Zákon je zákon… – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-10-09 00:02:42

Zákon je zákon…

Občas člověk dodržuje zákony více méně náhodou, protože zrovna shodou okolností odpovídají jeho přesvědčení; předpokládám, že typicky nezabíjíme a neokrádáme své sousedy nikoliv proto, že je to někde kodifikováno, nýbrž proto, že takové jednání pokládáme za špatné. Často člověk dodržuje zákony prostě proto, že cena, kterou by musely zaplatit v důsledku jejich porušení, je příliš vysoká; očekávám, že zjevně prázdnou ulici klidně přejdeme na červenou, avšak ne v případě, že proti nám stojí nějaká uniformovaná opice. Jak ale jednáme v případě, že státní moc v dosahu není, leč zákon nám nařizuje nějakou pitomost?

Bohužel ne úplně vzácně se setkávám s názorem, že zákon je správné dodržovat, protože je to prostě zákon; a i když ho dotyčný třeba v podobných chvílích poruší, vnímá toto jednání jako špatné a řadí jej do kategorie „nemělo by se“. Paradoxní však je, že drtivá většina takto uvažujících jedinců nemá problém připustit, že vláda a osazenstvo parlamentu jsou typicky gauneři; jaký má tedy ale smysl řídit se jejich zákony?

Nepatří snad politici mezi ty poslední, jejichž názory by měly udávat, co je správné a co špatné? Představte si, že máte nějaké morální dilema; půjdete se zeptat třeba ministra vnitra, co považuje za správné? Nebo kdyby hypoteticky dvě stě poslanců vydalo nějaké prohlášení (nikoliv zákonem, prostě by ho jen zveřejnili) a všichni by se pod něj podepsali, řekli byste si, že je to správné a měli byste podle toho žít? Pokud ne, jaký je pak rozdíl v tom, když to přesně titíž lidé vydají jako zákon?

Obávám se, že navzdory odstavcům výše, které nesmyslnost zákonů jasně ukazují, bude v důsledku státní propagandy, kterou jsou vymývány mozky všech občanů již od základní školy, beztak většina lidí stále přesvědčena o tom, že dodržovat zákony je prostě správné, protože je to správné a protože jsou to zákony; zatímco jejich porušování je špatné, protože je to prostě špatné a protože jsou to zákony.
Přečtení: 28862

Autor: jkz01 Čas: 2015-10-09 11:08:35
Web: neuveden Mail: zstryhal v doméně physics.ujep.cz
Mám podobnou zkušenost. Zákonnost něčeho je evidentně špatné měřítko morálnosti (otroctví, nacizmus, střílení emigrantů na hranici, ...).
Hodně lidí je tak ale úspěšně indoktrinováno. Na klasické libertariánské otázky (jako třeba když ukradnu já = špatně, když úředník = dobře, proč?) odpoví lidi, jedno je podle zákona, druhé ne.
Problém je v tom, že většina lidí má ráda, nebo je tak někým zformovaná, když odpovědnost nese někdo jiný, nejlépe kýmsi delegovaný "odborník". Věc je tak daleko, že osobní zodpovědnost za rozhodování dobré/špatné alias morální/nemorální je pro většinu pohodlně nahrazeno hodnocením zákonné/nezákonné. Když se ukáže časem, že zákon je špatný, hle alibi: já dodržel zákon = dobrý člově, tvůrce špatného zákona = špatný člověk.
Autor: Urza Čas: 2015-10-09 11:33:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Naprostý souhlas; obávám se, že toto vzniká zejména ve školách, které má bohuže (i ty soukromé) pod kontrolou stát.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-09 11:45:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nic jiného bych ani nepředpokládal. Jak dlouho a kolik času dítě stráví ve škole (+ aktivitami s ní přímo spojenými) a kolik např. hraním s vrstevníky, objevováním a samostudiem?
Podle mě je to docela velká část z života kdy se mu mozkové kapacity ještě zvětšují a má tak mnohem lepší předpoklady pochopit nejrůznější často velmi složité souvislosti. Je v mnoha ohledech daleko „chytřejší“ než nějakej „starej“ dědek (jako jsem teď já :)).
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:10:34 Titulek: Re: [↑]
Soukromé školy má přece pod kontrolou jejich majitel. Proč stát?
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 19:19:44 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Protože regulace jsou tak zásadní, že ty školy formálně sice vlastní majitel, ale reálně o většině věcí rozhoduje stát.
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:22:41 Titulek: Re: [↑]
Šlo by to konkrétněji?
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:23:33 Titulek: Re: [↑]
Šlo by to konkrétněji?
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:24:35 Titulek: Re: [↑]
Šlo by to konkrétněji?
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 19:28:19 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Je toho opravdu hodně, ale tématu se konkrétně týká například to, že stát škole diktuje, co musí děti učit, i když je to škola soukromá.
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:34:46 Titulek: Re: [↑]
Kdyby to ale neurčoval stát, kdo jiný by to určoval?
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 19:41:02 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No přece ty soukromé školy, ne?
Autor: Bořivoj (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 19:56:45 Titulek: Re: [↑]
Takže by si pak každá škola učila co by majitel chtěl?
A co kdyby nějaká škola prostě neučila nic?
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 20:05:07 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, pochopitelně, každý majitel školy by ve své škole učil, cokoliv by uznal za vhodné.
Samozřejmě by měl právo neučit nic, jenže kdo by mu za to byl ochoten dobrovolně platit?

