» Vyberte měsíc roku 2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 «
» Vyberte měsíc roku 2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 «
» Vyberte měsíc roku 2015: 09 10 11 12 «
Autor: Urza
Čas: 2017-12-16 12:00:00

KANÁL SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU: Urza ve StandaShow

Přečtení: 787
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2017-12-15 00:00:02

Co pro mě znamená stát

Každý odpůrce státu má jistě nějaké vlastní přirovnání nebo popis toho, co je pro něj státní moc. A dnes, když dovolíte, jsem se rozhodl odprezentovat svůj pohled. Stát je jako když potkáte člověka, který zastává nějaký velice pitomý názor a vám se tento názor naprosto příčí. Když ho slyšíte, jste naštvaní a znechucení. Kdyby takový názor zastával váš blízký kamarád, asi by to způsobilo krizi vašeho přátelství. A pak si řeknete, že je to fuk. Že každý má právo na nějaký názor (i naprostý ignorant a nevzdělanec) a ať si zastává co chce a žije si podle sebe. Jeho věc.

Jenže pak zjistíte, že někdo s takovým názorem má moc a zastává nějakou vysokou funkci v politice. Sedí v parlamentu, nebo senátu nebo je dokonce prezidentem. A taky se mu dostává dost mediální pozornosti. A co je horší, on ten svůj blbej názor promění v zákon. Tedy sepíše ho na papír, protáhne sněmovnou i senátem přes své patolízaly a pak se tenhle papír implementuje do právního řádu. A vy jste pak nuceni žít podle tohoto pitomého názoru, jinak vám hrozí trest. A aby to bylo ještě horší, musíte tohoto člověka nedobrovolně živit ze svých peněz. Takže ve výsledku cítíte jen odpor a bezmoc. A tohle pro mě představuje stát.
Přečtení: 2768
Autor: Urza
Čas: 2017-12-14 00:00:02

Zítra končí kampaň!

Crowdfundingová kampaň na kniha.urza.cz se blíží ke svému zdárnému konci; tedy… „zdárnému“ je nejspíše slabé slovo, neboť tím správným výrazem by mělo být něco jako „kurevsky úspěšnému“!
Čekali jsme hodně, ale upřímně řečeno… asi tak o řád méně; i desetinu z vybraných peněz bychom oslavovali. Místo oslav jsme se však dali do dalších projektů; chceme šířit libertariánské myšlenky skrze média a plánujeme něco, co by se snad dalo nazvat ankap performancí. Náš tým čítá už přes deset zapálených a schopných lidí.
K takovým plánům však potřebujeme ještě více peněz než těch hodně, co už máme; proto prosím zvažte, zda nechcete ještě na poslední chvíli část svých zdrojů věnovat na podporu šíření svobody (i pokud jste již přispěli).
Žádný příspěvek není moc malý; a žádný není moc velký. Všem ze srdce děkujeme! Začíná se totiž dít něco, co tu ještě nebylo; a právě na Vaší podpoře záleží, jak velké to bude.
Přečtení: 1936
Autor: Urza
Čas: 2017-12-13 00:00:02

Urza v Polis: Soudnictví

Přednáška před čtrnácti dny byla věnována dost složitému tématu – životnímu prostředí; z technických důvodů bohužel zatím nemáme zpracovaný záznam, avšak ten z předchozí přednášky už ano. K mé radost přišlo zas dost lidí; nemluvě o tom, že se znovu a znovu vracejí ti, kdo o anarchokapitalismu nikdy předtím neslyšeli, ale zaujal je, čímž pádem program plní svůj účel.

Dnes si budeme povídat o soudnictví. Jde o jedno z nejkontroverznějších témat; většina lidí si je bez státu vůbec nedokáže představit, zatímco mezi libertariány tvoří jablko (dle mého názoru v současné době zbytečného) sváru, jež je dělí na anarchokapitalisty a minarchisty. Přednášku mohu doporučit jak těm, kdo si volnotržní soudnictví nedokáží představit, neboť snad nějakou představu získají, tak i anarchokapitalistům, jelikož tentokrát to bude trochu jiné než vždycky v tom smyslu, že nepůjde jen o aplikaci stejného principu na různé problémy; tohle už pro soudnictví nestačí.

Rovnou všechny zvu i na další přednášku, jejímž (neméně kontroverzním) tématem bude zajišťování bezpečnosti v bezstátní společnosti; ta se však bude konat až 14. února po vánoční pauze a zkouškovém.

