Autor: Urza
Čas: 2020-11-27 00:00:02
Vykořisťování chudých zemí
Lidé a firmy z bohatších zemí často kupují od lidí v těch chudších částech světa práci či nerostné suroviny; občas pak slýcháme, že ty chudé země „vykořisťujeme“. Něco takového může platit za předpokladu, že bychom jejich obyvatele k něčemu násilím nutili (případně kdyby je násilím nutil stát či nějaká jiná zločinecká organizace); nedochází-li však k agresi ve smyslu násilného donucení, troufám si tvrdit, že – bez ohledu na zoufalé podmínky těch chudých – k jejich vykořisťování nedochází. Jak to? Obchod s námi totiž zlepšuje jejich situaci oproti stavu, kdy bychom s nimi neobchodovali (a pro nás platí totéž, o tom žádná); vzdává-li se někdo v důsledku své chudoby třeba nerostného bohatství, aby nezemřel žízní či hladem, je na tom sice špatně, ale rozhodně lépe, než by na tom byl, kdyby podobnou nabídku nedostal (kdyby tomu tak nebylo, prostě ji odmítne a setrvá tak v tom stavu, v jakém byl předtím).
Přečtení: 81820
Komentáře
Komentář 61167
Komentář 61173
A kde je arci sluníčkářskej zmrd Velkej kokot Ká? Už ta swyně dostala od někoho přes tu svou prasecí držku?
Vás dva by měli mlátit bambusovou tyčí minimálně 3x denně. Hejzlové zkurweny!
Komentář 61194
A neokolonialismus? To bych s vámi i v lecčems souhlasil. Jen je jaksi problém, že ty diktátory třeba v Africe přečasto podporují zas jiné státy. Nebude to těmi státy? ;-)
Komentář 61198
Komentář 61200
Komentář 61199
A v tom druhom máte pravdu, bez štátov by diktátorov nemohli podporovať štáty. Musel by ich podporovať niekto iný, napríklad tie vykorisťujúce korporácie :-D.
Komentář 61201
Komentář 61202
Komentář 61205
Komentář 61206
A ten co trpi, proc teda trpi, kdyz nemusi?
To je divne to je divne...znas nekoho takoveho, kdo trpi? Jestli ano, zeptej se ho prosim te, proc to dela...
Komentář 61208
Komentář 61211
Komentář 61212
Komentář 61215
Ale když si stěžují... proč se to nesnaží změnit? Chápu, že někdy je to těžký, ale jak se říká : každý svého štěstí strůjcem. A ne stát každého štěstí strůjcem.
Komentář 61217
A nebude fakt že ste nezaregistroval žiadnu vlnu chvály na zamestnávateľov spôsobené tým že ich zamestnaci nemajú za čo chváliť? A tých pár šťastlivcov čo sa im podarilo natrafiť na dobrého zamestnávateľa sa v drvivej prevahe opačných hlasov stratí?
A kto vraví že sa to nesnažia zmeniť? Štrajkami či volením ľavicových politikov, keďže ako jednotlivec proti veľkej firme máte len maličkú šancu niečo dosiahnuť?
Komentář 61232
Komentář 61235
Komentář 61241
Komentář 61260
Pokiaľ by sa zrušili dane a odvody a rozdiel by si podelili zamestnávateľ so zamestnancom, tak zamestnanec by bo škodný 2x. Za prvé by dostal menej ( než je jeho superhrubá mzda, z ktorej sa za dané služby platia odvody štátu ) a za druhé by súkromníkom platil za služby viac než platí štátu.
Komentář 61519
1. Pojišťovny typicky nenabízejí produkty přesně na míru. Spíše nabízejí produkty nějak typizované a parametrizované. Zřejmě jim to dovoluje mít dostatečné úspory z rozsahu. Některé produkty nabízejí i ve více variantách – asi je ta režie něco stojí, ale asi se jim to za to vyplatí. Ono taky od určitého rozsahu ty úspory nemusejí být až tak významné.
2. Pojišťovny mohou teoreticky operovat na libovolné velkém území, byť z různých důvodů (včetně regulací) se tak děje v omezené míře. Počet klientů jedné pojišťovny tak není omezen na 10 milionů.
3. Pokud by to dnešní státní „pojištění“ byl opravdu tak dobrý produkt, neměl by přece být problém nabídnout opt-out.
Komentář 61223
Komentář 61224
Komentář 61168
Komentář 61169
Zase to ale nelze prezentovat jako něco záslužného, co by se nemělo kritizovat. Půjdu lesem, kde skoro nikdo nechodí a uvidím člověka v jámě. Slíbím mu, že ho vytáhnu, když na mě přepíše veškerý svůj majetek. On to udělá, já ho vytáhnu, čímž zlepším jeho situaci.
Bude mít pravdu ten, kdo mě bude kritizovat, že jsem provedl lumpárnu? Mohl by pak pan Urza napsat článek o tom, že to lumpárnu nebyla?
Komentář 61172
Komentář 61176
Komentář 61177
Komentář 61180
Komentář 61174
Komentář 61193
Komentář 61195
Komentář 61210
Komentář 61213
Komentář 61216
A s tou předpovědí... kde ji v tom vláknu máte? Jo aha, ve vaší hlavě... To umí každý říct po jakékoliv odpovědi, že to předpovídal... Naštěstí jsou tu i inteligentnější diskutující, třeba norbert, JH nebo Szasián ;-)
Komentář 61238
Komentář 61249
Třeba daň z daně, nebo daň ze zdaněné daně. Nebo teď naprosto vážně ten komouš Ferjenčík navrhuje zdanit daň ze zdaněné daně (https://echo24.cz/a/S6Y2m/piratske-choutky-miri-na-nezdanene-prijmy-z-prodeje-akcii-hrozi-odliv-investoru-ci-arbitraze).
Dalo by se pokračotat několik dní (třeba elektrikářeké odbory v USA si v 2. polovině 20. století prosadily zákon, že každý dovezený elektrovýrobek musí být rozebrán a opět složen kvalifikovaným elektrikářem, aby nepřišli o práci).
Jo stát..... ach (norbertův zasněný pohled na horizont) :-)
Komentář 61261
Komentář 61252
Komentář 61209
Komentář 61171
Četli jste knihu od Hanse Rosslinga "faktomluva"? Protože to vypadá že nikoliv.
Komentář 61175
Komentář 61178
- Takže tentokrát Urza "nezná" pojem vykořisťování. Vykořisťovat někoho znamená "využít jeho špatné situace ke svému nespravedlivému obohacení". Neznamená to "použít násilí". Urza by měl rovnou říct, že neuznává ten pojem, a ne takhle "dokazovat", že o vykořisťování nejde.
Je to jako by argumentoval, že Karel nepodvedl Slavoje, protože "něco takového by molo platit za předpokladu, že by Slavoje k něčemu násilím nutil".
Komentář 61179
Zapte velkého kokota Ká!!
