Urza v Polis: Peníze – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-01-11 00:00:02

Urza v Polis: Peníze

Ač od mé poslední přednášky uplynul již měsíc, mám z ní pořád obrovskou radost, neboť jsem očekával, že po první přednášce, na kterou přišlo něco mezi 100 až 150 lidmi, jich na tu druhou přijde tak polovina (v Polis to tak obvykle bývá), leč ve skutečnosti jich dorazilo ještě víc (odhadem tak alespoň 150); krom toho padl rekord ve výši dobrovolných příspěvků, jelikož tolik se ještě v Polis nevybralo. Dekuji; díky každému, kdo přispěl, pomohl s propagací, někoho přivedl, nebo alespoň přišel!

Dnes večer od dvaceti hodin přednáším znovu, tentokrát na téma „Peníze“; krom toho, že si něco řekneme o frakčním bankovnictví a hospodářských krizích, tak především probereme (i v následné diskusi) asi nejdůležitější funkci peněz, kvůli které je považuji za jeden z největších vynálezů lidstva. Těšit se můžete jako vždy na vyvození zajímavých závěrů z celkem jasných předpokladů a také na příklady z praxe; po skončení přednášky rád zodpovím všechny vaše dotazy (baví mě to skoro víc než přednášet). Přijďte a hlavně s sebou přiveďte známé, o kterých se domníváte, že by je to mohlo zajímat (zejména pokud nejsou libertariáni).

A rovnou všechny srdečně zvu na příští přednášku, která se bude konat za dva týdny (25. 1. ve 20 hodin); jejím tématem budou hasiči na volném trhu.

Těším se na vás dnes večer ve 20 hodin v Paralelní Polis.
Přečtení: 19878

Reagujete na tento komentář:
Autor: banana (neregistrovaný) Čas: 2017-01-11 03:48:01
Doufám, že bude brzy video. Záznam z minulé přednášky považuju za nejvýznamnější příspěvek k ekonomii na cz youtube.
Autor: banana (neregistrovaný) Čas: 2017-01-11 03:48:01
Doufám, že bude brzy video. Záznam z minulé přednášky považuju za nejvýznamnější příspěvek k ekonomii na cz youtube.
Autor: Urza Čas: 2017-01-11 10:56:25 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Děkuji, tak ho šiřte; to první videlo mnohem více lidí.
Jinak další záznam bude tak do dvou týdnů.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-01-11 10:40:09
Výborný!Ještě tak,kdyby se tam omylem dostalo pár zedniku s instalatér email,ale to nevím jak..možná kdyby měla úvod ta Vaše kámoška (nahoře bez)
Autor: Urza Čas: 2017-01-11 10:57:06 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Která kámoška? xD
Jsem obklopen samými krásnými ženami xD

Jinak na přednášku chodí i lidi, kteří nesouhlasí, dokonce většina.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-01-12 10:20:43 Titulek: Re: [↑]
to jo.Ankap je pritazlivy.
A dalsi rada pro uvadecku:mohla by si namacet bradavky do soli,aby hoste meli vetsi zizen..

V Brne je jedna hospoda v postranni ulicce ,kousek od hlavni(ul Milady Horakove).A je tam cedulka :Blijte az na Milady Horakove!
To jen tak po ranu pro zasmani,ale jinak situace je vazna(napr Babis skupuje reprodukcni kliniky,kde bude vyrabet miliony malych babisu! a to je konec ankapu.Leda vymyslet,jak z nich v zapeti udelat libertariany)
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2017-01-11 12:29:02
Jenom poznámka k těm hasičům - proč jde o první díl, z těch "Jak by to šlo"?
Peníze už jsou to částečně taky, ale kvůli jejich ne až tak obecně známejm vlastnostem který zmiňuješ je počítám spíš k přednáškám o principech.

Přijde mi, že jsou obory, který zajímají mnohem víc lidí a kde je nefunkčnost centrálního plánování mnohem zřetelnější. U těch hasičů si myslím, že většině lidí přijde, že to jak fungují je celkem v pořádku, navíc náklady na ně nejsou ve srovnání s jinejma oborama enormní.

Je to proto že narozdíl od jinejch zestátněnejch oblastí existuje poměrně jasná představa jak by hasiči fungovali na volném trhu? Proto, že to není až tak emotivní věc a mnohem víc lidí se o tom tématu dovede bavit věcně, narozdíl třeba od zdravotnictví a školství?

