Stát proti chudým XXVIII: EET – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2018-12-13 00:00:02

Stát proti chudým XXVIII: EET

Elektronická evidence tržeb srovnává podnikatelské prostředí, pomáhá vybrat o miliardy na daních víc do státní kasy a zásadním způsobem bojuje proti šedé ekonomice. Mnohým lidem to zní velmi dobře, realita je ale bohužel poněkud smutnější a nejvíce na ni doplácí malí a chudí podnikatelé.

Data jasně ukazují, že se významným způsobem přecenil přínos EET pro státní kasu, přínos opatření je i minimální co se týče boje s šedou zónou, protože se pouze změnily způsoby, jak přelévat prodeje do šedé zóny. Takže EET ve výsledku nevyřešila nic, ale je to byrokratická zátěž, další překážka, kterou člověk musí vyřešit, aby mohl fungovat. To filtruje lidi, kteří to řešit nedokážou, nechtějí nebo si to jednoduše nemůžou dovolit řešit. Tyto lidi to poškozuje přímo, přičemž nejvíce jsou v této skupině lidí zastoupení malí a chudí podnikatelé, protože pro velkou firmu to zpravidla není problém, protože má svoje oddělení, které to vyřeší a navíc náklady na zavedení jsou zpravidla u velkých podniků relativně menší. Navíc menších podnikatelů je největší množství. Menší množství subjektů na trhu způsobuje menší konkurenci, což znamená horší cenu nebo plnění pro spotřebitele. Takže EET poškozuje nepřímo i spotřebitele – přičemž opět platí to, že chudý spotřebitel je citlivější na cenu nebo horší plnění. Další negativní jev pro podnikatele i spotřebitele jsou samotné režijní náklady na vyšší byrokracii a realizaci – která se opět projeví vyšší koncovou cenou nebo menší marží.

Další skupinou poškozených jsou malé minority pro které neexistují vhodná řešení, jako třeba postižení, na které často podobné paušální zákony nepamatují – je například EET pro slepé? Není, ale prý možná dostanou výjimku, nechalo se ministerstvo slyšet po roce od spuštění EET.

Řešení je neznásilňovat lidi zbytečnou regulací. Ideální je zrušit povinnost elektronické evidence tržeb a nechat ji na dobrovolné bázi.
Přečtení: 24271

Reagujete na tento komentář:
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 12:17:20 Titulek: Re:
Poctiví?(Třeba Agrofert platí daně docela spořádaně :-D ) Podvodníci? Jako že živnostník odíraný státem kam se podívá se snaží zachránit pár tisícovek před chřtánem státu, který to obratem promrhá a zneužije proti němu. Sorry jako, ale kdyby na firmu, kde pracujete "zaklekli naši", tak byste možná, i jako zaměstnanec mluvil jinak.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-13 09:23:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Otázkou je, co ta čísla znamenají. Zda by se třeba nevybralo více bez EET. To se těžkou soudí, když nemáme kontakt s paralelním vesmírem (což je možná dobře, protože v paralelním vesmíru by si ty hlavy museli nad námi ukroutit).
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 09:36:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Paralelným vesmírom sa dá zrelativizovať čokoľvek. Okrem Rakúskej školy, keďže tá nepracuje s faktami iba s domnienkami.
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 09:34:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak za prvé agent Bureš sliboval 18 mld ročně, takže docela málo. Vím,ještě nás čekají 2 vlny, ale vstupní a následné provozní náklady taky nejsou malé, když se do toho započítají další zaměstnanci minsterstev, celní správy apod.
A nemyslete si, že náklady nese čistě podnikatel. Tohle si samozřejmě průběžně platí zákazníci (bohužel nejen ti co Bureše volili. Ono vůbec je divné, že jsem za poslední 4 roky potkal asi 3 lidi, co se přihlásili k tomu, že ho volili. Tak kde je těch 30%voličů ?)

