Sociální sítě nejsou pro mladistvé – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-12-22 00:00:02

Sociální sítě nejsou pro mladistvé

Byrokrati v Evropské unii připravují zákon, podle kterého by měly být sociální sítě pro osoby pod třináct let zakázané, zatímco mladí lidé ve věku třinácti až šestnácti let by tam směli chodit jen se souhlasem rodičů; co na to říci? Zaprvé snad všichni vidíme, jaké je to svinstvo, neboť stát opět deklaruje záměr vychovávat děti místo rodičů a jestli to tak půjde dál, za několik generací bude normou, že výchova dětí je doménou státu, přičemž když se někdo náhodou opováží tvrdit, že by to měli dělat rodiče, bude označen za extrémistu; a zadruhé doufám, že je nám všem také jasné, jak neuvěřitelná je to píčovina, neboť si umíme představit, jak je takový zákon v praxi vymahatelný.

Jsou celkem dvě možnosti, jak může celá věc dopadnout, pokud zákon projde (ještě nebyl schválen): Buď bude existovat nějaká státní databáze souhlasů či podobná šílenost, případně se zákonu může obratně využívat jako hole na bití nepohodlných psů – pak to bude (v obou případech) průser; nebo to v praxi skončí u toho, že k checkboxu o souhlasu se smluvními podmínkami přibude ještě jeden o souhlasu rodičů – pak to bude vtipně bezzubé a ještě více se zažije, že porušování zákonů je normou, což by bylo fajn. Máme tedy tři možnosti: (a) Zákon neprojde, (b) zákon projde a někdo ho začne reálně vymáhat, nebo (c) zákon projde a bude pro srandu králíkům; možnost (b) je děsivá, ale přijde mi nepravděpodobná, osobně tipuji nejspíše (a). Tipy čtenářů jsou vřele vítány v diskusi.
Přečtení: 12516

Autor: saruman Čas: 2015-12-22 07:31:31
Web: neuveden Mail: neuveden
Pěkný den.
Já bych to viděl tak, že v případě dobré kampaně by to mohlo mít jistou podporu rodičů.
Docela dost jsem slyšel názory, jak jsme bez toho mohli žít, není to normální, aby děti trávili X hodin denně na soc. síti Y.
No a následně se přidá checkbox, dítě to odškrtne a většině rodičům to bude nakonec fuk.
Autor: Urza Čas: 2015-12-22 08:57:49 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To určitě ano, děti jsou pro politiky špatná cílová skupina, vše musí směřovat v konečném důsledku na jejich rodiče.
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-22 10:03:50
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Osobně se kloním k tomu, že zákon přijmou a bude nevymahatelný.
Proč si myslím, že přijmou, má dva důvody: jednak sociální inženýři pokročili na cestě k totálnímu ovládání společnosti tak daleko, že to pokládají za výzvu a (jako vždy) se chybně domnívají, že když napíší zákon, problém zmizí.
Za druhé zneužijí psychologicky rodiče; mnohým z nich vadí, že jim děti tráví na sítích čas, ale nemají chuť (a ani autoritu) si nějaká pravidla na dětech vynutit. Takže se zákonem v zádech se vyviní: „já bych ti to dovolil, ale to víš, zákon…“.
Třetí aspekt leží v rovině práskačství. Pře pár dny jsem to někde na FCB diskutoval s někým vcelku rozumným a shodli jsme se, že nějaký checkbox to nevyřeší, protože ho zatrhne každý, stejně jako checkbox plnoletosti u porna.
Přimíchal se tam nějaký třetí jouda a pravil, že se to bude kontrolovat. Ptal jsem se jak. Na to nějak odpověď neměl. Tak se ho ptám jak chce zjistit, že jsem na FB úmyslně špatně vyplnil datum narození. Opáčil, že jsem tím porušil smluvní podmínky a okamžitě mě udá adminům.
Ve finále si ulevil několika invektivami k mé osobě ve smyslu, že jsem společensky nebezpečný. :-)
Autor: Urza Čas: 2015-12-22 10:57:33 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, i to si umím velice dobře představit; i když pravděpodobnější mi přijde, že ten zákon neprojde, ony jednak sociální sítě možná zalobbují, ale především zrovna na tomhle mnedle nikdo nemá žádný zvláštní zájem.
Autor: marek28 Čas: 2015-12-22 10:49:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Předpokládám, že internetovou šikanu a závislost a koneckonců za tím bude i ta výchova, protože co si budem povídat. Pro malé děti sociální sítě vážně nejsou nic moc dobrého.
Autor: Urza Čas: 2015-12-22 10:58:57 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Dobrá otázka; víte, že nad tím jsem se ani nezamyslel? xD
To je vlastně další level poznání – už si tuto otázku ani nepokládám, protože nepředpokládám, že by odpověď nebyla úplně na hovno xD
Autor: Roman Čas: 2016-01-02 13:19:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Chápu. Přijde mi ale, že právě srovnáním odpovědí na otázky "Co to chceme?" a "Proč to chceme?" vysvitne, jestli dotyčná novota dává smysl nebo nedává :-)
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-22 10:20:09
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Ještě jeden aspekt bych přidal: jakýsi doktor práva světského i církevního (JUDr. Karel Havlíček) nedávno psal, že přemíra nesrozumitelných a veřejně neakceptovatelných zákonů vede nutně k destrukci a rozpadu státu: „…že Česko k tomu navíc zasáhla bezúčelná legislativní smršť, ve které se přestávají orientovat již právníci, natož obyčejní lidé.“ Jinými slovy, že kazuistické právo nakonec společnost zcela rozvrátí.
Autor: Garfield (neregistrovaný) Čas: 2015-12-22 17:55:27 Titulek: Re: [↑]
u nás nemáme kazuistické (precedenční) právo, ale normativní
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-22 18:14:51 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
jistě, NEkazuistické -- nepřečetl jsem po sobě (a opravit nejde).
Autor: Tomáš Macháček (neregistrovaný) Čas: 2015-12-22 21:42:02
Ještě ohledně socialistického zdravotnictví - v něm člověk ani nemusí být vysloveně chudý, aby umřel kvůli nedostupné péči

