Efekt homogenity vnější skupiny a předsudky – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-12-09 00:00:02

Efekt homogenity vnější skupiny a předsudky

Představy ukřičené feministky, starého komunisty nebo upovídané ženy mají společnou jednu věc: Jsou produktem stereotypizace příslušníků určitých skupin. Určitá míra podobného zobecnění je důležitá pro orientaci ve světě, tato abstrakce by ovšem neměla odporovat jeho komplexitě. Výzkumy na poli sociální psychologie v tomto ohledu ukazují, že máme tendenci vnímat příslušníky skupin mimo tu naši jako sobě mnohem podobnější než příslušníky té vlastní, kterou vnímáme jako variabilnější. Tento jev byl objeven napříč různými skupinami a byl označen jako efekt homogeneity vnější skupiny. Ukazuje se, že lidi mimo naši skupinu mnohdy nevnímáme jenom jako soubor unikátních jednotlivců s častěji zastoupeným rysem xy, ale jako homogenní skupinu, postavenou na překrouceném a nereprezentativním stereotypu.

Všímám si, že tento způsob uvažování je do extrému dovedený například rasisty, sexisty, ageisty nebo homofóby. Na nich vidíme, že příslušníky vnějších skupin nevnímají jako sobě podobné lidské bytosti, a často tím pádem ani necítí zábrany vůči agresivnímu chování. Někteří anarchokapitalisté pak například hází všechny socialisty do jednoho pytle jako příživníky, a na základě toho je bezostyšně úráží. Přitom naprosto přehlížejí, že mezi nimi je velká variabilita, co se týče jejich způsobu života nebo vůbec důvodu tohoto přesvědčení. Rád bych žil ve světě, kde si lidé to, že na ně působí efekt homogenity vnější skupiny, alespoň uvědomují a neschovávají to za „zdravý selský rozum“. Za nejlepší způsob, jak se vyhnout těmto předsudkům, považuji snažit se vyvarovat spekulací o skupinách, které pořádně neznáme; a především ke každému, koho potkáme, přistupovat co nejvíc individuálně, jako k někomu se souborem unikátních charakteristik, motivací a cílů.
Přečtení: 4485

Reagujete na tento komentář:
... mezi zloději skutečně je velká variabilita, co se týče jejich způsobu kradení nebo vůbec důvodu krádeží ...
Autor: Bratva Čas: 2022-12-09 10:24:35
Web: neuveden Mail: neuveden
Vcelku souhlas. A uplatníte i Vy ten individuální přístup ke jmenovaným rasistům, homofobům, sexistům atd.?
Web: neuveden Mail: schován
To je dobrá připomínka: Bohužel až moc často jsem se setkal s tím, že lidi bojující proti předsudkům se předsudků dopouštěli vůči lidem, se kterými bojovali. Skupinová mentalita má v tomhle ohledu obrovskou moc. Určitě se snažím k rasistům atd. přistupovat individuálně, protože na základě tohoto postoje o nich nevím prakticky nic a rozhodně mezi nimi je obrovská variabilita. Věřím i tomu, že většina z nich jsou dobří lidé, se kterými bych si lidsky sedl jako s kýmkoli jiným.
Autor: Rakusak Čas: 2022-12-09 13:24:04
Web: neuveden Mail: schován
Ano, s tim lze castecne souhlasit, ale byl bych opatrni s tim vasim hodnocenim "nekterych" ankapaku. Pokud nekdo vzyva stat, ktery koristi na lidech tim, ze od nich nasilim vybira "berni", nemam pro takovou osobu slusnych slov!!!! A bohuzel se obavam, ze vsichni socialiste toto vzyvani praktikuji, jelikoz jinak by nebyli socialisty, ze...

Jinak obecne generalizace je prirozena pro neuronove site a obavam se, ze je to pro cloveka i evolucni nutnost... :-D
Web: neuveden Mail: neuveden
... mezi zloději skutečně je velká variabilita, co se týče jejich způsobu kradení nebo vůbec důvodu krádeží ...
Web: neuveden Mail: schován
Ale jako jo, vemte si, že někdo krade malé obnosy a když je ve výrazné životní tísni, a někdo krade, protože nic jiného ani neumí, a působí společnosti obrovské škody.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky