Památkáři – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: HynekRk
Čas: 2016-07-25 02:06:06

Památkáři

Přestavbu stávající polikliniky ve východočeském městě Lanškrouně na ulici Svatopluka Čecha městu zkomplikovala jednání s památkáři. Národní památkový ústav v Pardubicích dal nakonec po úpravách studii zelenou. Pověřená firma ji po výtkách památkářů musela několikrát upravit, památkáři požadovali například použití tradiční valbové střechy namísto ploché atd. (http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/poliklinika-pamatkari-konecne-souhlasi-budou-i-vsichni-lekari-20160407-b9v7.html). Lanškroun je takové průměrně historické město, zřejmě nejhezčí a nejzajímavější je zde renesanční radnice na hlavním náměstí J. J. Marka a farní kostel s bývalým klášterem (pak zámkem) se středověkým jádrem na náměstí Al. Jiráska. Samotná poliklinika stojí sice v historickém centru města, ale v jeho dosti nezajímavé části. Co je však pozoruhodné na této situaci, je to, že památkáři povolili před časem (výstavba roky 2005 až 2006) na náměstí J. J. Marka (naproti renesanční radnice) stavbu funkcionalistického domu s plochou střechou (http://www.ai5.cz/realizace/macek/dumnanam.htm). Takže v méně historicky vypadajícím místě je požadována valbová střecha a na historicky více vypadajícím místě stačí rovná střecha. Jak z toho má být člověk či případný investor moudrý? I přes značnou legislativu v oboru památek si nelze vůbec představit univerzální zákon, který bude řešit celou rozmanitou historickou zástavbu v památkové zóně Lanškrouna. Či najde styčné body s památkovou ochranou v Litomyšli, Praze, Litoměřicích, Zlíně atd. Mnohdy tedy závisí na libovůli a subjektivních názorech památkářů samotných a jejich interpretacích legislativy v tomto oboru. To vede k podobným nesmyslům jako v případě Lanškrouna a vytváří prostor pro korupci. Co tedy zrušit památkáře? Ostatně co je jim potom, jak člověk nakládá se svým vlastním majetkem.
Přečtení: 19442

Reagujete na tento komentář:
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2016-07-26 13:11:50 Titulek: Re:
Ja netvrdim, ze neprikazuju, ludom, nechat pamiatky spadnut. Ale roguluju a buzeruju ta cez statne nasilie, ze nemozes s pamiatkou robit co chces, aj ked ti patri.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-07-25 08:02:33
Temer obecny problem v hadkach v pravici:kdyby nebylo predeslych, silne neprirozenych obdobi(napr komunismu),tak by vlastniky drahych,historickych domu ve stredech krasnych,starobylych mest byly slusni,pracoviti,talentovani lide.Ti by predevsim meli vkus a sebevedomi obyvatel unikatniho mista(nektere rody by tam zily po staleti),k penezum na tyhle domy prisli tou nejlepsi praci pro lidi a hlavne by vedeli,ze nejakou silenosti by poskodili turisticky ruch,na kterem jsou treba ve vetsine zavisli.
Kdezto dnes,je situace s majiteli cehokoliv tak silena(nemoc dospela tak daleko),ze nejaky zasah zvenci musi prijit.Jako s temi pristehovalci a hadkami mezi Urzou a zbytkem.Ale ten zasah by mel prijit zdola ne zakonem shora.A zdola to muze zacit,az prijmy lidi budou zavisle i napr na krase vlastniho mesta a ne na uplatcich,podivnych privatizacich,dotacich....
Pak by mohla platit krajnost:co je komu po tom,co si vlastnik dela se svym majetkem.
(Prakticka rada:slibit uplatek,zdrzovat,at se to nevratne rozjede a pak se na ne normalne vysrat.Pohled na ten rypak,nastrkovany kapsy a otevreny sesity je k nezaplaceni!!)
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-07-25 08:06:32 Titulek: Re: [↑]
...takze vpodstate zacarovany kruh.
(A ti urednici se rychle meni,takze nehrozi,ze by se v budoucnu mstili.Je to risk)
Autor: marek28 Čas: 2016-07-25 10:09:14
Web: neuveden Mail: neuveden
Památkáře zrušit. Že si Češi svých památek neváží je obraz doby. Na vině je mimo jiné i komunismus. Po revoluci mnoho do té doby spíše chudých lidí náhle a velmi rychle zbohatlo, což nutně potřebovali dát nějak najevo. Tak se zrodilo podnikatelské baroko - odporné přerostlé načančané domy, protože já na to přece mám! Nějaké staré domy? Pche, copak jsem socka? Já už jsem boháč a všichni to musí vidět! Porevoluční období bude zcela jistě jednou v učebnicích (v některých už je) zapsáno jako období nevkusu a barbarství. V západních zemích toto zpravidla vůbec nepřipadá v úvahu a proto je anglický či francouzský venkov tak světově proslulý. Kdyby tam bydleli Češi, z 80 % by ho zbourali a postavili si tam nějaké růžové, zelené a žluté zrůdnosti. My jsme zase mohli mít nádherné roubené vesnice v českých kopcích, ještě si je pamatuji z dětství, když jimi projíždím dnes, roubenek už moc nezbylo a všude stojí odpornosti, často obehnané betonovou zdí. Vliv na to určitě mělo i vyhnání Němců, kdy se do některých pohraničních vesnic a měst dostala náplava bez jakéhokoliv vztahu k těm místům.

