Autor: Urza
Čas: 2020-05-25 00:00:02
Zájem o politiku
Politici v nás pěstují pocit, že bychom se měli o politiku zajímat a „být aktivní“; no pochopitelně, chtějí, abychom se zajímali o ně. Vědět, kdo zastává který ministerský post, jak vypadá a co je zač, bývá vnímáno kladně (občas mi někdo projeví uznání třeba za to, že do jisté míry znám z hlavy strukturu státního rozpočtu a mám nějaký přehled o politicích – stejně hlavně proto, jak často je kritizuji); naopak ti, kdo se o politiku nezajímají, mají občas tendence se za to omlouvat. Já si ale nemyslím, že se mají za co stydět; a naopak vůbec nejsem hrdý na to, že se tou žumpou tak často prohrabuji, není to žádná ctnost. Obecně „být aktivní ve veřejném životě“ není inherentně dobré; lze být „veřejně aktivní“ pozitivně i negativně. A vlastně mě těší i ten, kdo k volbám nechodí, stará se jen o sebe a ani netuší, kdo je prezident, premiér a ministr financí; kdyby takoví byli do jednoho úplně všichni, máme klid.
Přečtení: 25619
Komentáře
Komentář 55227
Komentář 55228
Komentář 55229
Fakt, poslední dva roky na stokách nečtu komentáře a když nějaký rozkliknu, vždy jsou tam jen projevy nějakých psychicky nemocných spamerů, co mají potřebu to tam zasrat a to mě vyléčí na dalších 12 let, abych je nečetl ;)
Komentář 55230
Komentář 55231
A navíc si myslim, že to nemá cenu. Ať tam bude kdokoliv, tak se bude dít fůrt to samý.
Když tam přišel pan pitomio, jehož celoživotním snem bylo referendum, tak ho to po měsíci úřadování nějak omrzelo. Komunisti (teď nemyslim piráty ani zelený, ale KSČM) byli strašně moc proti NATO, ale pak se s tim nějak smířili.
Myslim si, že za těma politikama stejně stojí někdo, kdo u nich lobbuje za určitý názory a ať tam bude kdokoliv (pitomio, svobodný, komunisti, andrej, míra,...), tak potáhne za stejný lano.
Komentář 55233
A nesledujem českú politiku až tak podrobne, ale na Slovensku bol medzi vládou Mečiara a Dzurindu evidentný rozdiel, rovnako potom medzi Dzurinda2 a Fico1, medzi Fico1,Radičovej vládou a Fico2. A teraz je krátko po voľbách a navyše pandémia, takže rozdiel medzi minulou a terajšou vládou si zatiaľ netrúfam hodnotiť. Takže nesúhlasím s tvrdením že je jedno koho si zvolíme.
Komentář 55235
Je opravdu jedno, koho kdo zvolil. Já ANO/ČSSD/KSČM/ostatní parlamentní strany nevolil, přesto dostaly moje peníze. Včera jsem volil Kaufland a mé peníze nedostal Albert/Penny/Lidl...
Komentář 55241
Komentář 55242
Komentář 55243
Na volném trhu když nenakupuju, tak nehlasuju. Tečka. Ne proti něčemu. V tu chvíli nehlasuju nijak. V politice je tomu ekvivalent zdržení se hlasování. Zárověň nikdo nedostane ode mě moje prostředky - pro něj zdroje na jeho činnost. Když nakupuju, tak hlasuju. Ne proti něčemu, ale pro toho, kdo uspokojil mou spotřebu. A ten a jenom ten dostane ode mě moje prostředky - pro něj zdroje na jeho činnost.
V demokracii je můj jeden volební hlas prd. A tahám chlupy nabídkám, které nechci, jak když kočka na jaře líná. Na volném trhu je můj jeden spotřebitelský hlas prd. Ale nevytáhnu chup nabídce, kterou nechci...
Komentář 55244
Komentář 55247
Komentář 55248
Komentář 55249
Komentář 55250
Komentář 55251
Komentář 55252
Komentář 55253
Komentář 55266
Ne? Fakt nedostanou politické strany moje peníze? Fakt nedostanou státní příspěvek na svou činnost podle procent, dosažených ve volbách (nevím přesně, ale je to snad nad 3%)? Stát má nějaký strom "penízovník mincoplodý", který mu plodí pětikoruny, kterými ty příspěvky uhradí? Fakt to nejsou peníze i z mých daní, tedy člověka, který nevolil žádnou z politických stran, které tento příspěvek dostaly = platba za mnou nevyžádané služby? Co je mi po tom, přes kolik kolen (aby se v tom státem provozovaném točkolotoči prase vyznalo) se dostanou moje peníze k politikovi? Část peněz, které vypadnou na nějakém místě toho státního karuselu politikovi do klína, pochází z mých daní. A on s nimi dělá, co uzná za vhodné. Opravdu je tato situace ekvivalentní situaci na volném trhu, kde nevolit nabídku = nezaplatit jí za nevyžádané služby? A kde platím za jiné mnou vyžádané?
