Co není kapitalismus? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-01-21 00:00:02

Co není kapitalismus?

V posledních letech kolem sebe pozoruji, že kritika kapitalismu se stává nesmírně moderní a populární, zejména mezi mladými lidmi (ale zdaleka nejen mezi nimi); což o to, každý ať se vymezuje proti tomu, co sám uzná za vhodné. Za velmi smutné a alarmující však považuji, že drtivá většina těch, kdo proti kapitalismu brojí, typicky vůbec neví, co to kapitalismus je; a problém není v tom, že by jej prostě „definovali jinak“, což by samo o sobě nevadilo, kdyby se takové definice konzistentně drželi, leč oni však ve své většině kritizují jakýsi paskvil, jenže omezovat zákonem chtějí kapitalismus skutečný.

Nejprve si dovolím uvést několik příkladů toho, co kapitalismus rozhodně není: Kapitalismus určitě není Agrofert a Babiš, to jsou produkty socialistických dotací a regulací (biopaliva…); kapitalismus nejsou soukromé školy absolutně omezené státními regulacemi; kapitalismus vážně nejsou soukromé zdravotní pojišťovny ve chvíli, kdy je zdravotní pojištění povinné; kapitalismus rozhodně není ani (nestátní) firma, které stát udělí monopol na cokoliv (dodávky vody například). Kde není svobodný trh, tam nemůže být ani kapitalismus; a zasahuje-li někam stát, pak se nejedná o svobodný trh.

Někteří lidé namítají, že to není vina státu, když velké společnosti mají netržní privilegia, ale těch korporací, neboť ty uplácejí státní úředníky a politiky; bez ohledu na výsledky akademické debaty na téma, kdo je více vinen, je zcela evidentní, jak se ten problém vyřešit rozhodně nedá – dávat více moci státu. I kdyby bylo nakrásně pravdou, že je jen a pouze vina velkých korporací, že úplatní politici jim vytvářejí zákony na míru, nelze přece argumentovat tím, že stát to vyřeší (neboť problém vznikl právě tím, že nevyřeší); jsou-li státy korumpovány velkými hráči na trhu, tak bez ohledu na to, kdo za to může, důsledkem zvětšení státní moci nemůže být nic než další korupce!

Můžete vinit podnikatele, že korumpují politiky; jenže dokud tu budou podnikatelé v tržním prostředí a politici s mocí toto prostředí deformovat, zákonitě nemůže nedocházet ke korupci (ostatně záznamy o ní jsou staré tisíce let, evidentně to nikdy nebylo jiné; ani nemohlo být). Jediným řešením je tedy buď vzít podnikatelům možnost podnikat, nebo politikům možnost rozhodovat; a snad každý, kdo si tu první variantu buď pamatuje, nebo alespoň teoreticky chápe, proč je to cesta do pekel, by si měl zároveň uvědomit, že problému se nelze zbavit jinak než rušením politické moci (jejím přidáváním dosáhneme opaku). A pro ty, kdo si to stále neuvědomují, tu mám jeden takový obrázek
Přečtení: 15790

Autor: Outstander Čas: 2016-01-21 02:36:34 Titulek: Trolling
Web: neuveden Mail: Maikll.Cham v doméně seznam.cz
Co já vím, tak autorka toho fota je libertariánka, která trollovala takové ty rádoby-liberály socialisty-komunisty. Jinak s vyzněním článku souhlasím. Ovšem musíme si uvědomit, že pokud člověk není "trénovaný" autory jako alespoň Bastiat, tak to, že je něco vina státu, bude brát jako chybu lidí, v lepším případě jako chybu designu instituce, nikoli jako problém vyplývající z podstaty. Proto je jeho první reakcí vyměnění úředníka/politika, nebo přijetí zákona, který ho v dané činnosti omezí (aneb mafie přijme pravidlo, které jí zakáže zneužívat pravomoci na výběr výpalného, lol), případně posílení "konkurenční" instituce (ve smyslu těch "brzd a rovnováh", ovšem jaksi jsou všechny na stejné výplatní listině se shodným zájmem) v rámci státu. Zrušení dané pravomoci nenapadne skoro nikoho, nebo o tom nezačne vážně uvažovat.

