Sněhurka s černochem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-01-18 00:00:02

Sněhurka s černochem

Vlnu nevole vzbudilo dílo Miroslava Donutila nedávno odvysílané v ČT – remake Sněhurky, ve kterém byl princem černoch; se zvědavostí jsem si tedy šel pohádku poslechnout a bylo to vpravdě hrozné, leč černý princ byl v mých očích asi tak tím nejmenším problémem. Ano, jistě, konaly se tam nějaké lehce rasistické narážky, například bylo poukazováno na nevýhody Sněhurčiny bílé pleti, ale to vezmi čert, já osobně nejsem na rasismus příliš háklivý; daleko více mě však zarazila absolutní duševní (vlastně i duchovní, ale to bych odpustil) prázdnota celé pohádky – vypuštěn byl nejen boj dobra se zlem, ale veškeré útrapy, hrdinové se prostě nepotýkali s žádnými problémy: Sněhurka našla trpaslíky, vařila jim, oni kopali zlato, ona vyrazila do města, tam potkala černého prince, vzali se a měli děti; vážně nepřeháním, naprosto žádný náznak sebemenší zápletky, překonávání útrap a úskalí.

Ta naprostá bezzubost není náhodná, je společným znakem mnoha moderních pohádek – hlavně se nevyhraňovat, boj dobra proti zlu je „out“, odvaha či řešení problémů jakbysmet; hlavní hrdina nesmí projevovat iniciativu a ovlivňovat věci, které prostě kolem něj plynou (například Harry Potter – tam se sice něco děje, ale hlavní hrdina neprojevuje žádnou prozíravost či snahu uchopit věci do vlastních rukou, spíše naopak), neboť musíme chránit děti před tím, aby získaly dojem, že každý z nás jest svého štěstí strůjcem, strojvůdcem i strojvedoucím – věci se prostě tak nějak dějí bez ohledu na naše akce. Komu se daří dobře, „má štěstí“, jinak za to může „smůla“, hlavně ne dotyčný. Heslem mnohých moderních pohádek je: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí; takže především nevyčnívat.“ Jak asi takové příběhy ovlivní generaci, jež na nich vyroste? Ve srovnání s tím je černošský princ vážně zcela bezproblémová postava.
Přečtení: 32364

Reagujete na tento komentář:
Autor: marek28 Čas: 2016-01-18 12:39:27 Titulek: Re:
To mluvím o tom článku na DF. Ono nejde ani tak o dojmy, ono tvrzení, že HP se vlastně jen veze, nemá žádnou iniciativu a nic v příběhu nedělá, jednoduše není pravda. Možná jste ale už na to dílo byl starý. Já jsem to tuším četl někde mezi 10 a 15 lety. A myslím, že minimálně první 2 díly jsou vyloženě literaturou pro děti. On co by tam taky koneckonců měl dělat, když mu tam je taky nějakých 11 let. Filmy stojí za prd. Každý díl vždy znamená rok života postav. To nejde nacpat do 2 hodin.
Autor: Lojza Čas: 2016-01-18 01:24:25
Web: neuveden Mail: neuveden
A uz tu zase mame jednoho, co slysel neco o HP z rychliku, zato o tom umi delat uzasne zavery :-) Btw, ten odkazovanej clanek je fakt dost blbej, predevsim po vecne strance, k pouzitemu humoru se nebudu vyjadrovat...
V HP se toho resi docela dost. Prvni dily jsou spise takove "kterak nic netusici dite bylo hozeno do viru udalosti", pravda. Ale jiz po nekolika knihach(ci filmech, asi je to jedno) HP sam od sebe podstupuje smrtelna rizika (opakovane malem umira pri bojich s ruznymi neprateli, predevsim ty veci s Mozkomorama jsou vcelku hardcore) a snazi se ty veci resit sam a nevystavovat sve pratele nebezpeci. No, a v dilech poslednich se pak resi takove veci, jako ze se jedna z hlavnich postav dobrovolne necha zabit, protoze to pomuze porazit ono hlavni ZLO. Opravdu bych nerekl, ze si z toho deti nemohou vzit zadna ponauceni ci ze je to nedonuti k zamysleni.
Jiste, kazdy na to muze mit nazor jaky chce, ale prijde mi to z ciste vecneho hlediska zcela nesmyslne. Jo, kdyby nekdo rekl "tenhle styl literatur/filmu se mi hnusi a tak se mi to nelibi", tak je to ok. Ale ze si lidi vymysli veci, ktere jsou ve skutecnosti uplne jinak, to mi prijde dost nestastne.

