kazdy si dela, co chce (ehm). Co chce, dokud mu v tom nekdo NEBRANI. Coz zde sice implicitne zabudovano je, lec zcela skryte kdesi na urovni one (chybne) libovule. Takze jak Urza rika, nadefinovat si sice muze cokoliv, nicmene takto je to pohlavim ke zdi.
Komentář 77422
No a nevím jakou další definici myslíš, takže k tomu se nemám co vyjadřovat
Komentář 77423
Sry, slo o svobodu. Ne, ze bych se tim omlouval, ale tyhle tri zakladni veci (vlastnictvi, NAP, svoboda) jsou u Urzy jedno a totez (s cimz se myslim ani nijak netaji a jinak to byt ani nemuze).
(>> Svoboda znamená možnost libovolně nakládat s vlastním majetkem (především pak svým tělem) v případě, že tím nenarušuji majetek někoho jiného bez jeho souhlasu.)
Komentář 77424
Komentář 77425
Komentář 77426
Představuju si pod tím, že to nemá dělat.
Komentář 77431
Tedy za předpokladu, že zákon je psaný za nějakým účelem (cílem), ale je napsaný a vyjádřený dostatečně blbě či děravě, takže při autisticky doslovném dodržování toho jak je písemně popsaný se tomu účelu, pro který byl napsaný, vyhnete.
Uvedu banální příklady, aby to bylo jednodušší:
Cílem bude aby lidi nebyli jakkoliv nevnikali na přechod pokud svítí červená.
Zákon bude napsán: Je zakázáno přecházet na červenou"
Obcházení zákona bude provedeno tak, že na červenou nebudete přecházet, ale přebíhat.
nebo
Cílem zákona bude abny se lidi nezabíjeli
Debilně to někdo napíše výčtem tak, že lidi se nesmí škrtit, probodávat, tlouct palicí, trávit.
Obcházení bude provedeno tak, že se lidi budou zabíjet jinými než popsanými způsoby, podle Vaši fantazie..
U těchto popsaných příkladů by šel asi zákon nějak vyladit, aby se obcházel blbě. U složitějších situací se ale občas těm dírám nevyhnete. A nebo bych se osobně ani nedivil, že jsou tam záměrně ponechané jako možnost pro ty, co zákony psali, či pro jejich sponzory.
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.