Řidičáky; proč? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-03-26 00:00:02

Řidičáky; proč?

Úplně první text ve Stokách (tedy krom toho uvítacího) se zabýval smyslem řidičských průkazů (respektive státních oprávnění k řízení motorových vozidel); uvádím v něm několik argumentů, proč se nejedná o nic než zbytečnou buzeraci. Přesto jejich existenci téměř všichni považují za samozřejmou, správnou, ospravedlněnou a smysluplnou; proto bych zde rád znovu vypíchl ten hlavní důvod, proč jsou dle mého názoru naprosto k ničemu: Teoreticky mají bránit lidem, kteří neumějí řídit, ohrožovat ostatní na silnicích; ale je-li někdo tak nezodpovědný, aby sedl do auta a vyjel sám do provozu, aniž si předtím osvojil byť jen tu minimální sadu dovedností, kterou se lze naučit v autoškole, a je ochoten kvůli tomu riskovat majetek, zdraví i lidské životy (včetně svého), jak by takového člověka mohla odradit hrozba policejní kontroly, případné pokuty či zákazu řízení (ne že by je teď měl povolené)?
Přečtení: 76408

Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 07:01:31 Titulek: riziko
ale je-li někdo tak nezodpovědný, aby sedl do auta a vyjel sám do provozu, aniž si předtím osvojil byť jen tu minimální sadu dovedností, kterou se lze naučit v autoškole, a je ochoten kvůli tomu riskovat majetek, zdraví i lidské životy (včetně svého), jak by takového člověka mohla odradit hrozba policejní kontroly, případné pokuty či zákazu řízení (ne že by je teď měl povolené)?

Pak je tu ale dost lidí, kteří sice nemají potřebnou minimální sadu dovedností, ale myslí si, že ji mají. Takovým riziko, že způsobí nehodu, tedy mylně přijde jako nevelké. Ovšem riziko policejní kontroly a případné pokuty je od řízení odradit může, protože tohle riziko jim už může přijít dost reálné.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Ovšem riziko policejní kontroly a případné pokuty je od řízení odradit může,
.............................................................................
Na druhou stranu je ale zase může odradit cena řidičáku,
obzvlášt pak ti mladší zrovna penězi neoplývají,
když už tedy máme povinné školství "zadarmo"
mohlo by být pro každého kdo bude chtít také v rámci školní výuky pořízení řidičáku taky "zadarmo" či za mírnější poplatek,
když už to tedy stát vyžaduje, at to taky zaplatí...
Autor: Morbid (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 09:06:40
ŘP má smysl jen pro toho, kdo je přesvědčen, že státní úředník má nadlickou moc rozpoznat co jiný člověk někdy udělá.
Pro ostatní je to jen buzerace.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 09:34:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Na to netreba žiadnu nadľudskú moc aby som vedel že vodič čo nevie šoférovať je ohrozením pre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-26 16:49:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dělal jsem před 30 lety řidičák s jedním známým. Ten si od té doby nesedl do auta. Přesto má oprávnění řídit motorové vozidlo. Po uplynutí platnosti si vyzvedne řidičák nový, kdyby ho náhodou potřeboval nebo si náhodou chtěl koupit nějaké přibližovadlo... Jakou schopností oplývá jakýkoli ouřada, který mu ten nový řidičák bez problému opakovaně vydává, aby posoudil, jestli ten můj kamarád je schopen řídit auto, ovládá předpisy a může tedy s autem na silnici? Ten opakovaně vydávaný řidičák ho totiž k tomu opravňuje. Fakt bych na silnici radši potkal 15-letého kluka, který umí řídit tátovu vejtřasku (na vesnicích nic až tak mimořádného) a na zapřenou si půjčil tátovo auto, než tohohle svého známého.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 19:12:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A to si až taký indoktrinovaný že si neuvedomuješ že zrušením vodičských oprávnení sa sviatočných šoférov nezbavíš, ale že naopak neskúsených šoférov ešte pribudne?
Autor: PetrB Čas: 2019-03-27 01:48:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: odveci.wp v doméně gmail.com
Ano a při povolení zbraní se všichi navzájem postřílíme...
Autor: Kamarád (neregistrovaný) Čas: 2019-03-28 16:31:59 Titulek: Re: [↑]
Taky si myslím, že zde se zde možná někteří unáhlují. Řidičák podle mě smysl má, ale věková hranice tolik ne a zákony o bezpečnostních pásech (kde každý ohrožuje jen sebe) nebo rychlosti mimo město (http://www.autoforum.cz/fascinace/pred-41-lety-cssr-zrusila-veskera-omezeni-rychlosti-nemecka-dalnice-byla-vsude/) jsou už úplně zbytečné a někdy i neefektivní.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 09:52:00
Urzo, uhodil jste hřebíček na hlavičku.