Tohle nema byt obhajova, jak je HP uzasne umelecke dilo (me to prijde vcelku fajn, ale to neni dulezite), ale opravdu me irituji ty veci, o kterych pisu...
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 01:37:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nevím, co myslíš "úžasnými závěry"; jakože mám z každé píčoviny přečíst sedm tří set až šesti set stránkových knih k tomu, abych se k tomu mohl vyjádřit?
Stačilo mi asi padesát stránek k tomu, abych viděl, jak neskutečná sračka to je; dočetl jsem první asi dvě knihy, kdy jsem čekal, jestli to třeba nebude lepší....
Na základě těch dvou knih mám přesně ten názor, který náhodou popsal někdo na D-F, humor ponechávám stranou, ale připadá mi to jako velmi přesný popis díla, které jsem četl. Jestli to má být po dvou tisících stránek lepší, budiž....
Nemluvě o tom, že ve svém textu nepíši nic o tom, že by v HP nebyl souboj dobra se zlem, to on tam je; jen hlavní hrdina je mistr v nechávání věcí plynout a neprojevování iniciativy (tedy na těch cca šesti stech stránkách, které jsem přečetl).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-18 01:49:06 Titulek: Re: [↑]
Stary pohadky byly mystika:Za sedmero horami...,boj ze sedmihlavym drakem....za vitezstvi byla laska.
To vsechno zrusil ten blb Werich,to jeho jen takove to hrani si se slovicky a exhibice.A vsichni se po nem pak uz jen opicili
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 08:00:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nemyslím, že Werich byl blb; naopak to jeho "hraní se slovíčky a exhibice" byl dle mého názoru kumšt, ta díla skrývají mnohé.
Bohužel však ty skryté (a kolikrát i ty zjevné) věci jsou různá komunisticko-socialistická poselství; ten člověk věděl, jak tvořit, bohužel nevěděl nic o ekonomii.
V podstatě je to obrovská škoda, dalším takovým – o poznání proslulejším – byl Dickens; navzdory tomu, že třeba Mises jen nazývá pisálkem druhé kategorie, se já domnívám, že dotyčný byl génis pera, bohužel však ekonomií nepolíben, takže ovlivnit spousty lidí socialistickými žvásty.
Obecně je velká škoda, že skuteční umělci, kteří umějí tvořit, bývají tak často levičáci; naopak ti, kdo oplývají analytickou myslí a pochopili podstatu směny, trhu a praxeologie vůbec, ten dar často nemají, případně jej nerozvíjejí – možná tím, jak se ponoří do jednoho, už jim nezbývá prostor na to druhé (v kombinaci s tím, že talent je věc velice vzácná – a pochopit navzdory státní propagandě rakouskou ekonomickou školu bezesporu vyžaduje jistý druh talentu; umělecká tvorba pak nejspíše vyžaduje zase úplně jiný talent).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-18 12:02:09 Titulek: Re: [↑]
Jo,tak nejak to je s tim talentem(rakouskou skolu musi umelci nenavidet,protoze jim rusi chlebodarce-stat)
Chtel jsem napsat levicovy blb,ale jelikoz se clanek tyka pohadek,tak jsem mel spis na mysli,ze rozbijel jejich tradicni schema a vytratila se z toho hercna(napr Fimfarum-to jen vzpominam,ze me to sralo-ale prectu si znovu,treba mu snilkovi krivdim)
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 12:06:50 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já myslím, že až tolik standardní schéma nenabourával, spíše k pohádkám přidával takový socialistický nádech....
Autor: tatarjantar Čas: 2016-01-18 20:57:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Něco na tom bude, ale nemuselo by to tak být. Například většina rockových kapel není nijak dotovaná, většina těch lidí to dělá jako koníček, po víkendech objíždí zaplivaný kluby atd. A jsou to taky umělci, bohužel nedělají to správný umění (nezavírají se nazí do plastikové krychle například) aby na to dostali dotaci. Co pak nechápu je, proč zrovna tito lidi (rockoví muzikanti), to mají většinou hozený tak nalevo....Jinak celá řada divadel, filmařů a dalších umělců dokázala fungovat za soukromý peníze.
Jinak mám pár známých, kteří se pohybují v divadelním prostředí a často to bývají zajímavé diskuze :)
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 00:48:53 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Mám stejné zkušenosti s lidmi z této branže.
A rock.... oh, rock.... to je panečku muzika xD
