Autor: Urza
Čas: 2019-12-25 00:00:02
Volnotržní regulace
Většina lidí si představuje volný trh jako absolutní džungli, ve které neplatí žádné regulace a každý si dělá, cokoliv se mu zamane; do jisté míry je to pravda, ale ne zas tak úplně. Volný trh pochopitelně není svázán státními násilnými regulacemi, což však neznamená, že chování ostatních beze státu nemůžeme regulovat vůbec nijak. Máme totiž možnost odměňovat ty, kdo se chovají tak, jak si přejeme, a odepřít odměnu těm, kdo dělají něco, co se nám nelíbí; je jen na nás, s kým budeme uzavírat obchody. Nelíbí se někomu testování prostředků na zvířatech? Fajn, nekupujte je; a čím více lidí přesvědčíte k témuž, tím více zvířat zachráníte. Budete-li v takovém snažení dost úspěšní, časem trh ovládnou ti, kdo na zvířatech netestují. Na volném trhu vznikají regulace přirozené; takové, o které mají lidé skutečně zájem, takže jsou schopni jej demonstrovat i činy, nejen slovy.
Přečtení: 82741
Komentáře
Komentář 47141
Komentář 47158
i Bůh si přece vybral Bohorodičku zcela volnotržním způsobem dle svých preferovaných regulací :
aby to byla panna (viz morálka)
aby byla živdovské národnosti (viz vlastenctví)
aby pocházela z rodu Davidova (viz zavedená firma)
aby byla z chudých poměrů (viz průzkum trhu)
Komentář 47143
Plus anarchokapitalisté si navíc přisvojují právo použít násilí vůči těm, kteří se nechovají tak, jak se anarchokapitalistům líbí. Jen to musí být v souladu s anarchokapitalismem, kdyby se tím podporovala jiná ideologie než ankap, tak by ten trh už nebyl volný, ale v případě ankapu to prý nevadí :-D
Komentář 47144
- Ještě je přece jedna možnost: zaplatit bezpečnostní agentuře, aby trapiče zvířat hledala a trestala. To je taky volnotržní řešení. Anebo by to už nebyl ankap? Pokud ano, co by to tedy bylo? Stát?
Komentář 47146
Komentář 47148
Pokud by byla shoda, ze to NAP porusuje, potom by to bylo v pohode a bylo by to v plne v mezich ancapu - pokud by nekdo mel zajem takove sluzby platit, byla by to jeho vule a jeho vec.
Komentář 47150
Komentář 47151
Stejne, jako si dnes "najimas policii", aby neco delala s kriminalnima zivlama. Problem dnesni doby je, ze "kriminalni zivel" je asi tak 99% vsech lidi, protoze kazdy neco porusuje (nejaky zakon, vyhlasku, atd). V ancapu by to bylo o dost jednodussi, predpokladam, ze nejaka verze NAPu, na ktere by se vetsina lidi shodla (tedy vetsina lidi = vsichni minus kriminalni zivly) by byla docela jednoducha.
Komentář 47152
Komentář 47168
Komentář 47171
Komentář 47265
Komentář 47266
Hezké svátky.
Komentář 47175
Kriminalni zivel se samozrejme pozna tak, ze bude porusovat NAP/vlastnicka prava. Co je na tom k nepochopeni, to nechapu. Samozrejme to znamena, ze neexituje seznam povolenych veci, alebrz spise seznam "zakazanych veci", kdy ten seznam si predstavuju asi takto: 1. je zakazano porusovat NAP
A to by asi melo stacit…
Komentář 47185
Komentář 47187
A nemyslim si, ze by se k tomu prohlasovali. Co se tyce moralky, tak tam se k tomu spise "nejak dojde". Typicky napriklad tak, ze je nekdo bran jako "moralni autorita" a lide se nakonec ztotozni s tim, co rika....Jiste by ohledne toho byl spor, a lide by o tom diskutovali a tak nejak prirozenou cestou by dosli k nejakemu zaveru.
Ostatne, to se deje i dnes docela bezne v mnoha ohledech, clovek o tom ani nejak extra nepremysli, ze se deje ZROVNA toto.
Komentář 47192
Bože, ty zase perlíš :-D
Komentář 47199
Komentář 47203
Komentář 47205
Ptal ses, jak na to prijdou, ja ti odpovedel, a ty mi na to reknes, ze dane jsou moralni. WTF?
Vratil bych se k tomu, jak na to prijdou.