Komentář 61204
Toby možná platilo, pokud bychom je nechali na pokoji a neimportovali jim tam tu naši "civilizaci". Je docela možné (spíše pravděpodobné, že by se měli mnohem lépe (resp. spokojeněji), kdyby nikdy žádného "našince" vůbec nepotkali a žili na svém území svými tradičními způsoby. :-)
Komentář 61207
To, že zaměstnání je pro mnohé ta nejlepší možnost ze všech špatných ale ještě neznamená, že zaměstnavatel nemůže mít z toho vztahu větší prospěch, než ten zaměstnanec. A já osobně proti tomu vykořisťování vůbec nic nemám. :-) Je to zcela přirozený rys kapitalismu, kterého jsem navíc velkým příznivcem. To, že jsem příznivcem kapitalismu mi ale nijak nebrání, abych nepopíral existenci toho vykořisťování. Akorát to slovo se mi hodně nelíbí, tak jsem pro něj vymyslel pojem méně emotivně zabarvený: "tržní přerozdělování" a takový řekl bych vyvážený.
To vykořisťování zní příliš násilně, když k násilí to má daleko, protože stojí na dobrovolné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. :-) A abych nezapomněl. To tržní přerozdělování přece nemusí být vždy ve směru od zaměstnance k zaměstnavateli. Ono záleží na poměru vyjednávacích pozic obou stran. V době 30% nezaměstnanosti budou zaměstnavatelé na koni a bude jim umožněno docela intenzivní tržní přerozdělování v jejich prospěch (což neznamená, že toho všichni využijí a ono by to od nich ani nebylo moc chytré) a naopak, pokud bude 0% nezaměstnanost, budou zaměstnanci na koni a budou si moci dovolit požadavky, které budou na samé hranici ziskovosti jejich zaměstnavatele, popř. až za ní a tržní přerozdělování tak bude proudit opačným směrem. I zde platí, že tlačit vlastního zaměstnavatele do ztráty, taky není moc chytré, spíše to připomíná podřezávání si větve na které sedí. Čistě teoreticky tak lze na onen princip tržního přerozdělování takto nahlížet v podstatě neutrálně.
Namítnete možná, že v drtivé většině případů směřuje tržní přerozdělování k zaměstnavatelům a managementům firem od méně placených zaměstnanců. Možná, pravděpodobně. Neumím to určit ale z různých těch analýz růstu nerovnosti by to mohlo nějak plynout. A proto, aby se nám tento přirozený konflikt zájmů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci nevyvinul v nějakou další rudou krvavou revoluci, potřebuje kapitalismus stát, který částečně eliminuje tržní přerozdělování zavedením toho státního přerozdělování, aby jak se říká byl zachován henten sociální smír. :-)
Já si tedy myslím, že takhle nějak by ten náhled na to tržní přerozdělování z jedné strany a nenávist ke státnímu přerozdělovaní z druhé strany mohly fungovat jako nějaký kompromisní způsob ideologického příměří?
Komentář 61214
Komentář 61218
Jakmile do vztahů vstoupí stát, tak okamžitě vytváří konflikt - rozeštvává totiž jedny proti druhým ( tzv. sociální smír/spravedlnost whatever) a pak se tváří, že ten domnělý konflikt nějak moderuje. Krvavé revoluce, pokud vím, směřovaly proti státu a až potom byl ten stát využit jako nástroj proti nějaké skupině - od kapitalistů až po posledního švece, od židů po lidi s brýlemi.
A jakmile se začne státně přerozdělovat, tak vznikne kasta politiků a státních úředníků, kteří hlavně budou přerozdělovat (v souladu s veskrze lidskou maximalizací vlastního užitku a minimalizací námahy) hlavně pro sebe a případně budou pod reálným vlivem těch velkých kapitalistů (v případě cca demokratických států) nebo v opačném extrému byrokratů nebo fanatiků.
Reálný příklad máte v ČR.
Komentář 61220
V ČR mám príklad ako to vyzerá keď vládne kapitalista.
Komentář 61222
Komentář 61262
Komentář 61231
A u vás je asi největší problém v tom, že konflikt vidíte v tom, že někdo má víc než vy. A často to bývá nějaký soukromník tím pádem často zaměstnavatel.
A agent Bureš není žádným kapitalistou, ale oligarchou tyjícím z vazeb na politiky a státní dotace. Bez nich by byl v hajzlu nebo maximálně jedním z mnoha.
No a v SR máte příklad toho, jak vám vládnul dlouholetý státník - Fico. Dzurinda se snažil, ale Vladimírovo dědictví stejně nakonec převážilo. Uvidíme, jak vám Igor prospěje a jak se vybarví - no zatím naskočil do krize, ale rád rozděluje lidi na kasty podle ochoty se podvolit státu.
Komentář 61263
Nie, to nie je o závisti, lebo nemám nič proti lekárom či rušňovodičom, ktorí tiež zarábajú viac než ja. A už som viackrát povedal že nejde iba o mňa, že vykorisťovanie sa týka všeobecne zamestnaneckého pomeru u súkromníkov.
A čo sa týka Dzurindu, z pohľadu zamestnancov bol to najväčšie zlo zo všetkých predsedov vlád samostatnej SR. Nám zamestnancom tá jeho rovná daň výslovne uškodila, keďže drobné zníženie dane z príjmu kompenzoval omnoho výraznejším zvýšením DPH.
Komentář 61273
Komentář 61286
Komentář 61275
Komentář 61276
Komentář 61287
No nie, zamestnanec tú ponuku nemôže odmietnuť, predsa ak by mal výhodnejšiu ponuku tak ide rovno tam a nepôjde dobrovoľne skúšať horšiu ponuku.
Komentář 61290
Takže je to ta nejvýhodnější možnost. To je fajn, že na tomhle se shodneme.
Jasně terminologicky to máte vymyšlené dobře, na nějakém podle vás spravedlivém rozdělení peněz mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se nikdy dohodnout nejde, protože to by zaměstnavatel nesměl vydělat nic. Akorát pak by neměl důvod toho zaměstnance platit (a tam je právě ten užitek co z toho ten zaměstnanec má). Je vidět jak absurdní ty vaše myšlenky jsou.
Komentář 61293
Je to tá najmenej nevýhodná možnosť.
Kde tvrdím že zamestnávateľ nesmie zarobiť NIČ? Lenže medzi miliardami Bezosa a jemu podobných a NIČ sú ešte miliardy ďalších možností.
Komentář 61296
Ptal jsem se však na něco jiného, můžete mi prosím odpovědět?
Asi jako sklenice je poloprázdná nebo poloplná, znamená to to samé. Pointa je že je to ta nejlepší možnost pro obě strany interakce.
Já nevím, když dojdu do práce a dostanu za to peníze a pak si z toho můžu užívat (v závislosti na situaci, třeba jen nemusím umřít hlady), tak bych docela řekl že je to pro mě výhodné, když ostatní možnosti jsou v něčem horší. Ale pokud máte potřebu se na svět dívat takto tak je spíš váš problém.
No o "vykořisťování" mluvíte naprosto obecně. Podobný pojem používáte i pro vztah zákazník/obchodník - "obohacování na něčí úkor". A to přerozdělování skrze daně které údajné narovnává ty vztahy funguje taky pro všechny, od Bezose po řemeselníka co zaměstnává jednoho pomocníka. Za nespravedlnost vůči zaměstnanci považuejte i to když je ten zisk investován do firmy zpět, aby se její provoz zefektivnil a máte potřebu to nějak narovávat aby ten chudák zaměstnanec nebyl škodný.
