Autor: Patona245
Čas: 2018-04-06 00:00:02
„Bezplatné“ státní zdravotnictví
První myšlenka, kterou lidé mají, když jim je poprvé představena myšlenka odluky zdravotnictví od státu, typicky zní: „A to by si lidé všechno platili přímo sami? Na to přece nikdo nemá, proto potřebujeme stát“. Tuto úvahu považuji za chybnou hned ze dvou důvodů: Zaprvé není důvod, proč by na volném trhu nemohlo být zdravotní pojištění nabízeno jako komerční služba, a zadruhé ani dnes není nákladná život zachraňující péče v nemocnici v některých případech bezplatná. Například tento rok se jedné paní předčasně narodila dvojčata, která musela být několik týdnů v inkubátorech (jejichž provoz stojí asi 60 tisíc Kč za den), náklady na poporodní péči se vyšplhaly na jednotky milionů. Bohužel, rodiče nemají občanství ČR a pojištění jim kryje jen náklady do 100 tisíc, takže značnou částku musejí zaplatit sami. A neproplatí to ani jejich domovský stát, protože se na tom zodpovědní politici nedohodli. Naštěstí se rozjela sbírka, která jistě pomůže nějakou část nákladů pokrýt.
Nesnažím se tvrdit, že v bezstátní společnosti by se takový případ nemohl stát. V bezstátní společnosti by si rodiče nejspíše zařídili nějaké volnotržní pojištění, které by mohlo nebo nemuselo mít nějaký nákladový strop. Jestli ale někdo volnému trhu vyčítá, že by se tam někdo nedostatečně pojistil a pak by musel platit za úkony přímo, měl by si uvědomit, že se to děje i dnes.
Nesnažím se tvrdit, že v bezstátní společnosti by se takový případ nemohl stát. V bezstátní společnosti by si rodiče nejspíše zařídili nějaké volnotržní pojištění, které by mohlo nebo nemuselo mít nějaký nákladový strop. Jestli ale někdo volnému trhu vyčítá, že by se tam někdo nedostatečně pojistil a pak by musel platit za úkony přímo, měl by si uvědomit, že se to děje i dnes.
Přečtení: 125456
Komentáře
Komentář 23576
Komentář 23577
Komentář 23578
Komentář 23579
Komentář 23580
Kolika z tech existujicich osob, s nimiz zde na Stokach chodite ctyri dny do diskuse o trznim zdravotnictvi, pote, co jste jim poprve predstavil myslenku odluky zdravotnictvi od statu, by prvni myslenka musela znit: „A to by si lidé všechno platili přímo sami? Na to přece nikdo nemá, proto potřebujeme stát“, aby ji bylo mozno povazovat za typickou, a kolika tak znela?
Komentář 23582
Ale svůj příspěvek jsem nepsal jako reakci na tu diskusi, naopak jsem ho psal už asi před týdnem.
A opravdu si myslím, že komentáře typu "bude to drahé", případně "co když si někdo nezařídí (dostatečné) pojištění" se opravdu často objevují k volnotržnímu zdravotnictví. Dal jsem si práci a v diskusi na iDnesu pod rozhovorem s Urzou vykopíroval příspěvky týkající se zdravotnictví. Opravdu se tam pořád objevuje motiv údajné neexistence pojištění, nepořízení pojištění "nezodpovědnými", případně finanční nedostupnosti:
"95% lidi by se vyprdlo na zdravotni a socialni pojisteni"
"A až se mi něco stane, nebo někdo napadne to mám mít svůj operační sál s personálem a vojsko pro případ obrany???"
"Stačí ochranka a vlastní tým lékařů, z platu pedagoga bez problémů"
"Lidi jako vy si nezaplatí ani dva dny v nemocnici a je celkem jedno že ředitel té nemocnice krade. Víte o tom že se můžete třeba vybourat v autě s celou rodinou (máte-li nějakou)...? Víte kolik stojí banální operace prostaty, která muži vašemu věku reálně hrozí...?"
"Jen jak vyřešíte tu velkou skupinu (nebál bych se říct že i většinu) lidí, kteří se nedokáží správně rozhodnout a nebudou na důchod spořit vůbec, nebo velmi málo. Kteří si nezaplatí to správné zdravotní pojištění ... nebo jen nemají schopnost vydělat dost na to, aby si mohli kvalitní zdravotní, či sociální pojistku dovolit?"
"Lidé nedomýšlejí důsledky svého jednání především proto to, že kdyby tu nebyl stát, který to dělá za ně, tak řada z nich nebude naživu. Napadá mě hned několik příkladů, ale to by zavánělo až citovým vydíráním - narodil jste se se srdeční vadou, ihned po porodu je nutná mimořádně drahá a náročná operace za milion s nejistým výsledkem. Vaše matka si platila základní zdravotní pojištění, na tuhle operaci se nevztahuje, sama na ní nemá a sousedi jí nepřispějí."
"Víte, sám bych se neoznačil za neúspěšného, mohl bych si zaplatit zdravotní péči i v USA, ale je spousta lidí kolem, které mám rád a pro všechny bych sám neměl."
"V bezprávním světě začne okamžitě platit právo silnějšího. Pán by nechtěl například zdravotní pojištění. Jen však do doby než by dostalo jeho dítě chorobu na kterou by prostě neměl. "
Komentář 23596
Komentář 23581
Jen taková poznámka. Pokud nejsou občany ČR, tak neodvádí z platu peníze na zdravotní pojištění a musí mít komerční pojištění (https://www.pojistenicizincu.cz/).
