Autor: Urza
Čas: 2017-09-08 00:00:02
Roaming aftermath
EU zakázala roaming a eurokraté se tvářili, že bychom jim za to všichni měli líbat řiť, neboť nás zachraňují (za naše peníze) před zlými operátory; a na první pohled se to tak vážně někomu může jevit, jenže jak říkám: „Trh nepřechytračíš.“ V Norsku (to není v EU, ale regulace na něj též dopadla) se zvedly ceny mobilních služeb o více než polovinu, v Dánsku průměrně o 60 eur na zákazníka ročně a Britové na tom nejsou o mnoho jinak (v závislosti na operátorovi); slovenský operátor Orange zase zpoplatňuje „nadužívání“ služeb v zahraničí. Já byl v červenci v Belgii, kde jsem sice za roaming neplatil, ale nešla mi data (což se dalo s operátorem vyřešit, ale vždy jen na pár hodin; pak mě zas vypnul). Celá akce tedy spíše než aby někomu pomohla, představovala PR EU; a mě by zajímalo, o kolik lepší či levnější služby by nám mohli operátoři poskytnout, kdyby ty peníze, které regulace stála, šly přímo jim.
Přečtení: 43672
Komentáře
Komentář 16539
Komentář 16540
Komentář 16541
Bych řekl, že by norští operátoři museli zdražit asi tak jako tak, regulace byla vhodná příležitost.
Mne roaming funguje bez problému v celé EU, konkrétně v Rakousku, Itálii, Německu, Polsku, Francii, Španělsku a Nizozemí - zatím jsem to tento rok nestihl vyzkoušet v jiných zemích, ale pokud má někdo problémy v Belgii, asi to nebude díky zrušení roamingu.
Komentář 16544
Neříkám, že to bude Nory nějak zásadně trápit, ale ukazuji na tom dopady té regulace (ony jsou naprosto logické, příkladu ani netřeba, ale většina lidí logiku ignoruje a více méně se orientuje jen pomocí kazuistiky).
Komentář 16545
Norský mobilní trh má stejná specifika, jako ten náš - ten měsíční poplatek byl směšný a asi dlouhodobě neudržitelný, navíc ještě operátoři v Norsku; trochu na zásah vlády (ne EU); byly nuceni zvýšit za poslední rok a půl kvalitu datového spojení (přenosové rychlosti vzrostly zhruba dvojnásobně). Zvýšení cen, jakkoli je to lákavé svést to v plné výši na EU a její roamingovou regulaci, nemusí být tímto vůbec zaviněno a došlo by k němu asi tak jako tak.
Navíc něktěří operátoři nabízeli bezplatný roaming v rámci severských pobaltských států i bez EU regulace už minimálně rok, takže změna, co platí tři měsíce, cca od poloviny roku, nemohla vést k nárustu ceny, ke které dochází od začátku roku. Abych to zjednodušeně zhrnul, tak průměrný NOr za 50 kč navíc dostal v roce 2017 oproti roku 2016:
- rozšíření roamingu
- další 2 GB dat navíc
- dvojnásobný download, z cca 20Mbps na 40 Mbps
- dvojnásobný upload, z cca 10Mbps na 20 Mbps
EU má prsty jen v tom rozšíření roamingu.
Regulace roamingu evidentně potřeba byla, protože ani operátoři působící ve více zemích EU, nebyli schopni nabídnout rozumnou cenu svým zakázníkům cestujících po EU a to ani za 20 let.
Komentář 16546
Navíc nic na nikoho nesvádím v plné výši; jen je to jeden z vlivů, prakticky nic nemá v realitě jen jediný důvod.... ale jak jsem říkal, ty příklady jsou irelevantní, podstatný je ten princip, který je sám o sobě naprosto logický, příklady uvádím jen proto, že je lidé žádají.
"Regulace roamingu evidentně potřeba byla, protože ani operátoři působící ve více zemích EU, nebyli schopni nabídnout rozumnou cenu svým zakázníkům cestujících po EU a to ani za 20 let."
Co je "rozumná cena"? Podle čeho ji určujete? Mnedle je jediná rozumná cena ta tržní.