Komentář 61306
No áno, niekto vidí pohár poloplný a niekto poloprázdny. Ale vy ankapisti sa tvárite ako keby ten poloprázdny/poloplný pohár bol úplne plný a to už je zavádzanie. Pointa je v tom že "dobroboľná" dohoda dvoch nerovnako silných strán je vždy nepomerne výhodnejšia pre tú silnejšiu stranu na úkor tej slabšej strany.
No áno, to že dohoda dvoch nerovnako silných strán je vždy nepomerne výhodnejšia pre silnejšiu stranu platí vždy, nie len pri zamestnaneckom vzťahu. A tá silnejšia strana potom získa na úkor tej slabšej. Veď na tom istom princípe fungujú aj odbory a štrajky, jeden zamestnanec osamote je slabý, hromada kooperujúcich zamestnancov je výrazne silnejšia. A preto sú štrajky či odborárske vyjednávania v drvivej väčšine prípadov úspešné.
Komentář 61324
Já nevím, co si v této analogii představujete pod pojmem plný pohár. Málokdo to má nastavené tak, že by si někdy řekl, teď už mám všeho dost, víc nepotřebuju. Takže si myslím, že nic takového netvrdím.
Proti nějakému dobrovolnému sdružování lidí nic nemám, přijde mi to naprosto v pořádku (dokud si nevynucují nějaká privilegia nad rámec vzájemných dohod - jako to mají odbory teď). A
Ale zdá se mi že jste nějak odběhl od tématu. Řešil jsem to, že máte ten koncept postavený tak, že reálně nelze fungovat tak aby někdo nebyl "vykořisťován." Jak by měl takový zaměstnavatel fungovat? Pořád nevím, proč bych měl někomu platit něco nad rámec toho jak se spolu dohodneme.
Tvrzení, že zaměstnanec ze zisku nic nemá považuji za zavádějící. Nebýt zisku tak nemá vůbec nic.
Komentář 61327
Triedny boj práveže nechcem ani ja a aj preto podporujem štát a nepodporujem ankap.
Pod pojmom plný pohár si predstavujem že by zamestnanci dostali zaplatené všetko čo vyprodukujú, tak ako OSVČ. Čím nemyslím podvody cez švarcsystém. Ale samozrejme chápem že v kapitalizme je to nereálne.
No práveže bez pomoci štátu by také dobrovoľné združovanie prakticky nebolo možné, keďže zamestnávateľ by organizátorov vždy vyhodil skôr než by niečo stihli zorganizovať. A končilo by to ako v 19. storočí streľbou do štrajkujúcich, teda práve tým triednym bojom.
Komentář 61337
Podle mě bude nejlepší, když se to rozdělí tak aby to všem zúčastněným vyhovovalo, tedy vzájemnou dobrovolnou dohodou. Ale to se vám nelibí.
Samozřejmě, že je to v kapitalismu nereálné, protože ten je na možnosti tvořit zisk postaven. Především je to nereálné, pokud chcete žít ve společnosti která bohatne a nestát fronty na vložky, mandarinky apod., případně si užívat další podobné "výhody" socialismu.
Pokud vás zaměstnavatel může takhle vyhodit, tak to znamená, že asi existují lidé kteří jsou ochotní tam pracovat místo vás i za těch podmínek které se vám nelíbí. V tom případě platí to co jsem napsal. Nakonec takhle různé regulace často vznikaly (minimální mzda, požadavky na kvalifikaci, bezpečnost práce apod.) - třeba v USA si tak bílí zaměstnanci chránili místečka před černochy, kteří byli ochotní pracovat za míň a za horších podmínek, tedy tyhle regulace dopadají nejvíc na ty nejchudší, nekvalifikované zaměstnance. Ale nic vám nebrání se s ostatními zaměstnanci sdružit a společně stanovit minimální mzdu a podmínky za kterých budete pracovat. Když se nikdo ochotný takhle pracovat nenajde, tak se vám budou muset ti kapitalisti přizpůsobit.
Střelba do stávkujících samozřejmě v pořádku není (pokud teda nezačnou sami s pácháním násilností, proti kterým by bylo potřeba se bránit). Ale myslím, že to většinou dělaly státní ozbrojené složky, ne?
Komentář 61341
Ja nechcem nič určovať, nie som minister ani takú ambíciu nemám, ja len konštatujem fakty. Preto ani technické detaily neriešim, to nechám na odborníkov.
No práveže tou "dobrovoľnou" dohodou sa to nerozdelí spravodlivo ale v prospech silnejšieho. To mi chcete tvrdiť že v prípade štrajku ten zamestnávateľ zvýši platy dobrovoľne? Keby to chcel spraviť dobrovoľne tak ich zvýši bez štrajku, veď štrajk mu spôsobuje výpadky vo výrobe a teda straty ( ušlý zisk ). Takže chyba je v ankapistickej definícii dobrovoľnosti.
Isteže je nereálne myslieť si že sa kapitalisti vzdajú ziskov ktoré dosahujú na úkor pracujúcich. Podobne ako sa zločinci dobrovoľne nevzdajú zločinu. No žijeme v spoločnosti bez voľného trhu a fronty na mandarínky nevidím. Práve naopak, vidím že ľudstvo najviac zbohatlo po 2. svetovej vojne, kedy sa v kapitalistických štátoch presadila forma sociálneho (welfare) štátu narovnávajúceho podmienky na trhu.
Komentář 61352
Já nevím, moc se mi nechce vám zase znova vysvětlovat, jak v tomhle kontextu chápu pojem dobrovolná dohoda. Když někdo odmítne za daných podmínek pracovat tak je to v pořádku. A zaleží druhé straně jestli ty podmínky vylepší, nebo zkusí sehnat někoho jiného, kdo ty podmínky akceptuje. Pokud se v tom odmítnutí spojí víc lidí, tak asi budou mít lepší vyjednávací pozici. Dokud některá strana nepoužívá násilí aby druhou k něčemu na rámec jejich dohody nutila, tak je to v pořádku.
Zisk vzniká díky práci zaměstnanců, vedení firmy a díky nashromážděnému kapitálu (např. přístrojové vybavení). Kdyby žádný zisk nevznikal, tak zaměstnanec žádnou výplatu nedostane. Tvrdit, že zisk vzniká na jejich úkor, tedy považuji za nesmysl.
Proč bych měl někomu něco platit, když mi to nic nepřinese? (A to je úplně obecný problém, já nemám potřebu škatulkovat lidi a jejich interakce tak jako vy, a pak si nějaké vybrat a zasahovat do nich.)
To, že by měl někdo nárok na něco víc, než si s druhou stranou dohodne je takm maximálně váš pocit, nikoliv fakt.
Komentář 61357
To že neviem presne vypočítať spravodlivý plat nič neznamená, veď ani hodnotu ukradnutej veci neviete presne určiť, aj napr. amortizácia auta pri poistnej udalosti sa približne odhaduje podľa arbitrárne vymyslených tabuliek. Napriek tomu takéto odhadnuté sumy ankapisti nespochybňujú.
To že ano si ankapisti definujú "dobrovoľnosť" mi opakovať nemusíte, viem to už dávno. Tak aby im pasovala do ich ideológie.
