Firmy jako lidé – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2018-02-21 00:00:02

Firmy jako lidé

Nedávno jsem se s kamarádem dostal do menší světonázorové rozepře. Zatímco já jsem libertarián a věřím ve volný trh, on nesnáší kapitalismus a neustále kritizuje různé firmy a společnosti. Tak například družstvo Coop, které na jedné malé vesničce zrušilo prodejnu, neboť byla dlouhodobě ztrátová a nevyplatilo se ji provozovat. To znamená, že obyvatelé této vesničky budou muset jezdit nakupovat do vzdáleného města, což může být pro některé i značně problematické (třeba pro staré lidi). Starosta města nabídl Coopu 10.000 Kč měsíčně coby vyrovnání ztráty, když svou prodejnu zachová. Ovšem Coop si řekl o 12.000 Kč. Starosta si spočítal, že je to příliš a dohoda padla.

Podle mého kamaráda je špatné, že společnosti myslí hlavně na zisk a ne na dobro lidí. A to mu na trhu vadí – vše je jen o zisku – ale kde je nějaká lidskost? Zamyslel jsem se a došel k závěru, že můj kamarád se chová přesně jako Coop. Také neustále myslí na jen svůj zisk. Kdyby si chtěl třeba pořídit knihu 1984 od Orwella a v jednom knihkupectví by ji měli za 150 kč, zatímco v druhém za 50 kč, pochopitelně dá přednost té levnější. Kdyby ta kniha stála až 1500 kč, nepochybně ji nekoupí vůbec, jelikož je tato cena pro něj příliš vysoká a on si té knihy na tolik necení. Úplně stejně jako si Coop necení své ztrátové vesnické prodejny. A přitom by si ji stejně mohl koupit, i když pro něj nemá takovou hodnotu. Třeba proto, že by chtěl být lidský a potěšit majitele knihkupectví. Ale ne, to neudělá. Myslí ekonomicky stejně jako ta firma. Sám sobě to ale odpustí, zatímco firmám ne.
Přečtení: 45582

Web: neuveden Mail: neuveden
To jsem jako argument zkoušel, nefunguje to. Prostě podnikatel chce mít co nejvyšší zisky, fuj, je dobře, když mu na to lidi serou a jdou ke konkurenci; ale dělník chce mít co nejvyšší plat, no to je přece úplně v pořádku, a je úplně fuj, když si zaměstnavatel najde levnějšího dělníka. Nechci znít jako elitář, ale někdy mám dojem, že jde o problém zadrátovaný někde hodně hluboko, bude to nějaká představa, že já jsem lepší člověk a chovám se podle úplně jiných instinktů a vzorců než ten zlý kapitalista, však on má prachy a já ne, tak to musí být tím, že jsme jiní. (Přitom vsadím boty, že jediné, co se mezi těma dvěma liší, je slovník uvažování.) Toto logika či pokyn k vcítění do toho druhého řeší jen velmi těžko; jediné řešení, které mě napadá, je vlastní zkušenost. Ale jak zařídit, aby ten dělník z lidu (ať už to znamená cokoliv) si aspoň na den prožil to, co prožívá ten zlý kapitalista, to nevím. Existuje nějaká taková zážitková akce?
Autor: TaxationISTheft Čas: 2018-02-21 08:25:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
chtělo by to reality show

výměna manželek trochu jinak :)
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 09:59:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je dobrý nápad - Výměna šéfů.
Všichni mají spoustu řečí o tom, jak by to měli dělat ostatní pro lidi. Tak mě napadá, oni mají stejnou možnost. Proč se nespojí stejně smyšlející lidi (ti dobráci), nezaloží třeba družstvo a nejdou to dělat sami jako službu veřejnosti. Můžou si říct jenom o 8000 Kč, vždyť to dělají pro lidi.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 00:53:28
Web: neuveden Mail: neuveden
Me by jenom zajimalo, jak jste se do te Vasi socialni bubliny dostal a jak se v ni citite; co Vas tak ctu, tak co kamarad, to debil.
Ale zase je celkem fair, ze nepodjate ukazujete i situace, kde je stat nezbytny a nezastupitelny a neviditelna ruka je naopak platna nejvejs tak k imaginarnimu vytirani.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-21 00:59:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"situace, kde je stat nezbytny a nezastupitelny"