Komentář 16547
Ad Tržní cena - jsi tak hloupý a nebo to jen předstíráš? Mobilní komunikace a využití frekvenčního spektra vyžaduje spolupráci a ta zase koordinaci, tam nějaká autorita vzniknout musí, vzhledem k následnému vzniku přirozené ho monopolu i autorita mající vliv na cenu. K něčemu podobnému by došlo i beze státu, vlastník pozemku by přece musel dát souhlas s využitím spektra na jeho pozemku, ne?😄
Komentář 16548
Mezi dobrovolnou a státní autoritou je rozdíl; a od mé otázky na cenu neutečete ani utíkáním k jinému tématu, ani ad hominem, takže by možná nebylo od věci začít se chovat slušně, tady nejste mezi soudruhy.
Komentář 16549
Dobrovolná autorita není autorita. Podnikatel, který chce na trh vstoupit později, nemá žádný vliv na to, zda existující autorita vznikla dobrovolně na popud jeho konkurentů a nebo rozhodnutím státní moci. Ten druhý způsob je pro něj ale výhodnější. Dvě dobrovolné autority jsou v tomhle kontextu podobný nesmysl jako dobrovolná autorita.
Komentář 16550
To by znamenalo, ze firma, pro kterou prevazne pracuji, je naprosto na hovno a to, ze na jeji data spolehaji desitky tisic podnikatelskych subjektu, banky, leasingovky a podobne, je nesmysl, protoze ta firma nema sva data garantovana zadnym zakonem. A tak kdyz napriklad nekomu vyda nejaky certifikat z pozice "dobrovolne autority", tedy certifikacni autority, kterou ostatni zcela dobrovolne na zaklade sveho usudku akceptuji (a nebo taky ne), tak by to vlastne nemelo vubec fungovat?
Z praxe vim, ze to naopak funguje VELMI dobre a napriklad nase certifikaty jsou mnohymi ceneny vice, nez nejake statni (povinne).
Pripadne nase hodnoceni ekonomickeho zdravi firem, kteremu nekdo muze ci nemusi verit, pomaha kazdorocne setrit firmam (troufnu si tvrdit) miliardy - no jelikoz je vse ciste na dobrovolnem principu, tak to nefunguje? A pro zakazniky by bylo vyhodnejsi, kdyby nas nejakym zakonem zalozil stat? :-O
Komentář 16551
Nevim, jake certifikaty mate na mysli, ale pokud do toho zatahujete i financi instituce, tak nejakym zpusobem je to vse stejne osetreno a vynuceno zakony, zebricky ani certifikaty navic nejsou omezenym zdrojem a vydavat si je muze kazdy, aniz by nejak omezoval ostatni - v takovem prostredi samozrejme neco jako dobrovolne autority existuji. Nicmene ty nemohou nic vynucovat - ssl certifikat si mohu udelat sam a pouzivat pro vyvoj a nijak vas neomezim ve vyuzivani vasich certifikatu. Zkuste to udelat v mobilnim svete - i kdyz ve videni sveta podle tohoto webu to bude zase vina statu, ze vas brzy klepne pres prsty.
Zpet k Norsku - zdrazeni tam bylo zpusobeno jinymi faktory, nez EU regulaci, ta v tom mohla hrat minoritni roli.....
Komentář 16554
.............................................................................................................
Sice nevím co je mobilní svět,
ale řekl bych že ve spontánním jednání neexistuje žádná autorita,
žádný certifikáty a zákony a žádná představa jak to má bejt...
V současném stavu mysli lidé potřebují nějakou tu jistotu, tedy autoritu,
ale je to jen jejich berlička co jim dodává zdání jistoty,
při spontánním jednání se ovšem neřídíte svými představami a přáními,
ale nějako to prostě funguje dle nějakých duchovních zákonů,
sem tam se sice někdo snažil popsat jak to asi funguje,
a docela často se to někdo snažil naočkovat na lidi, jako třeba Ježíš,
ale pak je z toho trošku katastrofa, protože to prostě nelze plánovat
a nelze ani příliš popsat, vymýšlet, uzákonovat, standartizovat apd.
tedy je to něco ve smyslu že nelze vstoupit dvakráte do téže řeky...
Komentář 16553
A proč by dobrovolná autorita neměla být autoritou?