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 07:57:05 Titulek: Re: [↑]
To je fakt divny,ze vetsina rockeru "to ma hozeny doleva";mozna proto,ze lide pracujici s city namaji tu trpelivost prokousat se pravicovou ekonomii( a pravdou).A taky jim mozna podvedome vyhovuje,ze je bordel,ktery pak mohou rozezlene ve svych skladbach tepat.To by bylo mozna tema pro Urzu-nebo nekoho,kdo ma vseobecny prehled ,talent a trpelivost psat-velmi jednoduse predelat do prava tyhle lidi s obrovskym vlivem na ostatni(a verici jakbysmet)
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 08:08:39 Titulek: Re: [↑]
a Urzo,precetl jsem si schvalne 2 pohadky z Fimfara a nic se na mem nazoru nezmenilo-je to sice svizne,vesele a s napady napsano,ale neni v tom srdce(to by melo byt,si zatim myslim, v opravdovem umeni-ze to cloveka soucasne rozveseli a rozplace a posune se o kousek dal od sobectvi).Fimfarum je takovej druh jazzu-predvadeni se,jak jsem dobrej.
A pak prijde nekdo,kdo rekne nebo zahraje par slov nebo taktu a clovek ma zimomrjauky.(slysel jsem Brnaka rict Slovakovi:"mluv poradne!")
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 08:42:21 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Vidite, me to tak neprijde.... ackoliv souhlasim, ze z Werichova dila cisi ten socialismus jak svine, stale jej shledavam skvelym po umelecke strance, i to Fimfarum....
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 08:39:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nevsiml jsem si, ze by rockeri byli vic levicaci.... a uz vubec ne vic nez ostatni umelci. Jo, vetsina jich je, ale to i vetsina lidi.
Jinak ten napad dobry, uz se na tom i pracuje, i kdyz trpchu jinak.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 10:11:41 Titulek: Re: [↑]
Co chystate?Uz se tesime!
Ted jsem zase cetl clanek,co me pekne nasral:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-drama-drze-holky-na-zabiti-se-blizi-vyvrcholeni-pdq-/p_spolecnost.aspx?c=A160116_180257_p_spolecnost_wag vcetne diskuse...
a mam dojem,ze tohle rizklicovavat a pracne a nebezpecne napravovat je jen vytloukani klinu klinem,spousta lidi tim ztraci energii a cas...ze fakt nejlepsi je odstranit pricinu:kdyz nejde zorganizovat neplaceni dani,tak vysvetlovat ,vysvetlovat volicum,ze pravda je na nasi strane a bude to stoprocentne fungovat lepe bez urednika
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 10:30:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Znáte Romana Kříže? S tím máme jednu takovou instituci a už provádíme nějakou činnost.... není to úplně přímo vysvětlování názorů známým osobnostem, ale skrze novináře a tak, je to taková neviditelná, pomalá, dlouhodobá a rozkouskovaná práce.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 15:04:24 Titulek: Re: [↑]
Neznam.Ale hlavne jednoduse,kratce(nemaji cas a brzy se unavi),prakticky("Za vsim hledej penize")a netlacit na pilu-protoze pravda je JEDNOZNACNE na prave strane!,takze to pujde samo
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 20:42:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, až takový optimista asi nejsem; ale dělám, co mohu.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 10:24:34 Titulek: Re: [↑]
Jasne,rockeri jsou nejmin levicovi mezi umelci,to jsem jen nepresne reagoval na predrecnika.
https://www.youtube.com/watch?v=RbTCTBGYAh0
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2016-01-19 15:27:43 Titulek: Re: [↑]
Třeba pankáči jsou v drtivé většině nějakým způsobem angažovaní. Většinou to asi myslí dobře, ale nedomýšlí to. Je to v podstatě takovej nějakej mix neomarxismu a ancomu, práva zvířat, menšin, environmentalismus, feminismus, LGBT, antifašismus, antikapitalismus, veganství a tak dál. Zajímavý je, že na jednu stranu jsou hrozně proti státu a establishmentu, ale pak po něm chcou, aby zavedl větší sankce kvůli globálnímu oteplování nebo podporují nějakýho kandidáta (třeba Sanderse, jako Jello Biafra z Dead Kennedys). Samozřejmě existuje i řada apolitických kapel, což vítám. Už několikrát jsem odcházel z koncertu kapely otrávenej, protože to připomínalo spíš politickej mítink a víc než muzika to byla politická agitka. A není to asi ani tak o názorových rozdílech, vadilo by mi i kdyby tam do mě hustili něco, co s čím vesměs souhlasím.
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 17:28:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Někdy jo, ale stejně jsou mi milejší různí ancom-fuck-the-system-punk než klasičtí etatisté xD
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 01:44:34 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Mám pocit, že jsi na toho HP trochu vysazený poté, cos četl na D-F; vyvracíš mi něco, co řekli jiní, aniž by vůbec šlo o moje vyjádření, které je tamtomu sice podobné, ale není to ono.
Což je paradoxní, když to děláš ve chvíli, kdy mě kritizuješ za to, že nějakému dílu vytýkám něco, co v něm údajně není.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 01:47:42 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Pardon, omylem jsem odeslal příspěvek, než jsem napsal toto:
Nevytýkám HP absenci boje dobra se zlem, ten tam jednoznačně je.
Vytýkám HP hlavního hrdinu, který je naprosto neiniciativní a řídí se heslem, že kdo nic nedělá, nic nezkazí (na to, co jsem četl, to sedí naprosto přesně, ale jiní to říkají i o dalších dílech).
Plus ještě tedy mi ta knížka přišla, že šíleně poukazuje na to, jak vše řídí "osud" a lidé jsou jen takové "třtiny ve větru", prostě že člověk se nemá starat o svou budoucnost či "osud" sám, že je to prostě jakoby řízeno něčím větším, takže stejně hlavně záleží na tom, co "bylo dáno" a nemáme projevovat vůli a iniciativu při snaze to změnit.
Autor: Lojza Čas: 2016-01-18 08:38:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak jsem rekl - To, co HP vytykas, proste neni pravda. Ano, v prvnich dilech se HP teprve seznamuje s tim, co muze dokazat - a dokud nevi, ze skutecne neco umi tak je tezko mu vycitat, ze to nevyuzije a nepouzije. Tezko vycitat 10ti letemu decku (v realnem zivote), ze se jen nechava unaset skolou a vubec neni schopne udelat nic poradneho, napriklad naprojektovat dum. Ono to to dite jednou bude umet, ale zatim o tom proste nevi...
A aby toho nebylo malo, byl HP vychovavan v tom smyslu, ze si nema verit, ze nic neni, nic nikdy nedokaze a podobne. Pokud takoveho cloveka vezmes a zmenis mu skokove prostredi, bude mu nejaky patek trvat, nez se toho zbavi, jestli kdy vubec.
Co se tyce toho pribehu, imho je potreba to posuzovat jako celek, nebot postavy se tam vyvijeji a to vcelku realisticky - napriklad z vykuleneho maleho kluka az po mladeho muze, co citi zodpovednost za cely svet a snazi se I za cenu vlastnich obeti konat spravne.
Chapu, ze se ti trebas nelibi tenhle styl literatury/filmu. Ja taky reknu napriklad, ze Babovresky jsou sracka a pro tchana to je nejlepsi film. Ale s dovolenim se tedy omezim na prohlaseni, ze se mi to nelibi, ale nijak vice to nerozebiram, predevsim proto, ze jsem ten film v podstate vubec nevidel. Tim chci rict, ze kdyz jsi HP necetl/nevidel, tak bych prosil neargumentovat jim, nebot argumenty, ktere pouzivas, se nezakladaji na pravde :-) Hlavni hrdina projevuje iniciativy az az...
Btw filmy jsou vcelku slusne a mohu je doporucit - trebas bys pak zmenil nazor :-)Ale nerikam to kvuli tomu, ze bych chtel, abys menil nazor - fakt mi prijdou fajn, bavil jsem se u toho...(Ale zase narazime na to, ze pro nekoho to muzou byt ty Babovresky no:-))
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 08:50:16 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Čteš vůbec, co píšu?
Není pravda, že jsem HP neviděl a nečetl.... kde to bereš?
Autor: Lojza Čas: 2016-01-18 09:04:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"Stačilo mi asi padesát stránek k tomu, abych viděl, jak neskutečná sračka to je; dočetl jsem první asi dvě knihy, kdy jsem čekal, jestli to třeba nebude lepší....
Na základě těch dvou knih mám přesně ten názor.."
Tady jsi to psal sam:-)
Precetl jsi uvod, nic vic. V podstate jsi precetl takove "seznameni s postavami". Dej se nejak zasadneji rozebiha tak nekde okolo 4 dilu... (A opet - chapu, ze to nekomu muze nevyhovovat. Me to naopak prislo fajn, protoze to vcelku kopirovalo realitu, kdy kdyby me dneska nekdo zastavil na ulici a rekl mi "hele, ty jses nejlepsi kouzelnik na svete", tak bych asi okamzite take nesel zachranovat svet, nebot bych vubec netusil co a jak)