Snad jen dodám, že zákony nejsou psány pro lidi, kteří je porušují, jsou psány pro zbytek populace, která se mylně domnívá, že jim legislativní opora zajistí větší bezpečí a spravedlnost, ale zejména jsou navrhovány v zájmu uspokojení voličského elektorátu. Většina jedinců v populaci miluje stádní chování a stádo má rádo pravidla, jenže hladový vlk si najde cestu vždycky.
Autor: Enemy Čas: 2019-03-26 10:18:44
Web: neuveden Mail: neuveden
řidičský průkaz to je ta plastová kartička za několik tisíc kterou vydají každýmu kdo se parkrát sveze pod dozorem a projde jednoduchým testem. Pokud Nabourám s řidičským průkazem tak se nic moc neděje dostanu pokutu, koupím si nový auto nebo bouraný opravím a jedu dál. Ale pokud jezdím bez průkazu ač jsem nikdy nenaboural je to obrovský průser dostanu flastr jak blázen a ještě mě to řízení zakážou.... no já uměl řídit auto už tak v 10-ti letech a troufám si říct že i líp než spousta těch který v provozu potkávám...
Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 12:43:16
Dnes je jízda bez řidičáku tuším trestný čin, nebo přečin, za který hrozí basa.
Pokud nebude hrozit basa za jízdu bez řidičáku, začne jezdit autem každý debil, co si sám o sobě subjektivně myslí, že už je dost připravený, aniž by byl byť jen minimálně připravený.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 12:52:11 Titulek: Re: [↑]
První člověk, kterému nabourá auto, nebo kterému způsobí škodu, či kterému nedá přednost, mu rozbije držku a jeho ty roupy přejdou a zjistí, že bez učení to nepůjde, velmi rychle se tato informace roznese i mezi ostatní méně řidičsky a mentálně nadané iniciativní a ambiciózní idioty.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 12:54:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Za jazdu bez vodičáku ( kto ho vôbec nemá ) je pokuta a zákaz šoférovania, basa hrozí ak vodič šoféruje počas zákazu šoférovania.
Autor: Enemy Čas: 2019-03-27 13:23:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
a to jako dneska autem nejezdí kde jakej debil? :-D v autoškole se dneska naučí auto maximálně ovládat nikoliv řídit... řidičem se člověk stane až praxi a tím že jezdí a pokud začne opatrně může klidně bez tý autoškoly stačilo by třeba s někým zkušeným a hotovo... tady je furt taková představa že v autoškole se člověk všechno naučí a vyjde z ní hotovej řidič :-D pravda je taková že z ní vyjde každej debil co si myslí že když má tu kartičku že je řidič a pak to tak na silnicích vypadá....
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 14:31:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Práveže nie každý debil tú skúšku spraví a potom vyplakáva že ako ho vodičské preukazy obmedzujú :-D.
Autor: Enemy Čas: 2019-03-27 15:50:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
opravdu? já teda neznám nikoho kdo by zkoušky neudělal a nemohl tak řídit... autoškolu udělá 99.9% lidí jen někdo kdo je fakt nemocnej a nesvépravnej nemůže vlastnit řidičák...
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 16:42:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja keď som bol v autoškole na skúškach tak z našej skupiny jeden nespravil testy a traja jazdy. Ale ani jeden nebol môj kamarát tak neviem ako nakoniec dopadli.
Autor: Enemy Čas: 2019-03-27 16:56:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
jo to je normální business plán daný autoškoly za prvý musí vykázat nějaký neúspěchy jinak by to bylo podezřelé a za druhý zákazník platí víc to znamená muže nasadit třeba menší ceny ale pak sejtem nepustí víc lidí aby museli platit za opakování... to je případ jízd a toho že tyhle autoškoly jsou s komisaři kamarádi a kšeftujou s tím... a víš jak dopadli? to přesně vím... zaplatili si opakovačku a udělali to... neexistuje případ kdy by byl člověk tak blbej že by to nedokázal udělat... pokud ano rád bych kdyby jste nám ho tady prezentoval a dokázal svoje tvrzení že ne každej debil udělá autoškolu a může řídit auto.
Web: neuveden Mail: neuveden
Moje teta si udělala cca ve 25 řidičák. Nechtěla ho, neměla k autu sebeminimálnější vztah, ale jako pojistku pro potřeby v rodině to absolvovala a prý i v poho zvládla. Celý život už ale za volant řízením osudu nesedla a vlastně ani sama nechtěla. Ale třeba v padesáti pořád měla státem certifikováno, že umí ovládat motorové vozidlo a zná dopravní předpisy. :-))) Naštěstí byla soudnější, než ten stát, a sama sebe brala jako člověka bez znalostí a schopností řídit motorové vozidlo.

Oproti tomu kdejaký 15-letý kluk na vesnici uměl naprosto bezpečně řídit všechno, co mělo řídítka nebo volant - od fichtla po vejtřasku, včetně předpisů.

Ta plastová kartička je fakt nesmírně důležitá a na první pohled každý jednoznačně vidí, že její držitel umí řídit auto a zná předpisy. To je dáno tím kouskem plastu. :-)))
Autor: Lojza Čas: 2019-03-26 14:32:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zde bych si, jakozto "kluk z vesnice", zasouhlasil.
Legracni bylo, kdyz jsem v 18 sel do autoskoly. Pravda, autem jsem toho moc nenajezdil do te doby (spise trakturek a tak, vcetne voziku vetsiho, nez byl ten trakturek), ale na motorce jsem uz aktivne jezdil docela dost let.
Prisel jsem do autoskoly s tim, ze si udelam auto + "velkou motorku". Instruktor pred prvni jizdou na motorce:
Uz jsi na tom nekdy jezdil? Ano...A umis to dobre? Ano… Ukaz, udelej mi tady par osmicek, pak objed tamhlety garaze. Udelal jsem, co chtel. Techniku znas? Kam se leje olej a takovy ty veci? Ano, parkrat uz jsem si i motorku sam opravoval. Tak jo... Tak jdeme na auto... kdyby se nekdo ptal, tak jsme na ty motorce delali jizdy a tyhle blbosti, co nepotrebujes.