Komentář 16555
Nedorozumění vzniká z nejednoznačnosti slova autorita. Já myslel autoritu, která je nadána pravomocí rozhodovat, tj. něco ve smyslu anglického authority, nikoliv autoritu neformální - ta samozřejmě dobrovolně vzniknout může. V podstatě Urzovi vadí, že aktuální autority v mobilních sítích nevznikly spontálně a dobrovolně. Což není jednak až tak pravda, jednak pro toho, kdo do dané oblasti vstoupí později, je to autorita jako autorita - v oblasti, kde jsou zdroje omezené (využití frekvencí je limitováno současným stavem techniky), musí být někdo, kdo pravidla stanoví a vynutí, důležité je, jestli je jeho činnost přínosná. Vzhledem k tomu, že komunikace je v EU dostupná všem a kvalita služby je přijatelná, řekl bych jako laik, po zkušenostech z jiných částí světa, že zrovna tohle funguje. A je mi vcelku jedno, že to není v souladu s utopickými vizemi Stok - a vážně nevím, jak by se sama od sebe tato oblast sladila podle představ anarcho snílků. Po Evropě bychom cestovali s několika přístroji, několika smlouvamy a podobně? Vážně lákavé.....
Norsko jsme už probrali, "chudáci" Dáni po té regulaci si museli jen vybrat mezi tarifem bez roamingu a nebo si připlatit 30 dánských korun za roaming. Ale to by si Urza musel zjišťovat fakta a ne sem dávat nadávky na EU, co kdesi četl. Vážně by to takhle v anarchokapu fungovalo???
takže - před zdražením stál tarif s 16 hodinami a 24 GB dat 129 DKK, v červnu byl nahrazen tarifem s 20hodinami a 20GB dat za 129 DKK - je to zdražení? Pár tarifů vypadlo, ale třeba pro tarif s 15 hodinami a 30GB dat stál 199 DKK a nyní stojí 129 v promo akci, poté 169 DKK -tedy došlo ke zlevnění. Tarif, který nabízel EU roaming, cenu ani parametr nezměnil. Vypadl tarif za 139 DKK, takže zájemce musí buď platit 129 a nebo 149 DKK za jiný tarif, popřípadě 159 DKK - záleží, zda chce více mluvit a nebo datovat. Dřívější rozpětí tarifů bylo 129 - 199 DKK, aktuální je 129-169 DKK.
Pokud si přepočtete ty ceny přes platy, tak Dánové platí směšné částky, mobilní trh je silně konkureční a operátoři ceny mění průběžně, takže svést tuhle malou úpravu ceny na roaming regulaci EU nelze. Podobně jako s Norskem.
Komentář 16556
Co se týče toho Dánska, tak tam neřeším, jaké vznikly tarify, ale kolik lidé reálně platí.
A opět: Neříkám, že jsou to chudáci a souhlasím, že platí vzhledem ke svým platům relativně malé částky; to ale není pointou textu.
Komentář 16557
Komentář 16558
Samozřejmě nevím, kdo z nás má pravdu; a je to více méně jedno, jak už jsem psal mnohokrát, pointou nejsou ty příklady, nýbrž ten princip.
Komentář 16559
Komentář 16561
To vase vysvetleni neberu o rozdilnosti informaci, podle meho si nejste schopen overit sve informace.
Mne se touto regulaci vyresil problem, ktery nebyl i pres dlouholetou snahu a komunikaci z me strany ochoten resit zadny CZ operator, a mohu konecne snadno a za akceptovatelne penize vyuzivat datove pripojeni v EU zemich. Anarchokap mel sanci tohle resit minimalne 10 let. Zajimave, ze nekteri operatori v zemich EU sli jeste za pozadavky EU a nabizi dobre roamingove moznosti i do US.
ALe Urza vybere pochybne zdroje a ma duvod nadavat, jak je EU regulace hrozna a ze bez ni bychom meli lepsi sluzby....sance tady ale par let byla.
Komentář 16562
Takže ještě jednou: To, že se tarify změní tak, že průměrně zlevní, neznamená to, že takový byl průměrně dopad na člověka, protože ten mohl být klidně opačný v závislosti na rozložení lidí mezi ty tarify.
Ano, jistě, Vám se vyřešilo, že méně platíte; platí to za Vás jiní, protože lidé byli k něčemu násilím donuceni.
Takže gratuluji, je to asi tak podobné jako když se kapsář raduje, že se mu "vyřešil" problém s nájmem, protože poslední oběť měla fakt drahé hodinky.