Autor: Urza Čas: 2016-01-18 10:31:28 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Aha, takže přečíst dvě knihy znamená, že jsem to "nečetl"? :-o
Nemluvě o tom, že jsem viděl i nějaké filmy.... rozhodně více než dva, ale netuším, které díly to byly.
Autor: PeTaX Čas: 2016-01-18 11:39:38
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Já bych jen na okraj podotkl, že zloba se vylila hlavně na hlavu Donutila (je vůl, že takové věci propůjčí hlas, ale zřejmě platí Vespasianův výrok: „Pecunia non olet“).
Nikdo se ani slovem neozval proti autorovi těchto pohádek, jimiž je jakýsi Alois Mikulka.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 11:55:59 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To proto, že když se na to člověk dívá, tak se to jmenuje "Pohádky Miroslava Donutila" nebo tak něco podobného.
Autor: marek28 Čas: 2016-01-18 12:26:16
Web: neuveden Mail: neuveden
Teda už je to sice dlouho, co jsem tu heptalogii, nebo kolik těch knih je, četl, ale co si tak pamatuji, tak Potter tam naopak něco řešil neustále, pořád se do něčeho pletl (přes výslovné zákazy autorit), nehleděl na zákony a dával přednost morálce, přímo zachránil desítky lidí a nepřímo jich zachránil ještě víc, když porazil toho zlosyna, se kterým celou sérii bojoval. Mi nepřijde jako ukázkový příklad někoho, kdo hlavně nechce vyčuhovat. :D
Jinak ten článek o HP na D-FENSovi mi připadá úplně pitomý. Takhle to dopadá, když se člověk fanaticky najde v nějakém světonázoru a pak s ním interpretuje úplně všechno, s čím se setká. Podobně idiotsky by fanatické feministky mohly psát traktáty o tom, jak je pobuřující, že ženy tvoří pouze 33 % hlavních postav! Já už si to tedy nepamatuji úplně dobře, ale co se toho ministerstva týče, tak to se naopak projevilo jako neschopné čelit nebezpečí a zahlcené zbytečnou byrokracií. Řešit jestli ta kouzelnická škola byla státní nebo soukromá a jaký politický systém vlastně kouzelníci mají je snad už na diagnozu ne?

