Technologické normy – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2020-01-24 00:00:02

Technologické normy

Někteří lidé se ještě dnes domnívají, že potřebujeme stát, aby byly dodržovány technologické normy; jeden socialista mi v naší nedávné diskusi dokonce řekl, že bez stát bychom ani nezašroubovali šroubek, protože závit by měl jinou šířku, sklon a profil zubu. Proč je příklad se šroubkem absurdní, nejspíše každý chápe na první pohled: Nedává ekonomický (ani logický) smysl vyrábět šroubek, nevím-li nic o závitu (to už raději vyrobím obojí). Ale vezměme to tvrzení jako metaforu; co normy pro složitější technologie? Je-li nějaká norma dobrá, svobodným lidem na volném trhu se vyplatí ji dodržovat; výrobce chce prodat své výtvory, což se mu nebude dařit, když je kupující nebudou schopni používat (například proto, že nezašroubuje šroubek xD). Mnoho internetových protokolů, čárové kódy, platební karty, USB a bezpočet dalších – to všechno jsou normy, které vznikly bez státního donucení…
Přečtení: 14466

Autor: parek (neregistrovaný) Čas: 2020-01-24 19:26:12 Titulek: Re: [↑]
Long Live Hofman
Our hero
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2020-01-24 11:37:10
Urzo! Vzdejte se této hanebné protistátní rétoriko a pobuřování! Stát je dobro! Jinak proti vám bude razantně zakročeno! Jste zrádce státu a národa!
Autor: Otakar (neregistrovaný) Čas: 2020-01-25 00:54:38
Dovolil bych si polemizovat o tom, že svobodným lidem na volném trhu se vyplatí dodržovat nějakou normu. Stačí se podívat na bajonety objektivů. Pro lidi by bylo naprosto super, kdyby byl jeden bajonet, který by všichni používali, ale není tomu tak. Co výrobce, to jiný bajonet (až na výjimky). Přece to ti výrobci nedělají proto, aby na tom prodělali. Můžeme být rádi, že to s těmi šroubky není stejné a máme standardizovaný metrický závit. Ale i tak se výrobcům vyplatí se normy nedržet a prodávat pak šroubek třeba za 200 korun (například ke kolu na autě).
Autor: velkej Ká Čas: 2020-01-25 19:08:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zrovna tady může být problém ve státem podporovaném duševním vlastnictví v podobě patentů na ty bajonety.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2020-01-31 22:41:51 Titulek: Re: [↑]
No tak ono za dob focení na kinofilm nebo 6x9 každej foťák předášel do/z objektivu jiné záležitosti a jinak, takže stejně by musel na každé tělo být jiný objektiv. Jinak by nešel ovládat.

Jak je to s digitálama, netuším. Od té doby, co jsem poloslepej, mi na focení stačí kompakt.
Autor: Roman Čas: 2020-01-25 11:54:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Není to upgrade USA?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2020-01-31 22:36:30 Titulek: Re: [↑]
No zrovna toto, u všech rohatých. Tak onanisti v eurolandu protlačili, že všecko se bude nabíjet USB-C. Kromě toho, že k mini-USB a mikro-USB přibude třetí uzákoněný štekr, tak to v případě ne uplně běžných zařízení bude způsobovat problémy. Třeba mě osobně vadí, že na jednom poměrně exotickém mobilním zařízení, které se právě připravuje do výroby, USB-C konektor, který bude sloužit JENOM na nabíjení, zabírá vzácné místo na obvodu zařízení a na hlavní desce (nezbytné obvody), přičemž nepříjemně omezuje nabíjecí proud (baterie má 8 Ah). Kdyby aspoň kreténi stanovili možnost výjimky pro zařízení s očekávanou produkcí pod 10 000 kusů ročně, nebo tak něco, ale oni se vyloženě museli vesrat do života úplně všem.

