Předstírané časové preference ekologů – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-02-05 00:00:02

Předstírané časové preference ekologů

Typickým časovým obzorem plánování průměrného demokratického politika je přibližně jedno volební období, takže tito parazité vládnou stylem „po nás potopa“; v tom se od nich celkem neliší ani zelení ekoteroristé, kteří však v rámci svého mediálního tématu předstírají časové preference výrazně nižší, když nám vysvětlují, že se máme v současnosti vzdát různých statků, abychom si (nebo svým potomkům) pomohli v daleké budoucnosti. Mnoho lidí se domnívá, že čím více se plánuje dopředu, tím lépe; je tomu ale skutečně tak? Není; a to ze dvou hlavních důvodů. Prvním důvodem je, že časové preference jsou ryze individuální záležitostí – někteří lidé se mají raději lépe hned a platí za to později, jiní zas naopak; oba tyto přístupy mají své výhody i nevýhody, jejichž posouzení záleží na každém z nás a nelze objektivně rozhodnout, který přístup je „lepší“.

Druhým důvodem, snadno pochopitelným pro ty, kdo nejsou důvěrně obeznámeni s principy rakouské ekonomické školy, je pak nemožnost předpovídat budoucnost (a zejména tu dalekou), čímž pádem není vyloučeno (navíc je to leckdy i velmi pravděpodobné), že v současnosti přijmeme nějaká nákladná opatření, jež nám nadiktují ekologové, aby se nakonec ukázalo, že to bylo úplně zbytečné; například omezíme výrobu materiálů, které se v přírodě pomalu rozkládají, abychom za pár (desítek) let zjistili, že díky pokroku je dokážeme nejen rozložit, ale ještě tím něco získat. Samozřejmě k ničemu takovému dojít nemusí, ale to nikdo nemůže vědět, všichni (i ti nejstudovanější z nás) jsme odkázáni na pole dohadů; každý by se tedy měl rozhodnout sám podle sebe, aniž jej někdo (zejména vláda) bude násilím nutit řídit se představami ekoteroristů.
Přečtení: 26553

Reagujete na tento komentář:
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-06 15:28:46 Titulek: Re:
Fiala, zase tu píšeš teórie bez toho aby si sa nad nimi zamyslel. NIKDY nebude mať prírodná rezervácia ( ani poľnohospodárska pôda ) vyššiu hodnotu než stavebné pozemky.
Web: neuveden Mail: schován
Mne sa skôr zdá že "po mne potopa" presadzujete vy. Je pravdepodobné že zo subjektívneho pohľadu jednotlivca je výhodnejšie ignorovať ekológiu, keďže jeho vplyv na ekosystém je pod hranicou štatistickej odchýlky, tým skôr že nepriaznivé vplyvy zmeny klímy nemusia postihnúť práve toho konkrétneho jednotlivca.
A za druhé, vidíte síce úspory získané ignorovaním ekológie, ale už nechcete vidieť ekonomické škody spôsobené poveternostnými vplyvmi, čo ak budú z dlhodobého hľadiska tie škody vyššie než prostriedky usporené ignorovaním ekológie?
Autor: Petr (neregistrovaný) Čas: 2019-02-05 09:02:03 Titulek: Re: [↑]
Autor hovoří o zákazu "neodbouratelných" materiálů, které přitom již dnes jsou odbouratelné, jenom je to zatím moc drahé (a bububu GMO). Čili, vzhledem k tomu, že tu technologii už máme, tak je prakticky jisté, že někdy v budoucnu to bude ekonomicky výhodné, nebo alespoň výrazně levnější než dnes v poměru k našim příjmům. Ne o tom, že bychom měli ignorovat třeba erozi.