Je to podobné, jako byste se podivoval, že každý obchod prodává, co majítel uzná za vhodné; a pochopitelně by mohl hypoteticky existovat i obchod, který by neprodával nic.... jenže jak úspěšný by asi byl?
Autor: Gofry (neregistrovaný) Čas: 2015-10-12 14:59:23 Titulek: Re: [↑]
Áno presne tak. Trebárs škola M by učila iba matematiku. Škola F iba fyziku. Škola D iba Dejepis. Atď. A človek by mohol chodiť trebárs na jednu školu, na päť, alebo na žiadnu. Neexistovalo by nič ako ročníky, proste by si sa zapísal na kurz základnej matematiky. A chodili by tam ľudia vo veku trebárs od 7 do 70 rokov. Takto funguje vzdelávanie absolútne všade kam svoje paprče nenapchal byrokrat. Neplatíš si celú "školu" ale kurz.
Autor: Urza Čas: 2015-10-12 15:10:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Osobně si myslím, že by to tak nemuselo nutně být; respektive určitě nějaký segment trhu by tak fungoval, ale nemyslím si, že nezbytně vše.
Zejména u malých dětí by to klidně mohlo být i jinak z čistě praktických důvodů; pro rodiče je časově méně náročné dát dítě na pár hodin na místo, kde ho postupně budou určit matiku, fyziku (a tak dále), než aby ho neustále převážel z místa na místo (o rozvrhu nemluvě).
Autor: Joe D Čas: 2015-10-09 11:38:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak, tak, někteří to nazývají „doublethink“ a jiní už ani nepostřehnou, když to sami aplikují v praxi. I mě se to často stává, i když se tomu snažím ze všech sil vyhnout. Emoce jsou mocná zbraň..
Autor: Urza Čas: 2015-10-09 11:50:02 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Bohužel ano; a všichni jsme skrze ně manipulovatelní.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-10-10 11:29:36
Zajimave je take to,proc v urcitych obdobich lide veri(voli) spiny a vylozene nenavidi! kvalitu.Kdyby jim byla lhostejna,tak nereknu,ale to je kolektivni,presne zacilena nenavist.Lidi ztratili instinkt poznat slusneho cloveka.V podstate umreli.
Asi to bude tim,ze jim v mladi ukazovali masove vrahy a tvrdili,ze jsou to hodni dedeckove...a tak dokonale zmatli neomylny detsky radar.Maly dite si vas normalne behem vteriny proskenuje a ma jasno.