Komentář 23583
Komentář 23584
Komentář 23585
Komentář 23586
Komentář 23588
Komentář 23590
Komentář 23592
A opět se dostáváme k něčemu jinému - předpokládáte Váš ideální stav, zatímco já porovnávám s aktuálním reálný stavem. Kdyby ty drahé případy stát za "své" občany na "svém" území platil vždy, tak dobře, souhlasím, že by tam to riziko nebylo. Ale to není aktuální stav - stát (aspoň v ČR) to nemusí vždycky proplatit.
https://zpravy.idnes.cz/pojistovna-leky-drahe-nakladne-neproplati-penize-lecba-nemocni-pacient-13w-/domaci.aspx?c=A171026_102359_domaci_ane
https://zpravy.idnes.cz/zena-lecba-rakovina-pojistovna-zdravi-pavla-dandova-ceska-prumyslova-zdravotni-pojistovna-g9j-/domaci.aspx?c=A171018_100515_domaci_lva
(Až po medializaci se to pojišťovna v tomto případě nakonec rozhodla proplatit, ale není to "jistota".)
https://zpravy.idnes.cz/rakovina-pacient-pojistovna-zamitla-lecba-fjg-/domaci.aspx?c=A170712_152214_domaci_pku
https://domaci.ihned.cz/c1-66081480-staty-budou-muset-brzy-rozhodovat-o-tom-kdo-prezije-a-kdo-zemre-rika-expert-na-zdravotnictvi-hrobon
Komentář 23594
A co porovnáváte s tím aktuálním stavem? Váš ideální stav?
Komentář 23597
Komentář 23598
A stávalo by se to méně nebo více často? Váš příspěvek mi připadá podobně zvláštní, jako byste proti tvrzení, "když se nebudete léčit, tak umřete", vytasil s tvrzením, že "i když se budete léčit, tak můžete také umřít".
Komentář 23599
Díky za ten příklad, protože ukazuje jiný fenomén (ale podobný); třeba uvažme, že je někdo nemocný a jsou dvě možnosti léčby. Možnost A má pravděpodobnost úmrtí 5 %, možnost B jenom 2 %.
Jestli někdo řekne "U možnosti A můžete umřít, proto použijte možnost B", tak to není validní argumentace. U možnosti B je také možno umřít, takže ten argument nedává smysl. A přesně takové "úvahy" kritizuji v mém příspěvku.
Když ale někdo jiný řekne "U možnosti A je vyšší pravděpodobnost úmrtí, proto použijte možnost B", tak to je korektní argumentace.
Komentář 23603
Opravdu? V příspěvku poukazujete na to, že v jednom systému nastal nějaký problém, aniž byste právě analyzoval, jak časté by takové problémy byly v jiném systému. Navíc ta Vaše argumentace je už nekotrektní i tím, žen kritizujete nějaký systém poukázáním na problém někoho, kdo součástí toho kritizovaného systému ani nebyl.
Komentář 23604
Pokud je cílem příspěvku pouze ukázat, že tyto problémy budou nastávat v obou systémech, tak to je ok. Samozřejmě když už se shodneme, že problémy v obou systémech nastávat budou, tak teprve pak se může (v jiném příspěvku) řešit jejich frekvence.
"Navíc ta Vaše argumentace je už nekorektní i tím, žen kritizujete nějaký systém poukázáním na problém někoho, kdo součástí toho kritizovaného systému ani nebyl."
V příspěvku nikde neříkám "státní systém je špatný, protože nepomůže těm, kteří v něm nejsou". Pokud ano, prosím citujte. Všimněte si ale, že jsem naschvál napsal "lidé" a nikoliv "občané". Můj příspěvek vlastně ani současný systém nekritizuje, jenom říká "přiznejme si, že si i dnes některé věci lidé musí platit přímo".
Pokud někdo řekne "Ano, ve dnešním státě se může stát, že lidé si budou muset mnohamilionové zákroky platit přímo", tak s ním (v rámci dnešního příspěvku) vůbec nepolemizuji a byl to jediný cíl textu.
Komentář 23605
Tak jistě, na zemi je přes sedm miliard lidí, pro které české zdravotnictví není bezplatné ;-)
Komentář 23606
Komentář 23607
Ano, to už je lepší argument. A jak velký je dle Vás ten finanční strop? A mimochodem tvrzení, že v bezstátní společnosti by mohlo existovat volnotržní pojištění bez nákladového stropu, je čistá utopie.
Komentář 23611
Komentář 23615
Tak asi byl, kdyz ho musel pouzit.
Komentář 23616
Nebyli součástí české "bezplatné" zdravotní péče. Měli komerční pojištšní.
Komentář 23619
Berete to moc z jednoho pohledu, jednoho usecase.
Predstavte si, ze muzete byt soucastni systemu, dokonce i tak striktne jak to chapete vy, a presto si nemusite platit zdravotni dan a misto toho si platit soukrome pojisteni.
Myslim, ze vase podminka urcujici kdo je a kdo neni soucasti systemu, je verim ze snad nevedomky ucelova - hodici se vam pro vase tvrzeni.
Podle mne je soucasti systemu kazdy, kdo ho pouzije, nebo je nucen ho pouzit. Zpusob platby pro to urceni neni dulezity.
Komentář 23621
Komentář 23613
To zalezi na tom kolik je v populaci neodpovednych lidi. Pokud bysme to nejakou chvili vydrzeli, evolucne by se populace procistila a pak uz by takovych, ktere asi ocekavate vy, bylo v populaci pomerne malo.
Komentář 23587
Je zbytečné snažit se řešit, co už je ve svobodnějších tržních prostředích dávno vymyšlené a funguje efektivněji. Vizte systém zdravotnictví, komerčního pojištění a hrazení úkonů v USA. Stačí okopírovat a vyvarovat se hlavních nedostatků.