Nemluvě o blábolu o hrozné kvalitě a předražených soukromých nabídkách. Ó jak se máme, že nejsme odkázání na soukromé vydřiduší cesty, ale naše auta spokojeně vrní na kvalitních, nepředražených silnicích a dálnicích, které nejsou děravé, každé prázdniny hromadně rozkopané, nevlní se a jsou rozhodopádně pořízeny státem pro nás za férovou nepředraženou cenu. Ještě že jsme se mohli po ´89 přesvědčit, že v jakémkoli oboru, kde se státní regulace uvolnily, se nabídka služeb zhoršila a předražila. Třeba i u těch soukromých mobilních operátorů ve srovnání se státním telekomunikačním fšeholidu monopolem, jejichž kartelová situace (stát jim udělil to kartelové privilegium) se volnému trhu podobá asi jako nafukovací panna milence. Telekomunikační služby jsou opravdu i za takto malého uvolnění dražší, méně kvalitní a hůře dostupné, než za státního monopolu? Došlo-li k zlepšení nabídky nepatrným uvolněním trhu, nenapravíme jeho nedokonalosti novými státními regulacemi, ale jen jeho dalším uvolněním. Jedinou příčinou zdražování je vždy jedině státem prováděná inflace (např. příčinou po"revolučního" skokového zvyšování cen byla Klausem prováděná masivní inflace), nikoli nenasytnost nějakých kapitalistů.
Ale vlastně jo. Na volném trhu, by podnikatelé, vystaveni neustálému "nebezpečí" od existující i potenciální konkurence nabízeli spotřebitelům co nejméně kvalitní a co nejdražší produkt/službu. Právě takové počínání má největší naději na úspěch. Uzavírali by kartelové dohody. Co na tom, že (nejen) Rockefeller vlastním pokusem prokázal nefunkčnost kartelové dohody a sám z ní okamžitě vycouval. Predátorsky by skupovali konkurenci. Co na tom, že (nejen) Rockefeller svými pokusy prokázal nefunkčnost takového počínání - prodělal na něm + poskytnul odkupem (zaplatím ti konkurente tolik, že neodmítneš) konkurenci kapitál. Ničili by konkurenci dumpingem. Co na tom, že (nejen) Rockefeller svými pokusy prokázal nefunkčnost takového řešení - prodělal na tom + na jeho nesmyslně nízkých cenách vydělali obchodníci, spotřebitelé a i konkurenti v místě prováděného dumpingu. Na volném trhu by prý docházelo k monopolizaci, se všemi negativními důsledky monopolu. No dobrá, i kdyby. To jako řešením negativních důsledků možné monopolizace volného trhu má být zavedení totálního neodstranitelného monopolu státu? Tento monopol sebou neponese ty negativní důsledky? Možné negativní důsledky monopolu na volném trhu lze zvrátit běžnými tržními mechanismy. Objeví se konkurence (např. Rockefellerovi v Texasu), konkurence nabídne substitut (místo petroleje elektřinu) etc. Jak odstraním negativní důsledky státního monopolu, když odstranění toho monopolu je nezákonné? Zárukou má být demokracie - jednou za čtyři roky několik tun papíru naházeného do krabic, jímž si politici leda vytřou prdel?
Komentář 55278
A u těch silnic si musíte milý pane vybrat, jestli chcete děravé, nebo opravené. Protože vám se evidentně nelíbí nic, nadáváte na děravé silnice a zároveň nadáváte na rozkopané silnice, které se opravují právě proto, aby nebyly děravé a pánovi se to opět nelíbí. Pardon já zapomněl, že v anarchokapitalismu by silnice nebyly děravé a vydržely by nejmíň 100 let bez jediné opravy. A vůbec by taková silnice nebyla drahá. A kdyby už se přeci jen musel nějaký úsek opravit, tak by se to dělalo za plného provozu, vesele by se rézovalo a asvaltovalo a řidiči by nebyli nijak omezení a ani by nepoznali, že se silnice opravuje. Já zapomněl, že na volném trhu by podnikatelé našly nějaké kouzelné řešení a i to perpetum mobile by vynalezli.