To jako myslíte zachování sámošky na vesnici? Ale tak budu na vás dnes hodný a tu iluzi vám nechám. Nebudu psát nic o tom, jak především stát sám klade překážky v podnikání.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 01:53:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dobra, dnesni primeri beru a taky teda nebudu psat, ze hlavni prekazkou v podnikani jsou sami podnikatele. :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 05:52:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nijak zvlast, to jste to jenom bez nabodenicek zase nepochopil.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 12:24:30 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
To máte pravdu, opravdu to zas nechápu. Jen jsem ocenil, že po tak dlouhé době mě ještě někdo může překvapit takovou originalitou. Já jsem taky v té své rakouské bublině, tak fakt nevidím ty situace, kde je stat nezbytny a nezastupitelny, aneb zlatý záchod do každé rodiny (sarkasmus k zamyšlení). To o podnikatelích považuji od vás za vtip, i když člověk u vás někdy neví. :)
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 13:08:35 Titulek: Re: [↑]
Neviem ako vy, ale ja vidím rozdiel medzi chlebom pre dôchodcu a zlatým záchodom.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 13:30:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Výborně, takový menší argumentační faul. Poznámka o zlatých záchodech je narážka na interpersonální neporovnatelnost užitku, což je jedna z hlavních myšlenek rakouské ekonomické školy.
Když už tak myslíte na ostatní, chci se vás zeptat. Co vy konkrétně děláte pro důchodce v ČR a tahle otázka je opravdu relevantní. Zkuste o tom přemýšlet.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 15:25:36 Titulek: Re: [↑]
Pochybujem že rakušáci mysleli pod pojmom interpersonálna neporovnateľnosť úžitku fakt že pre zbohatlíka mohol byť zlatý záchod dôležitejší než pre chudobného dôchodcu chleba. Isteže ani ja nepopieram že pre rôznych ľudí majú rôzne tovary rôzne subjektívne hodnoty, lenže vy ankapisti si to vysvetľujete úplne odveci.
Ja pre českých dôchodcov nerobím nič, keďže som zo Slovenska. Takže v princípe mi môže byť ukradnutý aj Babiš, aj Zeman, aj Slobodní, aj Piráti a v podstate vzhľadom k tomu že už nie som najmladší tak mi môže byť ukradnutý aj ankap, ale niektoré vaše nápady by chceli presadiť aj niektorí politici a to už mi nemôže byť jedno.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 15:43:48 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Pochybujem že rakušáci mysleli pod pojmom interpersonálna neporovnateľnosť úžitku fakt že pre zbohatlíka mohol byť zlatý záchod dôležitejší než pre chudobného dôchodcu chleba.) - Tím vlastně dokazujete, že ten koncept nechápete. Jak můžete vy tvrdit, co je pro koho důležitější?
lenže vy ankapisti si to vysvetľujete úplne odveci. - Aha, takže si to špatně vysvětlujeme a tím je to vyřešeno. Vy jste hotový argumentační mág. :)
Ja pre českých dôchodcov nerobím nič, keďže som zo Slovenska) - Aha, takže jinak. Co vy osobně děláte pro slovenské důchodce?
Já vás do žádného ankapu nenutím, jen bráním svoji svobodu. Nakonec stát má dost vlastních problémů, například jestli jste tedy starší, tak bych se obával o důchod. Na to nás libertariány ani nepotřebujete. Jinak správně, jestli někteří politici chtějí prosadit něco z ankapu (nevím co myslíte konkrétně), tak je potřeba skrze demokracie tuto menšinu umlčet.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 10:02:47 Titulek: Re: [↑]
Samozrejme že v tomto konkrétnom príklade môžem tvrdiť že čo je dôležitejšie, keďže bez jedla žiaden ( ani bohatý ani chudobný ) človek neprežije. Zatiaľ čo bez zlatého záchodu sa väčšina ľudí v pohode zaobíde, stačí im omnoho lacnejší keramický.
Odveci je keď sa pokúšate tvrdiť opak, teda že luxusný tovar je pre boháča dôležitejší než pre chudobného základné životné potreby.
Ak ja dávam na charitu 20€ mesačne ( zo 400€ platu ) a nejaký milionár 500€ mesačne, znamená to že jemu na pomoci odkázaným záleží viac ako mne?
Alebo ak ja odvádzam na zdravotné poistenie ( vrátane tzv. odvodov platených zamestnávateľom ) mesačne cca 75€ a nejaký milionár len na palivo do jachty minie niekoľkonásobne viac tak to znamená že mne záleží na zdraví menej ako jemu na jachte? Samozrejme chápem že aj robotníci v lodeniciach potrebujú z niečoho žiť a ak skutočne existuje aj zlatý záchod ( nepamätám že by som taký videl a to pritom predávam aj sanitu ) tak aj ten niekto musel vyrobiť.
Priamo ankap asi nechce presadiť ani jeden politik, ale sú politici čo by chceli presadiť napr. zrušenie minimálnej mzdy, znefunkčnenie ZP, nižšie dane pre bohatých alebo nižšie sociálne dávky pre chudobných a to sú myšlienky približujúce štát k ankapu.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 11:38:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Porovnávat lze, když najdeme nějaký společný bod, a z jeho pohledu uvedeme rozdíly. Ve Vašem příkladě je společným bodem charita. Tedy z tohoto pohledu lze hledat rozdíly:

Vy jste dal 20 €, milionář dal 500 €. Příspěvek od milionáře je vyšší než od Vás.

Pokud budu provozovatel té charity, pak mi bude více záležet na příspěvku od milionáře než od Vás. Pokud ale nejste jen Vy dva, ale je vás víc, může se to celé změnit. Mohou tam být ojedinělí lidé, kteří dávají vyšší částky a velmi početné skupiny lidí dávajících nižší částky, kteří tvoří mnohem větší podíl příspěvků. Tak jako tak Vám děkuji za Váš příspěvek, bude použit v dobré věci.

K příkladu se zdravotním pojištěním. Vy jste se rozhodl pojistit za 75€ měsíčně, milionář se rozhodl jinak. Může mít svého vlastního osobního lékaře.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 12:01:09 Titulek: Re: [↑]
Velkej Ká, čítal ste aj príspevok na ktorý som odpovedal? To že 500 je viac ako 20 vie aj žiak ZŠ, ale o tom môj príspevok nebol.
Ani tú sumu 75€ som si nevymyslel ja, tak ju vypočítal štát a ja nemám dôvod si namýšľať že by som vedel správnu sumu vypočítať lepšie než ekonómovia na ministerstve zdravotníctva alebo ministerstve financií.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 12:12:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Čítal ste aj príspevok na ktorý som odpovedal? To že 500 je viac ako 20 vie aj žiak ZŠ, ale o tom môj príspevok nebol.