Povinné odvody zdravotního pojištění v Česku - ZRUŠIT
Komerční dobrovolný systém zdravotního pojištění motivuje pojišťence k daleko větší odpovědnosti za jejich zdraví a chování v souvislosti s potenciálním rizikem předčasného porodu. Současně odfiltrovává z populace nezodpovědné a slabší jedince, čímž posiluje sílu jednotlivců a osobní svobodu ve státě (odmítáním principu kolektivní viny). Při dodržení správných postupů, pravidelných kontrol u gynekologa, při lepší životosprávě, která se projeví například v lepších hodnotách krevních testů, ušetří plátce klidně i 80 % za pojistku oproti méně zodpovědné geriatrické matce s nadváhou, dlouhodobě zvýšeným cholesterolem, cukrem, která i po šestém měsíci těhotenství cestuje do zahraničí. Takové riziko je nutné pojistit nadstandardně.
Je naprosto logické, že zdravotní pojištění se musí vyměřovat s ohledem na zdravotní stav a predispozice člověka k nemocem/úrazům, ne s ohledem na výši jeho příjmu. Celoplošné povinné zdravotní pojištění je socialistický výblitek pozůstatku totalitního státu a vede k naprosté neefektivitě ve financování zdravotního sektoru, ten je třeba přenechat soukromým vlastníkům bez monopolního/oligopolního postavení (Chrenek a podobně).
Komentář 23589
Komentář 23591
Škody napáchané z období vlád Demokratů se těžce odstraňují. Obamacare tomu všemu zasadilo poslední hřebík to rakve.
Pokud chcete stejně drahé a efektivní zdravotnictví jako v Česku, stačí přejet hranici do Mexika.
Komentář 23593
Komentář 23595
To, že se zruší povinné odvody, neznamená, že zanikne solidarita. Kdo chce být solidární, ať je, ale na vlastní náklady. Kdo nechce, tak prostě nechce, nelze to nikomu vnucovat násilím, tak jak to činí stát teď, nebo tak jak to učinili Demokraté v USA.
Komentář 23600
Kdyby to byl alespon trosku volnejsi trh, umim si predstavit inkubator co stoji denne 1000czk.
Stejne jako ultrazvuky, rentgeny, mri, .. .
Stacilo by, aby si za to lide platili primo, trh byl volny a mohli si to koupit jako rohliky nebo osetreni pejska. S uctem by pak bezeli (claimovali by to online) do pojistovny (a ne za statnim prerozdelovacem).
To bysme najednou videli efektivitu zdravotnictvi!
Komentář 23601
Komentář 23608
Nevznikaji tu protoze (nekompletni seznam):
- na to lide, kterym stat ukradne 2/3 vydelanych penez uz nemaji.
- protoze je tu nekala konkurence, ktera tvrzenim "zdravotnictvi zdarma" obelhava zakazniky
- protoze kdyz zaplatite u soukromnika cash, tak se vam pojistovna tak akorat vysmeje
Pojistovny, jestli myslite dnesni zdravotni pojistovny v Cesku, maji to slovo pojistovna v nazvu asi ze stejneho duvodu jako Policie CR ma na autech napsano "Pomahat a chranit".
Kdyz se podivate na podobny obor, veterinarni pece o nase chlupata zlaticka :-), tak tento obor i v posledni krizi planovaneho hospodarstvi rostl a to i navzdory vsem moznym socialnim inzenyrum.
Vlastne je to paradni, muzete si vybrat veterinare podle hodnoceni, muzete si rict co potrebujete a nevzit co nechcete, u mnoha veterinaru mate rentgen, ultrazvuk, vysetreni krve, ... hned nebo na pockani. Cena takovych zakroku je pak takova, aby si to zakaznici mohli dovolit. A vite proc? Protoze jinak by tam nechodili :-).
Komentář 23610
To jste ten příspěvek nepochopil.
- na to lide, kterym stat ukradne 2/3 vydelanych penez uz nemaji.
To není argument, soukromé by byly placeny ze stejného pojištění jako ty státní, byly by tedy také "zdarma". Pokud jsou státní až tak neefektivní, jak se tu tvrdí, mělo by z toho mít hodně velké zisky. Proč jich tedy není více?
- protoze je tu nekala konkurence, ktera tvrzenim "zdravotnictvi zdarma" obelhava zakazniky
Opravdu? Můžete to tvrzení něčím doložit?
- protoze kdyz zaplatite u soukromnika cash, tak se vam pojistovna tak akorat vysmeje
Viz první bod.
Komentář 23618
Ale pochopil, jen vy mate asi jinou predstavu nez ja, co ruzna slova slova a jejich vazby ve vetach a souvetich znamenaji.
>>To není argument, soukromé by byly placeny ze stejného pojištění jako ty státní, byly by tedy také "zdarma". Pokud jsou státní až tak neefektivní, jak se tu tvrdí, mělo by z toho mít hodně velké zisky. Proč jich tedy není více?
Je to jeden ze skupiny tri faktu o ktere se muj argument opira, o kterych vy tvrdite bez argumentace, ze jsou nepochopenim vasi otazky "To jste ten příspěvek nepochopil". Kdyz mi chcete necim argumentovat, nemuzete pouzit vetu bez argumentu.
>>Opravdu? Můžete to tvrzení něčím doložit?
Ano, konkretne Listina prav a svobod, clanek 31.
Komentář 23620
Kdyby to byl alespon trosku volnejsi trh, umim si predstavit inkubator co stoji denne 1000czk.
Tak se ptám, proč tu tedy houfně nevznikají soukromá zařízení, co budou od pojišťoven inkasovat 60 tisíc za den (tak jako státní zařízení) a přitom budou mít náklady jen jeden tisíc na den. To je přece úžasný zisk.
- na to lide, kterym stat ukradne 2/3 vydelanych penez uz nemaji.
- protoze kdyz zaplatite u soukromnika cash, tak se vam pojistovna tak akorat vysmeje
Tyto dva Vaše argumenty jsou pak zcela mimo, protože otázka se týká soukromých zdravotních zařízení, které by byly placeny stejným způsobem jako ty státní.