Ten článek vlastně ilustruje fenomén politické nekorektnosti. Ano, čtete dobře. NEkorektnosti. Stejně jako jsou někteří lidé politicky korektní a křečovitě odmítají veškeré předsudky, existují totiž i lidé za každou cenu nekorektní. Ti naopak musí mít všechno nekorektní a záporná postava podle nich vždy musí být nějaká menšina. Když je záporná postava třeba běloch, blond nebo muž, okamžitě v tom vidí agresivní útok na západní civilizaci od zlých neomarxistů. Autor je úplně typický představitel takových lidí a pro samé hledání útoků na bílou civilizaci se dostatečně nesoustředil na příběh, takže může plácat třeba takové kraviny, jako že někdo je úchyl proto, že se mu líbí zdravá žena jeho věku. :D
Autor: marek28 Čas: 2016-01-18 12:31:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale zase je fakt, že film jsem viděl jen jeden a na další se dívat odmítl, protože nehodlám sledovat prznění tak báječného díla.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 12:31:57 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak HP bude asi komplikovanejsi tema. Vy i Lojza to vidite nejak, me dojmy ze cteni zas perfektne vyjadril autor toho clanku na D-F.
Jen by me zajimalo - s tou politickou nekorektnosti mluvite o nem, nebo o mem textu zde?
Autor: marek28 Čas: 2016-01-18 12:39:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To mluvím o tom článku na DF. Ono nejde ani tak o dojmy, ono tvrzení, že HP se vlastně jen veze, nemá žádnou iniciativu a nic v příběhu nedělá, jednoduše není pravda. Možná jste ale už na to dílo byl starý. Já jsem to tuším četl někde mezi 10 a 15 lety. A myslím, že minimálně první 2 díly jsou vyloženě literaturou pro děti. On co by tam taky koneckonců měl dělat, když mu tam je taky nějakých 11 let. Filmy stojí za prd. Každý díl vždy znamená rok života postav. To nejde nacpat do 2 hodin.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 13:44:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, když jsem to četl, byl jsemm již starší; tvrzení, že se HP jen veze, možná není pravdou v dalších dílech, ale v těch, které jsem četl, je to mnedle pravda zcela.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 13:44:51 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Celkově bych jako celkem přijatelné vysvětlení viděl to, že ti, kdo to nemají rádi, odložili ono dílko po přečtení jedné či dvou knih, čímž pádem se nedostali k tomu ději.
Autor: Lojza Čas: 2016-01-18 18:05:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Je to tak. HP hodnotim z pohledu vsech knih jako cele "sagy". A jak jsem rekl - je dokonce i vcelku logicke, ze dite ve veku 10 let (mluvim o HP), kteremu prave rekli, ze ma super carodejnicke schopnosti, na to vsechno bude koukat jak husa do flasky, protoze si s tim vsim nebude vedet rady a bude se chovat jako .... 10ti lete dite. Takze skutecne prvni knihy jsou neco jako uvod, seznameni s postavama...tak neco. A fakt mi prijde divne vycitat v tom deji detem, ze se chovaji jako deti.
joo, to kdyz je HP 15, tak se uz deji fakt ostre veci.