Jak tedy na to prisli ti, kdo pozdravili?
Komentář 47211
Komentář 47213
Komentář 47215
Komentář 47219
Plyne z toho to, ze to "proste vedi". Je to neco jako "kolektivni vedomi", lide proste vedi, ze kdyz nekam prijdou, tak pozdravi. Nikdo ani nevi, kdo s tim prisel jako prvni, jestli ohledne toho byla nejaka debata, proste to tak jen a kazdy to vi.
Coz je odpoved na otazku, jak by to lide jako vedeli.
Komentář 47222
Komentář 47245
Uz jsem ti to psal asi 4235278x , no kokot tveho formatu to asi nepochopi, ani kdyby mu to nakreslili.
A ano, kdyby nekdo v ancapu povazoval za spatny ancap, jiste by na nej nadaval uplne stejne a delal by pravdepodobne to same, co ted delame my - vysvetloval by dalsim lidem, proc je ancap nemoralni a jaka moralka je podle nej lepsi.
Komentář 47248
Komentář 47250
To, co jsi ted napsal je:
Bud zamerna lez, a pak to znamena, ze jses zmrd nejhrubiho razu, a naprosta demence od cloveka s IQ tak maximalne 80, a pak bych te prosil, abys nediskutoval o vecech, ktere nedokazes svym intelektem pobrat.
Komentář 47252
Komentář 47254
Tak jo, tim padem to nema cenu dal resit, kdyz nedokazes pochopit ani psany text.
Byt tebou, zkusil bych s tim neco delat...
Komentář 47255
Komentář 47256
Komentář 47257
Komentář 47267
Komentář 47238
Komentář 47241
A ne vždy existoval pozdrav jako takový. No a?
Ne vždy existovala každá daň
A ne všude se zdraví slovy "dobrý den", ty debile :-D
Komentář 47242
Komentář 47243
Tak si prosim te nehraj na to, jak desne rozumis logice a bla bla bla.
Kdyz vubec nechapes ani ty zakladni principy
Komentář 47246
Komentář 47251
Tohle nema cenu
Komentář 47253
Komentář 47153
A právě tento předpoklad dělá z ankapu nerealistickou utopii. Nejde o nic jiného, než o vaše vlhké sny, jak by na světě bylo krásně, kdyby všichni chtěli stejnou společnost jako vy. V tomto jste naprosto stejní jako komunisté. Sdílíte i tu vizi vytvoření nového anarchokapitalistického člověka :-D
Komentář 47176
Samozrejme se tomu muzes posmivat,v tom ti nikdo branit nebude.
Imho mit moralku typu "soukrome vlastnictvi se musi respektovat, smlouvy se nesmi porusovat a na nikoho neni dovoleno pouzivat utocne nasili neni zadna utopie. V tuto chvili samozrejme drtiva vetsina lidi je proti tomuto, ale to se muze zmenit - at uz trpelivym vysvetlovanim a presvedcovanim, a nebo trebas nejakyma vnejsima udalostma, ktere jednotlivec prilis neovlivni a bude k tomu v podstate donucen.
Jinak ano, mam sny, jak bybylo na svete krasne, kdyby vsichni chteli stejnou spolecnost jako ja. To je pro tebe nejaka novinka? To jsem tu opakoval uz asi 100x. Co je na tom divneho?
Komentář 47186
Komentář 47188
Komentář 47194
Komentář 47202
Tak ja ti to zkusim, uz asi po stopadesate, vysvetlit:
V ocich vetsiny soucasnych lidi zde, jsou staty moralne spravne.
A ted pozor, jo, ted budu psat vazne pomalu, abys to stihal pochopit:
V ocich mych, a v ocich me podobnyh lidi NEJSOU staty moralne spravne. A mam za to, ze moje vnimani moralky je spravne, a vnimani moralky tech ostatnich je spatne. A tim padem se je snazim(e) presvedcovat, ze jejich pojeti moralky je spatne a maji ho zmenit.
No, tohle tu pisu uplne od zacatku, ale je mozne, ze to konecne pochopis...
Komentář 47206
Komentář 47208
Ale to uz jsem tu take asi 100x psal. Proc se na to porad ptas, kdyz uz jsem ti to asi 100x rikal?
Komentář 47210
Jakub G: A právě tento předpoklad dělá z ankapu nerealistickou utopii.
Z prvního plyne druhé? Jak?
