Autor: Urza
Čas: 2016-04-12 00:00:02
Pokuta pro Ťoka? Ne, pro nás!
Na iDnesu mě zaujal titulek: „Pokuta pro Ťoka. Nechal si radit o mýtu, ale obešel zákon.“ Skvělé, že by Ťok konečně nesl zodpovědnost za své činy? Ale kdež! Hned první odstavec vyvede čtenáře z omylu: „Ministerstvo dopravy musí zaplatit čtvrt milionu korun za to, že bez soutěže zadalo zakázku v hodnotě až 52 milionů korun společnosti Deloitte Advisory za poradenství kvůli výběru provozovatele mýta.“ A výsměch pokračuje: „Smlouva s Deloitte splnila účel a firma v podstatě již ukončila svou činnost v rámci přípravy JŘBU na další provozování mýtného systému. Na zákonnost našich kroků máme jiný názor, nicméně rozhodnutí antimonopolního úřadu je platné a my se jím budeme řídit,“ reagovalo ministerstvo dopravy, jež zároveň prohlásilo, že žádný personální postih vyvozovat nebude; proč se znepokojovat, když z cizího krev neteče. A tak stát bojuje s korupcí: Kdo zadá podezřelou zakázku, za toho poddaní zaplatí pokutu!
Přečtení: 20603
Komentáře
Komentář 5433
Komentář 5434
Komentář 5435
Komentář 5438
Komentář 5436
Celému ještě zdatně sekunduje kolektivní rozhodování, aby reálně odpovědný nebyl vůbec nikdo.
Jediné a funkční je řešení, že politik, zejména v exekutivě, ručí za svá rozhodnutí veškerým svým majetkem včetně trestně-právní odpovědnosti. A to včetně zevrubné zprávy o osobním majetku při vstupu do svěřené funkce (a při opuštění úřadu). Pokud je ekonomicky aktivní, pak jeho podnikání svěřeno do opatrovnického fondu. Pokud se mu to nelíbí, nikdo ho nenutí takovou fci zastávat.
Komentář 5437
Řešení to bohužel nemá jiné než nemít veřejné prostředky.
Komentář 5439
Komentář 5440
Komentář 5441
Ono to pokutování státu sama sebe trochu funguje. Stát se totiž skládá z mnoha organizací, které se vidí jako samostatné jednotky a pro některé lidi kteří tam pracují, je docela nepříjemné, pokud jejich organizace pokutu dostane. Uvedu příklad svého otce, který je vedoucí oblasti na správě silnic a zcela upřímně zdroje které má k dispozici vynakládá o to aby silniční síť kterou má na starosti byla v co nejlepším stavu. Neřeším teď to že si to samozřejmě nese všechny problémy centrálního plánování apod. nechci se tu zamotat do nějaké diskuse mimo téma. Můj otec není anarchista a tyhle věci neřeší. A určitě nemá smysl takové věci psát tady mě. Znám je a sám s ním z anarchistických pozic o těchto věcech občas diskutuju.
Co ale chci říct - různé pokuty, výtky apod., které jejich organizace dostane za často i absurdní a formální nedostatky si docela bere. A to tak moc že má někdy potřebu to řešit i v soukromí.
Samozřejmě na různé cyniky to žádný vliv nemá. Ti totiž podle mě vnímají tyto typy pokut podobně jako my a jsou jim z toho důvodu pro smích. Tipl bych si, že Ťok bude jeden z nich. Ale na lidi v oboru, kteří tu práci berou zodpovědně, ty pokuty (nebo jejich hrozba) efekt mají. Jde o jednu forem motivace kterou zmiňuješ v seriálu o ancapu. Že problém motivace v centrálním plánování není neřešitelný. Tohle je mimojiné jedna z metod.
Komentář 5442
Jenže takové lidi netřeba příliš motivovat, naopak tu motivaci potřebují lidé jako Ťok a další, kteří to mají v prdeli; a mají-li to v prdeli, tak je pokuta jejich resortu netrápí.
Souhlasím s tím, že ten efekt není úplně nulový, ale limitně se nule blíží, protože má vlastnost, že dopadá nejvíce na ty, na které nejméně potřebujeme, aby na ně dopadal; a naopak vůbec nedopadá na ty, na které dopadnout má.
Obecně ale uznávám že problém motivace v socialismu není neřešitelný (i když je řešitelný blbě); přes problém ekonomické kalkulace nejede vlak.
Komentář 5443
Často je ten efekt i záporný. Kvůli absurdnosti různých předpisů, jejich kolizí apod. pak lidi a organizace takto "trestáš" za to za co bys je jinak chválil.
To byl takovej případ, že v projektu byla chybně zanesená vedlejší a hlavní silnice kterou rekonstruuješ. Takže bys měl postavit přes vedlejší svodidla a napojení na tu vedlejší udělat do pole.
Bylo to v začátcích eurofondů, takže se jelo postaru. Prostě to normálně napojili, srát na projekt když je v něm chyba. Co s tim žejo.
No a pak přijel audit a co myslíš? No jasně že dostali pokutu za nedodržení projektu.
Stojí před rozhodováním:
- snesu pokutu?
- postavím to blbě s odkazem na dodržení projektu?
- přepracuji projekt a (možná) to postavím příští rok?
V reálu pak nástroj, který by se dal za jistých okolností používat jako motivační (aspoň na lidi, kteří jsou někde mezi extrémy vnitřně motivovaný/cynický lenoch) lidi totálně znechucuje a demotivuje. A vychovává z nich právě ty cyniky.
==============================================================================
Jinak napadla mě ještě další věc. Pro Ťoka osobně to trochu trest je. Nebo se to tak může jevit etatistům. Dovedu si představit jak někdo bude argumentovat nějak takto:
"Dobře, že ji dostal, i když námitku o udělení pokuty státu a daňovým poplatníkům chápu. Aspoň víme jak nás má v prdeli a příště ho nemusíme volit."
Komentář 5445
Komentář 5444
Komentář 5446
Komentář 5447
Komentář 5448
Komentář 5449
Komentář 5450
Komentář 5451
Já jsem idiot xD
Jasně, že je to Cimrman....
Jak se mi to mohlo poplést? Asi že jsem poslouchal obojí....
Komentář 5452
Já si živě pamatuju ten hlas, který to četl, to byl Šimek a Grossman, profesor Zelí přece, to bylo jak bral třídu do ZOO.
Komentář 5453
Komentář 5454