Stát jako ezokravina – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-12-30 00:00:02

Stát jako ezokravina

Moc nemusím ezoterii… ne že by mi vadilo duchovno celkově, ale mrzí mě, když se protíná s něčím ověřitelně fungujícím a ještě z lidí vysává peníze. Trochu mě štve, když lidi místo introspekce čtou horoskopy nebo když místo léčby odborníkem berou homeopatika a píchají do sebe „tradiční čínské“ jehly… Mnozí však ani nechtějí být „ezo“, jen nedokáží efektivně rozlišit mezi funkčními a nefunkčními koncepty. Díky inženýrům věštícím z karet si navíc můžeme uvědomit, že vzdělání v jednom oboru bývá nepřenositelné do oborů jiných, což pseudovědě zvyšuje potenciál. Přijde mi navíc, že obory jako psychologie a ekonomie se inherentně s mainstreamovým smýšlením budou rozcházet, protože pojednávají o něčem, do čeho jsme zainteresovaní. Problémem je i to, že dokonce jejich studenti si někdy jen potvrzují své dříve nabyté názory.

Příznivci homeopatie často říkají: Věř a tvá víra tě uzdraví. Poté, co jsem byl obeznámen s fungujícími ekonomickými principy, mi stát přijde jako něco ve smyslu: Věř a tvůj politik to vyřeší. Podobně jako u ezoteriků, ani u politiků mi není jasné, v čem přesně jsou vlastně kvalifikovaní, nejvíc nás nakonec okouzlí svojí aurou sebejistoty. Obhajoba státu postavená na tom, že existuje něco jako neměnné věci veřejné, jejichž řízením lid pověřil vládce, je navíc značně metafyzická. Se vší úctou ke všem jinak politicky orientovaným myslitelům, jejichž intelektuální poctivost i srdce na správném místě jim věřím, dokážu osobně stát stěží vnímát jinak než jako ezokravinu. Tu leckterý skeptik dosud nerozlouskl snad proto, že ekonomie úplně není součástí běžného kánonu vědeckého poznání. To se třeba jednou změní!
Přečtení: 20095

Autor: šnek (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 08:20:40
Nějak to máte vše v jednom pytli.
Známé zmizel díky bylíné a psychycké léčbě klasicky neléčitelný nádor.
Nebo spíš "léčitelný" zničením celého orgánu na kterém byl.
Její klasický doktor mohl být potěšen a zvědavý, jak to tak úspěšně dokázala. Místi toho byl naštvany, že je zdravá a živá pomoci nějakých postupů které neuznává.
Jen v té altenativě panuje víc ankap princip. Ptoto že tam nemázte státní certifikace a musíte víc koukat na reálné reference léčitelů a nejít k prvnímu šarlatánovi na kterého narazíte.
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 10:22:10 [↑]
No to je klasika, ze odpurcum alternativni lecby nedochazi, ze NEKDY ALTERNATIVNI LECBA PROSTE FUNGUJE.
Tragicke na tom je, ze se tim vubec nezabyvaji a proto o tom prd vi, ale plna huba kecu...
Web: neuveden Mail: schován
Niekedy "funguje" aj placebo.
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 11:34:56 [↑]
Ja se klidne budu lecit placebem, mi je jedno jestli me uzdravilo placebo nebo neco jineho.
Ale kdyz me klasicka medicina neuzdravila a alternativa jo (coz se mi nekolikrat stalo), tak muze jit klasicka medicina i svym vedeckym pristupem a kecy o placebu nekam.
Web: neuveden Mail: schován
A tí čo vďaka alternatívnej medicíne skončili v márnici tak už nemajú šancu zistiť že skutočná medicína funguje.
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 13:16:47 [↑]
To je jejich problem a je treba si uvedomit, ze bezny postup je: lecim se klasicky a az kdyz to nefunguje, tak resim alternativu.
A pokud ma nekdo neduveru v klasickou medicinu, tak je to problem klasicke mediciny, ze se pro nektere lidi zdiskreditovala.
Web: neuveden Mail: schován
No to žiaľ nie je, ťčastý je aj postup že najprv skúsiš nejakú ezokravinu a až keď si na smrteľnej posteli uvedomíš že si naletel na podvod tak potom keď je už neskoro tak sa dožaduješ pomoci od klasickej medicíny. A tvoji pozostalí ešte budú obviňovať lekárov za to že si zomrel, pritom príčina smrti bola že si naletel šarlatánom.
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-31 09:19:18 [↑]
Tak to co pisete je podle me nesmysl. Uz jen proto, ze klasicka medicina je "zdarma" (z dani), takze uz je zaplacena, proc by nekdo sel nejdriv za svoje penize resit problem k Ezo Mistru Brekeke a az potom k doktorovi?
Proste to nedava vubec smysl a pokud to nekdo udela tak, jak to popisujete, tak to je jeho problem.
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 10:00:08
Vzhledem k tomu, ze ezoterika je prazdny pojem, tak nake prirovnavani cehokoli k ni je nesmyslne. Viz https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/ezoterika Pod tim si kazdy predstavi neco jineho a neni vubec jasne co tam patri a co ne.
Napr. tradicni cinska medicina je i vedecky prokazana - staci zaguglit na google scholar, urcite bych ji neoznacil jako ezo.
Jini lide oznaci jako ezo psychosomatiku, ktera se u nas vyzucuje jako lekarsky obor.
Proste prazdne kecy.
Dale - jakozto ankapovi by vam melo byt ukradene, cim se lidi zabyvaji nebo leci. Rict o necem, ze z lidi vysava penize mi prijde u ankapa trochu smesne, cokoli si koupim ze me vysava penize.
Web: neuveden Mail: schován
Taky mě to trklo to s těmi penězi. Kor s teorii subjektivní hodnoty ankapák nemůže posudit, že nějaká služba či zboží je pro jiného kravina. Jeden rád utrácí za alkohol, druhý za drogy, třetí za horoskopy, čtvrtý za bitcoiny a každému to podle ankapu nese užitek, který se nedá někým jiným kvantifikovat, poměřit a tedy ani odsoudit jako nákup kravin.
Web: neuveden Mail: neuveden
no ale muze to posoudit subjektivne a muze o tom klidne zkouset presvedcit ostatni, proc by ne:-)
Autor: Tomas (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 10:18:26
Přeju pánovi aby nikdy nemusel hledat jinou než klasickou medicínu, o hovnech, který předepisují doktoři pacientum ani nemluvím.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Zrovna různým "ezo" přístupům by se v idealizovaném ankapu nejspíš dařilo velmi dobře. A teď to je dobře nebo špatně????
Autor: EzoMistrBrekeke (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 13:20:07 [↑]
Bylo by vice dat k vyhodnoceni. A ezo potrebuje oddelit zrno od plev. Za me by to bylo dobre.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Souhlas...
Web: neuveden Mail: neuveden
Proc by to melo byt "spatne" ci "dobre"?
Ostatne, pokud by se jim darilo velmi dobre, tak by to znamenalo, ze by to lidem prinaselo mnoho uzitku, takze vsechno v poradku, za me.
Web: neuveden Mail: schován
Proč by mělo být dobré nebo špatně, že se někdo nechá oblbnout nějakým podvodným sarlatánem?
Web: neuveden Mail: neuveden
no, pokud by platilo, ze by ti "sarlatani" byli hodne rozsireni, jak bylo predikovano, pak by to znamenalo, ze lidem nejak prinaseji uzitek. Pokud by neprinaseli, nebyli by tolik rozsireni, jak znela predpoved.
Pokud tedy by situace byla takova, ze by byli rozsireni, znamenalo by to, ze lidem poskytuji hodne uzitku.
Kdo jsem, abych hodnotil cizi uzitek. Pokud by ti lide uznali, ze jim to prinasi spousty uzitku....jejich vec. At bych na to mel nazor jakykoliv.
Beru to tak, ze z dlouhodobeho hlediska by se precijen ukazalo, jestli je to uzitek, ci ne. Pokud by tito "sarlatani" prosperovali dlouhodobe....tak by to neco znamenalo :-)
Web: neuveden Mail: schován
No keď je niekto šarlatán tak už z definície neprináša úžitok, jedine ak tak zdanie úžitku. Takže z toho že bez štátu by boli šarlatáni viac rozšírení nevyplýva užitočnosť šarlatánov, ale neužitočnosť ankapu.
Web: neuveden Mail: neuveden
To, ze ty nevidis uzitek v sarlatanovi je tvoje vec, jiny ho tam videt muze.
Web: neuveden Mail: schován
Keď je niekto blbý tak môže vidieť úžitok aj v šarlatánovi, ale mýli sa.
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdyz je nekdo blbej, muze videt uzitek ve state, ale myli se
Web: neuveden Mail: schován
Mýliš si štát s ankapom.
Web: neuveden Mail: neuveden
strawman
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Já nevím, jen se ptám, zda to pro někoho je dobře nebo špatně.
Autor: Vostálník (neregistrovaný) Čas: 2021-12-30 12:40:48
Osobně bych asi koukal na povinnost a dobrovolnost,