Zamestnanci dostávajú plat aj vtedy keď je firma na rozhraní čiernych a červených čísel, občas aj vtedy keď je v strate, takže zisk nie je nutnou podmienkou mzdy. Navyše mzdy existujú aj v štátnom sektore či existovali aj v socializme, kde nie sú súkromní vlastníci a teda ani nadhodnota.
Prečo by ste mal niekomu niečo platiť ak Vám to nič neprinesie? Za prvé, medzi ziskami Bezosa a jemu podobných a NIČ sú ešte miliardy iných možností a za druhé, nikdy ste nepočul o dobrovoľníkoch, charite či altruizme? Nie každý je tak chamtivý aby išiel po peniazoch obrazne povedané aj cez mŕtvoly. Alebo aj cez skutočné obete, viď Boeing 737MAX a šetrenie na nákladoch.
Komentář 61361
Nejde o to že ho nevíte přesně vypočítat. Jde o to že to si ho nějak vymyslíte a pak ho chcete ostatním nějak vnucovat. Souvislost s nějakou pojišťovací tabulkou kterou se můžu nebo nemusím rozhodnout akceptovat opravdu nevidím.
Pozitivum vidím v tom, že uznáváte, že přesná hodnota něčeho se nedá určit a je to teda do značné míry subjektivní pojem.
"To že ano si ankapisti definujú "dobrovoľnosť" mi opakovať nemusíte, viem to už dávno. Tak aby im pasovala do ich ideológie. " S tímhle žvaástem už prosím jdete do háje.
Když bude firma dlouhodobé ve ztrátě tak zbankrotuje. Sice budete bez bez mzdy, ale nebudete už vykořisťován. A to se vyplatí.
Ale samozřejmě můžete být zaměstnán v nějaké neziskovce, na tom není nic špatného. Jen takový model asi moc nefunguje ve všech oblastech. Nebo můžete být placen z peněz co se ukradnou, teda vyberou na daních, to taky žádný majitel nebude v zisku (teda až na politiky, čerpače dotací apod., ale to se nepočítá).
Ano, ne všem jde o peníze. Třeba když někomu něco darujte, tak proděláte peníze ale máte z toho dobrý pocit. Nebo si koupíte rohlík a zaženete hlad. Fajn že to konečně chápete :-).
Komentář 61372
Ja som si pojem nadhodnota nevymyslel a nevymyslel si ho ani Marx. Váš argument je podobne hlúpy ako keby ste tvrdil že bez Archimeda by Archimedov zákon neplatil. Platil by aj tak, akurát by sa volal po inom vedcovi. Je to asi taký subjektívny pojem ako mnou minule spomenutá amortizácia. Nedá sa presne spočítať, ale fakt že napr. auto sa používaním opotrebováva a starne je objektívna skutočnosť a nie subjektívny výmysel.
S tvrdením že ste si vy ankapisti prekrútili okrem mnohých iných pojmov aj dobrovoľnosť neprestanem argumentovať, keďže je to fakt. V bežnej reči ľudia nehovoria že podnikateľ bankrotuje "dobrovoľne" alebo že zamestnávateľ "dobrovoľne" ustúpil štrajkujúcim zamestnancom.
Áno, ak bude firma dlhodobo v strate tak zbankrotuje. Ale viete ako sa hovorí, z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi :-)
A fajn že konečne chápete že darovaním majetok nezískavate ale strácate.
Komentář 61374
Auto se auto opotřebovává a stárne je objektivní skutečnost (všechno v čase stárne). Že ztrácí na hodnotě těžko, to by se desítky let stará auta neprodávala za násobky své původní ceny. Mě je docela jedno, že si vymyslíte nějakou "objektivní hodnotu auta" nebo "spravedlivou mzdu". Problém je, když to chcete násilím vymáhat a určovat co mají ostatní lidi dělat.
Chápete, že je docela jedno jak si tu situaci pojmenujete, když si rozumíme jak je to myšleno? V tomto textu:
"Když někdo odmítne za daných podmínek pracovat tak je to v pořádku. A zaleží druhé straně jestli ty podmínky vylepší, nebo zkusí sehnat někoho jiného, kdo ty podmínky akceptuje. Pokud se v tom odmítnutí spojí víc lidí, tak asi budou mít lepší vyjednávací pozici. Dokud některá strana nepoužívá násilí aby druhou k něčemu na rámec jejich dohody nutila, tak je to v pořádku."
jsem slovo dobrovolně ani jednou nepoužil, když vám to tolik vadí. Takže můžete reagovat věcně a vysvětlit mi s čím a proč nesouhlasíte, místo keců o tom, že si předefinovávám pojmy?
Takže když vás zabiju tak to neva, stejně jste z dlouhodobého hlediska mrtvý? Nebo co tím jako chcete říct? Jak to souvisí s tím co jsem napsal?
Super, já jsem nikdy netvrdil že darování získávám majetek. Jen rozporuju tvrzení že darovat někomu majetek znamená, že se ten člověk "obohacuje na můj úkor." Ale klidně si to tak pojmenujte, jen z toho nevyplývá, že máte právo ho pak o něco násilím obrat.
Komentář 61380
To chcete povedať že 10-ročné auto má rovnakú hodnotu ako nové? Prečo sa potom ponúkajú v autobazároch či inzerátoch za zlomok pôvodnej ceny? A navyše ak hodnota auta podľa Vás neklesá tak potom chcete tvrdiť že poisťovne majiteľov áut okrádajú, keď im z náhrady za škodu odrátavajú amortizáciu?
Mne je jedno ako kvetnato to zarábanie opíšete a či pri tom opise použijete alebo nepoužijete pojem dobrovoľnosť, pre mňa je podstatné že k tomu obohacovaniu sa dochádza.
Dlhodobým hľadiskom argumentujete Vy, nie ja, tak nechápem prečo by mi nemohlo vadiť ak ma chcete zabiť. Navyše ako som už niekoľkokrát argumentoval a Vy ste to vždy odignoroval, medzi miliardovými ziskami a stratou sú ešte miliardy iných možností. Ale že vy ankapisti často argumentujete iba extrémnymi krajnosťami som si už zvykol.
Možno ste doslovne netvrdil že darovaním získavate majetok, ale určite ste tvrdil že aj darovaním ste v zisku. Čo asi ťažko, keď Vám ubúda majetok.
Komentář 61399
A proč se 50leté veterány prodávají za násobek původní ceny? Já neříkám, že hodnota neklesá, jen říkám že to nelze objektivně určit. Někdy klesá někdy roste, rozhodně to moc nesouvisí s výrobními náklady nebo s prací jakou na tom někdo strávil, jak jste mi posledně tvrdil. Pokud si (bez násilného donucení, z vlastní vůle) uzavřu nějakou dohodu s pojišťovnou tak akceptuju její podmínky a teda asi těžko můžu říct že mě okrádá. Ale jo, určitě se můžu dostat do situace kdy podle tabulek to bude starý šrot a ve skutečnosti auto s podstatně větší hodnotou, takže to pro mě nebude úplně výhodné. Může se třeba stát že mi někdo ukradne věc která je docela běžná ale má pro mě velkou citovou hodnotu, ale v nějakém soudu o odškodnění se mi to nepodaří prokázat, tak mám holt smůlu.
Nevím, kde tu argumentuju dlouhodobým hlediskem nebo nějakými extrémy (ne že bych si myslel že ukazovat Vaše chyby na nějakých extrémních případech, kde jsou zjevně vidět, by bylo špatné).