Čítal, a taky jsem vysvětlil, jak to s tou důležitostí je - poděkoval jsem za oba příspěvky, a naznačil jsem, pro koho je ta charita důležitá.

tak ju vypočítal štát a ja nemám dôvod si namýšľať že by som vedel správnu sumu vypočítať lepšie než ekonómovia na ministerstve zdravotníctva alebo ministerstve financií

Pak se asi nemáme o čem bavit. Jeden ze základních kamenů anarchokapitalismu je problém ekonomické kalkulace a nemožnost efektivního centrálního plánování; a i kdyby o to nešlo, tak jiný, zcela zásadnější kameny jsou svoboda, zodpovědnost a samostatné myšlení. Neříkejte, že vážně sklopíte ocas, pokud si řeknou o 75€, pak třeba o 100€, 500€, 7500€, a co já vím jaké číslo by si mohli ti ekonomové vymyslet. Nemusím být studovaný ekonom na to, abych nacenil svoje služby. Stačí mi zpětná vazba. A tu bych neměl, kdybych své služby nutil lidi povinně využívat a platit. Pak mě sebelepší ekonomické vzdělání nezachrání. S Vaším přístupem Vám mohu doporučit jedině návštěvu nějakého hodně luxusního BDSM salonu. Čím vyšší cena, tím je větší šance, že dostanete kvalitnější zážitek než při službách a zákonech poskytovaných státem. Jenom pozor, zdravotní pojišťovny tento druh terapie nehradí.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 13:45:01 Titulek: Re: [↑]
Nemáte mi za čo ďakovať, Vám som nič nedal :-).
Čo do toho pletiete socializmus, keď si vie hociaká súkromná poisťovňa vypočítať poistné tak prečo by si vládni ekonómovia nedokázali spočítať potrebnú výšku zdravotných odvodov, najmä keď na rozdiel od socializmu majú k dispozícii trhové ceny z ktorých to vedia vyrátať. Čo samozrejme vyvracia Váš argument o nemožnosti ekonomickej kalkulácie.
Toto je práve ten rozdiel medzi demokraciou a ankapom, ak mi vláda vypočíta prehnane vysoké poistné tak v najbližších voľbách budem voliť iných politikov. Kým ak mi ju vypočíta súkromná poisťovňa tak sa môžem ísť maximálne tak sťažovať na lampáreň. A konkurenciou mi ani neskúšajte argumentovať, v USA je zdravotných poisťovní vyše 1000 a všetky súkromné sú drahé.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 13:52:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jenže dokud nezvolíte ty jiné politiky, budete X let platit vysoké pojistné. A to ještě musíte doufat, že Vámi volení jiní politici budou zvoleni a získají většinu pro snížení této částky. Na zbytek nemá smysl reagovat. O nemožnosti ekonomické kalkulace nepadlo z mé strany ani slovo, a to, že nechcete slyšet o konkurenci, je u submisivních jedinců normální, takže jsem to tak nějak čekal.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 14:49:46 Titulek: Re: [↑]
Áno, nedá sa na 100% vylúčiť že môže byť zvolený politik ochotný spáchať "politickú samovraždu" a naštvať proti sebe prevažnú väčšinu obyvateľstva a popritom sa aj napriek pravdepodobným štrajkom a demonštráciám držať koryta až do konca volebného obdobia, ale je veľmi nepravdepodobné že by bol po tom všetkom nanovo zvolený. To by ste musel predpokladať že väčšina obyvateľov sú masochisti.
Vetu kde ste spomenul ekonomickú kalkuláciu Vám odcitujem "Jeden ze základních kamenů anarchokapitalismu je problém ekonomické kalkulace a nemožnost efektivního centrálního plánování;"
To že konkurencia existuje a že často aj funguje v prospech zákazníka som nikdy nepopieral, ja len nesúhlasím s tvrdením že funguje vždy a všade.
A k Vášmu druhému príspevku: je mi ľúto že neviete poriadne čítať, ale jasne som Vám to vysvetlil. Ale teda skúsim Vám to napísať tak aby ste to dokázal pochopiť: to že neviem presne spočítať že či má byť poistné pri mojej výške platu 70, 75 alebo 80€ neznamená že neviem že 500 alebo 7500€ je priveľa.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 15:02:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Norberte, je hezké, jak píšete, co všechno by musel řešit ten politik, ale ten je mi u prdele. Mně jde o Vás. To Vy budete muset platit tu přehnanou sumu. ;)
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 15:07:40 Titulek: Re: [↑]
To zanedbateľné riziko že by sa skutočne našiel takýto politik a ešte aj mal dosť hlasov aby takúto blbosť presadil cez väčšinu v parlamente mi nestojí za zrušenie štátu.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 15:11:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mně se zanedbatelné nezdá. Daně zvedají pořád. Zákony zpřísňují taky pořád. A že to někdy přeženou, to není zanedbatelné riziko, to už se v dějinách několikrát stalo, a vydrželo jim to v některých případech i několik desítek let. Pořád to nestojí za zrušení státu?
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 15:47:48 Titulek: Re: [↑]
Chcete povedať že v niektorom demokratickom štáte už niekedy v histórii zmenili sadzbu zdravotného poistenia o 500%? Alebo aspoň o 300%, nech Vám dám aj nejakú toleranciu? A napriek tomu neprehrali nasledujúce voľby?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 15:51:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Následující co?
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 15:58:22 Titulek: Re: [↑]
Nevyjadril som sa presne, či vládnuca strana ostala po takom zvýšení odvodov pri moci, teda že či vyhrala aj voľby nasledujúce po zvýšení odvodov.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 13:55:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Navíc mi nějak dochází, že si sám odporujete. Buď věříte tomu, jak to ti ekonomové vypočítali, a nejste natolik nadutý, že byste si myslel, že to spočítáte lépe, nebo se Vám jejich výsledky nelíbí a chcete ekonomy vyměnit, takže jste nadutý natolik, že si myslíte, že to spočítali špatně. Takže jak to je?
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 14:21:56 Titulek: Re: [↑]
Vidí sa vám táto debata plodná? Mne veľmi nie.
Môj dôvod je pomerne jednoduchý: vezmite si napríklad tvrdenie "nie som dosť šikovný na to, aby som to spočítal, ale nemám dôvod veriť, že vládni ekonómovia áno" - nie je čudné, že to spočítať nevie, ale dokáže rozhodnúť, či je to správne?
Ostatne u tohoto spôsobu myslenia je hlúpe to, že svoje tvrdenia (hypotézy) vlastne nijako netestuje. Ani z hľadiska logiky, ani z hľadiska morálky.
Z hľadiska logiky by som si dovolil poukázať na večný plač "v zdravotníctve nie je dosť peňazí; zdravotníci/lekári sú podhodnotení atď." Tak dokázali to vládni ekonómovia spočítať alebo nedokázali?
Z hľadiska morálky by som sa odvolal na môj príklad nižšie s dedinkou bez obchodu: je morálne nútiť napríklad starých ľudí, aby sa horko-ťažko trepali niekoľko kilometrov na nákupy potravín iba preto, aby mestskí obyvatelia mali menšiu neistotu v nakupovaní?
Raz som viezol babičku z tej dediny pár kilometrov na nákupy a bolo mi do plaču z jej bezmocnosti a z mojej bezmocnosti jej akokoľvek pomôcť - bývam totiž naozaj ďaleko, takže nič iné ako jednorázová akcia to nemohla byť.
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 14:40:45 Titulek: Re: [↑]
Kruci aj s tými piatimi zápormi vo vete. Správne to má byť (dúfam):
"nie som dosť šikovný na to, aby som to spočítal, ale nemám dôvod neveriť, že vládni ekonómovia áno"
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 15:00:26 Titulek: Re: [↑]
Ani mne sa tá debata nezdá plodná, najmä ak sme úplne odbočili od témy.
Autor: Jakub Janda (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 14:21:44 Titulek: Re: [↑]
Správne! Neviem ako vy, ale ja též vidím i rozdiel medzi chlebom pre uprchlíka a chlebom pre dôchodcu. Prvy ma prednosť!