Ono i vydat 1000 za 100 let je mnohem levnější než vydat 100 dnes. Protože na to, abyste za 100 let zaplatil 1000, vám dnes stačí investovat 10.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-05 09:25:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Autor dal recykláciu iba ako príklad ale článok je písaný všeobecne.
Za druhé, skládkovanie takéhoto materiálu do doby než tá technológia bude dostatočne lacná tiež nebude zadarmo.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-02-05 09:17:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Na to můžu odpovědět jen to, že životní prostředí je také statek. A ten musí soutěžit s ostatními statky, jež můžeme mít, o své majitele. Je to jako s časem a aktivitami - můžeme dělat hromadu věcí. Ale den má jen 24 hodin.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-05 10:04:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Len to nie je tak celkom rovnaký statok ako iné statky, keďže na rozdiel od auta či bytu ktoré majú konkrétneho vlastníka tak životné prostredie je spoločné pre všetkých. Takže podlieha "tragédii obecnej pastviny".
Autor: Glande Čas: 2019-02-05 19:40:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Životní prostředí je sice společné pro všechny, ale každý konkrétní metr může mít klidně vlatníka a ten bude mít většinou zájem o to, aby mu tam někdo neskládkoval/nevyléval/neemitoval. Zároveň se bude snažit se svým majetkemn nakládat jako se svým tj. většinou rozumně. Tragédii obecní pastviny příroda podléhá právě proto, že je obecní (státní). Má to samozřejmě i svá negativa (každý si to ůže oplotit), ale myslím, že by byla daleko větší motivace se chovat ekologicky. A pokud někdo bude něco někde tajně vypouštět, tak už delší dobu je možno provozovat síť čidel(pozemních, vodních), která moho na podobná svinstva upozornit. Narozdíl od státu, který například při řešení dopadů zemědělských koncernů na krajinu zruší limity na množství pesticidů.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-05 23:30:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Niečo tým rozparcelovaním pozemkov možno vyriešite, ale všetko určite nie, najmä si neviem predstaviť ako tým vyriešite globálne otepľovanie. A zatiaľ ani nemáme technológie na rozparcelovanie oceánov a atmosféry.
A to zrušenie limitov na pesticídy je skôr argument proti voľnému trhu, tí úradníci to určite nespravili len tak bezdôvodne, zrejme to bolo na požiadavku poľnohospodárskej lobby na čele s Babišom.
Autor: Lojza Čas: 2019-02-05 23:48:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Trolling level 1000000000 :-D :-D :-D
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-06 01:02:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Niečo tým rozparcelovaním pozemkov možno vyriešite, ale všetko určite nie, najmä si neviem predstaviť ako tým vyriešite globálne otepľovanie. A zatiaľ ani nemáme technológie na rozparcelovanie oceánov a atmosféry.
...............................................................................
Globální oteplování to asi nevyřeší, ale mohlo by to vyřešit globalizaci.
Technologii na rozparcelování atmosféry ovšem máme, jedná se o vícepodlažní domy a oceány se dají rozparcelovat pomocí oblíbených hausbotů, nebo si lze vytvořit umělý ostrov třeba z pet lahví, případně si lze vykolíkovat parcelku na dně mořském a postavit si zde podmořský domek, či případně použít mobilní domek tzv. ponorku (viz. 20 000 mil pod mořem)
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-02-06 13:33:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vyřešit globání oteplování???!!! Tak to je dobrá namyšlenost.

Že nemáme k dispozici technologie na rozparcelování oceánů? A na tos přišel jak proboha? Ty jsi všeznalec technologií?
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-06 15:35:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Aspoň že chytať za slovíčka vieš. To je úplne jedno či to nazvem vyriešiť, spomaliť, zastaviť alebo ako, podstatné je že znečistenie životného prostredia môže viac škodiť obyvateľom vzdialenejších krajín než samotným znečisťovateľom, napr. obyvateľom Sibíre by vzostup globálnych teplôt určite vadil menej než obyvateľom Severnej Afriky či Blízkeho východu.
A čo sa týka parcelovania oceánov, ty také technológie poznáš?
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-06 15:41:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
A čo sa týka parcelovania oceánov, ty také technológie poznáš?
................................................................

