Autor: Urza
Čas: 2019-03-29 00:00:02
Průmyslová revoluce
Průmyslová revoluce jako taková bývá po právu považována za velmi pokrokové období v lidských dějinách; pozoruhodný rozpor však spatřuji v tom, jak je vnímán tehdejší „divoký kapitalismus“. Dělnická dřina v úděsných podmínkách, dětská práce, z toho všeho je obviňován právě kapitalismus; to však s ohledem na to, co víme o průmyslové revoluci, nedává smysl. Před ní totiž lidé dřeli od úsvitu do soumraku na polích i se svými dětmi; pak se díky kapitalismu začaly podmínky postupně měnit k lepšímu. Samozřejmě v porovnání s tím, co máme dnes, se měli lidé hůře, nicméně kapitalismus jejich situaci oproti tomu, co bylo předtím, nepochybně zlepšil; přesto je však například dětská práce vehementně spojována právě s tímto obdobím, zatímco všechna ta tisíciletí předtím, kdy byl naprosto běžná, jsou z nějakého důvodu opomíjena. Než tedy kapitalismus odsoudíme, prosím, uvažujme v souvislostech.
Přečtení: 23623
Komentáře
Komentář 34810
Komentář 34811
Komentář 34813
Komentář 34814
Komentář 34818
Komentář 34819
To bych bral, jako pokus.
Zamestnanci by meli rekneme rovny podil na zisku jako majitel, ale kdyby byla ztrata, meli by rovny podil na tom tu ztratu zaplatit.
To by me zajimalo, kolik lidi by se v tomhle nechalo dobrovolne zamestnat :-))
Komentář 34821
Komentář 34822
Jak uz je u tebe zvykem…
Komentář 34824
Komentář 34826
Komentář 34827
Komentář 34828
Ale alespon je hezke, jak jsi se priznal, ze vytrhavas veci z kontextu...
Komentář 34823
Nevidíte rozdíl mezi povinným/nuceným a dobrovolným/možným...
Komentář 34825
Komentář 34829
Ty milióny pracujících dělají taky z domova třeba účetnictví, grafiku, programování - to vše na vlastní triko.
A kdo se necítí a chce mít nad sebou šéfa, tak ať se nechá dobrovolně zaměstnat. Nikdo je nenutí. A když je šéf sere, tak ať jdou jinam.A co když....nemaj kam?(častý argument levičáků) Tak ať sami začnou něco úplně jinýho na vlastní triko a nevymlouvaj se. Pak poznají, jak ten stát "pomáhá".
Prostě se jen vymlouváte, proč to nejde. Já byl zaměstnanej 5 měsíců za celý život a zbytek ŽL. Nemůžu si to vynachválit. Jsem zodpovědný jen sám sobě a když něco poseru, tak klienti jdou jinam. Když jsou spokojený, tak mám tučný období. Jak prosté. Jen ten stát, ale ten se dá furt obchcat, dokud budou ouřadové typu Homo sapiens.
Komentář 34833
Bohužel na současném nejrůznějšími socialisty zpraseném trhu je (zejména) tento vztah hodně pokřiven.
Komentář 34839
Komentář 34840
Samozřejmě socdementí účastníci volného trhu by si mohli s těmi, kdo by o to měli zájem, ve svých vztazích kokotit dál své zákoníky práce, živnostenské zákoníky a podobné blbosti. Oni by se nějací zaměstnavatelé typu Bernard našli, případně by si mohli zakládat vlastní firmy, které by ty hovadiny provozovaly.
Komentář 34812
Podle mě to je prostě o dojmech. Představa romantické venkovské krajiny je lidem povětšinou příjemná, představa Dickensovských továren ne.
I dnes, vejít v rozvojových zemí do špatně osvětlené a na západní poměry příšerné dílny plné šicích strojů a dětí působí na člověka hůř než na dítě plející s maminkou rýžové pole. Kdo s těch dvou má lepší perspektivu víme racionálně. Ale pocitově to maji lidi většinou jinak.
Komentář 34815
Komentář 34820
Komentář 34830
Ti lidi ve městech neporovnávali svou životní úroveň se mnou (jak to s oblibou dělají socialisti), ale se svou původní životní úrovní na vesnici. Bydlení, pokud nebylo na stejné úrovni, tak bylo lepší a peněz si jednoznačně vydělali víc, než původní obživou na venkově. Jestli je probendili zábavou v "pozlátkách velkoměsta" nebo jich alespoň část spořili pro rodinný pozdější život (drtivá většina lidí nebyli nezodpovědní), to už záleželo jen na nich samotných.
Takový vzestup životní úrovně, jaký zaznamenali lidi v Evropě mezi lety cca 1750-1914 a zejména 1850-1914, už Evropani nikdy nepoznali. V té době došlo ke konečnému rozkladu feudálního uspořádání společnosti. Státní moc teprve hledala způsoby, jak v takové situaci obnovit svou moc nad původními poddanými, a ti mezi tím, než stát nalezl způsoby jejich ovládání, "spáchali" průmyslovou revoluci.
Komentář 34817
A druhak zde podle me HODNE je stale znat vliv skoly, ktera to takto v podstate licila. Jako ze nejdriv nastupem prumyslu vznikly obrovske pocty vykoristovanych delniku, co v potu tvare umirali nasledne na ulicich.
A takovy ten detail, ze sice mnozi umirali, ale umiralo jich mnohem mene, nez drive na te vesnici, to uz se jaksi zamlcelo.
Takze to lide VEDI, protoze jim to prece rekli ve skole. Dokonce i ten, kdo chape, ze mu ve skole nerekli vse, to ma vetsinou tak zautomatizovane, ze ho vubec nenapadne nad tim jakkoliv premyslet a slepe to opakuje.