Autor: Urza
Čas: 2019-03-05 00:00:02
Obchod s tituly
„Kdyby stát neuděloval akreditace a nedozoroval nad tím, kdo může vydávat tituly, každý by si na volném trhu mohl založit školu a jen prodávat diplomy,“ tak zní velmi častý argument proti volnotržnímu školství; a dává i smysl… tedy než se nad ním zamyslíte alespoň na půl minuty. Proč je dnes možné prodávat tituly? Inu, jednoduše proto, že mají v dnešním světě hodnotu; a tu jim dává kdo? Stát; právě těmi akreditacemi, „garancí“ jistých standardů, státními maturitami, ale i požadavky na dosažené vzdělání pro státní zaměstnance. Nebude-li titulům hodnota dodávána státním aparátem, skutečná cena nějakého diplomu bude plynout pouze z reputace toho, kdo jej uděluje; a začne-li nějaký subjekt diplomy jen tak prodávat, sám je tím znehodnotí, na což celkem záhy doplatí.
Za předpokladu, že stát nebude dávat žádné akreditace a každá vzdělávací instituce si rozhodne sama, za jakých podmínek dá svým studentům jaké osvědčení, zaměstnavatelé pak přestanou mít požadavky typu „maturita“ či „dokončené vysokoškolské vzdělání“, ale začnou se zajímat také o to, z jaké školy ten který diplom pochází a co vlastně znamená. Koupit si jej pak od někoho, kdo bude prostě podobná osvědčení jen tak prodávat, nedává žádný smysl, neboť to si je každý může už rovnou vystavit sám sobě, případně si vymyslet jakýkoliv titul; v tom nebude na volném trhu nikomu nikdo bránit, v důsledku čehož pozbyde smysl „mít titul“, ale bude záležet pouze na tom, kdo jej udělil (a aby se předešlo falšování, může každá vzdělávací instituce například poskytovat webové rozhraní, na kterém půjde ověřit, kdo a jak ji skutečně absolvoval). Argument o prodeji titulů na volném trhu je tedy absolutní nesmysl.
Za předpokladu, že stát nebude dávat žádné akreditace a každá vzdělávací instituce si rozhodne sama, za jakých podmínek dá svým studentům jaké osvědčení, zaměstnavatelé pak přestanou mít požadavky typu „maturita“ či „dokončené vysokoškolské vzdělání“, ale začnou se zajímat také o to, z jaké školy ten který diplom pochází a co vlastně znamená. Koupit si jej pak od někoho, kdo bude prostě podobná osvědčení jen tak prodávat, nedává žádný smysl, neboť to si je každý může už rovnou vystavit sám sobě, případně si vymyslet jakýkoliv titul; v tom nebude na volném trhu nikomu nikdo bránit, v důsledku čehož pozbyde smysl „mít titul“, ale bude záležet pouze na tom, kdo jej udělil (a aby se předešlo falšování, může každá vzdělávací instituce například poskytovat webové rozhraní, na kterém půjde ověřit, kdo a jak ji skutečně absolvoval). Argument o prodeji titulů na volném trhu je tedy absolutní nesmysl.
Přečtení: 41884
Komentáře
Komentář 33961
Na druhou stranu, lidová tvořivost je taky faktor. Otázka je, jak důležitý… Ale koneckonců proč ne; faktor to je nepochybně. Takže pokud se v ústní lidové slovesnosti tento argument vyskytuje, pak je třeba ho vyvrátit; a je vyvrácen.
Wikipedie: Ústní lidová slovesnost (ÚLS) je charakterizována jako jazykové projevy "běžného lidu, tj. nikoli elitní sféry vzdělanců". Ústní lidová slovesnost vzniká od nejstarších dob, kdy ještě nebylo známo písmo, až do současnosti. Šířila se a rozvíjela se ústním podáním mezi všemi národy. Její počátky souvisejí s lidskou potřebou sdělovat si své zkušenosti s přírodou, vysvětlovat přírodní jevy, vysvětlit vznik světa a úkol člověka v něm atd.
Lidová slovesnost je součást folkloru.