Komentář 47214
Komentář 47216
Komentář 47221
Komentář 47224
Komentář 47244
Komentář 47229
Ptám se: "jak z Vašeho předpokladu (negace toho Lojzova) plyne Vaše tvrzení" (nebudu tu obojí, předpoklad a tvrzení, už znovu kopírovat, najděte si).
Vy mi napíšete: "tvrzení plyne z toho předpokladu".
A debil je z nás dvou kdo?
Znovu: JAK Z _VAŠEHO_ PŘEDPOKLADU PLYNE _VAŠE_ TVRZENÍ?
Možná jste na rozdíl ode mě geniální (kromě té odpovědi, tam jste genialitu zrovna neprojevil) ale mě zatím nedochází, proč by nemohl existovat anarchokapitalismus bez shody všech lidí na NAP.
Komentář 47231
Komentář 47237
A možná se Vám rozsvítí, když Vám ukážu paralelu: Demokracie také může existovat, ač [jí, ji, jejím principům] ne všichni nutně musí [rozumět, akceptovat, chápat, na ní se shodnout, ...], tam to nahlédnete i bez logiky jako empirický fakt. Ankap podle Vás z nějakých důvodů nemůže a je tedy utopie? Podle mě jste si to zkrátka nepromyslel a napsal jste blbost. Ale nemůžete si myslet, že si ji tu nevšimnu a že na to jako na blbost neupozorním. Smiřte se s tím. Toto fórum nevlastníte.
Komentář 47240
Klidně se to domnívej. Ty se domníváš o spoustě blbostí, že jsou logické. Jedna navíc už v tom nehraje moc roli.
je to tedy ekvivalentní, že si to jen myslíte
To, že to debilovi jako jsi ty nemám v úmyslu dokazovat, protože i když bych si dal tu práci to dokázat, ty by sis z toho stejně nic neodnesl, neznamená, že je to ekvivalentní!
Demokracie také může existovat, ač [jí, ji, jejím principům] ne všichni nutně musí
Jestli sis nevšiml, o demokracii ale nikdo netvrdí, že nastane, až ji všichni dobrovolně přijmou. No nic, na debilní paralely jsme už od tebe zvyklí, nezklamal jsi ani tentokrát.
Smiřte se s tím.
S tím, že jsi indoktrinovaný debil, který o logice sice mluví, ale moc ji nerozumí, jsem se už smířil. A právě proto, že jsem se už smířil s tím, že jsi debil, tak nemám v úmyslu s tebou zabředávat do nějakých dalších diskuzí.
Komentář 47163
Komentář 47177
Jednak je to nesmysl i teoreticky, ale predevsim je to naprosty nesmysl prakticky.
Komentář 47184
Komentář 47189
Komentář 47196
Komentář 47204
To je argument ve stylu : Nerikej, ze je to prakticky nemozne, kdyz okolo sebe denne vidime mnoho a mnoho PODOBNYCH pripadu, kdy to funguje (ale napriklad v MENSIM MERITKU).
Pokud neco funguje opakovane v mensim meritku, potom je hloupe rikat, ze to nemuze fungovat ve vetsim meritku (samozrejme, muze se ukazat, ze ne, ale dokud to nezkusime, tak vsechno ukazuje na to, ze to prakticky fungovat MUZE)
Komentář 47207
Komentář 47209
Komentář 47218
Komentář 47276
Jo ale asi tak v rozsahu provozního řádu hotelu napsaného na jedné stránce, která bude viset v pokoji, aby si text každý návštěvník mohl přečíst a pochopit během 3 minut a nepotřeboval k tomu právníka, poradce pro optimalizaci hotelových poplatků a dalšího poradce na správné vyplnění několikastránkového přihlašovacího formuláře. Regulovat se to bude tržně, hotely, co to budou mít příliš komplikované, si budou odrazovat zákazníky.
A firemní právníci se v ankapu také budou nejspíš zabývat pouhým zlomkem pravidel v porovnání s nynějším stavem, protože úplné a konečné bude to, co bude napsáno ve smlouvě a nestane se to, co se stává nyní, že se musí zkoumat bambilióny paragrafů, podle kterých dohodnuté ve smlouvě nemusí platit, protože tam zároveň nebylo něco jiného, co tam povinně být musí nebo naopak platí n dalších věcí, přestože ve smlouvě nejsou explicitně. A ještě se na tom dvě renomované kanceláře neshodnou, neví to ani státní správa a soud rozhodne za několik let, nicméně Vám ministerstvo může dát pokutu za porušení legislativy podle vlastního výkladu ta je závazná a musíte ji v dost krátké lhůtě zaplatit.
