Autor: Urza
Čas: 2016-12-13 00:00:02
Zákaz reinkarnace?
Věděli jste, že čínská vláda již několik let reguluje reinkarnaci? Já ještě donedávna ne; a když se ke mně tato zpráva dostala, nemohl jsem tomu uvěřit, nicméně po asi hodině googlování se mi vyjevilo, že tomu tak nejspíše skutečně je. V Číně existuje úřad „State Administration for Religious Affairs“ (což už je samo o sobě dost hrozné), bez jehož svolení je reinkarnace zakázaná; respektive chce-li mnich zjistit, kdo byl v minulém životě, musí před meditacemi a všemi těmi náboženskými procedurami nejprve vyplnit formulář, dojít na úřad a počkat si na schválení, jinak jedná ilegálně. Podstatou zákona patrně bude buzerace Tibeťanů, neboť pro jejich kulturu je reinkarnace důležitá; přesto však se jedná o jeden z nejabsurdnějších zákonů, na které jsem zatím narazil (vedle například Iowy, kde jsou zakázány polibky delší než pět minut, případně Severní Karolíny, kde byla jediná legální sexuální poloha misionářská).
Přečtení: 10327
Komentáře
Komentář 9869
Komentář 9870
Komentář 9871
Komentář 9872
Komentář 9874
Komentář 9875
Autorský zákon (č. 121/2000 Sb., § 100, odst. 5)
(5) Dodavatel živé veřejné hudební produkce je povinen předložit provozovateli živé veřejné produkce program produkce s uvedením jmen autorů a názvů děl, která mají být provozována, a to nejpozději 20 dnů před konáním produkce. Provozovatel živé veřejné hudební produkce je povinen tento program produkce s uvedením jmen autorů a názvů děl, která mají být provozována, oznámit příslušnému kolektivnímu správci, a to nejpozději 10 dnů před konáním produkce, pokud není ve smlouvě mezi provozovatelem a kolektivním správcem dohodnuto jinak.
Komentář 9877
Komentář 9876
Komentář 9878
Vezměte si, že náboženská legitimizace státu je skoro nejstarší a byla donedávna i u nás - z boží vůle císař nám vládl až do první světové války.
V některých zemích, třeba japonsku nebo právě číně byl tamní císař dokonce skutečným živoucím bohem. Konkrétně tibet byl až do anexe čínou teokracií.
Čistě demokratická, či jiná sekulární legitimizace je celkem novinka.
Neznám postavení mnichů a duchovních v tibetu - ale zase, dává úřední posvěcení nějaké výhody či jeho absence důvod k represi - hádám že ano.
Čína podle mě zcela pragmaticky hraje na to, že prostě budí zdání že má tohle pod kontrolou. Protože až se bude úředně zkoumat, kdo je reinkarnace dalajlámy, kterej úřad to asi bude mít v kompetenci? A kdo bude víc dalajláma - ten kterýho můžeš vidět v televizi a kterej je úředně ověřenou reinkarnací, nebo nějakej v cizině narozenej poloviční ind?
Kdybych anektoval tibet - zřízení úřadu pro záležitosti reinkarnace by byla pravděpodobně první věc, kterou bych udělal. Rozhodně je to z pohledu vládce velice vychytralej a rozumnej krok, k tomu upevnit svou pozici.
Komentář 9879
Komentář 9881