Principiálních kritiků kapitalismu je imho velice málo (anarcho-komunisté a odnože), zbytek jsou kritici tzv. "nespoutaného" kapitalismu. V takovém případě tu naštěstí máme skvělé Hynkovy články na Misesu, fakta z nich jsem už využil v mnoha debatách.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 03:04:16 Titulek: Re: Trolling [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Vážně? Jak to víte o té fotce? To by mě zajímalo.
Jinak máte pravdu v celém příspěvku.
Autor: Outstander Čas: 2016-01-21 15:18:09 Titulek: Re: Trolling [↑]
Web: neuveden Mail: Maikll.Cham v doméně seznam.cz
Info zde: http://thelibertarianrepublic.com/this-girl-just-trolled-the-entire-internet-by-acting-like-a-stupid-liberal-podcast/

Dověděl jsem se to na některých pop-libertariánských FB stránkách jako Anarchyball apod.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 17:42:04 Titulek: Re: Trolling [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky za info.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 17:42:28 Titulek: Re: Trolling [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já na to tedy naletěl a ještě ji mám použitou v zítřejším textu, ale tak už to nechám, ona je stejně vystihuje xD
Autor: Outstander Čas: 2016-01-21 15:18:55 Titulek: Re: Trolling [↑]
Web: neuveden Mail: Maikll.Cham v doméně seznam.cz
Holt Poe's law v praxi ;)
Autor: PeTaX Čas: 2016-01-21 09:50:40
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Celý ten systém je založen na korupci. Politici korumpují podnikatele, firmy korumpují politiky. (Malí ne, ti nemají vliv.) Politici korumpují voliče, voliči korumpují politiky. Vše vesměs za cizí peníze.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 10:24:26 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Souhlas; ale nazývat to kapitalismem je dost překroucený pohled na věc xD
Autor: PeTaX Čas: 2016-01-21 10:35:48 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Celý ten názorový, politický trend je založen na principu mrtvé sousedovy kozy, na slepé víře, že při přerozdělování dostane jedinec více, než je mu státem vykořistěno a hlavně na strachu, že by v kapitalismu sám neobstál. Proto to volání po jistotách.
(A samozřejmě na indoktrinaci ve školství: hladem umírající děti v kapitalismu, děti v továrnách v kapitalismu, a naopak: práva jedinců na blahobytný život, nevyhnutelnost socialismu, atd.)
Web: neuveden Mail: neuveden
Občas mi přijde, že podle těchto názorů za všechno dobrý může kapitalismus/trh a za všechno špatný stát. Nemyslím si, že by to bylo tak jednoduchý, především jsou to vždycky lidi. Jenom lidi můžou jednat. Problém jsou mechanismy a struktury ve kterých se pohybují a na kterých závisejí, což pak jejich jednání samozřejmě ovlivňuje. Pouze se mi nepozdává černobílé vidění světa.
Jinak s tímto článkem souhlasím, tento koment jsem myslel spíš obecně.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 12:55:38 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale ona je to téměř pravda; respektive: kapitalismus a trh mohou za dobré i špatné věci, stát jen za špatné.
Trh je nějaké přirozené fungování, může v rámci něj docházet i ke špatným věcem (omyly se prostě dějí, zlovůle také), ale stát je zlo už z principu a způsobuje špatné věci; jednoduše deformuje ten přirozený vývoj a nic nezlepšuje, jen zhoršuje. Ono to není černobílé vidění světa, ona je zde ta realita prostě černobílá.... když někdo něco popisuje černobíle, je to většinou bráno jako špatně.... ale proč? Neříkám, že svět je černobílý, ale některé věci prostě takové jsou (jiné ne). Ale věci jako znásilnění, vraždy, loupeže, to přece JE ZLO a bez diskuse. A stát patří přesně to té kategorie.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-01-21 13:36:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tvrzení, že za všechno dobré může kapitalismus/trh je tvoje tvrzení. To nikdo netvrdí a důkazní břemeno je na tobě. Kapitalismus neodstraňuje zlo, násilí, podvody, vraždy, zotročování... Pouze nejlépe umožňuje vyřešit jakoukoli mezilidskou interakci. Protože jedině kapitalismus mi nijak nekecá do toho, jak si mám poradit se zlobrem, násilníkem, podvodníkem, vrahem, zotročovatelem... Člověk si je vědom toho, že tu možnost kdokoli v kapitalismu má a je si vědom toho, že sebou nese příliš velké náklady obětované příležitosti dobývat užitek nějakým okolí ubližujícím způsobem. Pakliže je dostatečně pitomý, aby mu to bylo jedno/jeho makovice to nepobrala, je takový člověk "vyřešen", v krajním případě krajním způsobem. Všichni násilníci by v kapitalismu s pravděpodobností hraničící s jistotou nepřežili 15.-18. rok svého života. Tím pádem by odpadla ohromná spousta problémů, které stát svou ochranou takových hovad jen hromadí. Stát předepisuje ohleduplnou obranu obětem, po "odsouzení" ubytuje na chvíli násilníka v zařízení luxusnějším, než je turistická ubytovna...