Nasledne jsem teda udelal ty testy, udelal jizdu v aute a mam I ridicak na motorku.
Autor: pathy Čas: 2019-03-26 16:17:49
Web: neuveden Mail: neuveden
To je proste klasika:
- nebyť ridičákov, každý debil by sadol za volant a havaroval a zrážal matky s kočiarmi,
- nebyť STK, tak sa ľuďom autá rozpadajú za jazdy, odpadnuté nápravy by sa válali na ceste v celých kopách
- nebyť stavebného zákonu, každý by si postavil dom, ktorý by mu následne padol na hlavu a nebyť požiarnych predpisov, tak by všetky domy vyhoreli,
- nebyť povinného vypisovania zloženia potravín, každý by si kupoval iba samé alergény a ľudia by zomierali na uliciach na anafylaktické šoky... atď, ad infinitum, ad nauseam.
Našťastie tých cca 2.000.000 právnych predpisov máme, ináč si ani nechcem predstaviť, čo by tí ľudia robili. Proste všetci ľudia sú úplní debili a bez štátu by to proste nešlo. Ale ja debil nie som, mňa sa to samozrejme netýka, ja všetko zvládam najlepšie!
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 16:28:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Paťko, fakt zo seba musíš robiť ešte väčšieho blbca než si?
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-26 18:15:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak on to jenom dělá?
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-26 18:17:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak, že píše jako blbec. :-)))
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-26 18:20:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale jak přesně on to dělá? Dáváte mu nějaké lekce?
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-26 18:20:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha, sorry, já myslel, že reaguju na norka :)
Autor: pathy Čas: 2019-03-26 18:36:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mal som taký vodojem, že vy už na norka nereagujete...
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-03-26 20:01:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Von jo,
ale já až pojedu přes "čobolov" a uvídím vás na silnici,
tak taky nebudu reagovat,
to abys ty trubko věděl, že to umím taky, doufám, že si o tebe nezamažu gumy
až z tebe potěče štáva...

To víš, ani řidičák mně nepomůže a tobě už vůbec ne...
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 18:55:50 Titulek: Re: [↑]
Jak on to jenom dělá?

Asi je pathy podobně silný v logice jako Vy, to stačí ;-)
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-26 19:37:10 Titulek: Re: [↑]
Až na to, že jste s logikou neustřelil jednou.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-26 18:16:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tisíce lidí v ČR mají platné řidičské oprávnění přes to, že léta letoucí viděli volant jen skrz okýnko cizího auta. Ale to neva. Hlavně že máme ty plastové kartičky. Ty jsou důkazem, že tito jedinci dovedou ovládat tunu a čtvrt hmoty při rychlosti 50 km/h ve městě plném lidí. To mě mě jako má uspokojit a uklidnit? Ale aspoň nás nepřekvapí první podzimní námraza a v nouzi si tou kartičkou můžeme oškrábat zamrzlá okna u auta.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 19:18:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Držiteľ vodičského oprávnenia ktorý nejazdí nikomu autom neublíži.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-26 19:21:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Páni. A když po 30 letech popadne volant a pojede... tak ta kartička nějakou magickou mocí zaručuje, že neublíží, resp. že je to velmi málo pravděpodobné?
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-26 19:35:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A ako znížite množstvo takých "sviatočných šoférov" zrušením vodičákov? Žeby nijako?
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-26 19:41:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takže se shodneme na tom, že řidičák je zbytečný?
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-03-26 20:30:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No mohli by jste se shodnout že řidičák je třeba vobnovat každejch pár let,
aby nebyl zbytečný...

Tady to číst nákej poslanec, tak by našel spoustů podnětů k nových zákonům...
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 00:02:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Zhodneme sa len na tom že existencia vodičského preukazu nebráni jazdiť ani takým držiteľom VP , ktorým sa z dôvodu chýbajúcej praxe možno zhoršila ich schopnosť bezpečne šoférovať.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-27 00:38:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No a neměla tohle být jedna z funkcí řidičského průkazu?
Autor: pathy Čas: 2019-03-27 01:20:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vyhrávať nad norkom je príliš ľahké. To vás ani nemôže baviť...
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 07:01:38 Titulek: Re: [↑]
Položím vám dvěma otázku, při které nesmyslnost vaší argumentace snad i pro vás vynikne: Proč si zamykáte byt? Není to zbytečné? Drzí zloději se přes zamčené dveře přece dostanou. Nebo si myslíte, že kdybyste je nezamykali, tak by každý začal krást? No tak proč tedy zamykáte?
Autor: Honza Čas: 2019-03-27 08:54:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Skvělá otázka! Moc pěkně jste zamíchal hrušky do jablečného tématu.
Najděme si pár rozdílů:
Pokud nezamknete a nic se nestane, je to OK. Pokud jezdíte bez řidičáku bez nehod a chytnou vás policajti, máte průser.
Policajti postávají po ulicích a chytají auta, aby sbírali čárky. Po bytech nechodí a nekontrolují zamčenost.
Pokud by někdo řešil, zda jste zamknul, bude to pojišťovna, které DOBROVOLNĚ platíte na základě pojistné smlouvy peníze, aby vám v případě vykradení pojistku vyplatila. Jak platíte policii a dopravním úřadům? No, zkuste nepodat daňové přiznání, neplatit DPH v obchodech atd...
Neexistují zákony na zamčení bytů a zámečníkům platíte za jejich práci dobrovolně. Kolik lidí asi řeší řidičáky a vy na jejich provoz platíte v daních?
Řidičák stojí víc než leckteré auto či motorka. Takže podobně jako ekologická daň jen znesnadňuje přístup k mobilitě chudým.
Pro získání skutečných dovedností za volantem už nyní existují DOBROVOLNÉ kurzy (přezdívané škola smyku, i když je to spíš škola proti smyku :-) ). Mně dal mnohem víc než autoškola. Věřím, že na volném trhu by k tomu pojišťovna přihlédla a zlevnila mi pojištění. Policajty to nezajímá a ptají se jen, zda jsem doma nezapomněl plastovou kartičku.

Takže zpět k vaší otázce - proč zamykáme?
Já třeba leckdy nezamykám, protože se zlodějů nebojím. Ale kartičku s sebou vozím, protože nechci mít oplétačky s cajtama...

Vidíte prosím ten rozdíl? Zamykáte, protože se chcete vyhnout škodě na svém majetku. Řidičák máte, protože jezdíte a bez něj by na vás státní orgán použil násilí.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 09:16:27 Titulek: Re: [↑]
Moc pěkně jste zamíchal hrušky do jablečného tématu.

Omyl, "argumenty" jsem použil přesně tak, jak je použili oni dva pánové. Vy jste tyto "argumenty" nevyvrátil, pouze jste začal mávat banánem :-/
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 09:18:39 Titulek: Re: [↑]
Pokud nezamknete a nic se nestane, je to OK. Pokud jezdíte bez řidičáku bez nehod a chytnou vás policajti, máte průser.

