Archiv – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2024-07-21 12:00:00

4D pro odluku soudnictví od státu!

Přečtení: 522

Čas: 2024-07-17 00:00:02

Dôverovali by ste tejto inštitúcii?

Predstavte si, že by vám povedali, že kľúčom k sociálnej spravodlivosti je založenie obrovskej inštitúcie. Bola by oveľa väčšia ako ktorákoľvek iná spoločnosť a jej tržby by boli v miliardách eur. Mala by monopol na nejakom mimoriadne dôležitom trhu a využila by ho na rozšírenie svojej kontroly na iné trhy. Najala by mužov so zbraňami, aby prinútila zákazníkov kupovať jej produkt za akúkoľvek cenu, ktorú si zvolí. A pravidelne by bombardovala zamestnancov a zákazníkov podobných inštitúcií v iných krajinách. Verili by ste tejto inštitúcii viac ako ktorejkoľvek inej, že pracuje v záujme spoločnosti ako celku, nezneužíva svoju moc nad svojimi zákazníkmi, chrání ich pred zločincami a všetkými ostatnými inštitúciami? Možno máte nejaké pochybnosti. Potom si predstavte, že by každý dospelý dostal jednu akciu v tejto inštitúcii, čo by im umožnilo hlasovať za členov jej predstavenstva. Zbavilo by to vaše pochybnosti? Je štát veľmi odlišný od tejto obrovskej inštitúcie? Dá sa im dôverovať, že nezištne slúžia a chránia zvyšok spoločnosti?
Přečtení: 2203

Autor: Urza
Čas: 2024-07-14 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza s Pavlem Hlávkou o ankapu a penězích

Přečtení: 1623

Čas: 2024-07-10 00:00:02

Integrace kulturního individualismu a kolektivismu

Myslet na sebe, nebo na celek? Jakkoli nemám rád někdy skoro až ezoterické kolektivistické ideologie chybně aplikované na stát, nedovedu se plně ztotožnit ani s individualistickými kulturami. Zdá se mi totiž, že roli v životě každého nutně musí hrát obě tyto tendence. Jako jednotlivci hledáme štěstí a úspěch, ale pro lásku k lidem dokážeme svobodně jít za jejich hranice. Co by však byla láska k bližním bez lásky k sobě? Jedno bez druhého generuje výsledky, které ve mně vyvolávají smutek, jež zahrnují bezohlednost či sebeobětování, workoholismus, nebo dokonce totalitní stát. Nabízím proto alternativu v podobě překonání těchto inherentních kulturních biasů skrze jejich vzájemnou integraci: V tom spatřuji skutečnou moudrost.
Přečtení: 3424

Autor: Urza
Čas: 2024-07-07 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Kapitalismus versus socialismus v debatním klubu

Přečtení: 1512

Autor: Urza
Čas: 2024-07-01 00:00:02

Přepnutí Stok do prázdninového módu 2024

A jsou tu zase prázdniny, které nemalou část z nás nějakým způsobem ovlivňují, ať už jde o školáky, jejich rodiče, vysokoškoláky, učitele, návštěvníky různých festivalů a podobně; čtenost a sledovaost textů i videí Svobodného přístavu v tomto období každoročně klesá. Přepínám proto Svobodný přístav na dva měsíce do prázdninového módu, což znamená méně obsahu a sníženou pravidelnost; mezitím se budeme nejen pilně připravovat na další „sezónu“, ale během prázdnin se bude konat i pár akcí.

Užívejte léta; a především života!
Přečtení: 3196

logo Urza.cz
kapky