A pokud považujete za pozitivní, že lidé jsou obráni o další peníze a rozpočet bobtná, tak asi nevíte, co se s těmi penězi děje.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 09:48:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To že si mnohí podnikatelia vždy nájdu nejakú zámienku ako zo zákazníkov vytiahnuť viac peňazí už som si všimol, ako predavač do toho vidím aj z opačnej strany pultu. Čo sa týka počtu zamestnancov MF tak práve EET zvyšuje efektivitu ich práce, kontrolovať EET je určite rýchlejšie než sa prehrabávať tonami papierových výkazov, ale priznám že neviem ako sa to reálne prejavilo v počte zamestnancov MF.
Autor: pathy Čas: 2018-12-13 11:28:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak, keď sa pozeráš na ekonomiku z rubovej strany predajného pultu, ani sa nečudujem, že máš tak debilné názory. Neboj nič, už sa chystá na SK e-kasa. Dúfam, že vám dajú nejaký pekný software do pokladní a o cenu za ten software a jeho inštaláciu vám znížia vianočné odmeny.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 12:00:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Keď si cenu EET ( ak bude podobná ako v ČR ) vydelím počtom zamestnancov a dobou životnosti prístroja tak mi to vyjde na pár desiatok centov z každej výplaty, to rád obetujem na to že ako poctiví obchodníci prestaneme byť znevýhodňovaní oproti podvodníkom.
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 12:17:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Poctiví?(Třeba Agrofert platí daně docela spořádaně :-D ) Podvodníci? Jako že živnostník odíraný státem kam se podívá se snaží zachránit pár tisícovek před chřtánem státu, který to obratem promrhá a zneužije proti němu. Sorry jako, ale kdyby na firmu, kde pracujete "zaklekli naši", tak byste možná, i jako zaměstnanec mluvil jinak.
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 12:13:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nechápu, proč by MF mělo kontrolovat efektivitu práce. To je snad věc vedení podniku, ne?
A tahání peněz ze zákazníků? Snad vám říká něco slovo marže. Firmy neprodávají pro modré oči zákazníků, ale pro zisk. Chtějí vydělat maximum a to je naprosto ospravedlnitelné, protože oni nikoho nenutí kupovat zrovna jejich služby a produkty. To pouze stát a mafie vybírají prachy od lidí, kteří od nich nic nechtějí.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 14:31:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Efektivitu práce kontrolórov MF, nie efektivitu práce platcov DPH.
Autor: Glande Čas: 2018-12-14 11:52:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha, tak to jsem jsem si blbě přečetl text.
Ale stejně mi to přijde podobné, jako obhajovat efektivitu jisté organizace v 30. a 40. letech, protože používala počítače IBM, aby mohla lépe provozovat řemeslo okrádání.A díky tomu se nemusela prohrabovat stohy papírů. Peníze navíc šly do rozpočtu, takže z toho nakonec měla prospěch celá společnost :-) Napovím, skupina začínala na ž, ale nebyli to živnostníci :-) Dnes se sice nejedná o hromadnou likvidaci, ale o cílené okrádání a vy obhajujete jeho efektivitu.
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 12:51:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A to, že zvednutí cen podnik nějak zdůvodňuje před zákazníky je už jenom PR. Žádná nutnost. Podívejte se na zvednutí cen energií v příštím roce. Podle vás se vymlouvají na vyšší nákupní ceny na burze a jenom se snaží tahat z lidí prachy?
Autor: Glande Čas: 2018-12-13 09:35:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A ty náklady měly být za druhé.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2018-12-13 11:19:35 Titulek: Re: [↑]
norbertsnv,

musíte uvažovat v kontextu vývoje hospodářského cyklu. Nelze komparovat data z minulých období se současnými bez adekvátního očištění dat. To jsou elementární základy ekonomické gramotnosti.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 11:52:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A čo má mať ABCT spoločné s EET? Ja medzi nimi nevidím súvislosť, teda ak neberiem do úvahy že nejakým mikroskopickým vplyvom súvisí všetko so všetkým.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2018-12-13 16:28:38 Titulek: Re: [↑]
ABCT je irelevantní. Pracujme se skutečnými daty.