Komentář 34189
To byste pak tvrdil, ze to je "appeal to authority".
Komentář 33964
páč by se možná rozšířila i nabídka titulů,
mně by se třeba líbil titul "líný hlupák"
von by pak každej hnedka věděl, že se mně má vyhnout,
obzvláště pak v případě že by šlo o pracovitého inteligenta
dneska je podobné potvrzení k mání jen v blázinci kde člověk získá "makový list" jenže mnohem větší váhu by to mělo, kdyby takovýto titul vystavovali na náký univerzitě, nebot blázni jsou hlupáky již vod narození, zatímco titul z univerzity by naopak ukazoval, že jsem se k němu propracoval vlastní pílí a úsilím...
Komentář 33965
Komentář 33971
díky za informaci,
já jsem v případě internetu značně vomezenej takže koukám jen na porno, duchovno, anarchično a skútry, takže nemám přehled co se kde děje v oblasti vzdělávání a udělování titulů.
No certifikát by mně docela stačil, i když taková státní zkouška má taky svoji váhu, obzvláště ve společnosti kde je etatismus voblíbenej...
Komentář 33966
Komentář 33972
jenže k tomu je třeba být negativní vůči světu,
což mně moc nejde, já mám svět rád, takže pro mě není zas až tak utrpením,
já mám vlastně rád i to trpení, proto jsem se taky nikdá nestal křestanem, budhistou či hinduistou ba ani socialistou či komunistou či etatistou ba ani revolucionářem (i když jsem to samozřejmě prozkoumal)...
Vlastně mým největším vzorem a životním hrdinou již od dětství byl hloupej Honza...
Komentář 33969
Komentář 33970
PROC nekdo chce titul? Protoze ma nejakou CENU. Kde ma cenu? Na trhu prace (v nejvetsi mire). Proc ma cenu na trhu prace? Protoze ho ocenuji ti, kdo hledaji zamestnance. Proc ho ocenuji? Protoze zarucuje urcitou kvalitu toho cloveka.
A ted si to predstavme v trznim prostredi:
Koho hledaji zamestnavatele? Lidi s titulem. Proc? Protoze zarucuje kvalitu. Pokud titul nebude zarucovat kvalitu, stane se co? No, logicky, zamestnavatele ho NEBUDOU AKCEPTOVAT. To je cele. Muzes si nakoupit 100 titulu, ale budou ti v realu nahovno, protoze ti neprinesou ZADNOU vyhodu. Jen jsi za to utratil prachy.
A pokracujeme. Pokud ti to neprinese zadne vyhody, budes si ten titul kupovat? Nebudes. Pujdes na skolu, o ktere vis, ze ti jeji titul nezajisti zadnou vyhodu? Nepujdes. Bude ta skola moct existovat? Pravdepodobne ne. A nebo klidne ano, kdyz najde dost hejlu, co si u nich nakoupej tituly, co jsou uplne na nic, ale neni to moc realne.
Takze: Po cem bude poptavka? Po lidech, co maji kvalitu. Po lidech s titulama, ktere zarucuji kvalitu. Jak se pozna, ktera skola takove tituly poskytuje? Z praxe. Proste podle toho, jakou bude ktera skola mit reputaci. Muze skola reputaci nejak prizivovat? Muze, funguje reklama jako vsude jinde.
A ted priklad z praxe: Pracuji pro firmu, co dava certifikaty firmam, ktere maji dobre ekonomicke vysledky a plati vcas faktury a podobne. Takovych firem, ktere davaji certifikaty, znam asi 20 (a bude jich mnohem vice). Nektere z nich ty certifikaty davaji I zdarma, ci temer zdarma. Nase firma prodava i certifikat, ktery stoji cca 50 000kc (v zakladu, bezne ty firmy za to plati I 100 000kc).