Jo něco takového jste řekl, ale nějak nevím co z toho bude plynout. Ta vaše teorie o nadhodnotě a vykořisťování nic o velikosti toho zisku neříká. Říká že když si kapitalista bere zisk, tak vykořisťuje a obohacuje se na úkor svých zaměstnanců. Což platí bez ohledu na to kolik těch zaměstnanců a jak velký ten zisk je. A různé regulace jako minimální mzda apod. dopadají jak na malé zaměstnavatele, tak na miliardáře.
To jste holt špatně pochopil (ačkoliv jsem vám to několikrát vysvětlil, že takhle to rozhodně nemyslím). Jen rozporuju že ta ztráta majetku (peněz, času stráveného prací) je v takovém případě nějaká škoda, kterou byste si měl nárokovat nad rámec toho co jste si domluvil.
Komentář 61413
Prečo sa 50-ročné veterány predávajú za násobok pôvodnej ceny? No lebo sú veterány. Čo 10 či 20-ročné auto nie je a preto je jeho hodnota násobne menšia než pôvodná cena.
Ja predsa netvrdím že Vás poisťovňa cez amortizáciu okráda. Len tú amortizáciu používam ako príklad že aj súkromné subjekty bežne využívajú arbitrárne určené a teda z princípu nepresne hodnoty, takže to že ja neviem vypočítať správne rozdelenie zisku medzi zamestnancov a zamestnávateľa nič nedokazuje.
A kde ste argumentoval dlhodobým hľadiskom? Naposledy tam kde ste tvrdil že firma čo bude dlhodobo v strate tak zbankrotuje. A čo je extrém? Stavať otázku vykorisťovania binárne, buď voľnotržné vykorisťovanie štýlom 19. storočia alebo žiaden zisk.
Od koho si má altruista vymáhať škodu, ak mu klesá majetok tým že niečo daruje?? Už ste úplne mimo.
Komentář 61417
Tohle je zase problematika určování hodnoty. To že můžete nějak odhadnout, za kolik se daná věc dá prodat, neznamená, že existuje nějaká její "objektivní hodnota." Čím to, že se z toho starého auta najednou stává veterán a lidi se jej budou ochotni koupit za víc pěněz? Čím to že vaše malůvky z dětství si nikdo nekoupí, ale dětské malůvky od Rembranta by se prodali za milióny? O tom to celé je.
Já vám říkám, že si můžete arbitrárně určit co chcete. Jen to nemáte ostatním násilím vnucovat.
Pokud to nechcete takhle stavět tak neargumentujte marxistickou nadhodnotou a vykořisťováním. Ta vaše nadhodnota (a teda vykořisťování) buď je nebo není. A nevšiml jsem si že by malí podnikatelé (s malým ziskem) nemuseli platit daně nebo nemuseli vyplácet povinně minimální mzdu apod. Právě naopak, když zavedete nějakou regulaci tak velké korporace se sní většinou vypořádají snadněji, než malí hráči. A ještě jim tím omezíte konkurenci.
Ano správně, od nikoho. Stejně tak si nemáte právo vymáhat jakousi škodu na komukoliv jiném s komu z vlastní vůle dáte svůj majetek/čas/peníze.
Komentář 61421
Tému rôznych ekonomických teórií hodnôt nebudem v tejto diskusii ďaslej rozvíjať, nedohodli sme sa minule a dá sa predpokladať že by sme sa nezhodli ani teraz.
No práve, tým že otázku vykorisťovania hrotíte do pozície áno-nie tak práve staviate situáciu do extrému. Lebo to isté sa dá povedať o hocičom že buď to je alebo nie je. Ale v realite záleží aj na množstve. Trocha soli v polievke zlepšuje chuť, priveľa jej škodí. Vypiť pohár vody Vám uhasí smäd, vypiť vedro Vám zdravotne uškodí.
Áno, ak by som mu to dal dobrovoľne a nie pod nátlakom.
Komentář 61422
Chápu, ale vysvětlím vám, kde já vidím podstatný rozdíl. Zaleží na tom, kde ten nátlak vzniká. Uvedu příklad:
Když vám někdo (nějaká mafie) bude vyhrožovat že vás zabije když jim nezaplatíte, asi budeme souhlasit že v ten okamžik to, že se snažíte obstarat peníze neděláte "dobrovolně" (to se asi shodneme oba). Ale znamená to, že byste měl vymáhat po ostatních nezúčastněných lidech, aby vám ty peníze daly nad rámec toho co vám dají z vlastní vůle (buď třeba ze solidarity nebo výměnou za něco)? Řekl bych že ne. Souhlasíte?
Tak a normálně vás neohrožuje nějaká mafie. Ale ohrožuje vás jiná okolnost, tedy to že pečení holubi sami do pusy nelítají a vy si nějak musíte obstarat obživu. Ale je to snad chyba lidí okolo? Znamená to, že byste měl vymáhat, aby vám dali jídlo nad rámec toho co vám dají z vlastní vůle (buď třeba ze solidarity nebo výměnou za něco)? Řekl bych že stále ne. Souhlasíte? Pokud ne tak proč?
Komentář 61429
To je pekné že kapitalista je motivovaný ziskom, ale chcete mi tvrdiť že keby Bezos, Gates či Zuckerberg vedeli že získajú "iba" stovky miliónov namiesto desiatok miliárd že by ostali sedieť doma za pecou?
Komentář 61430
Komentář 61433
Pokud má někdo velký zisk tak to znamená, že nabídli tak dobrou službu, že lidi raději začali utrácet u něj než u konkurence (pokud ho mají z jiného důvodu, třeba že někoho okrádají nebo berou dotace - jako třeba Babiš, tak to samozřejmě považuju za špatné aby bylo jasno). V tom je ta jeho "práce" a proto si myslím že na její "plody" mají nárok a můžou je použít k čemu chtějí (tedy třeba jako investiční kapitál aby jim dál vynášely).
Můžete se prosím zamyslet i nad tím druhým odstavcem a vysvětlit mi v čem nesouhlasíte?
Komentář 61434
Komentář 61438
Pokiaľ má niekto vysoký zisk tak to znamená že platí málo a predáva draho. Čo dokazuje že ankapistické výmysly o vplyve konkurencie stoja na vode. To že má kapitalista nárok na plody svojej práce ja nijako nespochybňujem, ale podľa Vás má právo aj na plody cudzej práce a na tom sa nezhodneme.
Nesúhlasím s tým že by mal kapitalista iba preto že má viac peňazí než jeho zamestnanci automaticky neobmedzený nárok aj na plody ich práce.
Komentář 61442
Možná by se diskutovalo líp, kdybyste mi místo vkládání do úst něco co netvrdím, odpovídal na co se ptám.
Komentář 61445
Komentář 61446
Komentář 61447
Komentář 61450
Komentář 61452
Komentář 61455
Komentář 61457
Komentář 61459
(Ano, chapu, ze jsem totalni curak, protoze se znova poustim do neceho, co jsem uz asi 100x rekl, ze nebudu delat)
Takze…
Zamestnanec svemu zamestnavateli prodava svoji praci.