Nemyslim to nijak utocne - jen se snazim vysvetlit, ze hodnotit HP z prvnich 2 knih dost dobre nejde, clovek si tam opravdu muze udelat usudek, jaky sis udelal a je to plne pochoptelne.

Opacny priklad byl zase trebas Matrix. O Matrixu dodnes spousta lidi rekne, ze prvni Matrix byl super a pak ty zbyle 2 dily byla picovina. Ve skutecnosti se na to ale take divam jako na komplexni dilo a hodnotim to celkove, nejen z toho, jak super byly v jednicce efekty a jako celek mi to prijde proste super.

Btw, jak jses na tom s O.S.Cardem? (Enderova hra a nasledujici). Kasli na HP, TOHLE je o necem :-)) A myslim, ze by se ti to mohlo libit. Vsechny postavy se tam chovaji absolutne logicky :-) Jakakoliv postava te sagy je presne popsana proc dela to co dela a ctenar tomu rozumi. Take proto to neni pro kazdeho, no pro me osobne je Card autor #1 vsech dob :-)
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 00:47:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já to chápu, ale nemůžeme si na vše udělat názor až poté, co to přečteme, protože nemáme čas číst každou píčovinu. Prostě někdy se musíme rozhodovat na základě neúplných informací. A myslím, že věnovat dílu šest set stránek je dost na to, abych si udělal obrázek (který pochopitelně nemusí vůbec odpovídat tomu, co pak následuje na dalších tisících stránek). Jenže dokud nebude technicky možné přečíst za život všechny knihy světa, holt to musíme dělat takhle (nejen já, všichni).

Podobně jako když Tě nějaká firma vyjebe s reklamací, můžeš zkoušet, zda to byla jen záležitost jedné pobočky, dvou, pěti, deseti, ale přece nemůžeš po nikom chtít, aby prošel všechny, než si udělá závěr, že jsou to kokoti.

Matrix mi připadal skvělý, všechny díly, absolutně. A dvojka i trojka se mi líbí nejen kvůli efektům.

Jinak díky za tip, zařadím si xD
Autor: Lojza Čas: 2016-01-19 01:47:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdybys chtel, doporucim ti, v jakem poradi to cist. Rozhodne si precti Enderovu hru (pozor, soucasna verze ma prepsanou posledni kapitolu od samotneho autora, aby kniha vice sedela s tema, co napsal potom, no me se vice libila ta puvodni, ale je to ve finale jedno). Pokud ti to prijde genialni, tak se ozvi a ja ti doporucim, jake dalsi knihy a v jakem poradi cist.
Osobne musim rict, ze jsem z toho mel "skoro orgasmy", kdyz jsem ty knihy cetl, bez prehaneni :-)
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 08:37:04 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Diky. Ja toho mam ke cteni dost, ale kdyz o tom mluvis tak pochvalne, necham se inspirovat xD
Autor: MZ (neregistrovaný) Čas: 2016-01-18 16:42:57 Titulek: d-fens web
No máte jistě pravdu, musela v ruce držet slunečník. V zájmu hutnosti děje jsem se nedržel přísně obsahu, který ostatně ta pohádka postrádá, jak správně píšete zde. A ještě jedno kouzlo nechtěného ta pohádka má. Trpaslíci byli vlastně zloději, kteří svému zaměstnavateli kradli zlato a díky tomu se měli dobře. To je pro děti velmi výchovné.
Autor: Urza Čas: 2016-01-18 17:28:07 Titulek: Re: d-fens web [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Vážně? To jsem sice četl na D-F, ale v pohádce mi to nějak uniklo, já myslel, že to byl jejich důl....
Autor: eNj (neregistrovaný) Čas: 2016-01-18 17:47:40 Titulek: Nepochopil...
Ale vy jste to Urzo nepochopil! :D
Hlavní problém byl v té Sněhurčině závadné pleti a ona to vyřešila alespoň pro své děti kopulací s černým, pardon, afroafrickým princem.
Ale pohádka to byla závadná v tom smyslu, že zde byla zobrazena žena jako kuchařka a plodička dětí. Na nic víc se nehodí. A to shledávám za eurozávadné!
Autor: Urza Čas: 2016-01-19 00:37:18 Titulek: Re: Nepochopil... [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Asi jsem na pochopení málo rasista....
logo Urza.cz
kapky