Je to "stejnej kus papiru", jako ten, co dostanou jinde zadarmo. Presto si firmy kupuji nase certifikaty za 50-100 tisic. Proc? Protoze na financnim trhu maji velkou vahu, v CR se jedna o nejprestiznejsi certifikat, jaky firma vubec muze ziskat. Jak to ty firmy vedi? Protoze "se to vi", mame takovou reputaci, je to lety overena pravda a my se musime sakra snazit, abychom si reputaci neposkodili. Prodame ten certifikat nekomu, kdo nebude splnovat podminky, I kdyby o 0,0001% nejake pozadovane hodnoty? NEPRODAME. I kdyby z te firmy prisly (a ze se to neustale deje), at jim to prodame, ze nam klidne daj tech 100 tisic, kdyz jim to dame...tak jim to NEDAME. A to je jedna z veci, ktera udrzuje tu reputaci...
Komentář 33973
Komentář 33974
Ja vim o spouste firem, kteri nechteji zadne vysokoskolaky, ale chteji napriklad svarece.
A nebo chteji napriklad ridice a je jim zcela jedno, jakou skolu dotycny ma.
Btw co ti je do toho, co si jaky zamestnavatel bude uznavat za tituly? Kdyz nejaky zamestnavatel bude trvat na titulu A ZAROVEN mu bude uplne jedno, jestli je kvalitni ci ne, potom to je dozajiste uplnej debil, protoze to nedava ZADNOU logiku, ale dobre, pokud to tak bude mit, jeho vec a vubec nevim, proc se tim zabyvat
Komentář 33991
Komentář 33992
Komentář 33994
Komentář 34011
Na coz jsem reagoval, jak jsem reagoval (ze je to pravdepodobne blbost, a nebo kdyby se tak delo, tak by ty tituly namely vahu a tudiz by je moc lidi nekupovali).
Takze nevidim problem v tom, ze by skoly mely prodavat bezpracne tituly, protoze viz vyse.
Jen jsem vyvracel tvoji obavu.
Komentář 34060
Komentář 34071
Komentář 33976
Komentář 33980
Komentář 33981
Když si Bill Gates koupí Kongo, bude to jeho stát.
Komentář 33984
Komentář 33987
Komentář 33993
lze řešit i toto,
i když tedy nejspíše v obou případech času dost a dost
a netřeba spěchat...
Komentář 34008
Komentář 34009
Komentář 34018
Komentář 34037
Komentář 34054
Já myslím, že ne. Anarchokapitalismus kritizuje stát bez ohledu na to, jak vznikl a sice proto, že si přivlastňuje některé domény života lidí, dává jim monopol, nepřipustí konkurenci a lidem nedá na výběr. Pokud mu v tom vznikne konkurence, tak ji násilně likviduje.
Pokud za anarchokapitalismus vznikne stát a může vzniknout i jiný stát, co mu bude konkurovat, tak pak nejde o státy ale o firmy. A vy jim neplatíte daně ale platíte jim za službu. Protože máte na výběr, můžete ale také nemusíte. V tom se to liší.
Komentář 34057
- Nejjednodušší způsob vzniku státu v souladu s napem, nazvěme ho monarchistický: Bohatý člověk si koupí území. Za žití na něm vybírá nájem = daně, uživatelé území musí ctít užívací řád = zákony. Není důvod si myslet, proč by to nevedlo po čase ke stavu nerozlišitelnému od současného Česka, zcela v souladu s napem.
2) Pokud za anarchokapitalismus vznikne stát a může vzniknout i jiný stát, co mu bude konkurovat, tak pak nejde o státy ale o firmy. A vy jim neplatíte daně ale platíte jim za službu. Protože máte na výběr, můžete ale také nemusíte. V tom se to liší.
- V tom se to neliší. 1. Copak státy si nekonkurují? 2. Daň je platba za nežádanou službu. Obdoba daní v anarchokapitalismu je "platba za pobyt na území" viz bod 1). 3. Ani v Česku nemusíte žít. Můžete se přestěhovat do USA nebo Německa. Spousta lidí to udělala.
Komentář 34088
To pak není v souladu s NAP. V souladu by to bylo tehdy, když by dotyčný s potenciálními daňovými poplatníky nejdřív uzavřel smlouvu o výběru té daně a oni by měli možnost přijmout nebo odmítnout. Popřípadě si vyjednat jiné podmínky (odstoupení od smlouvy, právo neplatit v případě nekvalitních služeb, ...).