Jakub Janda, Evropské shodnoty
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 15:10:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nevidite proto, ze jste jako obvykle vpadl doprostred debaty, aniz byste se obtezoval cist zacatek - ta situace je zde primo uvedena. Ftip sem, ftim tam, ale pokud neschopny podnikatel krachne, je to predevsim jeho problem.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 15:16:50 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Tak zas je to moje chyba, že jsem vůbec nic nepochopil. Ta vaše bublina ve které žijete, je vskutku neproniknutelná. :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 15:32:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ono cist a chapat jsou dve dost odlisne veci, jak ostatne prave zde byva zhusta demonstrovano. Nicmene pokud neni ani nacteno, nema smysl se druhou casti vubec zabyvat.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-21 02:20:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Podnikatelé jsou ukazatel, zda se něco finančně vyplatí nebo ne. Ale jako jestli vám to tak leží na srdci, určitě můžete založit nějakou neziskovku a provozovat charitativní síť neziskových sámošek. :D
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 05:54:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ee. Ze se neco vyplati, to je naopak ukazatelem, ze podnikatel neni ukazatel, ale podnikatel.
Samoskam nerozumim. Pokud mi cosi (co, to zatim netusim) na srdci nelezi, provozovat je nemuzu?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 09:11:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A to já zlý budu, příměří s Markem by Vám mohlo uvolnit nějaké kapacity na boj se mnou.

Stát je nezbytný a nezastupitelný v likvidaci drobného podnikání; mám to tak chápat?