Těším se na vás dnes večer ve 20 hodin v Paralelní Polis.
Přečtení: 2052
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2017-12-12 00:00:02

Brainwashing

Je zajímavé, že lidé obvykle nemají problém v některých případech přiznat, že jsou brainwashnutí. Třeba když se někoho zeptáte, jestli si myslí, že reklamy na něj nemají žádný vliv a nefungují na něj. Spousta lidí řekne (aspoň mám tu zkušenost): „Určitě jo. Bylo by naivní si myslet, že ne. Člověk vidí v reklamě třeba logo a pak ho uvidí v obchodě, je mu povědomé a tak po té značce sáhne, zatímco ignoruje ty značky, které nezná.“

Co se týče nejrůznějších protistátních debat, v poslední době mám pocit, že nemají moc cenu, dokud můj diskuzní oponent neuzná, že je brainwashnutý. Není divu, ono je to urážlivé. Je to jako přiznat si, že jsem blbec, co se nechal zmanipulovat. Každý by rád věřil, že ke svému světonázoru došel sám, svým myšlením, ne tak, že mu byl „naočkován“. Jenomže já s tím nesouhlasím. Nemyslím si, že brainwashnutý člověk je blbej, dokonce si myslím, že není žádný hanba si to přiznat. Dokonce věřím, že já, i když jsem anarchokapitalista, stále mám v hlavě někde hluboko uvnitř celou řadu vzorců myšlení, které tam jsou jen proto, že mi je někdo vtloukl do hlavy v dětství.

Ale vážně - proč člověk nemá problém přiznat, že ho ovlivnila reklama, ale pak přesvědčeně tvrdí, že na něj nemělo vliv, když mu na státní škole většinu dětství (tedy celých 9 let) opakovali, že nejlepší systém na světě je parlamentní demokracie a vše ostatní je fuj? Zvláště když věří, že nejlepší systém na světě je parlamentní demokracie a vše ostatní je fuj? Rozumím, že třeba není anarchokapitalista, ale pokud opravdu věří, že jeho láska k demokracii je zcela upřímná, nikoliv naučená - není to ještě daleko naivnější, než představa, že na mě neměla vliv nikdy žádná reklama?
Přečtení: 2278
Autor: bitfoxer
Čas: 2017-12-11 00:00:02

Někdo to řídit musí!

Před pár dny jsem měl tu možnost ochutnat diskuzi, ze které nelze vyváznout jinak než poražený. „Nech si ten svůj anarchismus a pořád mi to necpi.“ Ústa tak rozevřená, že kdybych chtěl, nacpu tam všechny texty obsahující slovo svoboda. „Mě anarchismus nezajímá. Chápeš to?! Já tě svůj názor taky necpu.“ A zde dochází k tomu nejtvrdšímu nárazu. Argument, že názor protistrany mě ve výsledku nehorázně omezuje a realizuje se jako násilí, je neakceptován. Cítit je neskutečná ignorace a neuznávání plurality názorů. Jiných názorů, než těch políbených státem a flusnutých nám, lidem o svobodě smýšlejícím, do obličeje. Popření logiky a druhé věty tou třetí, přičemž ta čtvrtá vyvrací zároveň třetí, druhou i sama sebe. Zbývá jen ta první. Jestli tvrdíš, že vše, co žádáš, je zachování svobody a spravedlnosti a tážeš se na původ práva, na základě něhož stát páchá na společnosti tu nechutnou nespravedlnost a násilí, tak ti odpovím. „Necpi mi svůj názor! Má pravda je daleko větší než ta tvá. Daleko pravdivější, než se ta tvá kdykoliv může stát.“ A přesto, aby byla zachována, námi pracujícím lidem ke spravedlnosti zbudovaná demokracie se můj názor připouští.

No jo. Leč přichází argument, že to co říkám a považují za správné, není přece můj názor, ale názor bezvýznamných lidí, co v životě nedokázali nic. Samozřejmě oponentův názor je stvořen bez poskvrny okolí a čistý jako zákon samotný. Zkušenost nemám, jsem nevyzrálý a můj názor, není ani můj a vlastně to ani není názor. Tím jsou všechny aspekty svobodné a demokratické společnosti naplněny. Diskuze je ukončena a další pokračování je zbytečné. Pokračovat nemá cenu, protože monolog sypaný ze chřtánu etatisty je v základech tak pevný jako náš stát. Politika nikoho nezajímá, pokud o ní nezačnu mluvit já. Perou se ve mně pocity bezmocnosti, zklamání, zlosti a pomsty. Jsem sám proti dupajícímu zástupu. Odveta? Netřeba. Z dálky ke mně doléhají ty poslední věty. „Stát prostě je, tak se s tím smiř. Někdo to řídit musí!“ A já už jen v duchu dodávám: „Prozatím.“
_____________________________________________________________________

Urzova poznámka pod čarou: Ačkoliv je u každého textu uveden autor, mnoho lidí často přisuzuje jejich autorství mně; zde bych rád explicitně zdůraznil, že autorem nejsem. Jakkoliv některé z autorových pocitů chápu a je mi líto, že je prožívá, sám vnímám podobné diskuse diametrálně odlišně.
Přečtení: 2385
Autor: Urza
Čas: 2017-12-09 20:00:02