Ale na to musí lidé přijít časem sami. Nepovažuji za správné jim to nutit násilím. Budou pak sice litovat a už se to nikdy nepovede vrátit, ale co už. Sami to tak chtěli. Sami se tím připravují o turistický ruch. Sami na to doplácí.
Autor: Tomáš Macháček (neregistrovaný) Čas: 2016-07-25 12:59:22 Titulek: Re: [↑]
Jo, abychom jednou neviděli památkáře tvořící lidský řetěz, jak brání bagru ve zbourání nějakého devadesátkového skvostu, protože to jednoduše dosáhne určitého věku a stane se tak "památkou". Dnes jsou mnohé prvorepublikové stavby, které byly ve své době považovány za nevkusné, hodnoceny jako cenné památky. A co se zbohatlického nevkusu a přeplácanosti týká, tak by sportovní a hollywoodské hvězdy mohly vyprávět...
Autor: marek28 Čas: 2016-07-25 13:22:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jsou památky a památky. Jedny památky jsou cenné z architektonického, urbanistického či uměleckého hlediska samy o sobě a už ve své době měly význam. To lidová architektura z devadesátek opravdu není, ta je už teď k smíchu. A pak jsou památky, které jsou významné pouze jako obraz doby, ve které byly postaveny. Umělecky jsou zcela bezcenné, ale jejich význam je historický - třeba že v dané době si lidé přestali vážit své historie a tradic a dali přednost bezcennému načančanému kýči. I to je součást historie. Sem patří například to podnikatelské baroko. Mnoho památkářů či architektů vám řekne, že ta a ta stavba je zrůdnost, ale má určitou cenu z pohledu historie a vývoje. A co se hvězdiček týče - souhlasím. Jenže v USA není moc co kazit a hvězdy naštěstí "nedevastují" celá města a krajinu, ale jen nějakou malou lokaci. V ČR to dosáhlo masového charakteru.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-07-25 15:44:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je holt problém toho, když se někomu dá moc nad cizím soukromým majetkem. Ale pokud ty památkáře v živém řetězu někdy uvidím, budu se hezky bavit :)
Web: neuveden Mail: neuveden
To, co sa dnes oznacuje ako pamiatka, a chcu ta zastrelit, ked to chces nejako prerobit, si neuvedomuju, ze pocas celej existencie "pamiatky", tato bola casom stale upravovana a fyzicky modifikovana. Ak by sa k nej od zaciatku malo pristupovat systemom, ze nesmies na nej nic menit, davno by sa zrutila.
Autor: marek28 Čas: 2016-07-25 17:26:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To není pravda, památkáři nezakazují jakékoliv úpravy. Nepřikazují lidem, aby nechávali památky spadnout.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-07-25 17:57:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nicméně je to praktický důsledek jejich jednání. Pokud výstupem památkáře je nařízení, že to či ono nesmí udělat, nebo tu či onu úpravu či údržbu musí udělat ten či onen řemeslník s určitou certifikací, který je asi tak desetkrát dražší než normální řemeslník (ale stejně schopný), tak je levnější nechat památku spadnout. Takže se čeká dlouhé roky, vypadá to hnusně, nikomu se to nelíbí a nikdo z toho není nadšen... popravdě, nevím, komu má ten systém prospět. Mě fakticky nenapadá žádná skupina "zákazníků", kteří by poptávali systém generující ruiny.
Autor: hefo (neregistrovaný) Čas: 2016-07-25 18:05:00 Titulek: Re: [↑]
Na to je jeden nie celkom ideálny, ale funkčný recept, a to "nečakaný" požiar. Až na to, že to majiteľovi dosť dvíha náklady, lebo namiesto prestavby musí najprv odpratať bordel, a potom postaviť novostavbu. Preto v tomto "sociálnom" štáte si chudobní za určitých okolností NESMÚ upravovať a opravovať svoje obydlia...
Autor: velkej Ká Čas: 2016-07-25 18:25:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ten požár nejspíš vyjde pořád levněji než desetinásobně předražená certifikovaná firma.
Autor: marek28 Čas: 2016-07-25 19:42:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Není. Znám hodně lidí s domem v památkových zónách a ty domy si normálně upravují. Kdyby byla pravda, co říkáte, hist. centra měst by byly neobydlené ruiny. Určité regulace tam jsou, ale ani se nepřibližují tomu, jak je tady líčil kolega diskutér ze Slovenska.
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2016-07-26 13:11:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja netvrdim, ze neprikazuju, ludom, nechat pamiatky spadnut. Ale roguluju a buzeruju ta cez statne nasilie, ze nemozes s pamiatkou robit co chces, aj ked ti patri.
Autor: PetrB (neregistrovaný) Čas: 2016-07-29 10:40:42 Titulek: S humorem jde všechno líp
Nadpis používal Dikobraz. Já jsem si z tématu udělal legraci někdy před rokem, ale legrace to není. Ostatně se můžete přesvědčit sami. http://tinyurl.com/gwg2oaf (To je ale hnusné self-promo. Takové buržoázní...) :-)
logo Urza.cz
kapky