Jinak Urzo diky za vsechno co delate!Je to to nejprospesnejsi,co se da vubec predstavit...".matematicky" dokazovat,ze soukrome muze nahradit stat
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 11:36:24 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já myslím, že je to mimo jiné i tím, že grázlům rozhodně nebude nic bránit v tom, aby se účastnili v politice (leda by pro sebe našli lepší uplatnění); pro slušné lidi, i kdyby se v politice uplatnit mohli, tam budou morální překážky, velká část z nich prostě do politiky nepůjde z principu. Ve výsledku pak mezi lidmi, ze kterých při volbách vybíráme, je daleko větší procento grázlů než v celé populaci, výsledkem čehož lidé volí grázly.

Jsem rád, že oceňujete mé snahy; dávám tomu hodně.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-10 12:10:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"Maly dite si vas normalne behem vteriny proskenuje a ma jasno." Tohle bych podepsal. Zažil jsem to ve vlastní rodině a mnohokrát u příbuzných a známých, v různých situacích, že řádově „dvouletá holčička“ odzbrojí co se týká morálních principů o 30-35 let staršího člověka a ten vedle ní vypadá jako "malý Jarda.."
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-10-10 15:29:00 Titulek: Re: [↑]
Se Vam Urzo nedivim,ze Vas to bavi.Ona je to totiz takova temer vedecka detektivka-hledat kde se stala chyba.Vzdy se da vystopovat,ze to byl zasah urednika-cloveka u nezaslouzene moci a penez,ktery nema vubec zadnou odpovednost!.Naprosto nenormalni situace.Je to jako rezavy clanek retezu
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 15:54:37 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Baví mě to, ale obávám se, že vystopovat, že to byl zásah úředníka, není možné úplně vždy.... ono samozřejmě ne všechno zlo světa pochází od státu (i když jsem přesvědčen, že většina ano).
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 12:28:37 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Určitě; paradoxní je, že neznalost sice neomlouvá, ale nemyslím si, že by existoval někdo (včetně právníků, kteří se typicky specializují na nějakou oblast práva), kdo by skutečně naprosto jist z hlavy znal celý náš právní řád.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-10 12:34:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přesně tak a dokonce to napsal i Rothbard v Etice svobody, že obzvlášť libertariánská teorie trestu, zaměřená zejména na kompenzaci škody oběti (paradoxně s dnešním „právem“ států, kde oběť zločinu ještě doplácí na neproduktivní pobyt zločince v ozdravném zařízení po X let) by zasluhovala z libertariánského pohledu mnohem hlubší analýzu, rozbor a další pokračování v jeho skvělé práci. Myslím že to je velká výzva pro skutečné obhájce svobody a je jen otázka, zda to k něčemu bude, až lidstvo dospěje a zda-li vůbec se tak stane :).
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 12:39:31 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já vím, i proto jsem tomu ve svém seriálu o anarchokapitalismu věnoval celý speciální díl (15 a 1/2) xD
Autor: Joe D Čas: 2015-10-10 13:38:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to si budu muset přečíst.. Díky :)

Jinak Urzo, zajímalo by mě, co si myslíte o diskuzi u tohoto Vašeho článku:
http://www.mises.cz/clanky/komentare.asp?clanekid=1872
Jeden diskutující tam předvádí velice náročné „intelektuální“ cvičení a argumentuje ve stylu:
Etika (politická filozofie) v případě komunismu lze logicky obhájit, tj. existuje, když mu ve vlastní argumentaci (pro svou věc) brání logika, tak neexistuje atd. Takový pěkný názorový oportunismus, myslíte že se na to dá nějak reagovat? xD
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 13:52:32 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To budu rád, je to mých stránkách o ankapu (klikněte tady ve Stokách na ten rozcestník vlevo, tím se dostanete na takovou zeď, tam vyberete ankap vlajku a tam je ankap seriál).
Co se týče té diskuse, tak se přiznám, že jsem ji nečetl (nebo četl, ale už si ji nepamatuji, když jsem tam teď kliknul, byla docela dlouhá); můžete mi dát odkaz ideálně na nějaký jeden či dva příspěvky, kde bych se mohl dočíst to, o čem mluvíte?
Autor: Joe D Čas: 2015-10-10 19:14:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jistě rád. Začíná to tady:
http://www.mises.cz/clanky/komentare.asp?clanekid=1872#26971
Ale nezávidím Vám to (je to obzvlášť dlouhé, ani ne ták "obsahem" jako "plky"). Já to vzdal po slovy čtyřech reakcích na jeho komenty a na toho člověka opravdu nemám. Má docela zajímavý slohový styl (grafickou úpravu), ale hlavně opravdu velmi zvláštní „argumentaci“.