Tím spíše má moje otázka smysl! Pokud oni pánové nejsou nuceni zamykat, tak proč zamykají, když podle jejich logiky je to vlastně zbytečné?
Autor: pathy Čas: 2019-03-27 09:40:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Čo je na tom komplikované?! Kto chce, si zamkne; kto nechce, nezamkne. Kto vidí zmysel jazdiť s plastovou kartičkou, nech ju nosí; kto nie...
Ešte môžete byť radi, že v ČR sa dá použiť na obranu niečo ako materiálny znak priestupku. Zabudnúť si kartičku doma je síce formálne priestupok, ale matéria chýba... To v SR je to priestupok a basta. Neexistuje proti tomu žiadna obrana a automaticky platíš. Napriek tomu, že máš vodičák platný a si vzorný vodič.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 10:05:11 Titulek: Re: [↑]
Čo je na tom komplikované?

No asi to hodně komplikované je, když stále nedokážete pochopit, co jsem napsal.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 10:05:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ďalší nechápavý? Ak má byť existencia vodičov bez vodičáku argumentom proti vodičským preukazom, potom je existencia bytových zlodejov argument proti zamykaniu bytu. Samozrejme podľa mňa sú obidva argumenty hlúpe, ale keď chceš byť konzistentný tak musíš buď s oboma argumentami súhlasiť alebo s oboma nesúhlasiť.
Autor: Honza Čas: 2019-03-27 11:38:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Nemyslím si.
Stejný argument to bude, až bude uzákoněné povinné zamykání a po domech budou chodit cajti, kontrolovat zamčenost a pokutovat nezamčenost.
Pak to bude stejné.

Porovnáváte akt agrese bytového zloděje s jízdou bez kartičky, když to nikomu neublíží. Naopak to cajti použijí agresi, když kartičku nemáte.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 12:52:52 Titulek: Re: [↑]
Pak to bude stejné.

Ty argumenty ale přece vůbec nestaví na tom, že je něco to povinné. Ty dva případy se liší v mnohém, ale neliší se v ničem, na čem ty argumenty staví, proto je to v obou případech stejně (ne)validní argument.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 12:59:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jen technicka - zastanci svobody casto argumentuji proti tomu, aby nejake veci byly povinne - A ZAROVEN pokud by povinne nebyly, tak by je casto radi vyuzivali DOBROVOLNE.
Takze pro zastance svobody je rozdil povinne/dobrovolne zcela zasadni.
A to se tyka spousty veci (napr. ja jsem odpurce povinneho zdravotniho pojisteni, no kdyby nebylo povinne, rozhodne bych si ho platil dobrovolne)
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 13:31:12 Titulek: Re: [↑]
Takze pro zastance svobody je rozdil povinne/dobrovolne zcela zasadni.

To je možné, ale v jejich argumentu nic z toho nebylo zmíněno, takže je jedno, že se v tom oba příklady liší.

A byste to pochopil, zkusím to vysvětlit jako dítěti:

Osoba A: Nemám rád zákusky, protože obsahují cukr.
Osoba B: Takže nemáš rád ani Coca Colu, protože ta také obsahuje cukr. To je stejný argument.
Osoba A: Mícháš hrušky s jablky, zákusek není tekutý, takže nejde o stejný argument. Stejný argument to bude, až zákusek bude také tekutý!
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 13:39:35 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A tak to uz vime davno ze...kdo nema rad zviratka, je buzerant :-))
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 13:44:37 Titulek: Re: [↑]
Leda tak podle Vaší pochybné logiky.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 14:54:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Koukam, ze ty dnesni mlady uz ani tuhle klasiku neznaj:-(
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 16:10:47 Titulek: Re: [↑]
Samozřejmě, že to znám, akorát je to bohužel spíše příklad "logiky", co tu předvádíte Vy a spol.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 11:43:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nutno rict, ze zamykani bytu stale jeste neni povinne.
Pravda, u auta to trebas az tak pravda neni, pokud si nekdo necha ukrast nezamcene auto, tak za to je potrestanej.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 12:26:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro upřesnění.
Majitel/provozovatel/uživatel auta JE povinen zajistit auto proti zneužití cizí osobou zákonem. Nezajistí-li auto proti zneužití, porušil zákon a může být potrestán za to, že policista najde jeho auto nezajištěné proti zneužití. Policie podle registru zjistí majitele, předvolá si ho a ten dostane pokutu.
Majitel/uživatel bytu NENÍ povinen zamknout byt proti zneužití cizí osobou zákonem. I když člověk při odchodu z domova nezamkne byt nebo dokonce nechá otevřené dveře, neporušil žádný zákon a není jak ho za tuto samotnou skutečnost potrestat.

