Autor: Urza
Čas: 2020-01-02 00:00:02
Co kdyby bez státu nebylo X?
Za X si můžete dosadit naprosto cokoliv… silnice, školy, dobročinnost, výzkum… prostě všechno. Poté, co to uděláte, nastávají dvě možnosti: Buď X potřebujeme tolik, že jsme ochotni zaplatit dobrovolně více, než jaké jsou náklady onoho X; nebo nepotřebujeme, což znamená, že zdroje, které jsme ochotni na X obětovat, náklady nepokryjí. V prvním případě může vydělat každý, kdo začne X poskytovat (lidé mu zaplatí více, než kolik jej stojí X produkovat, je-li splněna podmínka výše); nemá smysl pochybovat o tom, zda by bylo X dostupné, protože bez státu může být třeba jeho poskytování složité – na čem lze vydělat, toho se někdo ujme. V případě, kdy za X nejsme ochotni zaplatit výše uvedené náklady, potom X nejspíše vůbec nevznikne; a to je jedině dobře, protože za daných okolností by jeho poskytování znamenalo plýtvání (lidé si cení X méně než zdrojů na něj spotřebovaných).
Přečtení: 32178
Komentáře
Komentář 47738
cena(X + úředníci + politici + monopol) < cena(X + konkurence)
Vysvětli, že tohle neplatí.
Komentář 47739
1) Ti, kteří věří, že zmíněný vzorec platí pro všechna X. To jsou komunisté a socialisté.
2) Ti, kteří věří, že zmíněný vzorec platí pro některá X. To jsou v lepším případě minarchisté, v horším zmatení etatisté.
3) Ti, kteří věří, že zmíněný vzorec neplatí pro žádná X. To jsou anarchokapitalisté.
Komentář 47741
Komentář 47742
Komentář 47770
Komentář 47771
Komentář 47772
Tady je dokonce i jeho jediná dochovaná fotografie
https://www.youtube.com/watch?v=Hb9-8X9dY_k
Komentář 47773
Komentář 47775
Komentář 47776
Komentář 47743
Komentář 47745
Komentář 47751
Komentář 47752
Komentář 47755
Komentář 47756
..................................................................
No jo ale lidi jo, jsou rádi když se kontroluje hygiena v restauracích,
když máte v obchodě záruku, tudle kontrolovali prodejcům uskladnění dělobuchů (zřejmě nesmějí navlnout)a musí mít český návod, kontroluje se technický stav vozidel, znečištování ovzduší a řek atd. atd.
Hlavně lidi s tím nemají starosti,
jen si jednou za 4 roky zvolí zástupce
a ti to za ně řeší a k řešení specifických problémů si pak pozvou odborníky (třeba na ty dělobuchy a vohnostroje)
Komentář 47778
Neni to totez? dyt na urade sedej stejny krysy co v parlamente, peincipielne. berou stejne nasilne vybranej plat a delaj hovno. vyved me z omylu pokud se mylim
Komentář 47746
............................................................................
Ten neznámý důvod bude mít nejspíš něco společnýho s pudovým jednáním člověka,
člověk samozřejmě nejedná jako zvíře, díky většímu mozku se mu pudy transformují v pocity a pocity pak nevědomně ovládají jeho myšlení,
takže sexuální pud se mu vyvinul v instituci zvanou manželství a pud sebezáchovy se vyvinul v instituci zvanou stát...
Takže dneska místo aby jste skočil na jakoukoliv samici tak k tomu potřebujete lásku kterou pak promění ve slib věrnosti v dobrém i ve zlém,
máte kupu dětí a kupu starostí a do všeho vám ještě kecá vaše stará,
přesto se to lidem jeví vcelku výhodný...
Obdobně s tím státem,dává vám pocit jistoty před vnější ale i vnitřním nepřítelem, žít ve stádu je vcelku přirozené pudové jednání a pokud si ho vyšperkujete právy a zákony, máte prostě stát, zatímco ovce mají jen stádo bez práv a zákonů...
No ono to vlastnictví nákého území je také vcelku přirozený pud kdy si i zvířata vytyčují své teritorium, taková součást toho pudu sebezáchovy,
akoráte se to opět nějako pěkně vokecá právy, zákony a katastrálním úřadem apd.
Komentář 47747
A to, co mě dostalo
je, že ty to nikdy opravdu nepochopíš
a to, co mě děsí
je, že vždycky budu na pochybách
je to úžasná věc, že máme
je to úžasná věc, že my
je to úžasná věc, ten zvířecí
ten zvířecí instinkt
Ten zvířecí, zvířecí, zvářecí instinkt ve mně
je to ten zvířecí, zvířecí, zvířecí instinkt ve mně
https://www.youtube.com/watch?v=ky4CdN0x58A
Komentář 47744
1. v štátnom X nemáte zarátané mzdové náklady, v súkromnom X ich máte zarátané.