Komentář 16565
Kapsáře a podobné přirovnání je podobné tomu, že se operátoři dlouhodobě chovali jako okradači pocestných. Doborovolně toho nechat nechtěli (proč vlastně nezafungovali anarchkap teorie?). Operátoři přece mohli začít nabízet dobré tarify sami od sebe a lidi by pak regulaci po EU asi ani nechěli - proč jsem si musel jako zákazník T Mobile CZ kupovat sim kartu T Mobile HR, abych využil stejné služby a neutratil několik tisíc? V rakousku totéž, Itálie totéž, Polské totéž, Německo, Francie, Španělsko - sbírku sim karet těhle zemí vlastním.
Uveďte prosím konkrétně, kdo na tuhle regulaci doplatil z bežných spotřebitelů - a ne prosím to, že jste si někde přečetl, že v Norsku, Dánsku na to doplatili.
V Norsku došlo k nepatrnému zvýšení cen, které nelze přisuzovat EU regulaci - a pokud ano, tak je to nepatrný vliv, v Dánsku došlo k úpravě tarifů, jako každý rok s tím, že jeden tarif vypadl zcela a ostatní jsou nahrazeny levnějšími či stejně drahými, u nejlevnějšího poklesl počet dat a navýšily se minutu, o všech ostatních to zůstalo a nebo došlo k navýšení a nejdražsí tarif klesl o 70, respektive 30 DKK korun měsíčně. Podobné úpravy a změny jsou běžné - i kdybych jako obět zdražování považoval uživatele, co měl ten zrušený tarif za 139 DKK a nyní musel přejít na tarif za 159 DKK, tak ten roční nárust dělá cca 30 euro. Ovšem pokud se jen trochu "uskromnil", může nově ušetřit 16 euro. A pokud používal ten nejdražší tarif, ušetří dokonce 54 euro. Jak z tohohle vykouzlit zdražení o 60 eur na zákazníka vážně nevím...zkuste to vy, když to tvrdíte :-).
Norský, Dánský a koneckonců i UK mobilní trh jsou dlouhodobě vysoce konkurenční a pokud docházelo ke zdražování, bylo to především kvuli dlouhodobě neudržitelným cenám a nebo díky investicím, které operátoři museli provést na základě požadavku-tlaku národních vlád - ostatně například v Norsku je trochu jiné vnímání státu než u nás, tak tomu snad ani neříkají tlak....
Komentář 16567
Násilné donucení je to, co probíhá ze strany EU, kdy prostě nutí lidi dělat něco, co dělat nechtějí.
Vaše neustále opakování toho, jak se změnili tarify a ignorace toho, že mluvím o jiné veličině než složení tarifů, je únavné, ergo na to nebudu reagovat, už jsem to vysvětlil dvakrát.
To, že Vy chcete mít něco levnější, není obhajoba k tomu, aby někdo někoho nutil, aby Vám to levně zajistil; je to jako když prostě počítač stojí moc, tak donutíte stát, aby donutil výrobce Vám ho prodat levněji.
Komentář 16570
Jste schopen doložit svá obvinění ohledně odpovědnosti EU za zdražení kvůli roamingu? Jste schopen zdůvodnit, kdo a jak ze zákazníků byl kvůli ní okraden?
Komentář 16571
- Pokud to s diskuzí myslíte vážně a upřímně a je-li Vaším cílem se něčemu formou diskuze přiučit, silně doporučuji se tomuto přístupu v budoucnu vyhnout.
Komentář 16572
Je to podobné jake to bylo s mladými soudruhy, toliko můj postřeh.
Komentář 16573
......................................................................................................
No vony jaksi ani nemohou v reálu fungovat, nebot nežijeme v reálu v anarchokapitalismu,
ale státním inženýringu kterej se nasírá i do utírání zadků,
takže, jestli fungují či nikoliv se můžeme v reálu přesvědčit až tady nebude stát...
Vámi uváděné argumenty, že se firmy mohly samy o sobě kopnout do zadku a tarify snížit jsou sice správné,
ale proč by to dělaly, když na druhou stranu stát se nasírá do nežádoucí konkurence
a drží nad danými firmami ochrannou ruku,
když firmy co jsou u vesla lobují u vlád aby jim šly vlády na ruku ???
A stát sem tamo se musí ukázat jako ochránce lidu, takže sem tamo udělí nějakou tu pokutu,
či vydá nařízení, které je stejně nakonec víceméně na hovno...
Pokud je něco teoretickou otázkou, pak tedy spíše to, zda by se silné firmy nechovaly stejně i bez toho státního aparátu a nevytvořili by si nějaký ten neotřesitelný monopol zvaný dobro pro lidstvo a s tarify by to vypadalo dost podobně...