Jenže my všichni tady na Stokách (krom těch tří ondoňů) jsme na štíru s logikou...
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 12:58:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Presne si to uhádol, tvoja logika pokrivkáva. Ak tebe nevadí že ťa vykradnú tak tvoja vec, ak štátu nie je jedno kto jazdí po štátnych cestách je zase vec štátu.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 09:58:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zde bych rad prispel svoji troskou do mlyna - ja osobne nekdy byt zamykam a nekdy nezamykam. Osobne si myslim, ze zamykat byt je zcela zbytecne a v podstate bych ho nezamykal temer nikdy, ale moje pritelkyne je jineho nazoru a proto vetsinou zamykam, aby nenastavaly zbytecne konflikty. Kdyz nad tim premyslim, zamykam ze stejneho duvodu, proc vozim ridicak - kvuli nekomu jinemu, s kym nechci mit problemy :-))
Ostatne, zamykani bytu je skutecne , jak to rici, velmi "zakladni / ne prilis ucinny" zpusob, jak se zabezpecit proti zlodejovi. Prirovnal bych to v silnicnim provozu s tim, kdyz by nekoho naucil ridit kamarad na polni ceste (coz se mimochodem docela bezne deje, sam jsem se takto naucil na motorce). Je to takovy zaklad a ve vetsine pripadu to staci. No kdyz potkame sikovneho zlodeje, tak si lehce poradi. Kdyz potkame debila za volantem,tak nas lehce sejme.
ALE: I kdyz si poridime 100x lepsi zamek, porad bude dost zlodeju, co ho proste otevrou. Kdyz udelame povinne ridicaky, porad bude dost debilu, co neumej jezdit/serou na to atd.
No, vetsina lidi ma normalni zamky a vyhodnocuji riziko tak, ze jeste neni AZ TAK velke, aby si kvuli riziku vykradeni porizovali ostrahu. Proste s tim tak nejak pocitaji, ze je to malo pravdepodobne, ale vykradeni se stat muze, a v pohode s tim ziji. Vetsina lidi by stejne tak mohla jezdit bez ridicaku. Jsou zeme, kde ridicaky nejak extra neresi a neni tam zadny doom na silnicich. Jsou zeme, kde se jezdi obouchanyma autama, protoze tak nejak vetsina lidi neresi poskrabane plechy, protoze za to maji jine benefity, za ktere jim ty poskrabane plechy stoji.
Cas od casu nekdo nekoho zabije na silnici, cas od casu na nekoho spadne meteorit, cas od casu se nekdo ozere a zabije tchyni...to se proste deje a rict, ze to "vyresime" tim, ze vsechno zakazeme, zregulujeme, atd , povede k jedinemu - vse bude zakazane, abys nezapichnul tchyni, nekoupis si ani nuz, a abys nezabil nikoho autem, nebudes smet ridit. Nejake ridicaky, ty jsou oproti budoucnosti cajicek. Ale zacina to od nich.
Pro zajimavost - vcera EU schvalila, ze od roku 2022 budou mit vsechna prodavana auta povinne omezovac rychlosti, ktery bude autu dovolovat jet pouze tak rychle, kolik je v danem miste mozne podle predpisu a ne vice.
Zlaty ridicaky...
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 10:23:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A napríklad aj to je rozdiel medzi súčasnosťou a hypotetickým ankapom, v ankape nebude žiadna verejná lúka kde by si sa naučil jazdiť a nepokladám za pravdepodobné že súkromní majitelia ciest budú súhlasiť s tým aby im tam jazdil šofér čo si práve prvýkrát v živote sadol do auta. Takže skôr tipujem že autoškoly budú aj tak, akurát preukazy možno nie. Alebo vzhľadom k tomu že ankap tak skoro nebude už budú autá aj tak autonómne a na schopnosti šoférovať už nebude záležať. A fanúšikovia šoférovania si ručne zajazdia iba na pretekárskych tratiach.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 11:42:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdyz ty mas vubec tak malou predstavivost, ze si vubec nedokazes predstavit veci, ktere me prijdou vcelku samozrejme...Neboj, mist, kde by si clovek mohl vyzkouset rizeni je a bude spousty a spousty.
No a s tim tvym zaverem bohuzel souhlasim. Mezi nami dvema je rozdil v tom, ze ty se tesis, az to nastane, protoze nepotrebujes byt svobodny a ja, ktery svobodny potrebuji byt, to vnimam jako to nejhorsi, co se muze stat.
Ale to uz je holt klasicky rozpor mezi mnou a komunistou. Bohuzel mate vy komunisti aktualne v rukou vetsi klacky, takze s tim moc neudelam…
Ale musim rict, ze docela chapu, kdyz potom nekde vezmou lide do ruky jeste vetsi klacky a rozvesej vas po lucernach. Ne, ze bych s tim moralne souhlasil, ale naprosto to chapu.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 12:49:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Naopak, to ty máš príliš bujnú fantáziu. Myslieť si že ťa nechá súkromný vlastník pozemku zadarmo ničiť mu ten pozemok učením sa šoférovať chce riadnu dávku naivity.
A tie kecy o komunistoch a lucernách škoda komentovať.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 13:01:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Je mi jasne, ze jsi nikdy nezil mezi lidmi, kteri by neco delali dobrovolne "bez zisku" , proste pro ostatni lidi. A zase pro zmenu ostatni lide obcas udelaji neco bez zisku pro ne.
Ja mezi takovymi lidmi ziju (napriklad mam jiz mnoho let pujcene nejake penize v radu stovek tisic korun od kamarada, ktery za to nechce ani korunu uroku) a prijde mi to zcela prirozene (napriklad ja casto lidem opravuji/instaluji pocitace a nikdy si za to nic nevezmu, I kdyz me to zabere nekolik hodin/dni prace)
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 14:43:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Houby o mne vieš, ale priznávam že ako predavač som častejšie v prostredí kde ide v prvom rade o zisk. To že napr. môžeš mať kamaráta čo vlastní rozsiahly pozemok a nechá ťa na ňom trénovať šoférovanie neznamená že takú možnosť bude mať každý. Niekto môže byť aj synáčik majiteľa cesty, ale čo tí ostatní?
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 15:00:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Že by si zaplatili kurzy řízení u nějaké řidičské školy?
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 15:39:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Hurá, objavil si to isté čo som ja písal už ráno o 9:23.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 16:24:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale on nikdo nikde netvrdil, že žádné řidičské školy nebudou! Jenže ty tady nasereš (asi záměrně) hromady hoven, aby se v tom nedalo vyznat a pak se škodolibě šklebíš, že v té hromadě hoven někdo přehlédnul jednu kloudnou myšlenku.