KANÁL SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU: Ankap přednáška o zdravotnictví

Přečtení: 2078
Autor: Urza
Čas: 2017-12-08 00:00:02

Konkurence v kryptoměnách

Síť Bitcoin funguje od roku 2009; v roce 2010 proběhla první transakce, když uživatel „laszlo“ koupil dvě pizzy za deset tisíc BTC (v dnešních cenách miliardy korun). Dnes se Bitcoin rozmáhá, popularizuje a nabírá na hodnotě; a protože se jedná o volnotržní měnu (bez státních zásahů a donucení), přirozeně vzniká to nejdůležitější, co trh přináší – totiž konkurence. V současnosti existují tisíce kryptoměn a neustále vznikají další; kdo dá svým zákazníkům ze sebe to nejlepší, nejvíce zbohatne. Uživatelé jsou rozmazlováni, hýčkáni a neustále zahrnováni novými nápady tvůrců, takže si mohou jako Alenka v říši divů vychutnávat každou novinku a vydělat na snaze vývojových týmů; není to hra s nulovým součtem, lze zbohatnout i bez toho, aby jiný ztratil, tvůrci měn i jejich držitelé si mohou být vzájemně prospěšní. Svoboda, anarchie, volný trh, mír, prosperita… žádná agrese, žádný stát.
Přečtení: 3205
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2017-12-07 00:00:02

Policie zastřelila psa a nutila majitele uříznout mu hlavu

Ne, to není clickbait, to se opravdu stalo ve městě Crawford (stát Georgia). Policisté vstoupili na pozemek muže jménem Goodwin a před zraky dětí hrajících si nedaleko zastřelili psa. Když se objevil majitel a začal dělat bugr, policisté mu přikázali uříznout psovi hlavu. Ono to zní bizarně (a taky je), ale ve skutečnosti v Georgii platí zákon, že každému zvířeti po smrti musí být odstraněna hlava, aby mohlo být otestováno na vzteklinu, akorát se to děje v laboratorních podmínkách. Takže rozkaz byl úplně pitomý, a navíc Goodwin samotným procesem byl vzteklinou ohrožen. Goodwin však nebyl „bootlicker“ a odmítl rozkaz vykonat.

Policista tedy začal Goodwinovi vyhrožovat, že ho zatkne a odvede. „Za co?“ ptá se Goodwin. „To ti řekneme až na stanici,“ odpověděl policista. Policista také dodal, že ho pes dvakrát ohrožoval na životě (tím, že se k němu přiblížil a vrtěl u toho ocasem) a že zastřelí každé psisko, které ho bude ohrožovat. Zdroj zde. Mimochodem, před nějakou dobou se ještě na anarchokapitalistickém redditu objevilo jedno video ze státu Kansas. Policisté vešli na pozemek jedné rodiny a zastřelili jejich jelena jménem Faline, protože ho ta rodina prý měla protizákonně. Rád bych text zakončil nějakou pointou, ale zde už nemám slov.
Přečtení: 2316
Autor: Urza
Čas: 2017-12-06 00:00:02

Urza ve StandaShow

Youtuber Standa mě pozval do své StandaShow; chce se mnou mluvit o anarchokapitalismu, knížce, crowdfundingové kampani a dalších věcech. Pozvání mě potěšilo a velice rád jsem je přijal; chcete-li se dívat (případně klást dotazy a nějakým způsobem se účastnit), zapněte si jeho kanál dnes ve 20 hodin. Více k tomu říci nemohu, neboť sám nemám žádné další informace.
Přečtení: 2723
Autor: velkej Ká
Čas: 2017-12-05 00:00:02

EU učí děti, že daně jsou skvělé.

EU před pár dny vydala počítačovou hru, která dětem ukazuje, že daně jsou skvělé. Onen skvost, který se zobrazuje v miniaturním okénku obklopeném postavičkami usměvavými až k nakopání, se nazývá Taxlandia, a je to jakási variace na strategické hry s budováním města. Odhlédněme od zpracování a od toho, že se EU rozhodla tu hru vydat. Co mě zarazilo, je, že se ani nestydí dělat propagandu tak okatě.