Komentář 16574
Lze ji ale dokázat dedukcí, což činím.
Komentář 16576
Kde je teda to zdražení? I ten nejhorší případ, kdy by zákazník zvolil místo jednoho zrušeného tarifu ten nejdražší, znamená výdaj navíc ročně o 30 eur. Jak i z této krajní možnosti docílíte 60?
Víru v anarchkap vám neberu, jen je proti realitě a bohužel i lidské přirozenosti, ale to asi podvědomě stejně tušíte ;-) - alespoň ten článek o tom svědčí. Takže pokud je někdo přesvědčen, že v AK by Telco operátoři fungovali lépe a zákazníci byli spokojeni, nemohu s tím polemizovat. S názorem, že by sice fungovali, pokud vůbec, hůře a zákazníci by na tom byli taky špatně, ale vše by bylo alespoň dle vašeho soudu morální, ale souhlasit nemohu, prostě by mi takový svět nevyhovoval. Chci žít, ne živořit, abych vyhověl vaší morálce.
Komentář 16577
V tomto příspěvku jste nenapsal nic, na co bych již výše nereagoval; můžete se zabývat mými reakcemi, ale opakovat již řečené nedává smysl.
Komentář 16578
Ach jo, kdysi se to alespoň dalo číst a zamyslet se .... jenže fanatismu už jen přibývá.
Komentář 16579
Komentář 16581
Komentář 16585
Dominik Stroukal
Nemá někdo přístup k rozumnýmu tarifu?
Díky milolidem, co chtěli rušit roaming v EU, aby mohli sypat na instagram fotky rovnou z pláže v Chorvatsku, mi Vodafone na infolince oznámil, že modernizuje můj tarif vypnutím FUP a zdražením až tak moc, že mi ani nic nenabízeli a jednoduše doporučili odejít.
Akorát nevím kam.
#socialismusnenizadarmo
Komentář 16586
https://mobil.idnes.cz/od-rusi-fup-ale-je-to-finta-095-/mobilni-operatori.aspx?c=A151109_142648_mobilni-operatori_jm
Fakt tam nemate nic lepsiho nez podobnou zoufalost?
Komentář 16588
Náhodou jsem den či dva poté potkal někoho, kdo se přímo takto ozval, ale Vy to shodíte.
Upřímně řečeno tohle fakt není korektní diskuse; já osobně považuji takový příklad za irelevantní a k celé diskusi nepodstatný. Vy jste však na něm trval; a teď ho shazujete z důvodů, které jsem přesně uváděl, proč vůbec nemá cenu takový příklad chtít.
Více méně je tu ten problém, že Vy chcete příklad, nicméně každý shodíte s tím, že tam nevidíte souvislost; jenže empiricky nelze odlišit příčinnou souvislost od korelace, takže sice požadujete příklad, ale neexistuje žádný, který byste nemohl shodit argumentem: "Nevidím souvislost." Což o to, já ten argument přijímám a již včera jsem psal, že přesně z toho důvodu nemá smysl se po něm pídit, ale když Vy jste o něj i přesto explicitně žádal, není od Vás korektní ho pak shodit s tím argumentem, který jsem přesně včera namítal (a Vy jste to nereflektoval) a kterým lze shodit každý příklad.
Komentář 16590
Komentář 16591
To neustále ignorujete, což však je nejspíše dáno tím, že Vám prostě nějaká regulace osobně pomohla, tak ji velebíte, přičemž je Vám úplně jedno, kdo kvůli tomu musel být k čemu násilím donucen.
Komentář 16592
Ale samozřejmě, pokud šetřiví Dánové pod vlivem regulace EU přestali používat ten nejlevněší tarif a rovnou přešli na ten nejdražší, který podstatně překonává jejich dřívější požadavky (takže racionální důvody pro takový přechod neexistují), tak pak došlo k tomu zdražení o 60 eur na osobu ročně. Ale pokud ten vliv takhle přeceňujete, tak musíte zaroveň vzít do úvahy, že kdyby nedošlo k zlevnění nejdražšího tarifu za 199 na 169 - asi taky zřejmě pod vlivem EU - tak by při podobném hromadném pomatení Dánů došlo ke zdražení o 120 eur ročně. Což se dá interetovat také tak, že EU ochránila Dány před plnými následky jejich pomatení a ušetřila jim díky své regulaci 60 eur na osobu ročně (rozdíl mezi 120 a 60).