Součástí té smlouvy také asi bude možnost tomu člověku vlastní území neprodat. Tedy "Bohatý člověk si koupí území" už je s podmínkami. Pokud mu někdo vlastní území prodá, tak je to něco za něco. Inkasoval za pozemek peníze ale bude platit daň, které se ale nebude říkat daň ale nájemné za úžívání cizího pozemku.
Komentář 34092
Komentář 34094
Komentář 34095
Komentář 34099
Komentář 34098
Komentář 34097
Komentář 34100
Komentář 34108
Myslím, že jsem to tvrdil jinak, že jestli neporušuje NAP, tak pak druhá strana má mít možnost dotyčnému pozemek neprodat, uzavřít s ním nějakou dlouhodobou smlouvu o pronájmu s garancí ceny apod. A že pak nepůjde ale o stát. Jelikož stát NAP porušuje a sice vyhlašováním vlastních pravidel, aniž by je uzavíral s druhou stranou na základě dobrovolných smluv. Což pronajímatel taky může ale všechno, co uživatel pozemku v nájmu nechce, si přece může vyhradit v té smlouvě. To je dost rozdíl oproti státu.
Komentář 34111
Komentář 34122
Komentář 34129
Komentář 34121
Komentář 34130
1) To pak není v souladu s NAP. V souladu by to bylo tehdy, když by dotyčný s potenciálními daňovými poplatníky nejdřív uzavřel smlouvu o výběru té daně a oni by měli možnost přijmout nebo odmítnout.
- To by platilo jen o první generaci. Druhá generace by vyrostla v napovském státu a musela by se buď podřídit stávajícím pravidlům, nebo odejít.
Komentář 33985
Zajímavé je, že ani Gates, ani Musk, ale Jobs nic takového nezkoušeli.
Zkouší to Bureš s pomocí politiků, dotací, zaklekávačů finančního úřadu a zákonodárné moci...
Komentář 33986
Zajímavé je, že ani Gates, ani Musk, ale Jobs nic takového nezkoušeli.
Zkouší to Bureš s pomocí politiků, dotací, zaklekávačů finančního úřadu a zákonodárné moci...
Komentář 34055
Uf, ... jako že někdo bude na burzách nějakou dobu skupovat nějakou komoditu (představil jsem si ropu, zlato, diamanty, ... ), čímž uměle zvýší jejich cenu, načež, až bude s tou cenou spokojený, to za ní všechno prodá a vydělá na tom? A to lze ale už dnes ne? Nemusíte čekat na anarchokapitalismus, trhy s komoditami jsou globální. Proč se to tedy neděje?
Komentář 34072
Komentář 34076
Zjistěte si, co se stane, když zrušíte burzu a přinutíte lidi obchodovat jen fyzické zboží. Kdysi v historii to zkusili tuším s rýží a byl to dost průšvih.
Takže jste si vymyslel absurdní příklad, který nemá reálný základ a který sice vypadá strašidelně, ale je dost nereálný. Na rozdíl od státních monopolů, které reálné jsou.
Komentář 34086
Komentář 34090
Komentář 34030
Děkuji vám za zamyšlení, Urzo.
Komentář 34053
Proto bude zajímavé sledovat vývoj Bitcoinu či dalších kryptoměn, které jsou od vlivů států dost robustně odděleny na kryptografii založenými technologiemi. Resp. státy jistě budou provádět pokusy o regulaci či ovládnutí kryptoměn ale bude vždy záležet na tom, jestli to lidi budou respektovat ale nedokážou to ty státy zajistit technicky.
Komentář 34077
Komentář 34083
Jinak já to vidím zevnitř a jsem přesvědčený, že prostředí veřejnoprávních škol postupně odumírá a degeneruje. Nejen zdravotnictví a základní školství. Takže to vlastně vidím optimisticky. jelikož alternativa (například školy, kde se platí školné a poměry jsou trochu zdravější) existuje.
Komentář 34114