Obavam se, ze se na tom neshodneme, no je to tak. Zamestnanec neco vlastni - vlastni svoji praci, cas, usili, atd. Svemu zamestnavaleti toto proda. Proda mu svoji praci za penize, ktere si domluvi. Je to normalni obchod, jako kazdy jiny.
Pokud mu svoji praci proda, tezko muze byt jeho.
Dale - zamestnanec typicky pouziva nejake vybaveni,ktere je toho zamestnavatele. K vyrobe nejakeho zbozi, ci k moznosti poskytnuti nejake sluzby typicky zamestnanec pouzije vybaveni zamestnavatele PLUS material, ktery doda zamestnavatel.
Takze finalni vyrobek /sluzba se slozi z prace zamestnanace plus zbytku, ktery doda zamestnavatel.
Protoze svoji praci zamestnanec prodal, tak nema jaksi cenu resit, ze by tomu zamestnanci melo neco patrit. Nemelo, vse co mu patrilo, prodal.
Komentář 61461
Komentář 61462
O cem presne to mluvis?
Btw, chtel jsi onehda,abych ti konkretne ukazal, co jsem myslel tim, ze kdyz se ti neco nehodi do kramu, tak proste reknes, ze to neplati, protoze proto.
No, tak tady to mas.
No nic, v zajmu zachovani dusevniho zdravi radsi pujdu.
Kdyz diskutovat nechces, tak nechtej.
Jen me mrzi, ze to tu zasiras srackama,smrdis tu a otravujes slusny lidi. Ale chapu, nekdo, kdo je tak nevychovanej zmrd jako ty, to dela rad. Je to to, co te naplnuje, co...kurvit zivoty jinejm lidem,to te bavi, co...
Skoda, ze jsou na svete lidi jako ty, bylo by tu bez vas zmrdu lepe…
Komentář 61465
A tie citové výlevy si nechaj pre seba.
Komentář 61466
Takze plati vse, co jsem napsal. Jses absolutni idiot, co tu jenom mele hovna a ani to sam netusi. Coz je na tom vsem to nejsmutnejsi.
Komentář 61470
Komentář 61471
Ja ti ty argumenty napsal,nacez jsi napsal,cituji: " Lojzík, to je jedno akými peknými rečami to zahováraš, realitu neodtajíš"
Pokud tahle sracka, co jsi napsal, mel byt nejaky argument, tak ho tam fakt nevidim".
Jo, lhat, podvadet a mlit hovna, to ti tu jde vyborne.
Zmrde
Komentář 61472
Komentář 61474
A to, ze zamestnanec prodava svoji praci, je nejake ANCAP KLISE? :-O
Co to proboha ma spolecneho s ancapem?
No, ty to jiste vis, ale nepovis nam to, jak je u tebe zvykem.
Davej si ty chudacku pozor, az budes otevirat konzervu, aby tam na tebe nevyslocil nejakej zlej ancap…
Ty jses naprosto mimo,nejses schopnej premyslet o myslenkach a uz vubec nejses schopnej premyslet o myslenkach, ktere by nejak narusovaly tvoje svaty presvedceni.
To je v pohode, klidne si bud takovej idiot, ale proc lezes sem a predstiras, ze chces diskutovat, to nechapu.
Komentář 61477
A že čo má s ancapom spoločné popieranie vykorisťovania? Veď na tom je založená ancap teória s jej spotvorenými definíciami.
A keď ma chceš obviňiovať že nie som ochotný diskutovať tak si pozrie koľko sme diskutovali s Regisom a pritom bez urážok a vulgarizmov. Takže ak chceš hľadať vinníka že prečo so mnou nedokážeš diskutovať tak sa pozri do zrkadla, tam toho debila uvidíš.
Komentář 61478
A take bych doporucil netahat do vseho ancap. My se tu totiz casto bavime i o vecech, ktere se deji ted, kdyz tu zadny ancap neni. Nemusis na kazdou vetu, kterou napisu, hned reagovat jako ze "tohle je ancap sracka", I kdyz zrovna napisu, ze venku prsi.
K te praci. Nezamestnani hledaji praci = nabizeji svoji praci potencialnim zamestnavatelum. Uplne stejne vyrobce housek hleda nekoho, kdo by housku koupil = nabizi svoji housku k prodeji.
Pracovni pomer je tedy klasicky obchodni vztah. Zamestnanec neco ma (cas, moznost pracovat), a chce za to neco jineho (typicky penize). Zamestnavatel typicky ma penize a chce za to typicky cas a praci zamestnanace. Provede se tedy obchod a tyto komodity se zobchoduji.
Pokud si myslis, ze to tak neni, uved nejake konkretni duvody, proc to tak neni.
Pokud si myslis, ze to tak je, tak to tedy potvrd, ze jsme si porozumneli.
A od toho se pak muzeme odpichnout dal.
Komentář 61483
Takže:
1. Viem čo je klišé. A ty?
2. Sme na fóre patriacom propagátorovi ankapu a väčšina tunajších diskutujúcich fandí ankapu, takže neťahať do diskusie ankap sa dosť dobre nedá. Ale nepopieram že niektoré argumenty máte spoločné s minarchistami či inými pravičiarmi. Napríklad to popieranie vykorisťovania.
3. Áno, dá sa to tak povedať, uchádzač o zamestnanie má čas a potrebuje peniaze, zamestnávateľ má peniaze a potrebuje zamestnanca, resp. jeho čas a prácu. Trochu rozdiel je v tom že keď idem nakúpiť do obchodu tak vidím cenu na cenovke a keď si tovar vložím do košíka tak už mi ho nikto nezoberie., kým ak sa uchádzam o zamestnanie tak neviem dokopy nič. Neviem koľko iných záujemcov sa uchádza o to isté pracovné miesto, nemusím ani vedieť koľko je zamestnávateľ ochotný zaplatiť, koľko si pýtajú moji konkurenti a dopredu ani nemusím poznať pracovné podmienky, pokiaľ tam nepracuje nejaký môj známy.
Komentář 61491
2. Ok
3. Nemas pravdu v mnoha ohledech - a ted to nemyslim, ze bys lhal, ale ze si nejake veci neuvedomujes. Zkusim vysvetlit:
Kdyz jdes do obchodu, muzes, ale nemusis videt cenovku. (U nas je to ze zakona povinne, takze ji tam videt musis vzdy, ale v jinych krajinach to vubec neni nutne). Dale to, ze vidis cenovku, nemusi znamenat, ze za tu vec musis zaplatit tuto cenu. Ja napriklad za poslednich 10 let nikdy nezaplatil tolik za pausal na telefon, jaka byla cenovka.VZDY jsem si vyjednal nizsi cenu. Pokud jdu kupoval bundu k Vietnamcum, nikdy nezaplatim cenu,jaka je na cenovce, ale zaplatim vzdy nizsi. Znam lidi, co si vyjednavaji nizsi ceny v Tescu. Ja to nedelam, protoze na to nemam povahu a odvahu :-), ale da se to. Cenovka je tu pro orientaci. Ale I kdybychom brali, ze cenovka je neco staleho, tak oproti hledani prace je v "informacni nevyhode" pouze ten druhy subjekt.
Pokud nekdo hleda praci, je v informacni nevyhode on. Pokud nekdo prodava zbozi, je v informacni nevyhode ten prodavajici. Ale pokazde nekdo je v nejake nevyhode.
