Rituální pálení slonoviny – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-11-21 00:00:02

Rituální pálení slonoviny

Šéf královédvorské zoo Přemysl Rabas si potrpí na ohníčky za miliony; v roce 2014 pořádal rituální pálení rohů ve Dvoře Králové, letos si chlapci (doprovázel ho Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů) zaletěli stejným způsobem zablbnout do Vietnamu. Škoda, že nečetli (či nepochopili) můj článek, jenž jsem na toto téma publikoval již tehdy; pak by možná věděli, že pálením klů a rohů se tato surovina stává vzácnější, tedy dražší, ergo stoupá motivace pytláků k lovu slonů či nosorožců. Krom toho… kdyby je prodali, tak krom poklesu vzácnosti (a tedy i ceny, čímž pádem i snahy pytláků) by získali dost peněz na ochranu těch zvířat (královédvorské páleníčko tehdy vyšlo na sto mega); nemluvě o tom, že problémy s pytláctvím nejlépe řeší možnost soukromých chovů (bez nich by například dávno vyhynuli bizoni), což se s chráněnými druhy též nesmí. Bezduchý aktivismus je však bohužel populárnější než přemýšlení.
Přečtení: 9342

Web: neuveden Mail: neuveden
Děsí mě představa, že podobně (ne)uvažují ochránci přírody i v jiných problematikách. Nosorožci v prdeli, strašný výsledek. A jaké úspěchy úspěchy mají ostatní ochránci?
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-21 11:01:58 Titulek: Re: [↑]
nemel by se ten clanek tomu dobrosraci ze zoo poslat? nebo je to ucho...Ale ekonomii by se mel pomalu ucit, az skonci dotace z eu,tak se mu to muze hodit(stejnetak babovi)
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-21 17:18:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to pošlete: "Tohle se píše na defensu; kde podle Vás dělá autor chybu"? To nemusí dělat Urza. Ostatně Rabasova odpověď by mě dost zajímala.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-21 18:46:43 Titulek: Re: [↑]
ano,taky jsem mu to rano poslal,presne tak jak pisete a za par minut byla zpet odpoved:"ten názor je eticky i ekonomicky zcestný. Mnohokrát jsme to na mnoha místech publikovali"
Tak jsem mu vzapeti odepsal,at mi posle odkaz na ta mista....Zatim neodepsal,tak cekam,ze me posle na ta mista,protoze je ti pry mistopredseda Zelenych,dostal medaile od Bursika....takze to bude nejaky mistr na sani z euceciku,ten uz ma davno jasno

Autor: Szaszián Čas: 2016-11-21 19:12:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dobrý. Tak o průběhu té komunikace napište článek a pošlete to Urzovi, ať si to všichni můžeme přečíst.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-11-21 21:50:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, bezvadná argumentace. Proti té jde říct jedině: "Ten názor není zcestný, a to ani eticky (snažíme se tím chránit zvířata), ani ekonomicky (byly by peníze na jejich ochranu)."

Jinak ta naivní představa, že existuje jakási objektivní hodnota rohů, a ta že je nulová, a že jsou všichni, kteří si rohů cení, pomýlení idioti... no, je to typicky komoušská představa, která těm lidem nejspíš nedocvakne ani v okamžiku, kdy přes všechna bezpečnostní opatření chcípne poslední nosorožec.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-21 10:58:28
vyborne ,Urzo!Stejnetak clanek na d-f: ten byl sice trosku delsi,ale takhle jednoduse vyvracet socialisticke lzi v hospode mezi zednikama,tak to neni mozny "nezvitezit"(dobroserim bojkotem nakupu zbozi v Asii "vykoristujicich"zapadnich firem se docili tak akorat opaku zamysleneho:tj zamezi se tam tim vetsi konkurenci a tim zlepseni pracovnich podminek tamnich chudaku(kdyz uz to nezvladne zaridit podplaceny statni urednik..)
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2016-11-21 12:36:55
Dodám že rituální pálení v zoo v roce 2014 se týkalo právě rohů z nosorožců ulovených na farmách a kdyby si je ti stejní lovci, kteří pak skončili v báni pověsili doma na zeď a chlubili se kamarádům velkou pětkou, bylo by to zcela legální a v pořádku. Nelegální je ovšem je prodat je dál asijským mastičkářům.

Dodám že ve všech promočláncích z té doby tato informace chyběla a jen jednou byla zmíněna nepřímo v odstavci vysvětlujícím modus operandi "gangu". Nechyběly však oslavné texty na policii a fotky jejích ostrejch hochů v kuklách a s automatama jak bedlivě střeží hromadu rohoviny za 100 míčů určenou k podpálení.
Autor: marek28 Čas: 2016-11-21 12:56:37
Web: neuveden Mail: neuveden
Nepochopím to. Proč raději nepovolí komerční chov? Samotné parky a zahrady by si přece mohly tím prodejem vydělat hromadu peněz, které by mohly využít třeba na lepší zabezpečení nebo osvětové programy nebo co já vím. Zajímal by mě pohled nějakého ekologa.
Web: neuveden Mail: neuveden
K výroku Chceme v předvečer Světového dne nosorožců vyslat jasný signál o naprosto bezcenné surovině mylně ceněné více než zlato a platina. bych ještě dodal, jak je naivní myslet si, že kvůli ZNIČENÍ komodity si jí někdo přestane cenit: Když spálíte tunu trávy, přestanou si ji huliči cenit? Když vylejete tisíc sudů whisky, přestanou si ji pijáci cenit? Když zničíte fejkové boty, přestanou si je lidé chtít kupovat?

Jinak je to zajímavý případ v tom, že ti ochranáři to skutečně myslí dobře; jsou jako lékaři: chtějí pomáhat. Rozdíl je v tom, že problém vymírání druhů je skutečný, a tak když zvážíme, že ochranářům skutečně jde o to, aby nosorožci jako druh přežili, tak by mělo smysl Rabasovi článek z defensu poslat. Tím spíš, že Rabas pálil i v Keni: http://www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/rabas-v-keni-prihlizel-paleni-slonich-rohu-20160502-qf17.html
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-21 18:50:12 Titulek: Re: [↑]
Rabas je vlastne takovy hasic-pyroman
Autor: velkej Ká Čas: 2016-11-21 21:47:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Teď jsi na něco kápl... jestlipak byl malej Rabásek hodnej? Jestlipak náhodou nepálil lupou mouchám křidýlka? :)
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-22 15:52:05 Titulek: Re: [↑]
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-11-22 15:54:01 Titulek: Re: [↑]
kocka jako zenska
Autor: Szaszián Čas: 2016-11-23 22:43:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Díky.

1) Na to jsem ji odpovedel,ze nechci obecne,prefabrikovane nazory,ale ekonomicke protiargumenty k Urzovu clanku na D-FENS

- Já bych Urzovy myšlenky zformuloval jako otázky (asi 4) a poslal jim to se slušnou žádostí o odpověď – aby se nemohli vymlouvat, či si sugerovat, že v tom článku žádné argumenty nejsou.
logo Urza.cz
kapky