Autor: Urza
Čas: 2019-06-17 00:00:02
Víra v socialismus
Není to zase tak dávno, co mnoho lidí všeobecně věřilo, že ekonomika musí být centrálně řízená, jinak budeme hladovět, protože něco tak důležitého jako výrobu a distribuci potravin nelze nechat na volném trhu, takže obojí zařizoval stát – a podle toho to také vypadalo; po revoluci se stalo to, čeho se mnozí obávali… a ejhle, najednou to začalo fungovat lépe. A k „velkému překvapení“ stejně dopadla i ostatní odvětví, jež byla zprivatizována; spousta jich však zůstala v rukou státu, aby mohly jejich notorické problémy pokračovat. V souvislosti s tím mě napadají dvě otázky: Jak je možné, že i když vše, o co se již stát nestará, prosperuje lépe, stále tolik lidí namítá, že přesně u toho, co je stále státní, by tomu bylo jinak? A jak může někdo věřit tomu, že stát, který nedokáže zajistit ani tak primitivní věc jako toaletní papír na pultech, se dobře postará například o vzdělávání či zdravotnictví?
Přečtení: 39040
Komentáře
Komentář 38618
Komentář 38619
co jsem zaslechl jedním uchem, že stát chce vydat (možná už vydal)
zákon, podle kterého potraviny prodávané u nás musejí mít stejnou kvalitu jako tytéž potraviny prodávané v zahraničí...
Nelze se tedy divit, že lidé chtějí na svou ochranu četníka,
jenž tu a tam zasáhne v citlivých oblastech,
a některé z těchto citlivých oblastí si přímo nechá ve své správě,
školství, zdravotnictví, důchody a obranu,
lidé tak mají pocit že mohou skrze volby tyto oblasti ovlivnovat...
Voni ti kapitalisti nejsou zrovna žádní svatoušci,
vždyt dělaj byznys, nikoliv humanitární činnost...
Komentář 38621
Necháním úplně všeho na trhu se rozplyne vláda, ne stát.
ZÁVĚR: Anarchokapitalisté by si měli uvědomit, že jsou proti vládě jako instituci, ne proti státu jako instituci.
Vezměme si diskuzi Joch/Semín/Urza "Stát vs. anarchokapitalismus". Té by velmi prospělo, kdyby bylo všem jasné, že předmětem diskuze má být AŽ instituce vlády, ne UŽ stát – obě strany v tom dost plavaly – a kdyby se tedy jmenovala "Vláda vs. anarchokapitalismus".
Komentář 38624
Komentář 38625
Komentář 38630
My extrapolujeme ze všech dosavadních zkušeností s liberalizací ekonomiky. Např. u těch potravin stát nevznikl. Neexistuje žádná předchozí zkušenost s liberalizací, která by přinesla vznik státu.
Komentář 38644
Tak. Logicky tudiz bud zadny stat neexistuje, nebo trhu nic nepredal. Az tak proste to je, vyberte si.
Komentář 38668
Komentář 38686
Komentář 38689
Tak či tak je to pomerne akademická otázka, lebo zatiaľ štát vznikol vždy, len iným postupom.
Komentář 38691
Komentář 38693
Pak ovsem staci odmyslet si celou tu zavorku a je to cajk (i kdyz misto nehovori by asi presnejsi bylo nedokazuje, ale nest).
Pravda, Szaszian ma pri psani obcas ruku rychlejsi nez hlavu, pricemz ta v nekterych pripadech v souhre s patou absentuje zcela a ponekud sverazna terminologie to pak uz lehce dorazi. Jiste to ale myslel dobre.
Komentář 38633
Takže se jedná pouze o zmatení pojmů?
Protože když někde zaznělo, že by bez státního monopolu na násilí vzniklo něco jako stát, kde si lidi platí "státní" služby dobrovolně, tak s tím jsou snad všichni v pohodě...
Komentář 38672
Stát je politicky kontrolované území. Tj. území, na kterém jsou vymáhána pravidla lidského soužití.
Důsledkem politické kontroly území = existence státu, může být vznik instituce vlády. Vláda je opak trhu. Lidé spolu obchodují = instituce trhu, a pak je zde ještě jiná instituce, která řídí jejich jednání = vláda.
Vláda může ve státě vzniknout, a nemusí. Důsledkem politické kontroly území může být právě to, že občané státu nepřipustí vznik vlády.
Ankap tedy je státem bez vlády.
Komentář 38622
Není to zase tak dávno, co mnoho lidí všeobecně věřilo, že ekonomika musí být centrálně řízená, jinak budeme hladovět, protože něco tak důležitého jako výrobu a distribuci potravin nelze nechat na volném trhu, takže obojí zařizovala vláda – a podle toho to také vypadalo; po revoluci se stalo to, čeho se mnozí obávali… a ejhle, najednou to začalo fungovat lépe. A k „velkému překvapení“ stejně dopadla i ostatní odvětví, jež byla zprivatizována; spousta jich však zůstala v rukou vlády, aby mohly jejich notorické problémy pokračovat. V souvislosti s tím mě napadají dvě otázky: Jak je možné, že i když vše, o co se již vláda nestará, prosperuje lépe, stále tolik lidí namítá, že přesně u toho, co je stále vládní, by tomu bylo jinak? A jak může někdo věřit tomu, že vláda, která nedokáže zajistit ani tak primitivní věc jako toaletní papír na pultech, se dobře postará například o vzdělávání či zdravotnictví?