Jenže ten článeček není o tom, jak a kde se lidi budou učit řídit (tímto směrem jsi patrně zcela záměrně zavedl své motanice ty a Géčko), ale o tom, že plastový obdélníček s fotkou není dokladem řidičského umění a ovládání pravidel provozu a ten obdélníček je tudíž sám o sobě zbytečný. Je pouhopouhým dokladem o absolvování nějakého kurzu. V tom je rozdíl mezi etatisty vs liberály (původními) + libertariány. Proto státní organizace vyžadují různé VŠ a ne umění něco dělat. Proto liberál/libertarián požaduje prokázání, že něco člověk umí, ne že má kus papíru. To je pro něj podružná (i když ne zbytečná) věc. Potvrzení o absolvování jakéhokoli školení (ZDŠ až VŠ, řidičský kurz, svářečský kurz, kuchařské učiliště, ...) je potvrzení o absolvování školení. Nikoli potvrzením, že ten člověk něco skutečně ovládá. Majiteli restaurace jde o to, aby zaměstnanec, který u něj má vařit, to taky skutečně uměl. Doklad o absolvování kuchařského učiliště mu dává představu, že zaměstnanec ví nebo alespoň může vědět, o čem je kuchyně. Jenže zkušený kuchař se zkušenému majiteli prokazuje svou praxí. Pak je kolikrát restauratérovi fuk, jestli člověk, který se uchází o práci s praxí z Puppu v Karlových Varech, je vyučený kuchař nebo absolvent ČVUT obor architektura. Důležitá je reference, že skutečně umí dobře vařit. No a začátečník se buď vyučí u restauratéra a má od něj první referenci o svém skutečném umění nebo holt začne krájením cibule a krůček po krůčku se blíží k řízkům. Uznávám, že na silnicích je problém něco takového zjišťovat u milionů řidičů, ale proto se nedomnívám, že ten problém odstraníme tím, že řidičům rozdáme plastové kartičky. To je jen doklad o absolvování kurzu. Ne doklad o tom, že ten dotyčný skutečně umí řídit. Ty chceš nějaký ancapácký manuál, protože jsi zvyklý, že na použití sebe sama máš od státu manuály. Problém je v tom, že žádný ancapácký manuál není (na nic), jen tisíciletími prověřená zkušenost ze sta a statisíců nejrůznějších oborů (mnohdy složitějších, než je "kulatá lopata"), že nejlepším řešením problémů je svobodné zkoušení různých řešení, až lidi naleznou ta pro ně nejvýhodnější. Že tento svobodný způsob nikdy v žádném oboru nevedl a nemůže vést k horším výsledkům nebo dokonce k nějakým excesům víc, než když se naoktrojuje jedno jediné (jak vidíme v diskusi nedokonalé) řešení. Že navíc vede k dost podstatnému snížení nákladů pro všechny zúčastněné, které jsou třeba na nějaké rozumné vyřešení problému. Viz Adan Smith "Pojednání o podstatě a původu bohatství národů":
https://libinst.cz/book/smith-a-1776-pojednani-o-podstate-a-puvodu-bohatstvi-narodu/
Ale bacha. Ta knížka má skoro 1000 stránek a každou kapitolu je nutno prostudovat, ne přečíst. A to několikrát A ještě vzít v potaz, že v době A. Smithe nebyla známa např. subjektivní teorie hodnoty, náklady obětované příležitosti apod.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 16:54:35 Titulek: Re: [↑]
Jenže ten článeček není o tom, jak a kde se lidi budou učit řídit (tímto směrem jsi patrně zcela záměrně zavedl své motanice ty a Géčko)

Já? A kde jako!?
Autor: fff (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 18:41:56 Titulek: Re: [↑]
Mate ridicak? Podle vaseho prispevku to nevypada. Ridicak neni doklad o absolovani kurzu, ale o uspesnem vykonani zkousky teoreticke a prakticke, pricemz absolutorim kurzu je podminka nutna k pripusteni ke zkousce a sama o sobe ridicak nezarucuje. Ridicak ani neznamena, ze jste dobry ci dokonce vyborny ridic. Jen ze jste absolovoval kurz a vase znalosti a dovednosti byli pote prezkouseny a shledany dostatecnymi pro provoz.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 18:55:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mam. Další vaše výroky nejsou v nějakém rozporu s tím, co sám píšu.
Autor: fff (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 19:18:41 Titulek: Re: [↑]
Tak asi presne nerozumim tomu, co jste napsal: řidičům rozdáme plastové kartičky. To je jen doklad o absolvování kurzu. Ne doklad o tom, že ten dotyčný skutečně umí řídit.

Neni to jen doklad o absolutoriu, je to o dost sirsi a zahnruje to i to, ze dotycny umel ridit (z cehoz se predpoklada, ze tato znalost mu zustava i do budoucna).
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 18:58:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nehovor to svojmu kamarátovi Lojzovi ktorý minule tvrdil že sa živí práve vydávaním podobných "papierikov", ak si dobre pamätám tak nejakých firemných certifikátov.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 20:57:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Firemni certifikat je vlastne takova "reference". Rika o te firme, ze ji nekdo jiny - nezavisly zhodnotil a podle nej je ta firma solidni (plati vcas, nejsou to podvodnici, atd atd)
Vtip je v tom, ze takovy certifikat nedame kazdemu (mame jeden, na ktery ma narok tak 0.1% firem v CR) a take v tom, ze nikdo neni povinny si ho od nas kupovat.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 21:50:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A taky že nikdo není povinen ho respektovat, když nechce respektovat, nikdo ho mít nemusí a nikomu ho nemůžete vnutit. Je to na svobodném a dobrovolném rozhodnutí každého, jak se k tomu postaví.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 22:15:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A vodičský preukaz je tiež taká "referencia". Hovorí o tom vodičovi že ho niekto iný, nezávislý zhodnotil a že podľa neho je ten vodič spôsobilý šoférovať vozidlo. A rovnako ako Váš certifikát ho dostane iba vodič ktorý splní predpísané podmienky. Ale je pravda že podmienky na získanie vodičského preukazu nie sú také prísne aby ich splnilo iba 0,1% žiadateľov.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 22:37:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jenže nikdo není povinen "Lojzův" certifikát získávat pro činnost, kterou hodlá dělat, nikdo nemusí ten certifikát respektovat, nikdo není nucen pro svou zamýšlenou činnost ten certifikát získat a nikomu není zakázáno dělat tu "Lojzou" certifikovanou činnost provozovat bez "Lojzova" certifikátu. Zejména není nikdo povinen považovat 30 let starý "Lojzův" certifikát za důkaz toho, že po 30 letech od vydání ten, kdo certifikát předloží, stále ovládá "Lojzou" certifikované činnosti.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 22:56:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zcela bez jakekoliv ideologie - tohle je ZCELA presny popis situace.
A s ideologii - takto je to imho spravne.
Pokud by prisel zakon, ze kazda firma si od nas musi koupit certifikat, aby mohla podnikat, tak koncim a jdu pracovat jinam.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-28 06:11:33 Titulek: Re: [↑]
Zcela bez jakekoliv ideologie - tohle je ZCELA presny popis situace.