Já bych tedy zkusil bojky,
i když třeba parcelovat Mariánskej příkop vyžaduje asi hodně dlouhej provázek
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-06 16:42:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No práve, veď preto som písal o oceánoch, nejaká zátoka alebo záliv by sa asi dala ohradiť aj dnešnými technológiami.
Autor: hefo (neregistrovaný) Čas: 2019-02-06 17:50:24 Titulek: Re: [↑]
No tak iba ohradiť bójkami, na tom nič nie je, to by sa dalo aj teraz - čo aj viem autonómne bójky na solárny pohon, ktoré by malými motorčekmi stále korigovali svoju polohu napr. podľa GPS.

Ale oddeliť jednotlivé parcely tak, aby sa jedovatá voda z jednej neprelievala k susedom, tak to bude v tom utopickom ankape väčší oriešok...
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-06 19:40:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Prozatím na tom nikdo nepracuje, proč taky ?

Nějaký podmořský domy či plovoucí domy prozatím mohou zajímat leda tak ty, co se štouraj v moři a bádaj co tam plave...
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2019-02-07 15:11:38 Titulek: Re: [↑]
Ne. Vizte Seasteading institute.

(Ovšem jak moc je to nadějné, čerti vědí.)
Autor: lolankap (neregistrovaný) Čas: 2019-02-05 23:57:13 Titulek: Re: [↑]
Doporucuji se seznamit s Elinor Ostrom (https://en.wikipedia.org/wiki/Elinor_Ostrom nebo https://www.economist.com/obituary/2012/06/30/elinor-ostrom
), ktere dostala Nobelovu cenu za Ekonomii spolu s Oliverem E. Williamsonen v roce 2009. Dostala ji prave za jeji praci ohledne verejnych statku. Napriklad v ni velmi dobre predstavila reseni tragedii verejne pastvy.

>The Royal Swedish Academy of Sciences said Ostrom's "research brought this topic from the fringe to the forefront of scientific attention...by showing how common resources – forests, fisheries, oil fields or grazing lands – can be managed successfully by the people who use them rather than by governments or private companies". Ostrom's work in this regard challenged conventional wisdom, showing that common resources can be successfully managed without government regulation or privatization.

Reseni bez statnich regulaci (ankapaci jupi) a take **bez privatizace** (muhehe ankapaci). Studovala mimochodem systemy, kde to prave tak funguje i stovky let v ruznych castech sveta. Kdy jde o obecni "vec". Takze zadne ankapace fantasy a scifi jako treba "ankap" na Islandu, ktery tam nikdy nebyl.

Byla ji blizke Haykovo pojeti ekonomie, zastankyne polycentrismu a jeji domena byla teorie her.

Tady si muzete precist jeji polycentricky pristup k reseni ke klimatickym zmenam https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1494833 (pokuc vas to znovu vyzvet se prihlasit, staci pro danou domenu smazat cookies nebo pouzit private mode znovu)

Rozumenjsi a smysluplnejsi pojednavani nez tenhle radoby intelektualni vyplod mr. Urzy.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-06 01:47:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Moc si to v tý angličtině nepřečtu (ruština by něbyla ?)
ale koukám, že pochází že židovský rodiny (to je překvapení co ?)
a že učila na Indiánský univerzitě...

Nu možná by potěšila anarchokomunisty, ti jsou orientovaní na ty komunity


Rozumenjsi a smysluplnejsi pojednavani nez tenhle radoby intelektualni vyplod mr. Urzy.
........................................................................
No a vy si myslíte, že ti vlastnici jaksi navzájem nebudou nuceni spolupracovat ??? Tak to by si asi nedošli ani do sámošky pro rohlíky, leda snad tak helikoptérou. Já nejsem zrovínka anarchokapitalista, ale i selský rozum pochopí, že je lépe se sousedy vycházet v dobrém a navzájem si vyhovět,což jednoduše znamená i ustoupit ze svých požadavků....
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-06 01:58:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Ale tady se jim to tedy moc nepovedlo
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kibuc