Komentář 47280
Komentář 47217
Na tom jde vidět, jakou obrovskou, neodpustitelnou chybu Rothbard udělal, když tvrdil, že kapitalismus znamená nutně anarchii. Kapitalismus znamená, že vše je v soukromém vlastnictví, nic není ve společenském. Podle Rothbarda z toho plyne, že nikoho nemůže k ničemu nutit stát – protože "privatizací všeho přestane stát existovat". Co ale brání soukromým vlastníkům prosadit za své svou vůli – to, co považují za správné – a tím stát vytvořit? Koneckonců budou mít na to třikrát víc peněz… Protože přísahali Urzovi? Je tedy zřejmé, že pouze kapitalismus – že vše je v soukromém vlastnictví – na anarchii nestačí.
Komentář 47285
A vy byste pracoval ve firmě, která dělá nezákonné věci. Když zodpovědnost nese ten kdo porušil (vykonal) zločin a částečně i majitel? Řek bych že ve firmě by pracovali jen zatvrzelí ochránci zvířat.
=> firma by fungovala skrytě (černý trh). Pokut by trestala jen (trapiče zvířat) byla by lehce dohledatelná. Taková firma nemůže se stát státem.
Komentář 47287
Komentář 47288
Uz si par dni sedim na rukouch, jakoze svatky, v bolestech jsem ustal i Lojzu a Fialu s tim, ze snad kurva jednou se prece musi naskynout prilezitost i k nejakemu komentari positivnimu. Ale uz jsem temer ztracel viru, takze dik.
K veci. Jak se ti z predrecnikova prachaosu podarilo vydloubnout to ryzi jadro, to teda respect.
Komentář 47295
Komentář 47299
Komentář 47290
Komentář 47294
Komentář 47296
Komentář 47297
Komentář 47300
Komentář 47331
Komentář 47336
Komentář 47147
1. Volný trh není ekvivalent ankapu, nýbrž je jeho nadkategorií (tedy zřejmě: jak víme Urza ankap nikdy jasně nevymezil): kdyby lidé dobrovolně platili agentuře za vyhledávání a trestání trapičů zvířat, byl by to přece také volný trh.
2. Že něco musí být necháno na volném trhu je také POLITICKÉ rozhodnutí. Že něco nesmí být potlačováno násilně je politické rozhodnutí par excellence, protože to znamená, že lidé nemají PRÁVO to násilně potlačovat, tj. něco dělat. Čili je to stanovení práv.
Trochu to pozměňme: "Nelíbí se vám, co dělá vláda? Fajn, tak s politiky a úředníky neobchodujte a přesvědčujte další lidi, aby dělali totéž. Ale nesmíte proti vládě použít násilí! Nesmíte činnost vlády násilně regulovat!" Takovou rétoriku bychom považovali za absurdní…
Komentář 47149
Takze to moc za absurdni nepovazuju...
Komentář 47154
Komentář 47155
Komentář 47156
Komentář 47161
Komentář 47165
Komentář 47162
Státy zničí samy sebe = zničí své "královské mincovny" - měnový systém. A pak už nebudou schopny obnovit existenci, protože lidi postupně přejdou, an budou okolnostmi donuceni přejít (radikálně se znehodnocujícím ofiko platidlem) na alternativní neovládnutelná platidla. Snaha použít keynesiánský manuál k obnovení existence "královské mincovny" povede k témuž výsledku, k jakému to vede např. v Zimbabwe.
Jakákoli snaha států zakázat platidla, kterým se dnes říká kryptoměny, bude směšné pinožení. Jo, u centralizovaného E-Goldu to šlo. Ten měl "hlavu", kterou bylo možno zasáhnout. Kryptoměny ale žádnou "hlavu" nemají. A fungování kryptoměn není 100% závislě na internetu a v krajním případě stačí papír a tužka nebo dokonce huba a průměrná paměť, kterou má každý běžný lidský mozek.
