Svoboda v mysli – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2020-09-17 00:00:02

Svoboda v mysli

Slovo „svoboda“ mnohdy bývá používáno pro dva různé jevy – mohu na papíře mít možnost dělat, cokoli chci, ale mám-li těžké psychické potíže, nemám žádnou motivaci jít a těchto svobod, které mám, využít. Zpravidla pak ani nejsem schopen si je uvědomit, jsem de facto ve svojí hlavě nesvobodný.

Jak se vyvíjíme, okolí na nás činí různé nároky. Některé bohužel mohou být tak specifické a naléhavé, že nám brání stát se člověkem, kterým si přejeme být. Člověk cítící tlak okolí na to, aby se choval způsobem, který mu není blízký, nemůže být sám sebou. Toto často vede k frustraci, při níž lidé mají pocit, že jediným způsobem dosažení svobody je změnit systém. Takto dle mého názoru často vznikají kolektivisté - ve společnosti, v níž na ně společenské normy vyvíjejí tlak, třebaže jsou na papíře svobodní, se snaží prosadit změnu, která jim zajistí, že ostatní k nim již nebudou přistupovat jako ke kolečku ve stroji, nýbrž jako k plnohodnotné lidské bytosti. Právě skrze to, že spousta lidí nemá psychickou sílu svobody využívat, jim nedělá problém se těchto svobod vzdát ve prospěch většího (např. socialistického) blaha. Bohužel, toto řešení vnímám jako iluzorní, neboť svoboda v mysli pro jednoho v těchto situacích typicky znamená omezení svobod druhých lidí. Skutečným řešením je podle mě začít se zajímat o vlastní psychiku, změnit prostředí a s psychickými problémy se obrátit na kvalitní odborníky. Pro mě asi největším krokem k pocitové svobodě bylo obklopit se takovými lidmi, kteří mým potřebám skutečně naslouchají a se kterými mohu být, kýmkoli chci.
Přečtení: 14642

Web: neuveden Mail: schován
Využitie slobody v ankape nezáleží ani tak na psychickej sile ako na fyzickej či ekonomickej sile. Na rozdiel od štátu, ktorý dodržiavanie ľudských práv garantuje.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-22 13:01:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Hmm - ale jaký stát? A která práva?
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 13:28:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Samozrejme demokratický. A práva podľa LZPS.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-22 13:55:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak pak samozřejmě záleží, jak vyspělou anarchokapitalisitckou společnost myslíte. To s těmi právy nedovedu posoudit, v LZPS jich je hrozně moc. :)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 14:55:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To je ten problém, ankapistická spoločnosť nemá ako vyspieť. Samozrejme ak by spoločnosť fungovala tak ako vo vlhkých snoch ankapistov tak by to nebola v porovnaní s dnešnou ČR či SR až taká katastrofa, lenže bez vlády nemáte ako zariadiť aby fungovala práve takto.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-22 15:06:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak čistě teoreticky pokud byste ankap společnost zavedl v nějaké hodně pokročilé technologické společnosti, ve které si všichni žijí ve svojí virtuální realitě, myslím si, že i pokud bychom předpokládali, co Vy říkáte, by taková společnost byla vyspělejší než současná demokratická.

Ale jako hlavní problém v tom, o čem se bavíme, vnímám, že nepopisujete, který konkrétní aspekt státu potřebujeme. Pokud ho totiž skutečně potřebujeme, pak ať klidně necháme ten potřebný a odstraníme všechny, které jsou jen přebytečné a brzdí tu vyspělost. Předpokládám, že ani Vy nejste pro to, aby stát řídil třeba prodej potravin. Nebo ano? Chcete, aby řídil všechno?
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 17:51:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak to áno, vo virtuálnej realite by ankap mohol virtuálne fungovať :-D. Ale tu nediskutujeme o počítačových hrách ale o skutočnom živote.
Ktorý aspekt štátu potrebujeme? V prvom rade samozrejme silové zložky, bez toho by štát nemohol existovať, rozpadol by sa na chaos. Ale nie len tie.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-22 18:20:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Já spíše myslel ve společnosti, která je obrovsky bohatá a má virtuální realitu, takže v ní skoro nikdo není motivovaný dělat nějaké trestné činy. :D
Taky mě napadlo, že by podle Vás mohl ankap fungovat v malé společnosti, ve které je třeba 150 lidí, ne?
OK - já se ptám, protože mi přijde, že sice říkáte, že stát je nutný, ale pokud je jenom několik málo funkcí (třeba ta silová), které má zastávat, aby se mohla společnost vyvíjet, pak chcete společnost, která je třeba z 5 % státní a z 95 % anarchokapitalistická (nebo tržní, svobodná atd.) a pak si myslím, že Vám něco podobného bude asi málokterý anarchokapitalista zazlívat. :)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 20:10:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No práveže to naspäť nevrátite. Jedna vec je že ak odovzdáte silové zložky tak už ich nebudete mať ako získať naspäť, skončíte ako v Lýbii či Somálsku. A druhá vec je že ani u iných sektorov nemusí byť návrat taký jednoduchý, napríklad u nás chcel Fico vrátiť zdravotné poistenie do rúk štátu a nedalo sa to, tie súkromné poisťovne si za to pýtali absurdne prehnané sumy.
V malom počte ľudí môže fungovať aj socializmus, nepamätám či je tá hranica 100 alebo 200 ľudí, ale tak nejako podobne ako Vašich 150.
Ja som nepovedal že chcem minarchizmus, to ste si zle vysvetlil. V podstate ma nenapadá ani jedna oblasť, ktorej by sa mal štát oproti dnešku vzdať aby som si myslel že to ľuďom pomôže.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 20:32:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pardon, pomiešali sa mi dve diskusie čo spolu vedieme.