- protoze je tu nekala konkurence, ktera tvrzenim "zdravotnictvi zdarma" obelhava zakazniky
Opět ne zcela smysluplný argument, protože při stejném financování by pro ně tyto soukromé zařízení byly stejně tak "zdarma".
Prostě jste si představil úplně jinak fungující zařízení, než na jaké jsem se ptal, a vyvracíte tak tedy úplně jiné tvrzení.
Komentář 23622
Možno som niečo v predošlom prehliadol (a už sa to spomína), ale v SR (a veľmi pravdepodobne zhodne aj v ČR, aspoň blogy Petra Kubáča to indikujú) je to najmä tým, že "poisťovne" nie sú poisťovne ale daňové úrady a monopolom na preplácanie výkonov podľa vlastnej úvahy:
- nemožno len tak prísť a povedať "urobil som ten a ten výkon, žiadam o preplatenie" (teda, povedať môžete, ale...)
- neexistuje katalóg výkonov a ich ohodnotenia
- výkony sa preplácajú pomerne nezávisle od ich (oprávnených) nákladov, to umožňuje prehadzovať "menej lukratívnych" pacientov inde
- sú nejaké odporúčania, aká liečba je lege artis, ale takú by poisťovňa nikdy plne nepreplatila
- celkovo snaha v tomto hybridnom systéme platiť čo najmenej a odkláňať čo najviac, ale tak, aby sa substrát (t.j. občania) príliš nebúril
...
Komentář 23623
Takisto nie je pravda že by neexistoval katalóg výkonov a ich ohodnotenia, máme predsa ten bodovací systém. Že sa to bodovanie už roky nemenilo a pritom podmienky ( náklady ) sa pri mnohých úkonoch podstatne zmenili je už iná otázka a to priznám že je chyba ministerstva zdravotníctva a teda štátu.
Ďalšou nepresnosťou je používať pri kritizovaní štátneho zdravotníctva ako príklad naše alebo české zdravotníctvo, každému čo ovláda aspoň malú násobilku musí byť zrejmé že ak máme omnoho menšie platy než v západoeurópskych štátoch, tak by sme na dosiahnutie rovnakej úrovne zdravotníctva potrebovali úmerne vyššiu percentuálnu výšku odvodov, keďže výraznú väčšinu nákladov na zdravotníctvo máme rovnakú, akurát platy zdravotníckeho personálu máme nižšie.
Tiež si treba uvedomiť že konkurencia nie je všeliek, pretože veľká poisťovňa si dokáže u dodávateľov dohodnúť lepšie ceny než malé poisťovne.
Komentář 23635
Tímto zcela jednoduchým způsobem přistupují ke směnám na volném trhu obě dvě strany směny - nabídka i poptávka. Obě chtějí do ní vložit co nejmíň a získat z ní co nejvíc. Popište na nějakém jednoduchém příkladu, jak dochází k odklánění prostředků a v soukromé firmě na volném trhu bez vnějšího vlivu státu.
Takisto nie je pravda že by neexistoval katalóg výkonov a ich ohodnotenia
Katalog existuje, ta "ohodnocení" v něm jsou vycucaná z palce u nohy a naprosto neodpovídají vzácnosti statků na trhu.
Tiež si treba uvedomiť že konkurencia nie je všeliek, pretože veľká poisťovňa si dokáže u dodávateľov dohodnúť lepšie ceny než malé poisťovne.
No ale taky je potřeba si uvědomit, že prostá cena není jediným a mnohdy ani ne nejdůležitějším prvkem při rozhodování toho kterého zákazníka.
Komentář 23636
S tými cenami "vycucanými z palca" tiež nemáte úplnú pravdu, tá nemožnosť cenovej kalkulácie v plánovanom hospodárstve by platila iba ak by plánované hospodárstvo bolo na celej zemeguli, inak sa dajú ceny okopírovať. "Vzácnosť statkov" v zdravotníctve je nezmysel, zdravie ( alebo v krajnom prípade život ) sa nedá ohodnotiť.
Cena nie je pri nákupe tovaru/služby jediným kritériom, ale väčšia poisťovňa Vám vie dať tie isté podmienky ako malá a pri nižšej cene. A ešte k tomu môže mať hustejšiu sieť kontaktných miest aj zazmluvnených viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Komentář 23638
Komentář 23642
Komentář 23644
Komentář 23652
Komentář 23688
Tvrdil jste, že větší pojišťovna má nižší ceny než menší pojišťovny. Proč tedy podporujete oddělené státní pojišťovny a nechtěl byste třeba jednu společnou v Evropě pro všechny? Vyrovnanost životní úrovně v rámci Evropy je podle mě jen trošku menší než v rámci jednotlivých států.
Proč je podle Vás ta jedna státní pořád ta nejlepší? Když byla ČSR, bylo by podle Vás dobré mít jednu, ale v ČR a SR je najednou dobré mít přesně dvě. Proč?
Komentář 23704
Komentář 23705
Komentář 23709
Komentář 23712
Jenom jsem předtím pochopil Váš příspěvek "Nie, ja propagujem univerzálnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov štátu na území toho štátu." tak, že by snad měla být jenom jedna státní a povinné jednotné odvody pro každého. Pardon, moje chyba, špatně jsem to teda pochopil.
Komentář 23713
Komentář 23714
Co ted? Mam smulu co...musim platit povinne pojisteni, co.
Tak ti teda dekuju no, ze mi kurvis zivot :-(
Komentář 23715
Komentář 23722
Komentář 23723
Komentář 23724
to by přece nešlo aby si lidé svévolně umírali jen tak bez řádného vyléčení
v nehygienických podmínkách domova obklopeni kruhem rodiny,
vždyt takový pohled na mrtvolu by pak mohl mnohé vést k zamyšlení nad smyslem života a jeho pomíjivostí,
a mohl by je tak odvádět od budouvání štstné socialistické demokracie
a vytyčených cílů neustálého zvyšování výroby a štěstí...
Komentář 23741
Protoze pokud ano, trebas bych mohl zkusit zase zacit trosku zachranovat zivot ja tobe...a to by se ti myslim vubec nelibilo....
Komentář 23742
Ale pokiaľ sa ti napriek tomu chce tak ďaleko cestovať tak kľudne príď, ja sa diskusii medzi štyrmi očami nebránim :-). Alebo ako som mal chápať druhú vetu z tvojho príspevku?
Komentář 23743
A nemyslel jsem to moje, ze bych se snad chtel prijet prat - ale ze bych teoreticky mohl zacit resit, co povazuju za dulezite ja a tlacit k tomu politiky.
Nevim, jestli pijes pivo - ja ne a povazuju to za absolutne zdravi skodlive (je uplne jedno, jestli je, ci neni - ja to za to povazuju a proto te budu chtit zachranit). Obecne vlastne kazdy alkohol je skodlivy, takze bych te pred nim chtel zachranit. Pak bych te chtel zachranit pred obezitou, kvuli ktere drive umres, takze bych ti idealne chtel nechat zakazat cokoladu, cukry a podobne jine veci. Obzvlaste spatna je zmrzlina. Ja sam to nejim, takze ty to taky jist nebudes. I kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot, tak se to vyplati, ze...
A takhle ti najdu asi tak tisic veci, ktere ja nedelam a ty mozna ano a ja usoudim, ze ti skodi a proto ti je zakazu. A naopak mame veci, ktere jsou prokazatelne pro zdravi prospesne a ty ti necham naridit. Pravidelne rozcvicky po snidani, pravidelne otuzovani...a tak ruzne.
Coz by se ti predpokladam uplne nelibilo.
Komentář 23726
Kurvici jedni...
Komentář 23739
voni ti lidi jsou egoisti a chtěli by si bejt nemocní podle svýho a podle svýho i umírat,
bez ohledu na druhý...
Zrovna ted podnikli sousedi chemický útok na naši krásnou vesničku střediskovou,
když zapálili náký nařezaný větve,
jim je hej, jim to vítr odfoukne, bohužel ale směrem k nám,
jako příznivec globálního oteplování a zvyšování obsahu CO2 v ovzduší jim samozřejmě fandím,
ale na druhou stranu je konečně krásně a já jsem se chtěl jít na střechu vopalovat
abych nabral náký ty vitamíny a bronz a nabil se sluneční energií
páč to je nejlepší lék na tu jarní únavu,
a místo toho abych šel hledat do garáže plynovou masku,
kam já ji jen dal ?
No nevím, vždyt naposledy jsem ji měl na sobě při plynovém cvičení na ZDŠ...
Komentář 23640
Dávatmi tuto prasáckost za příklad soukromopodnikatelského volnotržního prostředí chce hodně velkou odvahu.
Komentář 23645
Komentář 23649
My dva nedokážeme najít za mák průniku mezi našimi představami o způsobu uspořádání zdravotního servisu. Buďto budete nespokojen Vy, protože já Vám vnutím systém svůj. Nebo budu nespokojen já, protože Vy mi vnutíte ten Váš. Nebo budeme nespokojení oba, protože z našich naprosto nesourodých představ a potřeb složímě nějakého naprosto nefunkčního psoraptora. Což je současný stav. Nevím, co je pro Vás neprůchodného na tom, že Vy si se svými kolegy budete provozovat nějaký svůj systém a já s těmi svými zase náš.
Komentář 23641
"Vzácnosť statkov" v zdravotníctve je nezmysel
Aha. Já zapoměl. Ono je vlastně k dispozici naprosto neomezené množství potřeb pro zdravotnictví. Nějak mi to uniklo, že to jsou nevzácné statky. Hodnotu zdravotního stavu (stejně jako hodnotu čehokoli) nelze nijak objektivně stanovit a je navýsost subjektivní. To máte pravdu :-). Ale to jste objevil ekonomickou "ameriku".
Jedna pojišťovna dokáže nabídnout tohle, jiná onohle. Velká širokou síť, malá osobní přístup, malé můžou mít unii na vzájemnou spolupráci, ... Tisíce variant by dokázali podnikatelé na volném trhu (byl-li by) vymyslet a nabídnout zákazníkům. Vy nebo já víme houbeles o tom, jaké nabídce by ten který zákazník dával přednost.
Komentář 23646
Čo sa týka "vzácnosti", tak ste môj príspevok nečítal poriadne, inak by ste vedel že som to myslel presne opačne, teda že cena zdravia ( života ) je nekonečná. Samozrejme množstvo prostriedkov už nekonečné nie je, nekonečná je iba chamtivosť niektorých podnikateľov v zdravotníctve. Preto má aj štátne zdravotníctvo svoje limity, dané výkonnosťou ekonomiky štátu.
Iste, ľudia ktorí zarábajú viac nemusia ako rozhodujúce kritérium používať cenu, lenže takých je výrazná menšina.
Komentář 23647
Na ostatní dětské plácanice opsané z učebnice občanské nauky pro první stupeň předlistopadových ZDŠ má cenu nějak dospěle reagovat???
Komentář 23650
Komentář 23653
Komentář 23655
Komentář 23662
Komentář 23657
Komentář 23661
Komentář 23666
Komentář 23660
Komentář 23664
Komentář 23669
Komentář 23665
Musíte si uvědomit, že norbertsnvým cílem není efektivita, jak jí chápete Vy. Pokud volný trh ukáže, že je neefektivní nějakou skupinu obyvatelstva léčit, je pro Vás v pořádku ji neléčit. Pro norbertsnv to v pořádku není.
Komentář 23667
Mě taky často štve, že se diskuze stáčí k porovnávání efektivnosti dvou systémů organizace společnosti, prakticky to pro mě není důležité. I kdyby byl socialismus efektivnější než kapitalismus, tak ho nebudu podporovat.
Pro mě je přirozené lidem kteří potřebují pomoc pomáhat a ani nepotřebuji k tomu donucovat násilím ostatní. Každý máme svůj morální kompas nastavený jinak.
Komentář 23668
Tak jistě, základní myšlenkou ankapu je, že násilím mohou být lidé nuceni pouze k "ankapu", čemuž říkají non-aggression principle. Já takhle kompas nastavený nemám.
Komentář 23670
Komentář 23672
Komentář 23673
Měli jsme nějakou diskuzi kde jsme se špatně oba pochopili a já jsem ji pak neměl čas dokončit.
Hlavně to tvrzení že demokracie je lepší než ankap mě připadá dost zvláštní, vzhledem ke kontextu vaší kritiky právě ankapu. Chápu že je to váš názor, jen mi to nepřipadá moc logické.
Komentář 23674
No, úplně dobře to nechápete. Jen mi přijde zvláštní tvrdit, že něco je nemorální, protože je to prosazováno násilím na lidech, ale zároveň hájit něco jiného, co je ale také prosazováno násilím na lidech.
Hlavně to tvrzení že demokracie je lepší než ankap mě připadá dost zvláštní, vzhledem ke kontextu vaší kritiky právě ankapu.
Nebylo to obecné tvrzení platné pro každého. Tvrdil jsem, že demokracie mi dává teoretickou šanci prosdit mé zájmy, zatímco anarchkapitalismus mé zájmy rovnou odmítá.
Komentář 23678
Zdá se mi, že jste diskuzní onanista, který nemá zájem na nějakém výsledku, Vám jde jen o to plácat a plácat a plácat... a plácat... ... ... a plácat... ... ... ... ... a plácat... donekonečna.
Komentář 23681
Takže vy vlastně nehodnotíte ty systémy z pohledu morálního, ale podle toho který systém vám umožní prosazovat vaší vůli ostatním? Také nechápu vaše tvrzení že ankap vaše zájmy rovnou odmítá, tomu nerozumím.
Komentář 23683
Žádná jedna (objektivní) morálka není. Jestli tedy hodnotící kritéria budete označovat slovem "morálka" je pak už v podstatě docela jedno.
Také nechápu vaše tvrzení že ankap vaše zájmy rovnou odmítá, tomu nerozumím.
V anarchokapitalistické ideologii je pevně dáno, na co právo mám a na co právo nemám. Bez ohledu na to, jak to lidé vidí, jsou veškerá práva (jejich existence a neexistence) už natvrdo určena tou ideologií. Není tam tedy žádný prostor k určení, jaká práva budou.
Komentář 23685
V anarchokapitalistické ideologii - Prosím vás, ukažte mi jediný systém který to tak nemá. Vždyť demokracie také jednoznačně definuje jaké práva má občan. Ankap definuje pouze jedinou věc a to je vlastnictví.
Pokud vy neustále mluvíte o tom, že je všechno relativní a není možné určit žádný objektivně morální žebříček hodnot, tak přece anarchokapitalismus by pro vás měl být ten nejlepší systém ze všech, vždyť je to naprosto logické.
Komentář 23686
Ne, ale je to jedno z kritérií.
Vždyť demokracie také jednoznačně definuje jaké práva má občan. Ankap definuje pouze jedinou věc a to je vlastnictví.
Demokracie ale umožňuje změny v tom, jaká práva občan má. Anarchokapitalismus coby ideologie žádnou v právech změnu nepřipouští.
Pokud vy neustále mluvíte o tom, že je všechno relativní a není možné určit žádný objektivně morální žebříček hodnot, tak přece anarchokapitalismus by pro vás měl být ten nejlepší systém ze všech, vždyť je to naprosto logické.
Pokud je vše relativní, pak anarchokapitalismus, který staví na jednom pevně daném a neměnném pojetí práv, logicky nejlepší systém zrovna není.
Komentář 23687
Demokracie například nedefinuje že každý má rovné volební právo a že většinové rozhodnutí je pro ostatní závazné, to není podle vás ideologie?
Anarchokapitalismus coby ideologie žádnou v právech změnu nepřipouští.) - Přece se můžete dobrovolně zavázat k určitým pravidlům a vzdát se vlastnických práv.
Anarchokapitalismus je systém, který vám v co největší míře umožňuje se řídit svou morálkou, takže logicky by měl být podle vaší představy světa ten nejspravedlivější.
Pokud vědomě chcete systém, který bude násilím prosazovat vaše zájmy, mohu vás tedy označit za agresora?
Komentář 23689
Jak jsem psal, umožňuje a připouští změnu v tom, na co má člověk právo. Pokud si Vy subjektivně myslíte, že člověk by měl mít ta práva, co hlásá anarchokapitalismus, tak je pro Vás ten systém super. Pokud ale máte na práva jiný pohled, tak rigidní systém odmítající jakoukoliv změnu v právech pro Vás opravdu super systémem není. Kompromisem může být už jen to, že vlastnické právo nebude považováno za absolitní.
Demokracie například nedefinuje že každý má rovné volební právo a že většinové rozhodnutí je pro ostatní závazné, to není podle vás ideologie?
Nedefinuje?
Přece se můžete dobrovolně zavázat k určitým pravidlům a vzdát se vlastnických práv.
Ale přesně to přece obecně chce i anarchokapitalismus. Ten přece chce, abyste se dobrovolně zavázali k určitým pravidlům a vzdali se tak práv, o kterých si subjketivně myslíte, že je máte.
Anarchokapitalismus je systém, který vám v co největší míře umožňuje se řídit svou morálkou, takže logicky by měl být podle vaší představy světa ten nejspravedlivější.
Ne, anarchokapitalismus takovým systémem není, je to jen jeho PR.
Pokud vědomě chcete systém, který bude násilím prosazovat vaše zájmy, mohu vás tedy označit za agresora?
Pokud za agresora pak označíte i sebe, protože i Vy vedomě chcete systém, který bude násilím prosazovat Vaše zájmy, tak klidně.
Komentář 23691
................................................................
Bohužel, máte pravdu,
ale pro určité "přechodové období" jaké měli i komouši,
je možné udělat pravý opak svobody a ustanovit totalitu vlastnického práva...
Vono se pak ukáže (možná pro všeobecné poučení) podobně jako u těch komoušů, že to vede leda do prdele,
no vždyt chybama se možná dá i učit,
i když třeba ta komoušská chyba nepochybně stále miliony životu a moc se z ní nikdo příliš nepoučil...
Ale jak se říká, naděje umírá poslední...
Komentář 23684
Jádro pudla je v tom, že co je to tělo a kdo k němu má nějaká práva a kdo tedy s ním může zcela bez nějakých omezení nakládat? Tomu se říká (třeba) sebevlastnictví. A od tohoto bodu nebo kadlubu se pak odvíjí vlastnictví, protože jakýkoli majetek vzniká spojením nějakého statku s prací toho těla. Buď práci použiju k prvotnímu přivlastnění volného statku nebo ji za ten statek směním. Vtip je v tom, že tohle ještě není ancap. To je obecný princip. Netuším, jakou alternativu, která by neznamenala násilí na těle, které mi nepatří (které nejsem Já) by mohl kdo nabídnout.
Debata s Géčkem na tohle téma je bezpředmětná, s ním se nedoberete ničeho. To je diskusní masturbátor.
Komentář 23690
Jádro pudla je v tom, že co je to tělo a kdo k němu má nějaká práva a kdo tedy s ním může zcela bez nějakých omezení nakládat?
.....................................................................................................................
Ano, v tom je nepochybně jádro pudla,
je totiž třeba zjistit, co jsem já a co je to tělo a kdo s ním může bez omezení nakládat...
Jenže,
to je spíše záležitost duchovní analýzy, tedy poznání,
nežli jen popsání situce jak se nám jeví,
nebot i slunce se jeví tak, že obíhá kolem zeměkoule,
než někdo přišel na to, že to je přímo naopak...
Že se Mises vysral na to, co o těle a vlastnictví říkají jiní je evidentní, a přitom tyto informace jsou již od dob Shopehauerových nepochybně volně dostupný,
s tím já nic moc neudělám,
než že na to mohu pouze upozornovat,
že slunce se fakt netočí kolem zeměkoule
Misesův omyl je totiž omyl stejného kalibru nepozornosti,
jakého se dopustil i Marx, když přiřkl dělníkovi status tvůrce nadhodnoty,
nebot viděl dělníka u soustruhu, ale neviděl již samotný soustruh,
jenž zvyšoval dělníkovu produkci o mnoho stovek procent,
než kdyby něco pígloval na koleni pilníkem či nožíkem...
Komentář 23671
Komentář 23675
Tahle věta je slovo za slovem tak hloupá, že je těžko na ní reagovat.
Volný trh nic neukáže. Volný trh je proces, prostřednictvím kterého různí lidé různým způsobem uspokojují svoje různé potřeby. Své potřeby lidé uspokojují prací, její směnou a v naší sofistikované společnosti navíc její směnou prostřednictvím peněz (pokud tento prazáklad nechápete, smůla, vysvětlovat nebudu). K uspokojení potřeby - servis zdravotního stavu svého těla - má na volném trhu ke směně každý jeden člověk tedy minimálně svou práci (práce je činnost jejímž nositelem je člověk), kterou mu právě a jedině na tom volném trhu nic nebrání volně uplatnit a směnit. Je pravda, že různí lidé si prostřednictvím různé práce uspokojují své potřeby na různé úrovni, ale to je jejich výsostné právo, do kterého já nemám co zasahovat a ani nemám žádnou povinnost potřeby cizích lidí uspokojovat svojí prací. Nemám ani zbla tušení, jaké všechny možné varianty servisu zdravotního stavu by kdo vymyslel a provozoval na volném trhu, kdy by nepodléhal kokotinám státu. Nemám ani zbla tušení, jak by vůbec ten servis vypadal. Jen vzdáleně tuším, že celá struktura zdravotnictvéí by se totálně proměnila. Tedy krom té části, kterou by si nějakou všeobecnou formou (mě je jedno, jak chcete nazvat systém, který Vám vyhovuje a myslím, že na jeho dokonalém pojmenování záleží ze všeho nejméně) provozovali ti, kteří o to stojí. V podstatě tedy nemůže existovat něco, co by se dalo nazvat "neefektivní skupina obyvatel". O tom, zda je jedinec efektivní rozhoduje jeho schopnost směnit na volném trhu svou práci za uspokojení svých potřeb. Na volném trhu neexistuje nelegální práce např. Nevím tedy, jak by tedy mohl někdo na trhu zůstat neefektivní (zcela bez využití) i kdyby jen hrábě uměl držet v ruce a tahat za ně.
Ti, kteří z nějakých hnutí osudu, které nemohli předpokládat, toho nejsou schopni (invalidi z cizího zavinění, lidi s vrozeným postižením, po nějaké osobní existenční tragedii, ...), které těžko mohli předpokládat nebo je značně nepravděpodobné (mají např. bezrizikovou práci a neprovozují adrenalinové sporty apod.), tak se proti tomu např. nepojistili, leč stalo se, a kterých je zlomek promile ve společnosti, se mohou bez problémů spolehnout na charitu. Není to hanba, není to ponižující. Je to přirozený odvěký projev soucitu a snahy člověka pomoci bližnímu v nouzi.
Ti, kteří něco v zaopatřování sebe sama zanedbali (nemysleli na zadní vrátka a jsou náhle v pyči) taky nemusí bídně zhynout. Pokud jsou jinak dobře zapsáni v rámci svých sociálních kontaktů, jistě se najdou v jejich okolí ti, kteří podají pomocnou ruku.
Pak jsou takoví, kteří žijí nějakým způsobem nezodpovědně. Ti budou mít smůlu. Je to tvrdé, ale spravedlivé.
Samozřejmě nějaký humanitní kokot, který neumí ani držet hadr na nádobí, ale umí dneska za kradené peníze leda do všeho kafrat, ten to bude mít těžké.
Pokud si z toho nevezmete víc, než zase nějakou půlvětu, od které budete zase jako obvykle odvíjet své samoúčelné rádobydiskutérské onanie, smůla. V takovém případě nečekejte z mé strany nějakou rozumnou reakci.
Komentář 23677
Od Vás rozumné reakce už nečekám a zároveň s Vámi ani nehodlám marnit svůj čas.
Komentář 23679
Komentář 23680
:-)
Komentář 23682
a vidím, že jste se shodli v tom, že jste se neshodli a že spolu navzájem marníte čas,
a to je pěkné a to cením,
nebot nejlepším časem je vždy čas bůzdarma promarněný,
proto taky rádi chodíme do hospod, věnujeme se sexu či onanii, sportovním radovánkám, čumění na televizi a diskutování vo ničem...
Promarněný a ztracený čas je prostě bezva...
Komentář 23643
Nezlobte se, ale tímhle marxistickým způsobem jsem nikdy neuměl přemýšlet. Tento způsob uvažování, kdy zisk je považován za svým způsobem krádež na zákazníkovi, je základním kamenem socialismu/bolševismu. Ani v pubertě za tuhého reálného socialismu, kdy jsem byl samozřejmě chtě nechtě hrubě determinován jak situací, tak klasickým pubertálním rovnostářstvím, jsem nedokázal považovat zisk podnikatele za něco, co by mělo mít samo kvůli sobě jakkoli negativní význam. Nedokážu Vám tedy na to napsat nic jiného, než že bych Vám přál, abyste si mohl se stejně zaměřenými lidmi provozovat zdravotnický systém podle Vašeho gusta. Ale zároveň si buďte vědom toho, že kooperací na tomto ujetém základě, pokud k tomu tak jako v současnosti nebudu dotlačen hrozícím nebo jsoucím násilím, se budu snažit vytříhat.
Komentář 23648
Komentář 23651
Krádež je odebrání statku jeho právoplatnému majiteli proti jeho vůli. Přesně toto a jen toto je v ancapu nazýváno krádeží.
Komentář 23654
Komentář 23658
Komentář 23663
Komentář 23656
Komentář 23659
Konec
Komentář 23612
Divate se na to staticky a planovane. Platby by byli takove, jake si zakaznici zaplati. Cenu by urcoval trh. Treba bezny clovek by pojistovnu ani nepotreboval.
Predstavte si to jako havarijni pojisteni na auto. Pojistovna plati to co to stoji. Pokud si nastavi stropy, vy o tom vite a muzete si podle toho pojistovnu vybrat. A nebo se nepojistit.
Komentář 23614
Vůbec jste nepochopil pointu mého komentáře. Dnes mohou vznikat soukromé zdravotní zařízení a dostávají stejné platby jako ty státní. Pokud jsou státní tak až tak neefektivní, měl by to být pro ty sokromé zlatý důl. Tak přoč jich není více?
Komentář 23617
Samozřejmě veřejné zdravotnictví má své výhody, ale za jakou cenu.
Komentář 23602
Jinak souhlasím, že na volnějším trhu by pravděpodobně byly i levnější (byť možná méně kvalitní) alternativy a konkurence by pomáhala zajistit efektivitu.
Komentář 23609
Stat v principu z premyslivych lidi dela debily a skutecne debily v tom jeste podporuje. Drive nebo pozdeji tomu vetsina podlehne.
Kdyz jsem se poprve dival na oblibeny Idiocracy, rikal jsem si ze k nam to snad tak rychle nedorazi. Jak strasne jsem se mylil. Nekde se mi zda, ze uz chybi jen Brawndo, The Thirst Mutilator :-).
Komentář 23634
Krom koktání pz1ooooo jste se nikdo na nic nezmohl.
Komentář 23637
Komentář 23639
Kdy fungovalo soukromé zrdravotnictví? No před tím, než si na něj uzurpoval monopol stát:
http://www.bawerk.eu/clanky/19.-stoleti--divoky-kapitalismus-/svepomocne-spolky.html
http://www.bawerk.eu/clanky/19.-stoleti--divoky-kapitalismus-/potrebujeme-povinne-pojisteni--aneb-jedna-historicka-zkusenost.html
http://www.bawerk.eu/clanky/19.-stoleti--divoky-kapitalismus-/dobrovolne-nemocnice--lekarska-pece-a-stat-ve-viktorianske-velke-britanii--1-6-.html
(+ 5 dalších dílů)
Otázka je, co myslíte tím "úplně fungovalo". V každém lidském počínání jde o vyřešení základního problému - jak konečnými omezenými prostředky uspokojit nekonečné neomezené potřeby. Nikdy v žádném způsobu uspořádání společnosti nebude možné uspokojit veškeré potřeby, protože tyto budou v každém okamžiku neomezeně převyšovat prostředky, které máme v ten který okamžik jejich uspokojení.