Vážně je podle Vás fajn, soudě dle té nezbytnosti, že se likviduje drobné podnikání? (Pokud nevíte jak a čím, jste blbý v původním slova smyslu, tedy nevnímající či přehlížející.)
Vážně je podle Vás fajn, soudě dle té nezastupitelnosti, že tahle mafie nemá na tomto území konkurenci?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 15:14:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jste zly, mlekari Dane!
Ne, nemate; je nezbytny a nezastupitelny tam, kde trh zklame.
(Cimz je zbytek zcela irelevantni.)
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 15:29:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Tam kde jsou náklady větší než výnos a tedy provoz je nerentabilní (lidé svými penězi "hlasují", jak je pro ně obchod důležitý), tak to považujete za "selhání trhu". Pak musí podle vás nastoupit stát a dotovat obchod z peněz jiných lidí (těch produktivních). Pak je to podle vás "vyřešené", jak jednoduché. Co na to říct. :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 15:42:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ted jsem Vam to psal: napred je nutno CIST. Co uz, marnost...
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 15:49:28 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
To máte pravdu, je to opravdu marný. :)
Nejsem opravdu schopen, proniknout do vašich myšlenkových pochodů.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 16:01:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No tak jeste jednou. Zkuste - alespon v tom prvnim kroku - nepronikat, ale cist. Pak (pevne verim) budete penetrovat jako po masle.
Nic neselhalo. Nejde o bug, je to feature.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 16:09:55 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Problém spíš bude, že i když číst dovedu, tak nedovedu věci chápat tak jako vy. Jen pro zajímavost, můžete mi prosím vypíchnout přesně tu větu, kterou si mám tak naléhavě přečíst.
Abych zas něco blbě nepochopil. :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 16:25:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale jiste. "... tam, kde trh zklame."
Jakmile to najdete, overite a porovnate s Vasim "selháním trhu", ocekavejte prunik.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 20:54:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Tohle jsem přesně čekal, zas píšete o něčem jiném a naprosto nedůležitém. Vzdávám to, nebo zas to bude nekonečná debata o tom co kdo kde napsal a co tím myslel.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 21:06:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je rozumne. Dachnete si, rano byste mel mit lepsi sance.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 21:21:31 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Raději už vůbec nikdy. :ú To bude rozumnější.
Člověk se neustále učí, tak třeba někdy přijdu na to, jak s vámi efektivně komunikovat.
Ale nic neslibuji. :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 21:53:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nebudte blazen, jeste Vas nakonec budu mit na svedomi. Bez spanku bidne zhynete a to prece za nejakej detinskej kapric nestoji.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 22:23:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ftom pade OK, nakonec kazdej svyho stesti atd. :)
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 17:16:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A kde přesně se stalo, že trh selhal a zklamal; a v čem, když ne tedy v likvidaci drobných podnikatelů?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 19:18:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Trh nemuze selhat v likvidaci drobnych podnikatelu, neb k tomu neni urcen. Zklamat v temz by Vas mohl jen tehdy, pokud byste to od nej ocekaval. Selhava a klame ale zcela jednoznacne tam, kde nutna aktivita je neziskova. Neni to snad zrejme?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 20:22:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A je nezisková protože Vy tvrdíte, že je nezisková, nebo je nezisková, protože je zakázáno na ní mít zisk, nebo se to ani nezkouší?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 20:35:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
(Nebo je nezisková, protože se snažíte všechen zisk sebrat?)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 20:43:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To se optejte Taxationu. Vliv na recene to ovsem pochopitelne nema zadny (alespon pokud mi ve Vasem "je zakazano" neco specialniho neunika).
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 22:03:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To se ptám Vás; Vy tvrdíte, že je ta která činnost nezisková. Tak prosím o pořádnou odpověď, proč je podle Vás nezisková.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 22:19:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Alenotak, to jste se nakazil nespavosti od p.t. p. Lumira? Pokud to opravdu nekde kreativne vidite, rad se k odkazane pasazi vyjadrim.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 22:32:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Selhava a klame ale zcela jednoznacne tam, kde nutna aktivita je neziskova.

Prosím, odpovězte na moji otázku.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 22:48:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dobra, vzhledem k Vasi neoblomnosti Vam tedy dam jedinou moznou smysluplnou odpoved: neni. A ted mi, prosim, na oplatku odpovezte, zda jste jiz prestal bit svou zenu. Dik.

Mmch, podarilo se Vam objevit to tvrzeni, jez jste mi podsouval?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 23:04:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč je tedy podle Vás daná aktivita nezisková?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 23:13:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Obecne vzato asi muze byt nazyvan diskusi i vyslech, beznejsi vsak byva, ze se role stridaji.
Prosim, odpovezte tedy napred Vy mne.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 23:45:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nepřestal, dokonce to má ráda a vzrušuje ji to... chcete podrobnosti?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 23:50:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Netreba, jeste byste me mohl navnadit a kde ja pak budu shanet zenu? :}
Nicmene vice by nas posunula odpoved na tu otazku druhou.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 23:58:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jistěže, celá naše diskuse, stačí si ji pročíst.

ukazujete i situace, kde je stat nezbytny a nezastupitelny
je nezbytny a nezastupitelny tam, kde trh zklame.
Selhava a klame ale zcela jednoznacne tam, kde nutna aktivita je neziskova.

A nyní se dostávám k otázce za bitcoinového bludišťáka: Co a proč je podle Vás nezisková aktivita? Mimochodem, doluju to z Vás hůř, jak ty bludišťáky.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-22 00:40:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Rosumim, takze nepodarilo. Ted uz nam to pujde jiste lip od ruky, at pripadnym divakum, nucenym se v tuto pozdni hodinu krmit pripalenou travou, nezpusobime zbytecne ujimani.

Neziskova aktivita je samozrejme matematicky chybna zkratka, nebot krom zisku nuloveho se pod ni bezne zahrnuji i hodnoty zaporne. Neziskova je pak zpravidla proto, ze prijmy jsou nizsi nez vydaje.

Mozna dolujete, ale nakonec jsem vytezen. Na rozdil od Vas, ktery - dojde-li na otazky mene prijemne - z debaty radeji prchnete.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 08:43:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A proč jsou u takové aktivity příjmy nižší než výdaje?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-22 13:57:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proc je takova zvlastni otazka, protoze vetsine pripadu je to "proto". Ale rekneme, ze jsou tri hlavni duvody: neschopnost realizatora (lemra podnikatel), externe kladene prekazky (mafie libovolna), no a predevsim ono "proste to tak je", jez Vam neumim lepe popsat (typicky treba charita - holt vydavate vic nez prijimate z principu veci). Libovolne kombinace inkludet.
Vidite to snad nejak jinak?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 14:20:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No vidíte, že připouštíte externě kladené překážky. S tím "ono to tak je" je to ale trochu horší, to byste mi musel vážně vysvětlit. Nějak oargumentovat, ozdrojovat... to je taková poslední dorbná věc, pak už Vás vážně nechám na pokoji.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-22 14:38:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Wut? Ja teda vetsinou ve dve jeste opily nebyvam. Ja jsem je snad nekde nepripoustel ci popiral? A jak chcete vysvetlit, ze jeden sutr je tezsi nez jinej? Je vetsi. Je hustsi. Budete se ptat proc?