Samozřejmě, že to zcela přesný popis situace není a ideologie je z toho cítit. Neboť kdyby tady byl ankap a kdyby si vlastník těch cest kladl stejné podmínky jako stát dnes, tak by Vám to přišlo naprosto v pořádku.

Pokud by prisel zakon, ze kazda firma si od nas musi koupit certifikat, aby mohla podnikat, tak koncim a jdu pracovat jinam.

Žádný zákon nenařizuje, že potřebujete řidičák, abyste mohl řídit auto. Na soukromém pozemku si můžete jezdit klidně bez řidičáku.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-28 20:52:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proc to neni presny popis a kde v tom jeho textu je jakekoliv slovo, alespon vzdalene se podobajici slovu "ankap"?
To co napsal zcela presne popisuje realitu.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-28 21:07:39 Titulek: Re: [↑]
Protože "jenže".
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-28 22:32:19 Titulek: Re: [↑]
Protože "jenže".
Autor: Lojza Čas: 2019-03-29 01:06:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ahaaa, oblibena odpoved typu "protoze bagr"
Tak to jo, tomu rozumim...taky tahni do prdele...
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-30 00:39:47 Titulek: Re: [↑]
Když neznáte význam slova "jenže", tak to je pak těžké ...
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 15:02:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Prokrindapána!!! Kde a co prodáváš? Já jen že kdybych se někdy třeba na dovolené ocitnul v tom kraji, tak abych věděl, kam nelézt nic koupit.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 15:41:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak mi prezraď že kde v ČR máte obchod čo predáva lacnejšie než nakupuje, sadám do auta a idem nakúpiť kým neskrachuje :-D.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 15:53:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mě vůbec nezáleží na tom, kde, co a za kolik kupuje majitel obchodu, ve kterém ty prodáváš a za kolik je to pro zákazníka. Na to ti sere Bílej Tesák. Jen nemám zájem nakupovat v obchodě, ve kterém mě obsluhují kokoti. Do takových jsem přestal lézt i v mém městě.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 16:55:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vraví sa síce že "náš zákazník, náš pán", ale jednoho nanajvýš nepravdepodobného zákazníka z opačného konca inej republiky oželiem aj napriek tomu že inokedy obsluhujem aj hlupákov.
Autor: Lojza Čas: 2019-03-27 15:04:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak uz psal kolega, napriklad si zaplati nejaky kurz. Stejne, jako se to deje dnes.
Btw I dnes je spousta vlastniku nejakeho prostoru, kteri umozni ho rozumne vyuzivat I ostatnim, aniz by za to cokoliv chteli.
Ale samozrejme kdo je chce nenajit, ten je nenajde..
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 15:22:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přeně. Lojzo, a kde ty ses vlastně naučil řídit ta pohybovadla, o čemž jsi někde výš psal? Neboli: Kdo chce, najde. Kdo nechce, hledá důvody, proč to nejde.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-27 15:44:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Myslíš také tie "služby" že sa v nákupnom centre schovám pred búrkou?
Autor: Enemy Čas: 2019-03-27 16:11:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
takových míst který jsou volně dostupný nebo stačí se ohlasit je v republice desítky... jedno takový je kousek od místa kde bydlím... jedná se o staré menší letiště.. prostě uprostřed pole vyasfaltovaná rovinka.. jezdí tam jak modeláři se svými letadélky letat tak třeba kluci na motorkách jezdi po zadním kole nebo auta trenovat smyky.. dokonce tam jezdí trenovat i policie, která tam nechala udělat kus specálního povrchu právě na trenování smyků... a světe div se je to zadarmo a kdykoliv kdokoliv tam muže a pokud se tam chová slušně nenechává tam nepořádek a záměrně neničí povrch nic mu nehrozí a je to majitelem tolerované.... pak ještě jedno místo které je trochu dál ode mě taky bývalé letiště trochu kratší ale taky nikomu nevadí když si tam člověk zajede dokonce se tam pořádají srazy automobilových fandů kteří tam závodí a baví se... další plocha která je soukromá je obří parkoviště místní strojírenské firmy kterou o víkendu hlavně v zimě navštěvují spousty lidí aby si vyzkoušeli bezpečně limity svých aut a zkusili zvladat smyky na ledu a sněhu a taky pokud se tam člověk chová slušně firma to toleruje... to jsou 3 místa v mém okruhu kde bydlím pak znám místo kam jezdí offroadisti není volně dostupný ale dá se domluvit s majjitel že tam menší skupinu nadšenců pustí a nechá jezdit a oni mu naoplátku něco přispějí na údržbu nebo tak podobně...
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-03-27 16:00:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Pro zajimavost - vcera EU schvalila, ze od roku 2022 budou mit vsechna prodavana auta povinne omezovac rychlosti, ktery bude autu dovolovat jet pouze tak rychle, kolik je v danem miste mozne podle predpisu a ne vice.
..........................................................................

