Autor: Ondrášeček
Čas: 2022-02-07 00:00:02
Váš majetek mě fakt neutlačuje
Můžu vám závidět vaše bohatství, můžu mít na základě srovnání s vámi pocit, že se mám blbě, ale to je můj problém: Nechávám se ovlivňovat evolučním mechanismem jménem hédonická adaptace. To ale neznamená, že vy jste na vině: jde spíš o „nastavení“ mozku, které mi znemožňuje vidět svět objektivně a docenit to, co teď mám. Stále ale nepovažuji za srávné hledat příčinu nespokojenosti s vlastními poměry v „externích vinících“, spíše je třeba s tím psychologicky pracovat.
Lidé mívají tendenci považovat řadu nerovností za inherentně špatné a brojit proti tomu. Chápu to v případech, kdy je různým lidem měřeno dvojím metrem. Ovšem boj proti tomu, že někdo vlastní více než někdo jiný, považuji spíše za chybu charakteru. Mám-li přítele, který je 100x bohatší než já, nevykořisťuje mě. Z ekonomie totiž víme, že lidé nemusí být bohatí jeden na úkor druhého, neboť celková hodnota se vykonanou prací navyšuje. Důležité by mělo být, zda se mám dobře já, nikoli zda kdosi v mém okolí má větší majetek oproti mně. Váš majetek mě fakt neomezuje. Kdo říká že jo, pravděpodobně se plete.
Lidé mívají tendenci považovat řadu nerovností za inherentně špatné a brojit proti tomu. Chápu to v případech, kdy je různým lidem měřeno dvojím metrem. Ovšem boj proti tomu, že někdo vlastní více než někdo jiný, považuji spíše za chybu charakteru. Mám-li přítele, který je 100x bohatší než já, nevykořisťuje mě. Z ekonomie totiž víme, že lidé nemusí být bohatí jeden na úkor druhého, neboť celková hodnota se vykonanou prací navyšuje. Důležité by mělo být, zda se mám dobře já, nikoli zda kdosi v mém okolí má větší majetek oproti mně. Váš majetek mě fakt neomezuje. Kdo říká že jo, pravděpodobně se plete.
Přečtení: 15665
Komentáře
Komentář 77661
Ak má niekto rozsiahly pozemok, tak ma obmedzuje tým, že mám menšiu časť Zemegule, po ktorej môžem chodiť voľne.
Ak niekto vlastní dráhu vázu (a má ju doma), tak ma obmedzuje, pretože ju nemám ja.
Neriešim, či je to dobré alebo zlé, len mi ide o princíp, že vlastníctvom obmedzujem druhých.
Komentář 77674
A krasa volneho trhu je v tom, ze ak su zdroje obmedzene, tak cena nerastie vdaka obmedzenosti, ale vdaka zaujmu.
(Platina koncom 19 storocia nemala ani cenu zlata a na tomto prvku bola zalozena vyroba fotografii. Az I.sv. vojna spravila z platiny kov drahy, pretoze ju armady vykupili a pouzili ako technicky kov. Platina je skareda, na sperky sa nehodi. Hoci je draha, doma ti je nanic. Mohla by dobre sluzit ako uchovatel hodnoty. Neviem, ci si niekedy platitu tuzil mat z ineho dovodu. Ja iba kvoli tej fotografii.)
Ak ma niekto rozsiahly pozemok, pravdepodobne na nej chova lesnu zver, cim obohacuje zivotne prostredie a podla mna nema zaujem obmedzit tvoj pohyb po nom. Moze chciet, aby si na srnky nepoloval, ale tomu asi rozumieme.
Ak ti vadi, ze ma niekto viac z tych pol miliardy kilometrov stvorcovych ...
Mne pride, ze ma neobemdzuje jeden bohaty clovek, ale 2 miliardy chudobnych proletarov, s cervenymi zastavami v rukach a krvou podliatymi ocami. Aj oni maju byty a zahrady. Mozno male, ale je ich vela.
Ak ma niekto drahu vazu a ty ju nemas, mozno by sisi ju mal ist kupit.
Komentář 77662
- Takže kdyby vláda prohlásila území ČR za svůj majetek a daně přejmenovala na "nájemné", tak by bylo všechno v pořádku, správně? Pokud platí, že sebevětší majetek druhého vás nijak nemůže omezovat, mělo by to tak být. A nejenže by to mělo být v pořádku: ani byste se takovými přejmenovanými daněmi neměl cítit omezován.
P.S 2) Můžu vám závidět vaše bohatství, můžu mít na základě srovnání s vámi pocit, že se mám blbě, ale to je můj problém: Nechávám se ovlivňovat evolučním mechanismem jménem hédonická adaptace.
- Viz bod 1.
3) jde spíš o „nastavení“ mozku, které mi znemožňuje vidět svět objektivně a docenit to, co teď mám.
- Viz bod 1.