Tim chci rict, ze vzdy, kdyz se provadi obchod, ma nekdo vice informaci, nez ten druhy. Prodejce napriklad nevi, kolik lidi ma o jeho zbozi zajem a kolik jsou ochotni mu za ne dat. Ale I kupujici nevi...nevim, kolik lidi ma o to zbozi zajem a jestli se napriklad vyplati cekat, az bude zlevnene ve sleve.
Porad nekdo neco nevi a odhaduje to.
Pokud se jdu uchazet o zamestnani, tak typicky VIM, jaka je nabidka platu. Pokud jsem nezamestnany, tak primo na pracovnim urade jsou nabidky, kde se primo pise, kolik penez kdo nabizi.
Pokud tam nejdu z pracovniho uradu a nic nevim, tak je v mem vlastnim zajmu si to zjistit. To se da vcelku jednoduse tak, ze se proste zeptam, jeste nez se o to misto jdu uchazet. Volam do te firmy, ze si chci domluvit schuzku ohledne meho zamestnani a zaroven se u toho zeptam, kolik typicky lide na takove pozici v te firme berou. Co mam zkusenosti, nebyva problem to zjistit.
Na druhou stranu,v situaci,kdy je pracovniku spise nedostatek, se dostava spise ten zamestnavatel do problemu. Napriklad nevi, kolik ma nabidnout, aby pro nej vubec nekdo pracoval. Coz je typicky dnesni stav, kdy je volnych mist vice, nez lidi, co shaneji praci.
Tim chci rict tedy to, ze at uz je nejaka strana ma informaci prevahu ci nema, porad se jedna o celkem veznou obchodni situaci.
No...a pokud se jedna o beznou obchodni situaci, tak mi tam proste nikam nepasuje to vykoristovani.
Ja nemam nic proti tomu, abychom nejakym situacim rikali vykoristovani.
S primhourenim obou oci bych to prijal napriklad v situaci,kdy bude 25% nezamestnanost a lide budou delat za par korun, aby vubec meli na chleba. Ok, potom jsem ochotny ustoupit a v nekterych pripadech pripustit, ze dochazi k nejakemu vykoristovani. Nejsem debil abych nechapal, ze pokud jeden druheho vydira, je to z moralniho hlediska spatne. Ono to muze byt v poradku pravne, ale z hlediska moralky to muze byt spatne. Ok, jsem ochotny to pripustit.
Ale v situaci,kdy je vsude mraky prace, je podle me nesmysl mluvit o jakemkoliv vykoristovani. A ano, muze nastat nejaky vyjimecny pripad, kdy se to deje, protoze majitel firmy nejak vydira zamestnance, ale dneska si to moc neumim predstavit. Rozhodne to neni masovy jev.
Komentář 61498
Ale ako predavač nechápem prečo by som mal byť oproti zákazníkovi v informačnej nevýhode. Aj za predpokladu že tú údajnú výhodu má zákazník vôbec ako využiť. A ty si to nasledujúcimi vetami nevysvetlil.
S tým prijímaním do zamestnania mám iné skúsenosti, zrejme záleží na tom o aké pracovné miesto sa jedná, inak asi bude prebiehať prijímanie podnikového právnika a inak robotníka pri páse.
Áno, teoreticky ak by bol väčší dopyt po zamestnancoch než počet nezamestnaných tak by boli zamestnanci pri vyjednávaní vo výhode, lenže to sa stáva málokedy. U nás na Slovensku keď otvárali 4. automobilku, Jaguár, tak namiesto aby musel Jaguár trhovo zvýšiť platy na prilákanie zamestnancov tak si vylobovali zmäkčenie kritérií na prijímanie gastarbeitrov a priviezli si robotníkov z chudobnej Ukrajiny a Srbska. A žiadne zvyšovanie platov sa nekonalo, pokiaľ viem tak platia zo všetkých 4 automobiliek práveže najmenej.
A na Slovensku aj "vďaka" prijímaniu gastarbeitrov nemáme tak nízku nezamestnanosť ako vy v ČR, navyše sú aj veľké rozdiely medzi jednotlivými VÚC.
Komentář 61508
Jinak bohuzel nemam moc casu, tak jen strucne - prijde mi, ze pokud je v SK napriklad 5% nezamestnanost, tak to neni nic hrozneho, aby clovek musel vzit uplne cokoliv i za nejakou almuznu, pokud nema extremni smulu. Je to takova bezna situace, uchazecu o praci bude mozna malicko vice, nez nabizenych mist, ale nebude to nejake zasadni (beru to podle situace v CR, kdy pri 3% nezamestnanosti bylo vice volnych mist, nez kolik lidi nemelo praci).
Pokud tedy je zamestnani klasicky obchod, tak potom mi tam opravdu chybi to vykoristovani.
Coz je duvod, proc si nemyslim, ze by zamestnanci byli nejak vykoristovani (az na nejake vyjimky, jak jsme o tom mluvili)
Btw, myslim ze i na Slovensku je stale moznost vubec zamestnanec nebyt a nabizet svou praci jako podnikatel. Coz je napriklad neco, co delam I ja. A mimochodem, moc rad bych dal nejakym lidem praci, ale brani mi v tom zakony. Respektive, pokud bych chtel dodrzovat zakony, tak bych jim musel dat minimalni mzdu, abych to vubec utahl. Pokud bych jim mohl proste dat penize do ruky, dokazal bych jim dat tak 30 000kc mesicne. Ale nemuzu, no...
Komentář 61518
A v jednom máš pravdu, čiste teoreticky si hociktorý nezamestnaný môže skúsiť začať podnikať, akurát že bez vlastného kapitálu má iba maličkú šanci na úspech, keďže ho budú ťahať ku dnu splátky dlhu.
A nerozumiem ako ti zákony bránia platiť zamestnancom 30 000Kč mesačne. Veď minimálna mzda je 14600Kč, z čoho vychádza superhrubá mzda necelých 20 000Kč, takže ešte máš 10 000 rezervu. Nehovoriac o v ČR rozšírenom odrbávaní štátu cez švarcsystém, kde vlastne zamestnancovi platíš na ruku.
Komentář 61500
Já spíš moc nechápu co z toho že jako zaměstnanec jsem v jakési nejistotě mělo plynout.
Navíc i zaměstnavatel je také v nejistotě, o zaměstnanci nic moc neví. Klidně se může stát že ho bude nějakou dobu zaučovat a než se začne vyplácet tak odejde nebo ho bude muset vyhodit protože zjistí že nemá dostatečné schopnosti.
Norbert (jestli jsme se dobře pochopili) vychází z definice vykořisťování jako zisku z kapitálu ("bez práce"), takže to co popisuješ ty je něco jiného. Navíc bych řekl, že tak jak si to popsal, to docela probíhá v různých chudých rozvojových zemích (kde lidi dělají akorát na ten chleba).
Nicméně u nás je ten "sociální stát", takže hladem určitě neumřeš i kdybys nepracoval. Z toho mi teda mimo jiné plyne, že se tu i do té práce asi chodí dobrovolně (podle toho jak to chápe Norbert).
By the way. Jak se da v Tesco vyhledávat o ceně? Nepřeháníš trochu?