No nic, berte to klidne jako recnicke otazky, ostatne stejne se neobtezujete odpovidat ani na ty normalni. Jednodussi asi bude, kdyz mi popisete, jak to zminene "co a proc" vidite Vy, at to muzeme porovnat. Argumentovat a zdrojovat bude stacit az posleze. Dik predem.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 15:10:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nejsem etatista, abych popsal, jak zmíněné "co a proč" vidím Já. Proč nejde soukromě stavět a provozovat silnice, školy, nemocnice, soudy... no do prdele, já fakt nevím, to mi řekněte Vy, Vy tady celou dobu píšete, že to jsou věci, které jsou (podle Vás) neziskové a musí je provozovat stát. A celou dobu jste nenapsal ani písmenko, ani slepičí kô o tom, proč tomu tak (podle Vás) je. Já se nedostal ani o stodolu blíž k těm Vašim důvodům, a to jsem se to z Vás snažil vypáčit mnoha způsoby. Nicméně, něco jsem slíbil, a to dodržím. Vzdávám další výslech. Když to "co a proč" říct nechcete, nemusíte; je Vaše svaté právo nic neříkat, a já to respektuji.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-22 15:15:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Podle Vas - jako ankapisty - tedy neziskove aktivity neexistuji?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 15:52:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
V dnešní době existují, protože je stát činí neziskovými kladením překážek soukromým osobám. Plus malá poznámka: ne všechen zisk lze měřit penězi, to by byl velmi zjednodušující pohled, a znemožňoval by existenci charit.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-22 16:07:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vyborne. V tom pripade mi tedy prosim vylozte, co je neziskova aktivita podle Vas a zda prekazky ze strany statu jsou tim jedinym duvodem jeji neziskovosti.
(Charitu jsem - jak jste jiste si vsiml - prave sam zminoval a ty klicky kolem zisku jsou ponekud detinske, v tomto pripade obzvlast.)
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-23 09:33:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Překážky ze strany státu jsou jediným důvodem neziskovosti. A z této příčiny stát činí neziskovými různé služby jako školství, policii, soudy, zdravotnictví, sport, vědu a výzkum, sociální systém, infrastrukturu a dopravu. Sám stát u řady věcí říká a prosazuje, že je musí provozovat pouze on, případně i jiné subjekty (doslova poddaní) za jeho velmi přísných a svazujících pravidel (jejichž dodržování něco stojí). A tím znemožňuje činit tyto věci vskutku komerčním a ziskovým způsobem.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-23 11:53:18 Titulek: Re: [↑]
Vysvetlite mi prosím ako môže byť v podmienkach ankapu veda a výskum ziskový, keď ankap neuznáva duševné vlastníctvo?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 23:59:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jinak ženu je dobré sehnat někde venku, pokud se ve Vašem blízkém okolí žádná vhodná nevyskytuje.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-21 20:43:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to je geniální úvaha. Stát způsobí, že se něco nevyplatí, věc se tudíž stává nedostupnou > obviňme trh z neefektivity, protože zlí kapitalisté nechtějí podnikat se ztrátou > požadujme řešení této situace od státu, byť ji celou vlastně způsobil > stát se řešení ochotně ujme a ukradne lidem o to víc peněz, což mimo jiné opět přispěje k tomu, že ty peníze někde někomu budou chybět a něco třeba zanikne/nevznikne.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-21 20:55:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zdravim! Vidim Vas tu rad, o to by nebylo, spis jenom upozornuju, ze Vas to souplo do jinyho vlakna.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-21 21:11:29 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
To je těžké něco takového vysvětlovat, když si neumějí ani na chvilku představit svět bez státu. Těch regulací už je tolik, že většina lidí to považuje za normální stav. Mě připadá, že lidi brání stát často z nějakých emocionálních pohnutek. Opravdu si lidi myslí, že stát jsme MY? Kde by měla být racionalita a kritické uvažování, většinou nastupují emoce.
Nemám jim to za zlé, ono když se člověk pohybuje celý život ve státním prostředí, tak je těžké začít myslet jinak.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 22:09:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nevím, jestli "stát jsme MY" stačí. Protože pokud ti "MY" jsou zloději okrádající jiné lidi, aby z toho měli pro sebe, pak jestli jim z toho není špatně od žaludku, tak to nechápu. :|
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-02-22 00:06:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Podle mě to krásně vystihl Murray N. Rothbard v anatomii státu. Právě že lidi se často identifikují se státem, takové to "my jsme vláda". Pak je pochopitelné, že budete jako etatista bránit stát. Přece nikdo nechce přiznat, že se podílí na něčem spatném a nemorálním.
Autor: Jakub Janda (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:24:59 Titulek: Re: [↑]
"Ale zase je celkem fair, ze nepodjate ukazujete i situace, kde je stat nezbytny a nezastupitelny a neviditelna ruka je naopak platna nejvejs tak k imaginarnimu vytirani."

Ano a v případě uprchlíků zejména muslimů platí to samé. O ty by se také žádný podnikatel nepostaral. Tím je tedy starost státu o ně ospravedlněna.

Jakub Janda, Evropské hodnoty
Autor: marek28 Čas: 2018-02-21 00:56:26
Web: neuveden Mail: neuveden
Já se dost často setkávám ohledně tohohle s obyčejným lidským pokrytectvím. Když na podobné řeči kontruju, proč teda on nedělá něco pro lidi, tak většinou odpoví, že on je obyčejný člověk, ale kdyby měl miliardy, určitě by se staral. Jenže i průměrně placený člověk u nás je boháč pro chudinu z rozvojových zemí a třeba i jen desetina jeho platu by jim ohromně pomohla. To je pořád solidarita, solidarita, ale vocaď pocaď! Přispívat mají přece hlavně ostatní a já si od huby urvu jen nějakou tu stovku na charitu, abych si připadal dobře. Já fakt nechápu, co takovým levičákům a "štědrým" lidem brání se rozkrájet pro ostatní. Můžou přece bydlet v garsonce a nemít žádné koníčky, kolik peněz jim pak zbude pro ostatní!
Autor: Jakub Janda (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 08:42:29 Titulek: Evropské hodnoty
Chtěl bych poděkovat panu Markovi28 za to, že se tu zastal nebohých a potřebných uprchlíků a Islámu. Dovoz pár desítek tisíc muslimů na sociálních dávkách je zcela v souladu s vaším libertariánstvím. Libertariánství v Markově28 podání je zcela správně aktivně proti rasismu uživatele Etatista a Rothbard.

Děkuji
Jakub Janda, Evropské hodnoty
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 09:24:08 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dotaz na Urza: Kdybys porovnal IP adresy "Jakub Janda" a "etatista" z diskuse pod minulým článkem, budou stejné?
Autor: Jakub Janda (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:26:05 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
Ne nebudou!
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 09:27:44 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zapomněl ses podepsat.
Autor: etatista (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:41:11 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
V takomto prípade ja sám žiadam Urzu o to, aby porovnal IP adresy a nech potom napíše, čo zistil.
Autor: etatista (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 10:04:26 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
A mimochodom, ak ma chce niekto označovať za rasistu, tak nech si prečíta aj moju polemiku s "libertariánom" na Misesu.

https://www.mises.cz/clanky/jak-vnimame-cas--2179.aspx
Autor: To je on (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:31:38 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
Tomu říkám hardcore trolling.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-21 21:33:04 Titulek: Re: Evropské hodnoty [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ten role play Jandy se vám daří. Janda taky neumí pořádně číst. :D
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:17:24 Titulek: Pojebaný stát a ještě horší EU
V případě tohoto konkrétního problému, týkajícícho se zavírání prodejen na venkově, je potřeba jít o úroveň výš. Nesouvisí jen s omezenou poptávkou, ale i legislativními změnami, které měly za důsledek zvýšení nákladů pro tyto drobné prodejce spotřebního zboží. Živnostník by v situaci COOPu, který může částečně vyrovnávat ztrátové pobočky těmi ziskovými při udržení podílu na trhu, uzavřel svou prodejnu už daleko dřív.

A pojďme o úroveň výš a jsme u developerů, kteří staví na "brownfields" s dotacemi státu a investičními pobídkami nové prodejny ve spádových oblastech, s přispěním státu a EU optimalizují svou daňovou zátěž a ničí tuzemské řetězce těmi zahraničními, ničí malé a střední firmy a nahrazují je nově vzniklými, v nejlepším případě franšízisty, kteří třetinu provozního zisku posílají do zahraníčí jako poplatek za licenci.

To není kapitalismus, ale socialismus. To není chyba korporací, ale státu! Etatistů! Úředníků, komunistů, bývalých STBáků, Babišovců a jiných zmrdů.