Horší to bude s těmi, kteří budou v takové situaci - rozpadu státní měny - z hlouposti nebo fanatismu přisáti a budou spoléhat na erární cecek. Ti pak nebudou mít v okolí žádnou "kolumbii", kterou by mohli jít vyžírat. Jistě se mezi nimi najde nemálo jedinců, kteří přejdou do tržního prostředí k dobrovolně platícím zákazníkům (učitelé něčeho užitečného, hasiči, lékaři, forenzní kriminalisti,...), ale obávám se, že dost z nich bude plácat nějaké nesmysly a budou dožívat v chudobincích zneuznaní a "spravedlivě" neocenění za své socansko-etatistické bláboly. Do určité míry bude smutné se na tyhle vyžírky vykašlat a dívat se na zmar mnoha a mnoha lidí, mezi kterými bude dost našich příbuzných a přátel. Protože těch zbylých 20-25% produktivních bude mít dost práce a přitom ne moc kapitálu na obnovu hospodářství, zničeného soudobým ekonomickým keynesiánsko-marxisticko-mussoliniovským "jehovismem" a zvráceným environdementálním běsněním (oboje viz poslední blábolení fon hovnové v EU). A už jim nezbyde na víc, než ze soucitu nenechat ty vyžírky úplně umírat hlady.
Komentář 47164
Komentář 47167
Komentář 47178
1) nemají sebemenší zájem na jakémkoli oslabování státu, protože tím by podkopávali vlastní existenci.
2) I kdyby se podařilo přesvědčit 15(!!!)% ze zbylých 25-30% produktivních = majících příjmy od dobrovolně platících zákazníků, je to na jakoukoli změnu demokratickými volbami nebo nějakou jinou legální cestou směšné množství všech lidí (kolem 4%).
3) Zcela jistě souhlasím, že nějaké množství státních zaměstnanců přejde minimálně částečně k dobrovolně platícím zákazníkům (byť by to mělo být na tzv. černý trh). Umím si na první dobrou představit učitele, kteří budou dělat např. něco, čemu se bude říkat "doučování", ale ve skutečnosti to bude regulérní výuka. Ale kolik takto schopných lidí se nachází mezi těmi, kteří si lebedí v bezpečí státní peřinky = zaručeného příjmu, o který se vůbec nijak nemusí ucházet!
4) Ke kolapsu tohoto politicko-ekonomického blbince dojde daleko dřív (zvlášť, jestli se byť jen z části začnou realizovat krávoviny, přednesené tlamou von Leynové na půdě EU), než by se vůbec mezi většinovou společností vážné uvažování o libertariánství (třeba jen na úrovni minarchismu) rozhlásilo. Etatistické utahování šroubů je oproti tomu v demokratickém státu samosvorné díky armádě vyžírků, kteří mají právo rozhodovat o (cizích) penězích - kolik z nich jim má patřit a jak je chtějí použít.
Strádat budou ti, kteří se zavčasu nezapojí do alternativní ekonomiky nebo ti, kteří se na tuto dobu nezabezpečí alternativním způsobem, aby měli prostředky na obživu, až sami pro stáří a nastupující zdravotní problémy už nebudou moci sami plnohodnotně/vůbec pracovat pro svou obživu. I kdyby jich byla z těch na státech závislých lidí jen polovina, jde v Evropě o stamiliony lidí téměř/úplně bez prostředků. A k tomu připočtěme miliony lidí, kteří do EU přišli vyloženě za vyžírkou.
Množství lidí závislých na státu je příliš mnoho = výrazná většina, než aby osvěta o zbytečnosti státu měla valný úspěch. Může to mít úspěch u málo jedinců, kteří se dopouštějí nějakého kritického pohledu. Jako jasně. Kde já bych se k tomu dostal, nebýt propagátorů. Ale osobně změnu vidím spíš přes celkem tvrdý kolaps (navíc dohledný), než přes propagaci. Nejde o nějaké moje přání, ale (vlastně) spekulaci, vycházející z jevů, ke kterým v ČR/EU dochází a za použití byť jen elementárních ekonomických zákonitostí (nemajících dokonce nic společného s ancapem).
Komentář 47190
Komentář 47191
Spousta firem cerpa vserozlicne dotace, obchoduje se statem a podobne
Komentář 47197
Komentář 47223
Komentář 47228
Komentář 47232
Komentář 47198
Komentář 47258
Komentář 47259
Osobně bych si skutečně přál, kdyby valná většina na státu závislých lidí začala s něčím na trhu žádaným. Zaplať všichni bohové, že máme s boomem drobného soukromničení zkušenost z devadesátek. To mi zase nalívá trochu naděje do žil.
