Autor: Houba
Čas: 2020-03-11 00:00:02
Odpovědnost za cizí chyby
Často se při diskuzi s umírněnými liberály setkávám s obhajobou malého sociálního státu, jehož nutnost obhajují potřebou vyrovnat podmínky pro ty, co za svůj osud nemůžou – většinou děti či handicapované. Jejich postoj samozřejmě chápu, avšak jeho realizaci skrze stát považuji za zcela nesmyslnou. Jednak by stejnou práci daleko lépe odvedly soukromé charitativní organizace, jelikož státní přerozdělování je zoufale neefektivní – už proto, že se spousta peněz ztratí v kapsách úředníků. I když však pomineme argumentaci soukromou charitou, zůstává morální stránka celé věci – tedy okrádání občanů státem. Masivní zdanění totiž z některých lidí, kteří by se normálně dokázali uživit, vytváří právě lidi, kteří si nemohou pomoci. Jak přesně lze tedy pomoci [b]všem[b] těm, co za svůj životní úděl sami nemohou, tím, že budeme okrádat celou společnost? Vždyť tím uděláme ty, co si svůj osud nevybrali a nesou odpovědnost za cizí chyby či nepřízeň osudu, ze spousty dalších!
Přečtení: 30236
Komentáře
Komentář 51562
Komentář 51563
navíc alkohol je "dobrý sluha ale zlý pán" takže než zaklepete bačkorama,
čeká vás dlouhodobé neradostné období kocovin, abstáků a depresí,
leda snad že byste se uchlastal k smrti na jeden zátah, což se ovšem většinou nepovede...
Myslím, že existují lepší způsoby sebevraždy,
pro milovníky rychlé jízdy např. jízda v protisměru na dálnici,
hodně by se mně líbil skok z Nuseláku, stále máte možnost se proletět a naučit se létat,
nebo to pořádně nakopnout pomocí drog atd.
Pokud má někdo ty sociální instikty, může vyrazit do afriky bojovat s malárií či s podobným svinstvem, můžete také rozdat svůj majetek chudým a umrznout si někde spokojeně pod mostem (bohužel dneska už ani ty zimy nejsou tím, čím dříve bejvaly)
Pro anarchisty by mohla být zajímavou smrtí náká ta teroristická akce kdy se vám povede vzít s sebou do pekla pár etatistických politiků a udělat tak něco pro svobodu a osvícení porobeného obyvatelstva...
Komentář 51564
A tvrdenie že dane spôsobujú chudobu je už celkom blud, doučte sa matematiku.
Komentář 51567
2) Jakože když někomu vezmu 2/3 peněz a postavím za to cyklostezky a golfová hřiště (nebo další věci o které ten člověk nemá vůbec zájem) tak ten člověk zbohatne?
Komentář 51570
Komentář 51584
Komentář 51590
Komentář 51594
Komentář 51597
Komentář 51599
Asi nechápu o co ti teď jde. Přijde mi, že máš jen potřebu si pokaždé kopnout do čehokoliv co tu vyjde.
Komentář 51604
Ja mám zase pocit že vy ankapisti hejtujete štát aj tam kde je to zjavná hlúposť.
Komentář 51605
Komentář 51641
Komentář 51656
Komentář 51658
Komentář 51606
Komentář 51607
Komentář 51643
Komentář 51655
Komentář 51657
Komentář 51659
Komentář 51601
Komentář 51585
Komentář 51589
Komentář 51595
Komentář 51596
Komentář 51598
Komentář 51603
Komentář 51573
Komentář 51583
Komentář 51587
Komentář 51568
Prosím doložit, fakt mě to zajímá.
Já osobně souhlasím s Bastiatem:
https://www.mises.cz/clanky/co-je-a-co-neni-videt-iii-dane-951.aspx
Komentář 51571
Komentář 51600
Teď ještě ten zbytek, který vidět není. Respektive to málo, co teď dokážu vymyslet.
nezamestnaní, deti, dôchodcovia, invalid a vůbec všichni platí DPH ze všeho, co si chtějí pořídit.
Stát hodnoty netvoří. Stát jen přehazuje peníze z jedné kapsy (daňového poplatníka) do druhé kapsy a cestou si kus odsype. Tím jsme ale zpět u diskuse efektivity.
Pak tu máme motivaci. Jaká je motivace politiků něco řešit, když jsou zvoleni na své období? Jaká je motivace úředníků něco řešit? Jaká je motivace soukromé charity, která, bude-li plýtvat a dárci se o tom dozví, nemusí dostat prostředky na svou činnost a nebude na platy zaměstnanců?
Každý úředník, který jen přehazuje papíry nebo peníze z jedné hromádky (sebrané poplatníkům) na jinou (služby obyvatelům státu) nedělá nic produktivního, čím by zvyšoval blahobyt společnosti (jen redistribuuje zdroje). Opět viz Bastiat.
Byrokracie je nesmrtelná a každý papír, každý úřad prohlubuje předcházející bod. Ke studiu doporučuji https://www.csfd.cz/film/74621-jiste-pane-ministre/476970-usporny-program/filmoteka/ a připomínám, že každý úředník je placen z daní, případně inflací, která následně opět bere hodnotu všem.
Motivace úředníků je udržet si svoje místo. Další studijní video https://www.youtube.com/watch?v=chCMlDlbecY
Takže nepopírám, že na první pohled je to pro méně vydělávajícího výhodné.
Pokud ovšem na méně vydělávajícího někdo doplácí, pro ně je to nevýhodné.
A stát se svými regulacemi snaží, aby těch méně vydělávajících bylo víc. Opět - u každé regulace jsou mraky následků, které nejsou vidět. Např. zákaz prodeje roušek - https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekonomika-necht-stat-koronavirus-radeji-neresi.A200307_160907_p_ekonomika_wag
Doporučuji vám otevřít provozovnu a někoho tam zaměstnat. A u toho spočítat, kolik regulací musíte splnit, kolik vám to zabere času a jaké hrozí pokuty. A jakou hodnotu musí zaměstnanec vytvořit, aby zaplatil sebe, daně, regulace provozovny a zisk majiteli. A pak malé cvičení - vyjměte z té rovnice daně a regulace a přidejte tam obdobné služby, které by si zaměstnanec platil na volném trhu (silnice apod.)
Rozhodně žádná varianta není jednoznačná, ale proto tu diskutujeme :-)
Komentář 51588
Komentář 51591
Skutočná charita je pravda, pretože smrť duše a nie tela je úplná smrť.
Komentář 51592
je s podivem že anarchisti kteří jsou spíše individualisty nežli kolektivisty,
odkazují k řešení kolektivistickému...
Zřejmě dokud nebudou zavedeny školy typu "svobody učení" bude ten kolektivismus stále převládat v případě jakéhokoliv řešení, navíc pak jako kdyby každý člověk se měl povinně angažovat ve všech oborech lidské činnosti, jako by všichni museli dělat charitu nebo chránit životní prostředí apd.
Zřejmě jsme zblblí tím lidským "kolektivním vědomím" že už jsme na tom jak ti mravenci a individualismus je něco zřejmě negativního...