A k telekomunikacím - porovnáváte hrušky s jabkama. Dříve státní podnik Telecom provozoval síť pevných linek a mobily před rokem 89 jaksi ještě nebyly. A to dokonce ani v tom vašem úžasném kapitalistickém zahraničí. A po revoluci, kdy píšete o malém rozvolnění trhu, vznikli noví operátoři, ale ti neprovozují pevné linky, ale mobilní telefony. A to je trochu rozdíl. A sám vidíte, že pevné linky po tom vašem rozvolnění trhu spíše skomírají, než že by nějak prosperovaly. Třeba veřjných telefoních budek bylo před rokem 89 spousty, byly v podstatě na každém rohu. Dnes abyste je pohledal. To je to vaše zlepšení služeb!
Komentář 55282
Komentář 55283
Komentář 55290
Komentář 55286
..........................................................
No jo,
máte pravdu,
jenže ve výsledku tady pak máme zloděje jenž okrádá zloděje
(a zároven z toho co ukradne si nechá na své živobytí)
takovej Jurko Jánošík...
Jenže tomu zloději (firmám) se to taky líbí,
páč ví že se tím lidé voblbnou a uklidní
a nedojde tak k "selským bouřím"
i když před časem v tom Nújorku docela řádili kvůli těm bohatým co stále bohatnou víc a víc...
Takže komu vlastně ten stát slouží ???
Komentář 55288
Mně především vadí, že mnou nezvolení dodavatelé = politici, dostávají ode mě peníze na mnou nevyžádanou službu - poskytování dopravních cest stavěných mnohdy prokazatelně nekvalitně, někdy na naprosto nevhodných místech/podložích a prokazatelně několikanásobně předraženě.
Státní telekomunikační monopolní firma nedokázala za 40 let pokrýt poptávku po telefonech ani těmi pevnými linkami, se kterými na trošilinku uvolněných kartelových Západoevropských trzích nebyl pražádný problém. I bez mobilních operátorů, kteří nebyli tady ani tam (spíš tam už začínali). Dokud měl Eurotel monopol na mobilní síť v ČR, stála jeho GO-sada skoro 9.000,- (tehdy mediánová měsíční mzda!) a tarif byl "ze zlata". Jakmile přišel na trh Pegas a pak předchůdce T-mobilu, dost prudce se změnila cenová nabídka na trhu. I toto jen nepatrné uvolnění trhu zapříčinilo, že si vlastní "telefonní budku" sebou i v nejhlubším lese nosí každý v kapse. Není tedy zvědavý na zaplivanou pochcanou kisnu někde na nároží. Takže ano, to je to moje zlepšení služeb.
Komentář 55291
Komentář 55296
Komentář 55236
Komentář 55237
Je však rozdíl když to dělá stát, resp. jeho vláda, a když to dělá někdo soukromě, ze svých peněz. Rozdíl je asi v motivaci. Soukromá osoba osoba ty peníze musí nejprve vydělat (tím, že bude užitečná pro ostatní) a pak bude přemýšlet jestli jí to stojí za to. Stát prachy prostě ukradne, politik tu válku nebo nějaké jiné násilí navrhne a odsouhlasí a nic z vlastního tím neriskuje. Když se to lidem nebude líbit tak ho max. nezvolí v dalším volebním období.
Komentář 55238
Když příkladně firma Mattoni chtěla zbourat lázně Kyselka, mohli říct a hlavně okamžitě realizovat ti, co jim to vadilo - nedáme jí svůj hlas a tím ani své peníze (= budem bojkotovat výrobky firmy Mattoni). Když dělá vítězná politická reprezentace (vláda + opoziční strany) psí kusy, které se nějaké části lidí nelíbí, přesto tato politická reprezentace dostává od ní peníze na ty své psí kusy. Z DPH, spotřebek, státního příspěvku politickým stranám... Jistě. Dá se namítnout, že takové hlasování (v případě soukromé firmy) nemusí mít patřičný výsledek (co to však je to "patřičný výsledek"?). V případě "firmy" s názvem "Politická reprezentace státu" však jako nespokojený nemá v ruce člověk nic. "Papír v bedně", jiný "papír v bedně" nebo žádný "papír v bedně" nic neřeší, protože člověk platí firmě, s jejímž jednáním nesouhlasí tak jako tak.
Komentář 55232
Komentář 55234