Krejčířové, Babišové, Kellnerové, Bakalové etc. by neměli možnost využívat nějakých privilegií. Tím pádem by buď fungovali podobně jako Rockefeller nebo Baťa. Jinak by hákovali někde v "kolbence". Escobarové by neexistovali. Výroba drog je natolik primitivní záležitost, že ji zvládne každý jouda doma v kuchyni. Jejich vzácnost a vzhledem k jejich značně "pitomému" charakteru i poptávka by byly téměř mizivé (viz hrací automaty - pozorujte někdy bednu v hospě, kolik lidí k ní za večer přijde...) a nedalo by se na nich moc vydělat. Kšeft a ziskovost vytváří represí stát.

Automobilky by vyráběly auta, která by především splňovala podmínku přepravy osob a materiálu z bodu A do bodu B nejefektivnějším možným způsobem (jinak by vehikly neprodaly). Konstruovaly by je v souladu se zákony termodynamiky, nikoli v souladu s nějakou environmentální vrčivostí.

A tak dále...
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 13:46:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
+1
Autor: marek28 Čas: 2016-01-21 21:08:28
Web: neuveden Mail: neuveden
Mooooc užitečný článek. Podle mě je to tím, že lidé berou kapitalismus i jako morální systém. Třeba dejme tomu otrokářství - to se přece s kapitalismem vůbec nevylučuje, také jde obchodovat s otroky kapitalisticky, ale kapitalismus vůbec neřeší, jestli je to morální nebo nemorální. A lidi si pak myslí, že všechno, co se dělá pro prachy (i sviňárny) kapitalismus schvaluje a říká, že je to bezva, protože z toho plyne zisk. Což je pochopitelbně stejně absurdní, jako říkat, že je nemorální třeba oheň. Je pak už na politickém systému, jaké mantinely kapitalismu vytvoří (třeba anarchokapitalismus otroctví zakazuje pokud vím).
No a v neposlední řadě si lidé běžně zaměňují kapitalismus s, jak to jen nazvat, asi s korporátním fašismem (nevím, zda jsem použil správná slova, prostě mám na mysli to, když velké firmy vydělávají těžké prachy ve spolupráci se státem, který jim dělá pravidla na míru atp., jako teď třeba Babiš).

Ten obrázek je dokonalost. Připomíná mi to mě na střední, když jsme jako správný pozérský puboši žrali Zeitgeist. :D
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-01-21 21:27:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to je důležitý. Že "kapitalismu je fuk", jestli prodávám lidi nebo sirky. Že to není problém kapitalismu, ale lidí/komunity, jaké civilizační zvyky mají a jenom tyto zvyky můžou/nemusí být předmětem směny. Ostatní je nemorální.

Anarchokapitalismus nic nezakazuje. Anarchokapitalismus umožňuje člověku svobodnou existenci, která bude tím lepší, čím míň "bude srát" okolí. Pokud si v nějaké komunitě budou chtít obchodně otročit/otrokářit... jéééžiš, jak je libo, ať si to užijou v barvách a širokoúhle. Pokud tím neserou své okolí, nic proti. Ale já jim prodejní plochu nepronajmu.
Autor: marek28 Čas: 2016-01-21 21:31:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já tedy myslím, že ancap operuje s jakýmsi přirozeným právem, které minimálně zajišťuje lidem vlastnictví sama sebe. Tedy stát se dobrovolně otrokem je ok, ale zotročovat svobodné lidi špatně.
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 21:51:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky.
Myslím, že zdaleka největší problém je to, co zmiňujete v druhém odstavci; konkrétně to zaměňování kapitalismu s korporátním fašismem.
Autor: marek28 Čas: 2016-01-21 21:59:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak aspoň jsem pro to našel správná slova. :D
Autor: Urza Čas: 2016-01-21 22:44:38 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
+1
logo Urza.cz
kapky