4) Stále ale nepovažuji za srávné hledat příčinu nespokojenosti s vlastními poměry v „externích vinících“, spíše je třeba s tím psychologicky pracovat.
- Viz bod 1.
Komentář 77663
Myslím si, že slovom pravděpodobně sa autor poistil, že má na mysli len majetok legitímne nadobudnutý = nie krádežou, a keďže je libertarián, tak ani znárodnením.
Ale ako to v skutočnosti myslel autor je otázne.
Komentář 77664
Komentář 77667
Komentář 77733
Komentář 77737
Komentář 77740
Komentář 77734
Komentář 77668
Ak napríklad pôjdu dvaja ľudia spolu na ryby, každý z nich uloví 5 rýb, ale na konci rybačky si jeden z nich zoberie 9 rýb a druhému ostane 1 ryba tak spoločné bohatstvo stúplo o 10 rýb, aj bohatstvo toho s 1 rybou stúplo o tú 1 rybu a napriek tomu ten s 9 rybami zbohatol na úkor toho s 1 rybou.
Komentář 77670
Komentář 77724
NAP totiž stojí právě na tom, že máte svobodu jen do té míry, do jaké nejste omezen cizím spoukromým majetkem, a toto omezení je jeho jediný ale životně nutný limit pro fungování ankapu, minimálně v té teorii.
Je možné, že dnes nemáte pocit, že by Vás cizí majetek nějak zásadně omezoval. Myslím, že to vychází ze dvou příčin. Jednak proto, že je tu stát, který nás omezuje také, dokonce i na Vašem majetku, takže v porovnání s ním si člověk těch soukromých omezení nevšímá až tak výrazně. Kor když jste jako ankapák na omezování od státu zafokusován.
Za druhé proto, že dnes stát (z pozice monopolního omezovače) omezuje i to, jak moc Vás může něčí jiný soukromý majetek omezovat.
Nevím jinak, jaký rozdíl vidíte v utlačování (v nadpisu) a omezování (ve článku), ale z emočního hlediska vzato by Vás soukromý majetek dle mého názoru mohl v některých případech i utlačovat.
Komentář 77735
Zda se máte dobře vy velmi úzce souvisí právě s rozdělením majetku. Například ženy si vybírají partnera, který je postaven výše v hierarchii kompetence, kde je majetek jedním z měřítek posuzování. Tedy když budete mít tři auta a pět baráků, tak pokud budou mít všichni ostatní 10x víc a vy budete z celé země nejchudší, budete za lůzra a žádná s vámi nepůjde. Dnes taky žádná nebude z bezdomovcem, přestože se ten bezdomovec v ABSOLUTNÍM měřítku má lépe, než křovák v pravěku.
Komentář 77736
Protoze zvlaste v partnerskem vztahu jsou imho MNOHEM dulezitejsi veci, nez materialni zabezpeceni. Napriklad k cemu je, ze bude mit zena na sobe 10 kilo zlata, kdyz ji ten jeji partner bude denne mlatit (prvni priklad, ktery me napadl). A ten priklad neni az tak nesmyslny, jak nad tim premyslim, protoze pokud nekdo "bali zenskou na prachy", tak casto to bude clovek, ktereho zajima nejvice on sam osobne a nebude se stit vselijakych spatnych veci. Odpozorovano v zivote, nemusim mit pravdu, samozrejme.
Trebas ja v mem zivote, vzdycky, kdyz jsem mel nejakou partnerku, bylo to tak, ze jsme se seznamovali v okamziku, kdy jsem mel bud dluhy, exekuce, a nebo jsem byl v podstate bezdomovec :-))
Komentář 77739
Komentář 77741
Ono je dost jiné, když je někdo bohatý proto, že to podědil a sedí za pecí, a nebo proto, že se o to sám zasloužil. V druhém případě bych to viděl jako plusové body i z podprahového hlediska hledání vhodného otce, a je možné, že někdo s takovým potenciálem může být i v nějakou chvíli svého života težce zadlužený, ale má schopnost se z toho zase dostat. V tom prvním by to bylo jen nějaké vědomé či podvědomé hledání zajištění díky dost velkému polštáři a doufání, že polštář vydrží dlouho.
Komentář 77743
Komentář 77760
K vaší otázce - je to o obojím. Ženy jdou po těch nejvíce schopných mužích (resp. po těch, které společnost vnímá jako nejvíce schopné). Peníze, nebo schopnost je získávat, je v tomto ohledu silnou indicií. Samozřejmě jsou i další indicie, např. vedoucí pozice v nějaké struktuře. Ale ta hlavní pointa přece pořád je, že úspěch a peníze jednoho ovlivňují druhého. Což vyvrací Ondrášečkovu pozici v článku.
Komentář 77744
Budou pro ne dulezitejsi jine veci, napriklad citove, moralni a podobne.
Komentář 77761
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.