Komentář 47261
Komentář 47262
Komentář 47263
Komentář 47166
Komentář 47169
podle mne se situace bude "zhošovat"
tedy že státy to dotáhnou až na totalitní kontrolu občana,
což si nakonec víceméně skoro všichni přejí a což je vlastně komunistická vize "štastné společnosti"
avšak díky rozvoji technologií nakonec toho státu již nebude zapotřebí
a postupně se rozpustí...
((Celý jsem to samozřejmě vopsal vod Marxe))
Komentář 47172
Komentář 47174
Komentář 47180
Problem muze nastat v okamziku, kdy klec zacne reznout, rozpadat se a dozorcum se prestanou vyplacet vyplaty, protoze na ne nebude.
Lide pak zacnou zjistovat, ze ta klec, ktera je chranila pred jejichvlastnima rozhodnutima uz moc nedrzi a ze se k nim ty veci dobyvaji zvenci. A bud se prizpusobi, a nebo se jima nechaji sezrat.
A oni se nakonec radsi prizpusobi.
V podstate je to to same, jako ten "komunismus", co tu byl par desitek let. Lide byli zavreni, smradek, ale teploucko. Je velky omyl si myslet, ze lidi v 89 chteli nejakou svobodu - jako jo, par lidi ano, a jen nejakym rizenim osudu se tihle lide dostali nekam do cela a vetsina lidi nejak nepochopila, ze by najednou nejaka svoboda mela nastat. A to, ze nastala, bylo pro ne docela drsne a okamzite se zacali snazit, aby ji pokud mozno co nejrychleji zase nemeli a vratili se k tomu smradku a teploucku.
A za par let se jim to v podstate povedlo a dneska jsme nekde tam, kde jsme byli predtim.
Ale ten system, ktery tu byl predtim par desitek let, zcela zakonite musel zkolabovat, protoze to jinak neslo. Ano, za cenu mnoha mrtvych se nejakou dobu drzel, ale nakonec by tech mrtvych muselo byt vice a vice a nakonec by to stejne nestacilo. Ne, pokud neexitovala 100% izolace a lide videli, ze jinde to jde jinak a lepe.
Uplne stejne to je se soucasnym statem - stane se uplne to same, jako se stalo tomu rezimu predtim. Akorat to bude asi celkove dele trvat. Ale je to nevyhnutelne, stat se to musi - samozrejme staty se muzou a budou branit, bude to stat obrovske skody, plytvani, pokles zivotni urovne, obrovske skody na moralce...Ale jednou se to nakonec sesype a bude neco jineho….
Komentář 47183
Komentář 47200
Komentář 47212
Radil taky, jak roztočit kola ekonomiky v době bustu. Pokud za současné situace (úrok kolem 0% a na chviličku přerušené brutální kvantitativní uvolňování) a budoucí krize, která přijde - viz jakékoli teorie hosp. cyklů, budou používat jeho rady (snížení úrokových sazeb a zvyšování peněžní zásoby), rozvrátí spolehlivě měnu a s ní oficiální/legální trh. Pokud tak činit nebudou, tak ten trh zbankrotuje. Pak ještě mohou použít nějakou formu řízené ekonomiky, včetně něčeho á la válečný komunismus KLDR. Pak se jim měna zhroutí a trh zbankrotuje taky. Jenže zbankrotované země bývalé EU si nikdo vydržovat pro vlastní potěšení nebude, tak jako si vys(č)pělé demokracie vydržují dynastii "Kim" jako hračku.
Komentář 47227
Samozrejme že kríza príde, krízy sú neoddeliteľnou súčasťou kapitalizmu. Len nie je nutné aby si tú krízu odsralo také množstvo ľudí ako v 30. rokoch minulého storočia, kedy sa ešte politici neriadili Keynesom.
Komentář 47247
Komentář 47249
Komentář 47260
Komentář 47193
A čo sa týka tých výhľadov do budúcna, za socializmu ľudia videli fungujúci Západ s plnými obchodmi a voľným pohybom medzi štátmi, lenže dnes ľudia žiaden prosperujúci ankapistan nevidia a pochybujem že niekedy uvidia. Naopak vidia ako hrozne to vyzerá na územiach failed state, napr. v Somálsku. Takže motivácia zničiť štát je neporovnateľne menšia než bola kedysi motivácia skončiť socializmus.
Komentář 47181
..........................................................................