s některými léčiteli či ezoteriky je to podobné jako se státem,

musíte platit povinně,

a u jiných léčitelů je to dobrovolné,

tak asi tak bych to tedy já rozlišoval...
Web: neuveden Mail: schován
Myslím, že i ankap je pro dost příznivců spíš o víře než o tom, že by měli nastudovánu teorii a dokázali by si jí sami obhájit před vlastními skeptickými námitkami, které si sami dokážkou namítnout. A může to být i víra že už ankap dobře znají, že znají i námitky a že ty námitky jsou liché.

Jinak, při tak častém psaní článků je asi těžké hledat témata, ale přijde mi, že zrovna tohle je slabší než jindy - srovnat stát, který nemáte rád, s něčím jiným, co nemáte rád. Časem by to mohlo hodit i zajímavější články typu "Stát je jako tchyně". Ale když už je to postavené na polaritě skeptické racionality vs. víry, tak by jste se mohl rovnou opřít třeba do iracionálně věřících křesťanů, muslimů, židů atd.

Ke skepticismu, speciálně tomu v českém rybníčku, si pak ještě pamatuju ten vtipný detail, kdy předseda českého klubu skeptiků ve vícero rozhovorech popisuje, jak nevěří třeba v telepatii, a následně v témže rozhovoru mluví o své katolické víře a o své doslovné víře v sílu motlitby, zázračná uzdravení na přímluvu svatých, v zázraky popsané v Bibli, panenství panny Marie a zmrtvýchvstání páně.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Koneckonců i Urza píše, že je hluboce věřící a že některé věci neví a ani vědět nemusí, protože věří. Víra má dokonce svá specifická centra v mozku a tak ji asi nejde dost dobře nemít. Akorát záleží, ve prospěch čeho kdo tuto vrozenou vlastnost aktivuje. Ankap myslím té víry potřebuje docela dost, aby ho člověk vyloženě nadřadil nad jiné systémy.
Autor: hefo Čas: 2021-12-30 23:24:54 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ono všeobecné "byť veriacim" ale neznamená vôbec nič, lebo v niečo a niečomu verí každý.

"Veríš, že Boh je jeden? Dobre robíš. Ale aj diabli veria, a trasú sa!" (Jak 2,19)
Web: neuveden Mail: schován
Většinou mají věřící i nějaký důvod ke své víře, i když dost různé a na dost odlišných stupních síly. Urza myslím uváděl něco typu, že se modlil v různých náboženských systémech, aby si ověřil, jestli na tom něco není, a když zkusil Ježíše, začaly se dít věci.
Mi od lidí co to berou takto připadá jejich víra jako něco typu "né zcela ověřená hypotéza", ovšem s důvodným i když osobním a těžko jiným lidem předatelným podezřením v to, že může platit.
Web: neuveden Mail: schován
Máte pravdu, ale přijde mi, že to na věci zase tolik nemění: Pro spoustu příznivců vědy je ostatně i věda vírou.

Ze zkušenosti mi přijde rozhovor se zastáncem státu dost podobný rozhovoru se zastáncem ezoterie. V obou ohledech podle mě lidem přehnaná pověrčivost nebo nedostatek vědeckého myšlení brání v tom, si funkčnost určitých konceptů nějak systematicky ověřovat. S tou tchýní jste mě celkem pobavil, ale kriticky k víře jsem se tady už dokonce jednou vyjadřoval: https://stoky.urza.cz/texty/o-vire-nejen-ve-stat-1872 I mezi samozvanými skeptiky určitě najdete lidi, kteří si protiřečí.
Autor: pz100000 Čas: 2022-01-01 14:50:37
Web: neuveden Mail: schován
Kvaletni osli mustky, to je to prave tvurci umeni a neni jich nikdy dost. Ja nevim, ale tady ta manie "o hovnu stokrat jinak" je nakazlivejsi nez omikron.