No naserpáter,
to znamená že nová auta se budou courat dle přikázané rychlosti,
takže už nebude nejrychlejším vozem českých silnic vysokorychlostní Avia...
Autor: ddd (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 13:59:46
Rizeni bez ridicaku v CR mame a nic vazneho se nedeje - takze zruseni ridicaku by nemohlo asi nadelat zadnou velkou skodu. Bez ridicaku uz dnes jezdi treba vsichni cyklisti - a zadny velky problem to neni. Dite se to nauci prirozene a pochybuji, ze auto je neco tak diametralne jineho. Navic cela ta hra na A, B, C, E..... - v US s nasim B muzete ridit auto/soupravu do 12 tun pro nekomercni ucely, u nas kdyz vas chytnou s B a prazdnym vozikem, je to velkej problem....

Kdo vlastne dal ricak prvnim automobilistum???

Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-27 14:59:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdo vlastne dal ricak prvnim automobilistum?
Zajímavá otázka. Nevím přesně, kde se vzal řidičák pro osobní potřebu. Ale v knize "Automobil v srdci Evropy" (Adolf Kuba, 1986) je zmínka, že v Paříži v roce 1898 musel každý řidič motorové drožky absolvovat úřední přezkoušení na dráze s umělými překážkami. Ale autoškoly ještě nebyly, takže Bůh suď, kde se to ten drožkář měl taky "úředně" naučit...

Podle toho, co si tak namátkou pamatuju z nejrůznější literatury o starých autech (pro mě je to jen tak mimochodem lepší "porno", než hambatý ženský :-) ), tak první šoférské školy zřizovaly samy automobilky. Šlo jim o to, aby zájemci o jejich výrobky neměli problémy s jejich užíváním. Pro zájemce z řad zaměstnanců o místo šoféra mělo toto význam při jednodušším hledání práce + zaměstnavatel měl taky nějakou záruku, že dotyčný ten (tehdy nesmírně drahý stroj) umí ovládat a nezničí mu ho.

V českých zemích byl (nejspíš) prvním držitelem řidičského oprávnění Theodor Liebig, který nejprve se svým kamarádem jezdil po ulicích Reichenbergu (Liberce) a pak předvedl tamním radním praktickou zkouškou, že tu svou Daimlerku ovládá a ti mu dali potvrzení na to, že umí, co se sám naučil. :-)

Z čehož vyplývá obvyklé: Výrobci (na přelomu 19. a 20. století nesmírně drahých) aut sami učili zákazníky ta auta ovládat. případně se to zájemci naučili sami od sebe, an měli sami povědomí o tom, že řídit jakýkoli vůz ať už s koňma nebo motorem není taková prdel a musí se to umět, aby to pro ně samé a okolí nebylo nebezpečné. No a pak se do toho nasralo ouřednictvo, protože závistivý "klotový" trouba u stolu, který mnohdy neuměl ani osedlat koně, natož nastartovat a rozpohybovat automobilní stroj (nastavit nejrůznějšíma páčkama zapalování a předstih, roztočit to klikou a za pomoci spojky to rozjet), věděl přeci nejlíp, jak se řídí automobil. Pro ještě větší legraci si tedy nechal řidičem předvést, vlastně lépe řečeno vysvětlit, jak se vlastně takové auto řídí. :-))) Postupně tak od samotných řidičů, kteří jim to sami předváděli, vysvětlovali a sami se auto naučili řídit, získali ouřadové, kteří nikdy volant nedrželi v ruce, jakous takous představu o tom, co mají od těch řidičů požadovat.
Autor: CNN (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 21:02:00 Titulek: Re: [↑]
Zajímavé je, že žádnou kartičku nepotřebuješ na koňský spřežení (to dokáže frčet 40-50) nebo jízdu na koni (klidně 60-70), na elektrokolo (viděl jsem frajera co na tom frčel po Evropský 80 nahoru) taky ne, dokonce to můžeš řídit neplnoletej (jen musíš mít na kebuli plembák).
Se divim, že norek a Géčko neserou ježky:-), vždyť to je úplnej armagedon.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 21:17:28 Titulek: Re: [↑]
Se divim, že norek a Géčko neserou ježky:-), vždyť to je úplnej armagedon.

Jediné, z čeho seru ježky, je tohle znásilňování logiky, kdy si snad všichni anarchokapitalisté nelogicky myslí, že cokoliv nefunguje na 100 % je 100% zbytečné.
Autor: enemy (neregistrovaný) Čas: 2019-03-27 23:13:57 Titulek: Re: [↑]
problém, že tohle nefunguje ani na 10% neb vlastnit řidičský průkaz je dnes stejně běžný jako vlastnit pračku nebo ledničku a jejich pořízení je skoro stejně tak složitý.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2019-03-28 06:19:41 Titulek: Re: [↑]
tohle nefunguje ani na 10%

Tohle už by mohl být validní argument, jen by to chtělo nějaké číslo, které není vycucané z prstu.

neb vlastnit řidičský průkaz je dnes stejně běžný jako vlastnit pračku nebo ledničku a jejich pořízení je skoro stejně tak složitý

No a? Účelem řidičáku přece není, aby bylo složité ho získat.
Autor: Honza Čas: 2019-03-27 21:18:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Na to pozor - už jsem někde četl o nápadu zavést povinné ručení či řidičák na kolo...
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-28 13:25:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A auto na rozdíl od koně se nemůže splašit.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-28 17:38:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Se vši tou elektronikou uvnitř, počítači, a poslední dobou i všelijakou umělou inteligencí... nevím, nevím, jestli mají auta pořád tuhle výhodu.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-03-28 18:04:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo pardon, Já vlastně furt ještě když píšu auto, tak myslím auto, ne tyhle novodobé krkolomnosti. :-)
Autor: velkej Ká Čas: 2019-03-28 21:47:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne že bych byl úplně příznivcem čistě mechanicko/hydraulické magie, byť má samozřejmě svoje kouzlo, ale je fakt, že i blbýmu elektroautu stačí pár jednoduchých obvodů, ani to nemusí mít žádný šílený počítač, a všechny ty chytristiky jsou akorát píčury...
logo Urza.cz
kapky