Osobně mně běhá mráz po zádech při představě, že stát začne obecní hospody/prodejny dotovat. Vracím se zpátky před 89. rok.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 09:25:40 Titulek: Re: Pojebaný stát a ještě horší [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Tentokrát to bude jiné. Komunismus neskončil, jen si dal na chvíli pauzu, aby se nadechl.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 09:34:55 Titulek: Re: Pojebaný stát a ještě horší [↑]
Ty si z toho evidentně děláš prdel, čož u majetkového zločinu státu vůči občanům opravdu nechápu.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 10:00:48 Titulek: Re: Pojebaný stát a ještě horší [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Bohužel, nedělám. Ano, je možnost, že se to podaří otočit. Doufám v tom, věřím v určitou šanci, ale jsem připraven i na to, že se to neotočí. Jsem v životě spíše pesimista, s tím, že se rád mýlím.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 11:07:57 Titulek: Re: Pojebaný stát a ještě horší [↑]
Dobře, ať neblábolíme do větru - Jak v případě pesimistického scénáře budeš optimalizovat své majetkové portfolio? Případně, jaké kroky už teď děláš pro to, aby negativní dopady politického a legislativního vývoje na něj byly co nejmenší?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 17:19:05 Titulek: Re: Pojebaný stát a ještě horší [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je má osobní věc. Prozradím jen to, že se můžu kdykoliv sebrat a jít jinam, nic mě tu nedrží.
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-21 11:31:34 Titulek: Svojpomoc
Poznám jednu dedinku, kde nemali vôbec obchod a všetci sa museli trepať dosť ďaleko do inej dediny. Tak jedna hlava myslela, myslela a keďže denno-denne cestovala dodávkou do mesta ponúkla spoluobčanom za menší poplatok, že im bude nosiť nákupy. Všetko fungovalo skvelo asi tak tri dni ;), kým si jeden dôchodca neuvedomil, že ich daný pán okráda, pretože im to vlastne predáva drahšie, než nakupuje. Presvedčil aj ďalších ovčanov a tí kuriéra udali za nedovolené podnikanie a mal slušný prúser. Aby iba prestali používať jeho služby, to ich ani nenapadlo.
Takže v obci nemajú ani obchod, ani žiadneho blbca, ochotného za nich nakupovať a doplácajú na to aj tí, ktorí boli radi, že niekto taký existuje.
Aby nechýbal šťastný koniec, príslušný udavač sa stal v obci starostom.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-21 17:21:14 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Z čehož plyne, že v tomto případě prokázal větší službu pán s dodávkou než pán s holí. Přesto má pán s holí větší podporu, protože tak krásně mluví a myslí na blaho všech (teda, krom toho pána s dodávkou, to je zločinec, který kradně).
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 07:14:24 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Mimochodom je to aj ukážka, ako trh dokáže riešiť veci, ktoré štát doj*b*.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 08:33:46 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Môžete byť konkrétnejší, čo vo vašom príklade štát doj***l? Ja tam vidím len jednu vec ktorú mohol spraviť štát, spraviť tam predajňu za štátne, ale to ste asi nemyslel.
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 08:51:53 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
(Nuž ja žiadne za "štátne" nepoznám. Poznám len prachy ukradnuté ľuďom.)
Viete koľko predpisov musí splniť maloobchodná predajňa potravín? Koľko to stojí? Preto nie sú mini potraviny v každej dedine. Predaj potravín je tá najbuzerovanejšia časť podnikania. To je tá účasť štátu.
Mimochodom, asi nie ste príliš ďaleko od tej dediny.
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 10:18:24 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
(Teraz budem ako Rádio Jerevan v tom vtipe s upresňovaním. ;) Volal som svojmu stolárovi, ktorý bol tým ochotným kuriérom. Mal radosť, s čím ho vyrušujem, keď potrebuje robiť.)
1. Takže to bolo trocha inak - on ten príjem z rozvozu chcel zdaniť a v predmete podnikania mal kúpu tovaru za účelom jeho predaja, takže budúci bývalý starosta uspel až na hygiene - nemôžete voziť potraviny v dodávke, ktorá na to nie je prispôsobená. Aby som vyhovel tomuto predpisu, budem jogurty konzumovať priamo na predajni, lebo moje auto tiež na to nie je prispôsobené.
2. V dedine boli po revolúcii dve krčmičky, z ktorých jedna predávala aj potraviny. Sprísňovaním predpisov (rozumej štátnou buzeráciou) najprv prestali predávať potraviny a potom v jednom roku zavreli aj obe krčmy.
3. Pán vozí potraviny naďalej zadarmo - poťažne nie za určený paušál, ale ľudia mu pri každom nákupe niečo dajú dobrovoľne. Vraj má viac, než keď to chcel voziť za mesačný paušál.
4. Majú nového starostu, lebo starý v pokoji zosnul a odniesol si do hrobu iba svoje udavačské zásluhy.
5. Stolár v sobotu príde pomerať skrinku, ktorú chcem dať prerobiť. ;)
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 10:39:15 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Čo je to krádež viem aj ja, ale dane ani odvody tam nepatria.
Priznám sa že neviem aké podmienky musí splniť predajňa potravín, ja som síce predavač ale nepotravinárskeho tovaru. Ale viem si predstaviť že oproti našej predajni budú v potravinách omnoho prísnejšie podmienky na hygienu.
Ale mne sloboda nestojí za to, aby som pri každom nákupe musel riešiť dilemu že či kúpim potraviny lacnejšie, ale budem pri tom riskovať žltačku alebo salmonelózu, alebo či kúpiť potraviny drahšie. O to viac ak by som si tú liečbu žltačky mal platiť zo svojho.
Ja žijem v meste, takže na rozdiel od obyvateľov menších dedín mám aspoň na výber, ale pre nich ísť do inej predajne môže znamenať cestu do inej dediny alebo najbližšieho mesta, čo okrem peňazí stojí ešte aj kopu času.
Autor: spa (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 11:08:04 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Pravda, nie krádež, ale lúpež (odňatie cudzej hnuteľného majetku násilím alebo hrozbou násilia).
Inak nad vašou logikou žasnem. Ale pokojne si nechajte svoj názor a svoj názor si nechám aj ja.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-02-22 11:42:24 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdo půjde nakupovat někam, kde zákazníci chytají žloutenku? Ten, kdo si váží nižší ceny potravin víc než svého zdraví? Aha.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-22 12:57:18 Titulek: Re: Svojpomoc [↑]
Do predajne o ktorej sa vie že pracovníci prenášajú žltačku zrejme nakúpiť nepríde nikto, ale že nebudú chodiť žiadni zákazníci ani do predajne, ktorá bude lacnejšia lebo nebude až tak dodržiavať hygienu ako musí dnes sa už neodvážim tvrdiť. Kým sa tam niekto kvôli tomu nenakazí. Aj keď priznávam že ani dnes nie je v potravinách 100% istota hygieny, napríklad aj napriek tomu že pri pečive sú jednorazové rukavice zadarmo si niektorí zákazníci naberajú pečivo holými rukami.
logo Urza.cz
kapky