Na základě historických časových řad lze dokázat (a bylo dokázano), že změna ekonomického výstupu země i změna objemu inkasovaných plateb do státního rozpočtu (daní) korelují s fází hospodářského cyklu. Na tom, snad uznáte, není co rozporovat. To je jeden za základních principů makroekonomie a teorie hospodářských cyklů.

Jinak řečeno, bez EET by s vysokou pravděpodobností ve stejném časovém období také došlo k nárustu výběru DPH. Otázkou je jaký bude tento efekt v dlouhém období a neprojevíli-se multiplikativním efektem, případně negativním šokem, pro související trhy na stranách nabídky i poptávky, ať už útlumem konkurenceschopnosti, omezením tvorby přidané hodnoty, nebo poklesem tržní efektivity, a to agregovaně v průběhu celého hospodářského cyklu, než v případě, že by k EET nikdy nedošlo.

Podle mě jednoznačně ano. EET je překážkou a zůstane jí, bez ohledu na to, jak efektivní řešení pro implementaci EET vznikne. Buďme realisty - pravděpodobnost, že vznikne optimální legislativa, šitá na míru malým a středním podnikům v oblasti EET (ideálně úplné zrušení EET) se limitně blíží nule.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 18:39:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pracujme se skutečnými daty? A kde teda sú? Nenašiel som vo Vašom príspevku žiadne dáta.
Podľa vášho MF bol výber DPH v roku 2016 349 miliárd Kč a v roku 2017 381 miliárd Kč. To je rozdiel až 32 miliárd, čiže tých 4,7 miliardy je údaj už očistený o vplyv stúpajúcej výkonnosti ekonomiky.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2018-12-13 20:07:34 Titulek: Re: [↑]
Je to pouhý rozdíl, není očištěn o vliv, to je značně problematické a právě v případě EET ani neexistuje dostupný matematický model, z kterého lze takovou hodnotu zjišťovat. Modely, které používá MF nelze považovat za průkazné. Jsou vytvořeny a nastaveny na objednávku MF právě takovým způsobem, aby EET přisuzovaly co možná největší akceptovatelný vliv na změnu ve výběru DPH.

Jinak řečeno, vláda u nejasné a neprůkazné nové daňové legislativy používá a zveřejňuje vždy takové modely, které pozitivně přispívají k výslednému obrazu a nejvíce podporují její historická rozhodnutí.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-13 20:40:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To právě nevíme, jak je očištěný a zda je očištěný správně. Zkusme následující hypotetický scénář.

Máme dvě odvětví, jedno platí DPH 15 % (to budou ty hospody, na které jsme udeřili s EET), a druhé, které platí DPH 21 %. Hospody vydělají (plácnu) 1000 miliard, zbytek (zase plácnu) 2000 miliard. Z toho zaplatí DPH 150 + 420 miliard, takže nějakých 570 miliard. Zavedeme EET, a zároveň dojde k hospodářskému růstu. Hospody vydělají 1020 miliard, zbytek 2152 miliard. Z toho zaplatí DPH 153 + 452 = 605 miliard, takže nějakých 35 miliard navíc výběr. Ekonomika nám vzrostla o (1020+2152)/(1000+2000) - 1 = 5,7 procenta, takže jsme měli vybrat 570 * 1,057 = 602,5 miliardy víc na daních. Očištěno o růst jsme tedy vybrali o 2,5 miliardy více, což prohlásíme za vliv EET.

Je to padlý na hlavu? A co čekáte od ministerských úředníků? Pamatujete si první prezidentské volby, jak ministerstvo vnitra sčítalo procenta chyb ve vzorcích podpisů?
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-13 23:03:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No práve, neviete to, ale aj tak ten výpočet spochybňujete. 381/349=1,0916, to znamená že výber daní vzrástol o 9,16%. HDP za to isté obdobie vzrástlo iba o 4,6%. To bude určite iba náhoda že výber daní vzrástol dvojnásobne oproti nárastu HDP.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-14 09:39:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No právě :) Přesně tenhle případ popisuju: růst HDP byl menší než růst výběru daní. ;)
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-14 10:28:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A keď Vám nájdem štatistiku DPH podľa odvetví tak si už prestanete vymýšľať?
logo Urza.cz
kapky