Samozřejmě, nic není udržitelný na věky,
ani lidmi žádané represe,
vše se neustále mění,
ale ta potřeba represí bude odstraněna tím technologickým pokrokem,
řekněme kdyby jste dokázal dneska sám sobě vypěstovat dostatek potravy,
vyrobit cokoliv co potřebujete, ochránit sám sebe jak potřebujete,
tak vlastně stát nepotřebujete,
třeba ani nebudete potřebovat vlastnictví půdy,
protože prostoru je dostatek a vy si dokážete v tom prostoru vybudovat
svůj domov, své místo k životu, nebude závislý jen na "zemi"
Komentář 47182
Zvláštní je, že v této době, kdy hrozilo velké (?) nebezpečí, že "sklízet" bude agresor a ne ten, kdo "zasel", vynesli lidi hromadně a zároveň lehkověrně (?) svou obživu za hranice svých opevněných (?) sídel - plodiny na pole a domestikovaná zvířata na pastviny.
Tyto dvě skutečnosti - nekontrolovatelné neustálé vojnování nejrůznějších tlup a jejich uskupení x rozšíření zemědělství - jsou v příkrém rozporu. Proto, i když to neberu na lehkou váhu, nemám velký strach ani z nějakého přechodu "katastrofickým" do značné míry zmatkovitým způsobem.
Komentář 47195
Komentář 47201
Existuje jedno zvláštní období v historii lidstva. Jde o období před 5000+ lety. V té době ve Střední Evropě neexistovaly státy. O této době "je všeobecně známo", že se lidé furt nějak prali - vojnovali. Těžko to vyvracet, když archeologických válečných artefaktů z té doby je víc než dost.
Komentář 47225
Zvláštní je, že v této době, kdy hrozilo velké (?) nebezpečí, že "sklízet" bude agresor a ne ten, kdo "zasel", vynesli lidi hromadně a zároveň lehkověrně (?) svou obživu za hranice svých opevněných (?) sídel - plodiny na pole a domestikovaná zvířata na pastviny.
Tyto dvě skutečnosti - nekontrolovatelné neustálé vojnování nejrůznějších tlup a jejich uskupení x rozšíření zemědělství - jsou v příkrém rozporu. Proto, i když to neberu na lehkou váhu, nemám velký strach ani z nějakého přechodu "katastrofickým" do značné míry zmatkovitým způsobem.
Komentář 47230
Zamýšlím se totiž nad tím, jestli četnost velkých soubojů i malých pranic na úrovni rvačky dvou sousedních osad nebyla malá a destrukčně málo významná. Vynést svou obživu mimo osadu a nechat ji "napospas" v extravilánu není žádná sranda. Pravděpodobnost, že sklidím pole, které jsem celý rok obdělával, musela být na začátku neolitu řádově větší, než že mi ho sklidí nějaký nájezdník. To abych totiž neumřel hlady, zůstal bych u původního ověřeného způsobu obživy, kterou jsem doposud dovedl uhájit. Proto mi masivní vojevání a zahájení zemědělství nejde dohromady. Proto mi přijde přirozenější a pravděpodobnější, že muselo být dostatečně bezpečno na to, aby v této na přežití stále tvrdé době, člověk vynesl vlastně své zásoby na zimu mimo osadu = zasadil plodiny na poli mimo ni a vyháněl mimo ni zvířata na pastvu. Jinak by s tím nezačal. A člověk tím začal civilizační revoluci.
Komentář 47179
To nikdo střízlivý/příčetný takto netvrdí. Tahle zvratka mě fakt sere. Norek? Chápu. Ale i Vostál...?
Komentář 47170
...................................................................
Já taky...
Ale jinak pravda, dokud budou lidé závislí na státu, tak tady stát bude,
ale na rozdíl vod krachu státu bych to pak viděl jako rozvinutí státu
a rozvinutí nových technologií,
což povede k postupnému vodumření státu
Komentář 47173
Komentář 47284
https://www.youtube.com/watch?v=pUxSTvvgoZI
Komentář 47315
Pokusy o totalitu už samozřejmě začínají v současné době. Ale totalita vyžaduje náklady. S "barvotisky" dopadnou státy podobně, jako Zimbabwe nebo Venezuela. A bez funkční "královské mincovny" budou na tom státy/vládcové obdobně, jako v Zimbabwe nebo Venezuuele. No a poprvé v historii lidstva se ke směně nabízí něco, co nelze nijak rozumně uchopit = ovládnout, aby se to dalo jako "královská mincovna" použít.
Komentář 47220
Komentář 47226