Ajfón, jsem slyšel, že dodával za pětistovku adaptér na usb. Ne, že bych to znal z vlastní zkušenosti, já potřebuju zařízení, které plní mé požadavky, ne signalizovat sociální status.
Autor: pz100000 Čas: 2020-02-01 04:48:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> Třeba mě osobně vadí, že na jednom poměrně exotickém mobilním zařízení ... zabírá vzácné místo ... nepříjemně omezuje nabíjecí proud (baterie má 8 Ah)

Nejake damske/mestske elektroautomobilitko? Tam medle je vyjimka.
(A jinak samozrejme: 640 mAh ought to be enough for anybody!)
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2020-02-01 18:01:15 Titulek: Re: [↑]
Ne. Handheld. Kapesní PC. Mašina mohla mít nabíjení klasickým čudlem z devadesátek a na místě USB-C mohl být RJ-45 na ethernet. Ale to by se buď muselo zařízení zvětšit, nebo obětovat USB-C. První je vyloučeno kvůli požadovaným use cases, druhé zakazuje legislativa.

Jako tahle jednotlivost sama o sobě komplikuje život jen menšině jednotlivců a vážné makroskopické problémy v hospodářství asi nezpůsobí, ale takových regulací jsou stovky a tisíce. Dohromady mohou podříznout konkurenceschopnost Evropska celkem snadno.
Autor: pz100000 Čas: 2020-02-02 03:40:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> PC. Mašina mohla mít nabíjení klasickým čudlem z devadesátek a na místě USB-C mohl být RJ-45 na ethernet.

RJ-45? Dyk ten stekr je jak k trifazove cirkularce, USB-C is the new RJ-45! Tim naopak usetrite misto, cudly z devadesatek muzete nainstalovat hned dva a za boure pak sosat primo z blesku.

Ano, komplikuje život jen menšině jednotlivců, zatimco drtive vetsine jej podstatne zjednodusuje. A ano, nejspis jich jsou stovky a tisíce. Ale (jak spravne dsti siru vas guru) prece se pro takovych par pokroutek nestatneme prodejnou devkou. Tak urcite.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2020-02-02 17:14:23 Titulek: Re: [↑]
RJ45 zabere přibližně stejné místo na mainboardu jak USB-C, ale Ethernet by měl užití, zatímco USB-C ne (a štekr na +5V mohl být mimo mainboard, samotný nabíjecí integráč se dal na desce posunout do míst, kde tolik nepřekážel (deska je momentálně, myslím, osmivrstvá). Halt spolek kreténů v Bruseli ví, co je pro schopné lidi, co je živí, nejlepší.

Každá jedna regulace komplikuje život menšině jednotlivců. Bohužel, z principu jsou členové té menšiny zdaleka nejčastěji těmi, kteří přinášejí něco nového a tvůrčího a ti, kteří přinášejí do rozpočtu disproporčně vysoký podíl pro rozhazování různými spolky kreténů.

Mňa. Zcela nedávno jsem nafasoval zbrusu nový firemní laptop. Nevím, jestli výrobce stáhl gatě před brodem nebo jestli se regulace vztahuje už i na laptopy, ale krám lze nabíjet jen přes usb-C. Ostatní laptopy v domácnosti se nabíjejí furt po starým (a ještě dlouho, doufám, budou), takže když někam pojedem, budem balit o 2 nabíječky víc (z toho jednu --- do zapalovače v autě --- si budu muset koupit za svoje). Fakt podstatný zjednodušení a zlevnění, to je taková výhra, že nebejt eurokokotů, tak jsme asi ještě všichni na stromech. Jak mohl Tesla v předminulým století vynaleznout střídavej proud, když tady nebylo Evropsko, aby mu to znormalizovalo.
Autor: pz100000 Čas: 2020-02-03 07:10:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Podivejte, mozna by bylo lepe, kdybyste zaslal kompletni dokumentaci, takhle trochu varime z vody. Ja bych napriklad ubral nejmene polovinu vrstev, deska neni Adidas.

Ze ftipkujete, to jsem zacal tusit uz u onech spatne porcovanych tvurcich mensin, nabijeckami jste me o tom ujistil. Ovsem s tou velikost samic, to se me snazite presvedcit, ze jste je v zivote ani nezahledl?
logo Urza.cz
kapky