-----
Nedivím se tomu, že po dlouhých letech vyjednávání s operátori byli tito nakonec donuceni "násilím" - tak to v reálném světě chodí. Jen vám se ta realita nelíbí a proto opisujete jakýkoliv drb, co kde najdete, aby jste dokázal, jak moc je to špatné a jak jednání podle zásad teorie by bylo mnohem šlechetnější.
Nevím, jak jinak by to v ankapu fungovalo, ona každá teorie vede k úplně jiným důsledkům při srážce s realitou.
Komentář 16593
Komentář 16595
a v případě jednání a konání si to vlastně testujete neustále,
akorát že ono jednání na podkladě násilí a úsilí je natolik efektivní a přináší požadovaný "zisk",
že vskutku jen málokdo je schopen to překročit...
K tomu ani nepotřebujete žádnou teorii či morálku,
prostě postačí ta praxe konání, což nakonec děláte celý život,
ale voni lidi maj rádi teorie a morálky a vize tý správný budoucnosti,
což je poněkud kontraperoduktivní ale nepochybně docela potřebné, nebot pro začátek člověk potřebuje nějakou tu teoretickou jistotu...
Komentář 16596
Jediný smysluplný přístup k takovým věcem je dle mého názory deduktivní, neboť empirické zkoumání tak složité reality naráží na problém oddělování vlivů.
Vy se na jednu stranu pořád chcete bavit o empirii, ale kdykoliv cokoliv řeknu, používáte proti tomu přesně ty argumenty, kterými já se ohrazuji proti závěrům založeným na empirii.
Jinými slovy: Své závěry stavím čistě na dedukci, empirii používám jen jako ilustrační příklad, který nemá cenu rozporovat, protože na něm má argumentace není založena (a bude úplně stejná i bez toho).
Komentář 16606
Komentář 16608
Zdražení v Dánsku je přesně ta empirie, které nepřikládám význam.
Komentář 16616
Komentář 16621
Komentář 16627
Komentář 16589
Ostatne u Vodafonu se kouzla s FUPem objevuji pravidelne, operator si vybral sam a presto je prekvapen, ze se chova "konzistentne"? ;-)
Komentář 16587
............................................
Já někde zaslech, že ti milolidi jsou ovládáni kapitalolidni,
tedy že milolidi jsou takovým nastrčeným prostředníkem,
takže možná že za tím stojí Vodafon a spol.
proto nakonec mohou každému doporučit vodejít, nebot není kam....
Tedy je to jen taková teorie,
ale znáte to, peníze jsou vždy až na prvním místě,
a dobrosery bych z toho rozhodně nevyjímal...
Komentář 16612
Víru v anarchkap vám neberu, jen je proti realitě a bohužel i lidské přirozenosti, ale to asi podvědomě stejně tušíte ;-)
......................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=dH-A9YBsrwo
Komentář 16560
...............................................................................................
To není zas až tak pravda,
jiný typ školství vám vyprodukuje poněkud jiné lidi nežli součastný systém,
a nejspíše budou mít takovou ošklivou vlastnost,
že nebudou příliš uznávat autority, dokonce ani ty dobrovolně zvolené...
Komentář 16542
Komentář 16543
Komentář 16564
Ano. Jen bych doplnil jedno adjektivum -- obrovské Pyrrhovo vítězství. Protože za pár let se (skoro) všichni budou divit, proč v evropských telekomunikacích klesá kvalita služeb a zaostává technologický rozvoj. A (skoro) nikdo si to nebude schopen dát do souvislosti...
Komentář 16563
Komentář 16566
Komentář 16582
Za 199 na den muzete mit balicek a pouzivat svuj domaci tarif. A ta cena za den je hodne blizka tomu, co treba v roamingu plati zakaznici z USA (10 USD na den), kde urcite regulace EU nejsou.
Navic Svycarsko je pekny priklad, co si operator dovoli v pomerne asymetrickem obchodnim vztahu: http://michalblaha.cz/2017/07/necestna-hra-ceskeho-vodafone-se-zakaznikem/
Pan Blaha dokazal napsat, na rozdil od textu Urzy, clanek podlozeny fakty a cisly, nikoliv drby, takze to stoji za precteni vcetne diskuze.