Vezměme si samotnou zápletku: hráč dostal do rukou vládu nad jakýmsi daňovým rájem, který přitáhl obrovský turistický ruch a přesídlila sem hromada firem; jenže protože daně byly nízké, neinvestoval do pořádné infrastruktury, do zábavy, do nemocnic, do školství, do bezpečnosti atd. Časem turistický ruch klesl, a zde se ocitá hráč se záporným rozpočtem, aby jej hra naučila, že musí zvýšit daně a investovat do všeho možného, čímž se zvýší daňový výnos. Důraz na daňový výnos je v textech ke hře obrovský - jako by bylo úplně jedno všechno ostatní. Kromě toho nás hra učí, že:

- Lidé by si sami nic nepostavili. Ani ty, chlapče/děvče, nebudeš mít firmu na nemocnice/školy/silnice, ale hezky budeš platit daně a bude to stavět stát, protože ty jsi jen malé neschopné hovno. A když ty daně budou nízké, tak žádné nemocnice/školy/silnice, nic nebude. To je všechno tajná technologie, k níž lidé nemají přístup a ani by je nenapadlo něco takového stavět.
- Podnikání (zejména turistický ruch provozovaný v daňových rájích) zatěžuje životní prostředí; mnohem lepší je stavět zábavní centra, školy a nemocnice, ty aspoň zvyšují daňový výnos.
- Lidé snesou jakékoliv daně, když dostatečně investuješ do kultury (tedy když je patřičně zblbneš; což je příhodné, ale chyběla mi tam mise na dotaci na vývoj výukových počítačových her).

Na jednu stranu mám radost, že je propaganda v té hře tak okatá (hra ukazuje ekonomické myšlení evropských úředníků v plné nahotě), že zápletka i herní systém jsou nesmyslné, a že EU ve svém tažení proti daňovým rájům (a na podporu daňových pekel) zoufale nasazuje, co se dá. Ukazuje se, že EU je tak zoufalá, že etatisty, tedy lidi s nízkým sebevědomím a s dvojím metrem pro morálku, musí vyrábět už od školek. Na druhou stranu mě mrzí, že se této hry zcela jistě chytnou někteří aktivní učitelé a budou ji drilovat do hlav svých svěřenců jako posvátnou pravdu a sázet pětky a dělat jiné problémy případným skeptickým a kritickým hlasům. Je mi líto těchto dětí. Pokud to někdo z vás čte, složte se svému učiteli na nějakou pěknou knihu, třeba Co je a co není vidět (nebo Anarchokapitalismus) a podle potřeby mu ji darujte, nebo jej s ní umlaťte. Anebo si ji přečtěte.
Přečtení: 2089
Autor: pathy
Čas: 2017-12-04 00:00:02

Závislosť od štátu

V rodinách sa odjakživa deti vychovávajú k čo najväčšej nezávislosti na rodičoch, k samostatnosti a sebestačnosti. Rodičia, pokiaľ môžu, radi priplatia za lepšie školy, pomáhajú potomkovi postaviť sa na vlastné nohy čo najlepšie. Štát deklaruje rodinu ako svoju základnú bunku. Spoločnosť je v prenesenom zmysle veľká rodina. Je logické a správne myslieť si, že v nej platia rovnaké pravidlá a sledujú sa rovnaké ciele ako v rodine. Malo by platiť, že znakom vyspelosti spoločnosti je, keď čím viac ľudí je sebestačných, nezávislých od úradov a schopných postarať sa o seba. Deti predsa nevychovávame k závislosti od rodičov. Prečo očakávame, že vo vyspelej spoločnosti štát zabezpečuje viac a viac služieb a prečo akceptujeme, že sa jednotlivec stáva na štátnom systéme stále viac závislý? Je to neprirodzené, nelogické a v konečnom dôsledku aj veľmi nebezpečné.
Přečtení: 1755
Autor: Urza
Čas: 2017-12-02 12:00:00

KANÁL SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU: Kde se bere etatismus?

Přečtení: 2007
Autor: Urza
Čas: 2017-12-01 00:00:02

Loupež zvaná daně

Nedávno jsem byl požádán o vysvětlení tvrzení, na které se velmi často ve svých textech odvolávám – že daně jsou loupež; podám tedy krátké a jasné zdůvodnění: Kdo nezaplatí daň a bude ignorovat všechny výzvy k jejímu zaplacení, na toho stát vyšle exekutora; a kdo se s ním odmítne bavit a nic mu nedá, proti tomu bude použito násilí ze strany policie; jinými slovy jsou daně násilím vynucenou platbou, čímž se morálně nijak neodlišují od běžného loupežného přepadení. Námitka, že stát občanům z daní poskytuje nějaké služby, nemá šanci obstát; nebo snad loupež přestane být loupeží, když útočník za část zcizených peněz oběti (či někomu jinému) něco koupí? Ani námitka, že komu se to nelíbí, nemusí tu žít, nedává smysl; je to asi jako tvrdit, že loupežné přepadení v nebezpečném parku uprostřed noci není loupežným přepadením proto, že tam oběť nemusela být a mohla jít jinam.

„Peníze, nebo život,“ to je, oč tu běží.
Loupež, daň… co po jméně? Co růží zvou i zváno jinak, vonělo by stejně.
Přečtení: 2752