2. vzorec súkromníka je cena=X+ZISK
Komentář 47750
2. A zisk klesá s rostoucí konkurencí.
Komentář 47757
Takže bych tady netvrdil, že sooukromí sektor dokáže vždy dodat služby za nižší cenu a stát vždy za vyšší. Věřil bych tomu, že stát je schopný například dodat bydlení za nižší cenu, protože si cenu prostě vymyslí, řekněme jako mezní náklady produkce v jeho režii. To by v případě bytů mohla být cena výstavby domu + mzdy úředníků atd.
Pokud to tedy vezmu tak, že oddělím zisk od mezních nákladů na produkci, dostávám ale další náklad, který není započítaný ve státní správě. Zisk, jak víme, má především alokační úlohu pro kapitálové investice. Tj. pokud je někde zisk vysoko nad hranicí mezních nákladů, kapitál bude mít tendenci se přesouvat do tohoto odvětví.
Pokud si tedy stát řekne, že převezme bytovou výstavbu, tak aby takový čin měl smysl, musi nabízet bydlení hluboko pod cenou soukromého sektoru, který se strikně drží tržních reáliích. To bude mít za následek nadálený nedostatek bydlení leda se uměle omezí poptávka pořadníky, což bude mít za následek další implicitní náklady. Nehledě na ztráty soukromníků, kterým začne stát konkurovat a připraví je o další zisky. Samozřejmě nedozírný náklad bude špatná alokace kapitálu, protože cenový signal bude zničen dumpingovou cenou státního monopolu a bude signalizovat dostatek na trhu.
Pokud by se stát měl chovat tak, aby nikomu nevznikly žádné škody, musel by se chovat přesně jako soukromí developer na voolném trhu.
A ano, samozřejmě vím, že bytová výstavba v Praze je zabržděna povolovacíh řízením na min 5.5 roku.
Komentář 47761
Komentář 47784
Komentář 47740
a tady jsou jen samá X,
takže nevím jak a co mám počítat, to jsou náký Akta X ?
Navíc čím víc na to koukám, tím víc začínám mít voči do X....
Komentář 47759
Komentář 47748
To nie je vo všeobecnosti pravda. X môže byť napríklad základný výskum, ochrana životného prostredia alebo vývoj liekov/softvéru. V prípade existencie externalít je možné, že každý jeden človek by na tom bol lepšie, ak by X existovalo, a pokojne by aj bol ochotný na to vynaložiť prostriedky Y, ale každému človeku samostatne sa viac oplatí ušetriť Y dúfajúc že ostatní zaistia X a profitovať z jeho existencie.
V niektorých prípadoch je tento problém riešiteľný privatizáciou, aj keď napr. v prípade duševného vlastníctva/patentov to anarchokapitalisti odmietajú.
Iné veci sa ale privatizovať nedajú - či už atmosféra, alebo vedecké poznatky. V takom prípade potrebujete nejakú centrálnu autoritu na vyriešenie koordinačného problému - t.j. štát.
Komentář 47749
Komentář 47753
Komentář 47754
Komentář 47758
A řešit, čí slovo bude to rozhodující, musíte vždy tak jako tak. Pokud teda chcete vůbec o něčem ve finále rozhodnout.
> ne každá organizace musí fungovat mocensky
V ankapu to funguje tak, že rozhoduje ten, kdo má nejvíc peněz. To je optimální?
Komentář 47760
O čem v ankapu rozhoduje ten, kdo má nejvíce peněz? Vy jste se upnul na to, že někdo/něco řídí ty ostatní, a v tomto rámci přemýšlíte. Jenže anarchie je mimo tento rámec. Ani ten nejbohatší člověk za mě nerozhodne, co si dám k večeři.
Komentář 47762
Komentář 47764
Komentář 47766
Komentář 47774
Komentář 47777
Komentář 47765
Komentář 47779
2. Jak napsal jM, je zde problém černého pasažérství na pozitivních externalitách; stát jej může odstranit.
3. Je zde otázka legitimity společenského uspořádání. Dnešní společnosti zdá se "jedou" na Rawlse, jehož koncepce legitimity přerozdělování připouští, resp. spíš nařizuje.
Komentář 47780
4. Urzova argumentace "proč by něco měl poskytovat stát, když si to můžou poskytovat lidé sami" je sice přesvědčivá – na povrchu – ale opomíjí to, že SAMI LIDÉ se můžou rozhodnout pro určité účely utvořit stát: dát něco do společenského vlastnictví…