- Bez komentáře. Zamyslete se nad tím, jaký vliv může mít pojmenování věci na smýšlení lidí o ní.
Komentář 38635
Nebijte věřící vlastní vírou (a když už to děláte, tak se u toho aspoň netvařte jak jste jim to nandali).
Zbytečně tím totiž posilujete právě tu víru v socialismus, a zaniká například zde Urzou prezentovaný argument.
Komentář 38637
Komentář 38658
Komentář 38661
Komentář 38659
Komentář 38662
Komentář 38669
Komentář 38692
Komentář 38694
Meh? Predtim jste celkem pusobil dojmem, ze vite, co pisete...
Komentář 38696
Komentář 38640
Komentář 38641
Komentář 38646
Opet jste neomylne trefil hrebik hlavickou. Nepochybne presne o tom pisu.
Jinak se nechte zamestnat v korporatu a lupnete si tam na pc treba svuj linuch. Mnoho stesti. A jo, vlastne, tam Vas nikdo nenuti.
Komentář 38647
Komentář 38651
Komentář 38653
Ano, smirte se s tim. Kdyz se oholite a budete se pravidelne mejt, nemusi to byt zase takova tragedie.
Komentář 38660
Komentář 38665
Cojakoco? Nemyta holt budete mnohem horsim zazitkem a lidi by si mohli zacit stezovat. !!! :-(
Komentář 38670
Komentář 38675
(A tedy abych nezustal dluzen, i kdyz pochybuji, ze by to bylo co platne: Ne, musel jsem se nekde zmylit. Ne, stejne jako ve vlastnim state. Puvodne pomoci p.t. Fialovi nedelat ze sebe vetsiho vola, nez je nezbytne nutne, ale klidne si posluzte taky.)
Komentář 38687
Komentář 38688
(Pokud Vas zmatla ta na prvni pohled nesouroda trojice vet v zavorce, pak vezte, ze jsou to odpovedi na Vase tri otazky, v prostem meritku 1:1 a v puvodnim ordnunku. Vim, neni to zde zvykem a mel jsem Vas varovat.)
Komentář 38690
tak já třeba pracuju v "korporátu", a na firemní laptop jsem dostal na výběr red hat, ubuntu a fedoru, případně místo laptopu ten nesmysl od applu. Widle žádný. (normální systém (unix) taky žádný, natisíckráte bohužel.) Tohle je ale nepodstatné, protože když přijdu z práce, můžu si nabootovat Unix ver. 6 nebo Multics nebo třeba Plan 9 from Outer Space a nikdo mě za to penalisovat nebude a pokračovat v práci pro mého zaměstnavatele mě taky nikdo nutit nebude. Ale zkuste třeba alternativní školu, alternativní zdravotnictví nebo třeba alternativní pensi misto těch perversností vnucovaných státem.
Komentář 38695
OK, jiste ale uznate, ze to Vam drtiva vetsina muze jen zavidet (ba dokonce napr. ja si posledni Vami zmineny system nemohu nainstalovat ani zcela privatne, jakoze doma, za sve na svem).
Nicmene ftip je ftom, ze neslo ani vo Wokna, ani o vnucovani, ale jen a pouze o tu choromyslnou argumentaci.
Komentář 38718
no tak ale asi byl protipriklad dost blbe zvolenej, ne? Argumentace neni tak uplne blba, resp. kdo chce dokazat, ze je vadna, tak musi zduvodnit, proc to zrovna ve vzdelani, zdravotnictvi a v pensi je jinak nez ve vyrobe potravin a toaletniho papiru. (A ono neni, jak se ukazuje prave na prikladu skolstvi, v kazdem pripade dukazni bremeno je na strane zastance statnich sluzeb.)
Komentář 38738
Jaky protipriklad? To je jen demo, jak fskutecnosti prave ta argumentace blba JE. (Ehm, a kdo chce dokazat, ze neni, musi...)
Komentář 38760
Komentář 38896
Komentář 38914
No ba. Vy jako zcela slepy to samozrejme vidite jeste presneji nez ten Vas jednooky predrecnik.
Komentář 38927
Komentář 38913
Praveze Vy muzete ukazat leda tak kulovy. Tenhle zcela absurdni zvast je proste do Vasich zfanatisovanych mozku propagandou vtmelen tak dukladne, ze tu prvoplanovou pitomost nejen nevidite, ale v panickem strachu odmitate vubec tim smerem pohlednout.
Jak jste zplodil tu kravinu o mem nazoru na trzni (ne)fungovani cehokoliv, to mi hlava nebere.
Komentář 38931