Komentář 61501
Komentář 61502
Takže můžeme všechny ty minimální mzdy, zákoník práce a tak zrušit, ne?
Komentář 61504
Komentář 61509
Komentář 61516
Samozrejme jsem u toho nebyl,takze to nemuzu potvrdit na 100%, muze kecat. Ale pry si nechal zavolat nejakeho vedouciho, ten mu zavolal nejakeho kompetentniho cloveka a s nim to domluvil. Trvalo to docela dlouho,nez se to povedlo.
Ale jak rikam, to uz je neco, na co bych nemel nervy ani ja :-)
Komentář 61484
Jinak si myslím že to co teď Lojza píše má pointu. Akorát mi teď nejak přibylo práce tak už nemám čas v naší diskuzi pokračovat (docela mi to zabírá čas nad tím přemýšlet a pak to nějak smysluplně sepsat). Ale rád bych se k tomu někdy vrátil (k bodu 4 naší poslední diskuze).
Komentář 61488
Komentář 61490
Ja napisu argument...druhy clovek rekne, ze jsem zadny argument nenapsal. Ja pozadam o argument, druhy zadny nenapise a prohlasi, ze ho napsal.
A kdyz se to deje moc dlouho, tak me prestane bavit nechat si srat na hlavu.
To je cele :-)
Komentář 61492
Komentář 61494
Komentář 61495
Ale trebas budes mit lepsi uspechy :-))
Komentář 61496
Asi ne co...
Divne…
Komentář 61423
Komentář 61305
Komentář 61325
Jenže, to co tu Norbert prezentuje je, že by se zaměstnavatel o zisk ("nadhodnotu") dělit měl, resp. by ho vůbec neměl mít, či co, protože z toho odvozuje, že jsou tak zaměstnanci "vykořisťováni". Jak jste pochopil, něco takového je z definice toho slova nemožné. Takže otázka, je jak to bude fungovat, když žádní zaměstnavatelé, kteří by inkasovali zisky, nebudou. Myslím že už se to párkrát vyzkoušelo, a stálo to za nic. Takže děkuji, ale nemám o to zájem.
Komentář 61329
Komentář 61344
Komentář 61356
V tržní ekonomice to většinou funguje tak že se snažím něco dělat s finančním ziskem. Třeba něco koupím a nějak to vylepším a prodám to dráž. Můžu se domluvit se nějakými dalšími lidmi, že něco udělají a já jim podle dohohody zaplatím. Když si pak srovnám tržby a náklady tak můžu být ve finančním zisku. Jen v tom nějak nevidím to vykořisťování. Všichni jsme vyhráli, někdo dostal za práci zaplaceno aby měl z čeho žít, někdo dostal nějaký produkt, kterého si cenil víc než ty peníze a já jsme na tom něco vydělal. Jelikož nikdo nebyl násilím k ničemu nucen, tak jsou na tom všichni líp než předtím, jinak by to nedělali.
Kdyby tu byl jen "jemné regulace" tak bych asi neměl potřebu to řešit. Ale ty miliony zákonů a předpisů, 70% zdanení práce, byrokraci cla atd. to fakt nepovažuju za "jemnou regulaci".
Komentář 61358
Komentář 61360
Komentář 61266
Tady se zrakem potíže nemáte. :-) Ano, státní "násilné" přerozdělování zpomaluje "dobrovolné" přerozdělování tržní. To, že existuje státní přerozdělování nijak nevylučuje existenci toho tržního.
"konflikt vidíte v tom, že někdo má víc než vy..."
Tohle není konflikt. V tom je skrytý problém, který má zaměstnavatel i zaměstnanec. Pokud totiž příjmy všech zaměstnanců nepostačují k tomu, aby si koupili všechno zboží a služby, které společně se všemi zaměstnavateli vyprodukovali, pak tento problém dopadne dříve nebo později dopadne na tržby (potažmo zisky) některých z těch zaměstnavatelů a následně i na jejich zaměstnavatele. Není to o jakési závisti. Závist jako argument používá ideologie. Uvedené je ale problém čistě ekonomický. Samotná skutečnost, že někdo má větší příjmy, než někdo jiný, ale není sama o sobě problémem. Opakuji, že jde o přirozený projev "dobrovolného" tržního přerozdělování.
Komentář 61233
V ČR vládne vychcaný zmrd, vyživovaný převážně z daní. Existence této pijavice není argumentem proti kapitalismu, ale proti daním.
Komentář 61265
Nepředpokládám žádný konflikt. Jen konstatuji, že v rámci zaměstnaneckého vztahu může existovat nerovnováha mezi prospěchem získaným zaměstnavatelem a zaměstnancem. Agregátní výsledek takové nerovnováhy lze pozorovat například právě v těch statistikách, které dokládají konstantní a akcelerující rozevírání nůžek mezi příjmy zaměstnanců a zisky zaměstnavatelů. Jen konstatuji existenci tohoto tržního přerozdělování. Nikterak ho nekritizuji a nemám za to, že je snad třeba tento trend zvrátit. Tržní přerozdělování je zcela přirozený důsledek existence kapitalismu.
Konflikt mezi zaměstnanci a zaměstnavateli je ideologický a existence demokratického státu, tedy zápolení zastánců jednotlivých ideologií může tento konflikt hrotit. V tomto máte pravdu. Proto taky píšu o možnosti ideologického příměří, které mohou zastánci různých ideologií uzavřít, a to zcela nezávisle na státu. Je to o přístupu každého jednotlivce. A v rámci tohoto ideologického příměří pak zbude více sil na pragmatický tlak proti neefektivnímu státu. Na jeho zefektivnění, zeštíhlení apod. Cíl v podobě odstranění státu jako takového, je projevem toho nejostřejšího fanatického ideologického útoku. Stejně ostrého, jako vyvolávají fanatičtí komunisti, kteří by naopak státu podřídili úplně vše. Stejně to vidím u novodobých klimaalarmistů, kteří jsou stejně nebezpeční jako ti komanči.
A stále považuji Vaši obhajobu vydírání člověka v tísni za zcela absurdní a zcela neakceptovatelnou rozumným civilizovaným člověkem. Za ztělesnění zla samotného. Za popření lidské civilizace.
Komentář 61271
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4552782/btc-brambory-a-hodnota-penez.html
Komentář 61625
Někdo by mohl namítat, že v nějakých případech, a nebude jich málo, dochází k jisté agresi (násilí), ze strany státu. Někdo citlivý by mohl třeba namítnout, že clo je forma násilí (jak pro výrobce, kterým se to může odrazit ve mzdě, tak pro kupující, kterým se to může odrazit ve výsledné ceně - říkám může, nemusí na obou stranách současně) - a já bych s takovým člověkem souhlasil. Je proto těžké určit, co si kupovat.
Na druhou stranu, pokud mají konkrétní lidé, co tyto výrobky vyrábí, svobodnou možnost zvolit si pracovat, tj. nejsou k tomu donuceni vnějšími vlivy (pozor, mohou k tomu být donucení vnitřními vlivy, např. zajištění si základních životních potřeb), a pokud z toho tito lidé mají i přes výše zmiňovanou formu násilí mzdu, která jim stojí za to pracovat... může to být v takovém případě morálně ospravedlnitelné?
Asi ano, ale bylo by třeba pamatovat na to násilí při přepravě zboží.