Jinak taková jedna konkrétní věc k hasičům, kterou jsem zaznamenal:
Netýká se to jen hasičů, ale dalších složek jako jsou třeba silničáři. Prakticky všechny nový auta co dnes kupují jsou MANy a IVECO. A jsou z toho nešťastní - chtěli by tatry.
Jenže MAN a IVECO jsou levnější na nakoupení. Protože ty auta nejsou primárně vyvýjený jako "pracanti" ale auta který vozí náklad po silnici. Způsob jakým s ním zvlášť třeba hasiči nakládají si ale vyžaduje celkem nákladnej servis... po pár letech je to auto ve výsledku dražší, nemluvě o tom že nemá zdaleka tak dobré vlastnosti. Proč se to děje? Inu, kraj se rozhodl šetřit a to mimojiné tak, že jediným kritériem při nákupu je cena. Že je to za pár let dražší, no... asi byla špatně nastavena požadovaná kritéria, jedná se o tom aby se do požadavků zahrnula i záruka, servis, aby do krtérií byla zahrnuta (třeba) průchodnost terénem (což samozřejmě prodejci IVECO napadají a bagatelizují a nějak lobují, tatra samozřejmě i skutečné výhody zveličuje a lobuje na druhou stranu).
Prostě příkladnej problém jak z druhýho dílu. Dodám že sám nevím jestli v některých případech, nebo u části flotily není postačující právě man nebo iveco. Třeba ano nevím. Jen jsem chtěl říct, že tohle je konkrétní problém z dvojky který se u hasičů projevuje, pokud by se ti to hodilo použít v přednášce jako příklad.
Autor: Urza Čas: 2017-01-11 13:15:51 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, peníze jsou částečně o principech a částečně "jak by to šlo"; hasiči jsou první téměř čistě "jak by to šlo".
Těmi hasiči začínám proto, že je to málo emocionální téma; vím, že hodně lidí by zajímaly více jiné věci, ale k těm se dostanem, chci otevřít ten princip a uvažování o tématu na něčem, co není moc emocionální (školství, kultura, ....).
Autor: JJ (neregistrovaný) Čas: 2017-01-11 13:47:17 Titulek: Re: [↑]
IMHO je to dobrý start, protože hasičů už v současné době úspěšně existuje více modelů fungování, takže u tohoto oboru není tak hluboce zakořeněná ta populární představa, že bez státu by to nešlo. Např. Rakousko spoléhá zcela na hasiče dobrovolné, v Dánsku jsou komerční, v jiných státech jsou to různé kombinace (např. NL 80 % hasiči dobrovolní, ca 15 % městští a 5 % privátní sbory velkých firem, např. letišť, přístavů apod.)
Autor: Urza Čas: 2017-01-11 14:27:48 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, souhlas.
Autor: ocs Čas: 2017-01-12 04:04:02
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak tak sleduji aktuální dění, skoro nevím, zda by nebylo zrovna teď lepší zaměřit sérii přednášek na téma „nedopusťte návrat nacismu, je nutné okamžitě zrušit registraci všech zbraní“...

https://www.novinky.cz/domaci/426089-eu-chce-mit-pod-kontrolou-i-vzduchovky-vsichni-majitele-budou-muset-na-policii.html
http://www.stephenhalbrook.com/registration_article/registration.html
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-01-12 12:59:58 Titulek: Re: [↑]
Posbírat vzduchovky. To snad nemohou myslet vážně, pokud to projde, bylo by to na emigraci. Dřív, než to svinstvo začne platit.
Jinak ano, zrušit registraci alespoň kategorie C. Připouštím ale, že v rámci ofenzívy může mít smysl požadovat i B a možná A, pak by mohl být výsledek střetu "Necháme to tak, jak to je".
(u kat. A to ale může narážet na to, že militantní odzbrojovači začnou křičet něco o extremismu.)
Autor: ocs Čas: 2017-01-12 14:52:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jednoduchá (a samozřejmě technicky nesprávná) odpověď, je-li diskusním oponentem blb (což platí pro většinu militantních odzbrojovačů): „A je stejně zakázáno, tedy je zbytečné je registrovat, když je stejně nikdo mít nesmí.“

Ve výjimečných případech, kdy je diskusním oponentem jen aktuálně pomýlený jinak soudný člověk, je to na delší a poměrně komplikovanou debatu na téma „co přesně znamená extremismus“ — je kupříkladu „extremismem“ zásadně nikdy nevraždit, oproti zdravé střední cestě vraždit jen někdy?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-01-12 17:45:47 Titulek: Re: [↑]
Uvidíme, jak to půjde. Zatím jsou moje výsledky v přesvědčování... sporadické.

Za "extremismus zásadně nikdy nevraždit" díky...
Autor: Urza Čas: 2017-01-12 18:24:24 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
O zbraních nejspíše též bude jeden díl.... ale samozřejmě hrůza.
Autor: ocs Čas: 2017-01-12 21:20:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud by to někoho zajímalo, přeložil jsem ten výše v originálu odkázaný excelentní článek od Halbrooka stran registrace zbraní: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Čtěte, šiřte odkaz, a vůbec tak...
logo Urza.cz
kapky