https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Wilson

Slavná britská NHS odmítla proplatit náklady na boj s rakovinou.

Komentář nemocného: "This [Sutent] is my only real option. It is not a cure but can hold the cancer back, so I will probably be on it until I die. When they said I would have to pay £3,500 for the drugs each month, I thought where am I going to find the money? I'm the one person in this industry who famously has never made any money. I used to say 'some people make money and some make history', which is very funny until you find you can't afford to keep yourself alive. I've never paid for private healthcare because I'm a socialist. Now I find you can get tummy tucks and cosmetic surgery on the NHS but not the drugs I need to stay alive. It is a scandal."

Pan Wilson už neměl moc času na přehodnocení svých socialistických názorů. Ale prostě, nebýt státního zdravotnictví, tak by se ke zdravotní péči dostali jen bohatí, že...
Autor: Urza Čas: 2015-12-22 23:10:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Na tom je zajímavé, že on dle mého názoru podle toho komentáře socialistou zůstává i nadále....
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2015-12-23 00:22:44
Je to stupidní nápad, ale nedivil bych se, kdyby prošel. V tom případě tipuju variantu c), další zbytečná blbost, ale hlavně, "že jsme s tím něco udělali, že?"
Autor: Urza Čas: 2015-12-23 03:41:34 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je v jistém slova smyslu vlastně i dobrá varianta xD
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2015-12-23 13:30:58 Titulek: Re: [↑]
Řekl bych spíš míň špatná, pokud to jednou projde, tak už se to jen tak nezruší. Tak jako kterákoliv regulace nebo zákaz. A člověk nikdy neví, kdy na něho kdo vyhrabe nějakej zapadlej zákon aby ho mohl popotahovat...
Autor: Urza Čas: 2015-12-23 14:01:23 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je samozřejmě reálné riziko, též se toho obávám; a to s tím nezrušením je samozřejmě pravda.
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-12-23 15:50:38 Titulek: Re: [↑]
Přesně tak. Potřebují, abychom každodenním životem neustále porušovali nějaký jejich zákon. Až budou potřebovat umravnit remcaly, tak vždy něco vyhrabou. Proto bude takových kokotin neustále přibývat.
logo Urza.cz
kapky