Ak takáto spoločnosť vznikne v štáte, tak prečo by ho potom obyvatelia menili za ankap?

V malom počte ľudí môže fungovať aj socializmus, nepamätám či je tá hranica 100 alebo 200 ľudí, ale tak nejako podobne ako Vašich 150.

Ja som nepovedal že chcem minarchizmus, to ste si zle vysvetlil. V podstate ma nenapadá ani jedna oblasť, ktorej by sa mal štát oproti dnešku vzdať aby som si myslel že to ľuďom pomôže.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-22 20:43:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
V pořádku. :)

No, on by to byl v podstatě ankap z 95 %? Protože já vnímám anarchokapitalismus spíš jako škálu, přijde mi to intuitivnější než tvrdit, že třeba současná společnost v sobě nemá vůbec žádné prvky anarchokapitalismu.

Jo, to je pravda.

Já jsem si ani nemyslel, že jste minarchista, spíše mě zajímalo, v čem konkrétně máme neshodu - protože státní zásah je hrozně široký pojem, podobně jako anarchokapitalistická společnost. A kdyby umožnil konkurenci a nevzdal se toho odvětví, vadilo by vám to?
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-22 22:10:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No tak to možno bude aj tým, ja ankap beriem binárne, buď je štát alebo neštát ( ankap či iná forma anarchie ). Ako chcete spočítať že koľko percent je v dnešnej ČR ankapu?

V čom konkrétne máme nezhody? Asi vo všetkom okrem školstva. Čo sa týka otvorenia systému konkurencii tak záleží na tom že kde a ako. Mne sa napríklad nepozdáva že keď sa železnice na príkaz EÚ otvorili súkromnej konkurencii že súkromní prevádzkovatelia predvádzajú cherrypicking, vyberajú si iba tie najlukratívnejšie trate.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-23 10:31:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Zajímavá otázka. Nekvalifikovaně bych řekl, že třeba ze 40 % - to sedí zhruba na ty dvě třetiny odevzdaných peněz na daních, plus soukromníci některé důležité služby nemohou poskytovat vůbec, jiné ano, ale mají tam celkem hodně komplikací od státu.

Jak přesně to s těmi železnicemi fungovalo? Moc jsem o tom totiž neslyšel. Ale můj obecný problém s daním nějakých odvětví do rukou soukromníků je to, že pokud v tom odvětví jsou pořád silné regulace, sice to je v rukou soukromníků, ale není to tržní, protože ti soukromníci vlastně mají monopol (nikdo jen tak nemůže vstoupit do odvětví) a můžou si ty ceny šroubovat. Takže jako jo, někdy může být dát něco soukromníkům horší, než kdyby to řídil stát, ale to by se podle mě nestalo v tržním modelu jako takovém, kde by kdykoli mohl někdo přijít a začít to dělat lépe.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-23 13:48:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tá matematika celkom nesedí, keďže tie 2/3 odovzdávajú na daniach a odvodoch iba zamestnanci a tí netvoria ani polovicu počtu obyvateľov. Ale chápem ako ste to myslel.
Ako presne je to so železnicami? Myslím že podobne ako u vás, koľaje patria stále štátu, ale prevádzkovať vlaky môžu aj súkromní dopravcovia. Veď Leo Express aj Regiojet sú české firmy, Leo tuším prevádzkuje na Slovensku iba trať Praha-Košice, Regiojet ešte Bratislava-Košice a na trati Bratislava-Komárno mu tuším skončila zmluva a teraz tam budú jazdiť rakúske OBB. A menej frekventované trate nechali na ťarchu štátu.
Asi sa nezhodneme na tom čo je monopol, u mňa 3 firmy nie je monopol ale ak už tak kartel. Ale ceny si našťastie len tak dvíhať nemôžu, to by strácali zákazníkov v prospech štátnych železníc. A prevádzkovať železničnú dopravu len tak hocikto nemôže, jednak cena vlakovej súpravy je neporovnateľne vyššia než u autobusu či taxi a za druhé priepustnosť železničnej trate je naopak výrazne menšia než na ceste.
Autor: Ondrášeček Čas: 2020-09-25 15:16:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Aha, rozumím. No, dobře - je to spíš kartel. Hlavně jsem tím myslel takový stav, ve kterém není dalším subjektům umožněno vstoupit do odvětví a ve kterém ti soukromníci nejsou příliš svázáni legislativou v tom, jak ty služby mají poskytovat.
Autor: Adam Čas: 2020-09-26 08:06:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vyuziti svobody zalezi na fyzicke sile i ve statu. Nejvetsi silu ma stat, takze stat urcuje kdo dostane kolik svobody.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-09-26 09:49:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Aká fyzická sila? Nevedel som že o kreslá v parlamente či vo vláde sa bojuje v oktagone :-DDD
logo Urza.cz
kapky