ale myslím, že náký ty hipí komunity dodnes fungují,
podobně jako existují přírodní komunity,
ale studovat asi život indiánů v rezervacích, to už bude asi něco jiného
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-02-06 13:30:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Příroda (ať už divoká původní nebo druhotná - kulturní) je statek jako každý jiný. Tím pádem to může být i velice výnosný kapitálový statek. A jako takového se ho pak týká jeho údržba a obnova za účelem opakovaného dosahování renty/zisku. Nemám náladu a tím míň potřebu ti dohledávat veřejně dostupné informace např. o správě státních vs. soukromých rezervací v Africe.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-06 15:28:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Fiala, zase tu píšeš teórie bez toho aby si sa nad nimi zamyslel. NIKDY nebude mať prírodná rezervácia ( ani poľnohospodárska pôda ) vyššiu hodnotu než stavebné pozemky.
Autor: VlK (neregistrovaný) Čas: 2019-02-05 09:00:15 Titulek: Paradoxy
A také se zde může uplatnit stejný vliv jako např. u počítačů.
Počítat nějakou složitou úlohu na dnešním počítači může trvat déle než počkat, koupit později novější počítač a spočítat úlohu na něm.
U počítačů je tento postup předvídatelný, protože minulá výkonnost je relativně předvídatelná a extrapolovatelná do budoucnosti.
U ekologických témat je to horší. Ale vliv toho, že omezíme jiné oblasti (např. výzkumníky) může způsobit, že nepřijdeme na něco převratného...
Autor: sc (neregistrovaný) Čas: 2019-02-05 11:38:19
"Samozřejmě k ničemu takovému dojít nemusí, ale to nikdo nemůže vědět, všichni (i ti nejstudovanější z nás) jsme odkázáni na pole dohadů"
Přírodní vědy řadíte také do pole dohadů?
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-05 13:47:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Přírodní vědy řadíte také do pole dohadů?
...........................................

https://www.youtube.com/watch?v=InGrdgFGZ5o
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2019-02-07 15:17:26 Titulek: Re: [↑]
No tak speciálně některé obory k tomu nemají daleko.
Ale i tak solidní věda jako jaderná fysika se může zaplést: Vzpomínáte si na tokamaky a konstantu 50?
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Měl bych asi něco napsat k mému oblíbenému tématu laisses faire,
tedy wu wei, tedy stavu nechávat věcem volný průběh,

ale zde nejsou žádné osobní preference, tudíž zde nejsou ani časové preference, pouze jednání v přítomnosti,
přičemž přítomnost není pouze "TED" ale také "TADY"
a to "Tady" v podstatě znamená uvědomění dalšího rozměru světa který je přímo nazíran a jenž taoisté nazývají "Tao"

Tedy podobně jako si uvědomujete prostor a čas je zde i zároven uvědomován další rozměr, jenž bez poznání Taa nebyl uvědomován...
Není to nic neznámého, je to naše přirozenost kterou si nyní neuvědomujeme,
jakmile si to uvědomíte, tak víte že to znáte jak vlastní boty....
Autor: Lojza Čas: 2019-02-05 15:19:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdyz ono zit ze vzduchu a zpevu ptactva zvladne malo kdo (zvlaste v zime pak ma clovek trosku hlad, protoze ptactva je pomalu).
Takze nechavat vecem volny prubeh uplne 100% nejde a nedela to NIKDO. Maximalne nekdo, kdo si je jistej, ze se o nej postaraj ostatni, tak ten jo, ten muze.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-02-05 17:17:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To si ale nemůžete představovat jako nicnedělání,
rozdíl je ovšem v tom, že to neděláte vy, ale příroda,
a příroda neustále něco dělá,
nedávno jsem sem dával video o nevyváženosti či nerovnosti Vesmíru,
takže být v souladu s přírodou či s vlasní přirozeností (je to to samé)
znamená být vyvážen do mírné nevyváženosti (nerovnosti)

Bylo to to video z you tube s názvem "Mnohovesmír"
logo Urza.cz
kapky