Po pravdě nevidím v té diskuzi smysl, ale možná to bude jen moje chyba.. Tak mě jen zajímá Váš názor. Díky
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 19:43:51 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Velice špatně se to čte, ale myslím, že jsem našel hlavní chybu v jeho argumentaci:
Dotyčný sice správně tvrdí, že pro někoho může být nejvyšší hodnotou jednota, zatímco pro jiného svoboda, už zapomíná na to, že s tím racionálním odůvodněním už to není tak žhavé. Respektive všechno jde okecat, ale prostě při zdůvodňování jednoty je nutno buď přijmout, že to bude jednota v chudobě a blahobyt není důlžitý, nebo lhát a dělat logické chyby. Ona ale většina socialistů argumentuje jednotou a blahobytem, což je logicky neslučitelné.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-10 19:55:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Touché

Váženě se mi to také špatně čte. XD

[u]„jednota v chudobě a blahobyt“[/i] Tohle jsem nejspíš hned někde na začátku přehlédl. :-)
Autor: Urza Čas: 2015-10-10 20:06:59 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
On to takto pířmo neřekl; nicméně to z toho implicitně vyplývá, respektive to implicitně pomíjí.
Autor: Didi (neregistrovaný) Čas: 2015-10-11 14:48:41
Článek mi připomněl výrok (už nevím koho): "Zákon může být v souladu s přirozeným chováním lidí a pak je zákon zbytečný nebo může být zákon v rozporu s přirozených chováním lidí a pak je zákon škodlivý."
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 14:52:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ten výrok znám, i když nemohu říci, že bych z něj byl až tak nadšen, ono totiž dost záleží na tom, co si kdo představuje pod "přirozeným chováním lidí", ale chápu xD
Web: neuveden Mail: neuveden
To dodržování zákonů je docela zajímavý problém. Já například zásadně a vždycky při odbočování zapínám blinkr. Je to pozůstatek mé minulé infikace chorobou etatismu a "poslušnosti" zákonů? Nebo to dělám pro to, že si nikdy nemohu být 100% jistý tím, zda se v okolí se na cestě/u cesty nevyskytuje někdo, koho jsem si nevšiml a kdo by setsakra uvítal, kdybych mu sdělil informaci o mém záměru překřížit cestu? Já to myslím dělám pro to druhé. Ale je to opravdu tak?
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 23:35:24 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Zrovna nad tímto jsem nedávno přemýšlel, když jsem sjížděl s kruhového objezdu, nikde nikdo, já přesto blikal, pak jsem se sám sebe ptal, proč vlastně.
Došel jsem k tomu, že je daleko snazší si ten pohyb automaticky osvojit, prostě blikat vždy; ten malinký pohyb navíc, když to náhodou není třeba, je daleko méně "práce" než pokaždé vyhodnocovat, zda je to zapotřebí.
Autor: Garfield (neregistrovaný) Čas: 2015-10-12 16:35:51
nezabíjíme a neokrádáme své sousedy nikoliv proto, že je to někde kodifikováno
o desateru jsi asi nikdy neslyšel :-)
Autor: Urza Čas: 2015-10-12 16:54:41 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jako křesťan slyšel; přesto respektuji, že většině nevěřících je nějaké desatero ukradené.
Autor: Urza Čas: 2015-10-13 09:45:56 Titulek: Re: Zákon [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Osobně bych řekl, že i o nich si lidé tehdy mysleli, že jsou dobré....
logo Urza.cz
kapky