Vynechal jste, co casto rikaji priznivci viry - dle homeopatu analogicky predpokladam: Ver a homeopatie tva te uzdravi. Budu si je muset nekdy poslechnout. Ovsem napasovat k tomu "ver a tvuj politik to vyresi", to bych si sel rychle umyt ruce a vyplachnout hubu. Principy, zakonitosti, smysl a vubec cele fungovani statu jsou samozrejme hluboce utajene myticke nauky a ezoritualy, to byste se misto ekonomickych principu musel obeznamit s principy astrologickymi, alchymistickymi a okultistickymi.

Zaver je dobry, snad jen drobnou korekci dle radia Jerevan: ano, nejde ale o ezokravinu, lec o kravinu prostou, a nejedna se o stat, alebrz o tenhle clanek samotny.
Autor: li Čas: 2022-01-01 15:18:10 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Principy, zakonitosti, smysl a vubec cele fungovani statu jsou ezoritualy...." ano, pravda, čím dál tím víc mám takový pocit...
Z mého pohledu je celkem dost podobné v co věří věřící ve "spravedlivý stát" a v co věří věřící v "homeopatika"...
Obávám se, že obeznámit se s alchymistickými a okultistickými principy je jedna věc - ale pochopit je - je druhá věc. Stejně tak je to s ekonomikou.
Jinak připíjím na rok 22 - hodně radosti, šťastné ať jsou všechny bytosti! :)
Web: neuveden Mail: schován
Chapu, ze zertujete, nicmene zamenovat "fungovani" za "spravedlnost" je prece jen trochu mimo. Stejne tak u principu je dost rozdil pochopit a prijmout. Naopak k uvereni na nich vetsinou neni nic.
PF22!
Autor: li Čas: 2022-01-01 16:32:47 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jen pro pořádek - v jaký stát věříte - je to "spravedlivý stát", "sice trochu voser, ale stát, který nějakým způsobem funguje" nebo "skomírající stát, téměř zatuchlá mrtvola"? :)
Jinak jsou různé věci "obeznámit se a přijmout / nepřijmout" či "pochopit a přijmout / nepřijmout"...
Web: neuveden Mail: schován
Kdyz pro poradek, tak samozrejme v zadny, vzdyt to je naprosty nesmysl, ktery je dany akorat tou mistni soustavnou idiotskou masirkou. To je jako ptat se, v jakou verim teplotu. Jinak samozrejme je to chorobne prebujely moloch a jeden obri bordel, jenz by zaslouzil vypalit do zakladu, wtz. Otazkou je, zda by pak bylo lip.

Mezi obeznamit a pochopit temer rozdilu nevidim (ok, jakysi tam mozna je, ale zrovna ve zminenych vednich oborech bych ho na Vasem miste vysvetlovat nechtel). Obeznameni bez chapani (natoz naopak :)) si predstavuji skutecne jen obtizne. Nicmene tohle je asi vcelku zbytecna debata, neb ono "obeznameni" byla pouhopouha citace z clanku ("co jsem byl obeznámen s fungujícími ekonomickými principy").
Autor: Jan Fiala (neregistrovaný) Čas: 2022-01-02 11:54:01 Titulek: Ezo
Jako vyznavač východních učení se neshodnu s ani s ezoteriky ani s materialisty. :-D Jsou to dva extrémy a zlatá střední cesta asi znamená být out. Nicméně, jeden extrém slepě věří státu, vědcům, případně agresivně hájí mainstream. Druhá skupina předem nevěří ničemu mainstrémovýmu, státnímu, vědeckýmu a slepou víru v mainstream nahradili jinou slepou vírou. Ani jedna skupina se nezamyslí, jestli to dává smysl. Jenže ve světle toho, jaká se z "kritickýho" myšlení stala fraška a slyším, že se to se svobodou přehání a mainstream by měl být vynucován silou, začínám být na straně ezoteriků (odpůrců očkování) i když s nimi nesouhlasím úplně stejně. Prostě nepřítel mého nepřítele je můj přítel.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky