Vlastní bydlení pro mladé – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2020-05-21 00:00:02

Vlastní bydlení pro mladé

Ve společnosti nám vznikl nový „problém“: Mladí lidé nemají dostatek zdrojů na to, aby si pořídili vlastní bydlení, takže si „musejí“ brát hypotéky. Nejrůznější socialisté lamentují nad tím, kam ten svět spěje, jaká je to hrůza a co bychom s tím měli dělat (potažmo jak by to měl stát vyřešit); a kam tedy ten svět spěje? Inu, k prosperitě; tento „problém“ je zcela iluzorní záležitostí, neboť nikdy v historii neměli mladí lidé dostatek zdrojů k tomu, aby si pořídili vlastní bydlení, není to nic nového. Naopak nikdy v minulosti nebyli mladí (ale ani staří) tak bohatí a tak skvěle zajištění; dokonce si žijeme tak dobře, až jsme z toho zapomněli, že výchozím stavem je chudoba a divoká nehostinná příroda. Bohatství, domy a technologie jsou věci, které přichází s časem; a svět spěje k tomu, že stále více mladých bude mít vlastní bydlení… aby pak mohli socialisté fňukat, že mladí nemají vlastní tryskáče.
Přečtení: 22162

Reagujete na tento komentář:
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 00:48:50 Titulek: Re:
Zhebni hajzel!
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 00:26:48
A kam že chodíš na takový bludy? On někdo lamentuje nad hypotékama? Dej si studenou sprchu aby se ti rozsvítilo! XD
Autor: pathy Čas: 2020-05-21 00:37:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Strašne veľa ľudí lamentuje nad hypotékami. Väčšinou nasleduje duchovná perla o tom, ako síce socializmus nebol úplne ideálny, ale aspoň štát dokázal pre všetkých zabezpečiť bývanie. To nie ako dnes, keď je bývanie také brutálne drahé a ľudia sa musia zadĺžiť na 30 rokov.
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 00:48:50 Titulek: Re: [↑]
Zhebni hajzel!
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2020-05-25 13:57:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, já nevím, jak je bydlení dnes strašně drahé. Bydlení prostě něco stojí a vždycky to bude (vedle potravin) nejnákladnější uspokojovaná potřeba. I v nějak skromné podobě. Za komušů byl trh s byty totálně zprasen. Novomanželé nejčastěji bydleli od svatby 15+ let, než dostali státní levný/dotovaný byt, zpočátku u rodičů a po nějaké době pokud se nerozvedli, našli na černém trhu byt, kde platili nájem za 2-3 + 1 ve výši mzdy pokladní v sámošce. Družstevní byt 2-3 + 1 stál desítky tisíc na vkladu do družstva + nájem ve výši mzdy pokladní v sámošce. Dnes je sice trh s byty také zprasen, ale o něco méně - je o něco volnější. Byt s nájmem ve výši mzdy pokladní v sámošce (supermarketu) je luxusní byt. Je sakra komfortní buď tím, že je komfortně vybaven nebo že leží v komfortní lokalitě (třeba Praha).

Z toho pro mě vyplývá, že uvolnění trhu s bytovou výstavbou nebude zrovna to, co by poškodilo potřebu lidí mít střechu nad hlavou.

Kam se to společnost dostala? Před 200, 500, 1000 lety si nikdo nebral nějaké půjčky na bydlení a bydleli všichni. Dokonce v drtivé většině ve svých domech.
Autor: TT (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 08:30:26 Titulek: Daně
Super poznámka. Autor však zapomněl na jednu věc. Dnes (ano, již se to bude rušit, ale loňska to platilo), když si bude chtít mladá rodina koupit dům za 4M, zaplatí 160k na dani z nabytí, takže reálně jí nestačí na hypotéku 20%, ale 24%. Další daně člověk platí při nákupu nového bytu nebo domu - tam rodina zaplatí dokonce 15% DPH. Nemluvím ani o tom, jak dnes vypadají stavební povolení a jak je to zdlouhavý a složitý proces. Další překážku tvoří územní plány obcí, kde i na pěkných pozemcích se nesmí stavět, jelikož se nejedná o stavební pozemek, ale třeba louku. Takže tohle jsou hlavní překážky dostupnosti bydlení.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2020-05-25 14:01:56 Titulek: Re: Daně [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč si proboha mladá rodina (na počátku své životní pouti, o které nemají tušení, "kam" je i finančně zavede) musí pořídit dům za 4M? Proč si nemůže postavit skromně vybavený dům za 1,M? No protože takový skromný dům k bydlení jim dnes stát díky nesmyslným regulacím a "eko"-nařízením nepovolí postavit...
Autor: VlK Čas: 2020-05-21 09:00:22
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale za komunistů/socialistů bylo líp. Sice byl taky nedostatek bytů pro mladé (mačkali se v bytě s rodiči), ale BYLI na pořadníku. "Nezáleželo" na penězích, ale třeba jen na známostech.
(Ironie)
Autor: KSČ (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 09:10:56 Titulek: Byt
Za komunistů měl každej byt. Došlo tedy ke zhoršení životní úrovně pro ty, kteří teď musí platit obrovské nájmy.
Autor: Koudy (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 09:21:45
Já bych dodal, že si nemyslím, že je nedostatek bytů nebo "levných bytů". Jde spíš o to, že cena roste s poptávkou. Pak ano v Praze nebo jiných metropolích stojí nějaká 2+1 ranec, ale když se podíváte do menších měst tak najdete byty i za pár stovek tisíc. A jde jen o tu poptávku. Takže, jestli chtějí bydlet všichni na jednom místě, tak si logicky připlatí. Úplně stejně se na to můžeme podívat na trh s automobily, kdybychom tvrdili, že si nemůže mladá rodina dopřát auto, tak je to nesmysl. Jenže oni chtějí všichni Bentli (byt v metropoli) namísto nějaké ojeté fabky...
Web: neuveden Mail: neuveden
To je nějaký nový druh argumentačního faulu, ne? Tvrdit, že pokud to v minulosti bylo ještě o něco horší, tak je zcela v pořádku, když to je špatné dneska, a že by se s tím neměl nikdo snažit nic udělat?

Nicméně hlavní příčinu vysokých cen bydlení vidím v příliš složitém stavebním zákoně a nedostatku pozemků, na kterých je povoleno stavět, tedy umělé škrcení nabídky. Tohle bude asi jedna z mála věcí, kde se s ankapy shodnu - tady je opravdu hlavním problémem stát.
Autor: Urza (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 09:52:48 Titulek: Re: [↑]
Víte, lidé jako vy budou v Ankapu samozřejmě podrobeni zvláštnímu zacházení. To je zcela jisté!
Autor: PÁREK (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 09:56:12 Titulek: Re: [↑]
gratuluju k prvnímu uvědomění, postupem času se začnou rozpadat i další přesvědčení důležitosti státu.
Jsi na dobré cestě
Autor: bambaribambam Čas: 2020-05-21 10:08:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, když myslíš.. myslet si to můžeš :D
To, že v několika málo věcech s ankapy částečně souhlasím, ještě samozřejmě nic neznamená.
Navíc to, že se až takto uměle škrtí nabídka nemovitostí, není zrovna inherentně nutný důsledek existence státu, to je jen chování našeho státu konkrétně.
Autor: Szaszián Čas: 2020-05-21 10:30:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
to, že se až takto uměle škrtí nabídka nemovitostí, není zrovna inherentně nutný důsledek existence státu, to je jen chování našeho státu konkrétně.
- Je to důsledek chování, politiky naší VLÁDY. Mezi slovy, které si anarchokapitalisté předefinovali jsou i "vláda" a "stát"; podle nich jsou to synonyma.
Buď jste kladivo nebo kovadlina: buď definujete, nebo jste definovaný. A buď kontrolujete jazyk, nebo mluvíte, a tudíž myslíte jazykem, který kontroluje někdo jiný. Zde vidíme, že i osoby, které anarchokapitalismus odmítají, nemají problém přijímat jejich definice – aniž by si to uvědomovaly.
Upozorňuju na to i proto, že je to příklad obecného zásadně důležitého fenoménu, jehož existence si je málokdo vědom: ve společnosti jsou ti, kterým se podařilo kontrolou jazyka prosadit svůj pohled na svět, a ti, kteří MYŠLENÍM v tomto jazyce jejich pohled na svět nevědomky přijímají.
Autor: Dook Čas: 2020-05-21 10:30:46
Web: neuveden Mail: schován
>Stát by měl to měl řešit.

Tak dobrý začátek je zrušení daně z nemovitosti, všemožných regulací na výstavbu (ať už místních nebo celostátních; např. památkové "ochrany", zónování atd.) a extrémní zjednodušení stavebního řízení. Centrální banka tomu uměle nízkými úrokovými sazbami také dvakrát nepomohla. Je to etatistická klasika: stát něco totálně zmrvil a místo toho, aby to odmrvil, po něm etatisté chtějí lék, který je horší než nemoc.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 10:46:52 Titulek: Re: [↑]
konecne to tady nekdo napsal: CNB je taky stat
Autor: norbertsnv Čas: 2020-05-21 12:47:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jasné že aj ČNB je štát, veď aj Vy ste štát, aj ja som štát ( aj keď iný, SR ) aj Urza je štát.
Autor: Szaszián Čas: 2020-05-21 13:42:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A odpovídá na to špatně. Je to jako by v diskuzi opáčil komunista konzervativci, že on není stát, protože nesouhlasí s politikou (nekomunistického) státu. Že Urza nesouhlasí se státní politikou, neznamená, že není občan, tj. součást státu.
A opět je za tím anarchokapitalistické zmatení jazyků: že v anarchokapitalističtině jsou slova "stát" a "vláda" synonyma. Urza jistě není součást vlády, není vláda, ale je součást státu, je stát.
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2020-05-21 14:59:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Cize zidia ako sucast statu Nemecka risa hromadne pachali samovrazdy.
Autor: Szaszián Čas: 2020-05-21 15:07:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Čili když vás propustili z firmy, propustil jste se, jakožto součást firmy, z ní sám.
Web: neuveden Mail: schován
Urza, ste dosť skúsený diskutér než aby ste si musel pomáhať strawmanom. Nemôžem samozrejme z istotou povedať že nikto netvrdí "Mladí lidé nemají dostatek zdrojů na to, aby si pořídili vlastní bydlení, takže si „musejí“ brát hypotéky", ale väčšina ľudí vidí problém v nedostatku bytov a nie priamo v tom že si byt nemôže kúpiť za hotové čerstvo zosobášený pár dvadsiatnikov.
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 13:24:26
Dobrý den, zdraví vás Aliasův troll. Skutečného Aliase poznáte podle toho, že nikdy neopakuje své příspěvky a že zásadně neupozorňuje na to, že něco nepsal on, ale troll. A ještě cca do dvou minut na něj zareaguje falešná Alias - troll. Hezký den!
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-21 18:49:43 Titulek: Re: [↑]
Zapomněl jsi na důležitý bod, totiž že moje příspěvky se vyznačují uštěpačným pohrdáním ankapem. Příště nezapomeň! ;-)
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-05-22 03:26:52 Titulek: Re: [↑]
ty si troll, ne já! ty troll, já netroll. Ty trouba, já muhehe!
logo Urza.cz
kapky