Autor: Urza
Čas: 2019-05-03 00:00:02
Fňuk na „dnešní dobu“
Tráva byla zelenější a holky krásnější; neustále slýcháme stížnosti na „dnešní dobu“ a je populární vykřikovat, jak jde všechno do háje. Přitom žijeme v úžasných časech, máme se krásně, nikdy nežilo tolik lidí v blahobytu; v USA i Evropě se topíme v hojnosti, nikdy dřív nestačilo tak málo hodin práce k tomu, aby si člověk zajistil základní životní potřeby, nikdy dřív také lidé neměli tolik volného času. I ve zbytku světa, který je na tom sice hůře než my, lidé bohatnou jako nikdy předtím; na světě je více obézních než hladovějících. Proč tedy to neustále fňukání na zlé časy? Důvodů jsou mraky; zaujal mě však tento: Představte si pět úžasných věcí, které se vám mohou stát do hodiny poté, co dočtete tento text; máte? Dobrá; teď si představte pět špatných věcí. Nebylo to druhé snazší? Pro mě je to obojí stejné; drtivá většina lidí však vymýšlí špatné věci mnohem rychleji. Proč vlastně? Odpovídejte do komentářů.
Přečtení: 56518
Komentáře
Komentář 36512
Na dobré věci se nedá spolehnout, se špatnými se musí počítat.
Komentář 36513
A o dobre veci se snazim. Dobre veci neprijdou samy od sebe, ale prijdou jen, kdyz si je sam zaridim, respektive sam ci lide, kterym duveruju. Tim padem se docela da spolehnout, ze veci budou bud dobre, a nebo ze alespon pujdou tim smerem, kterym jsem je nasmeroval - dopadnou to nemusi, ale pokud udelam vse pro to, aby to dopadlo, nemam pak z toho az tak spatny pocit.
Imho plati takove to "jaky si to udelas, takovy to mas".
Komentář 36514
Ano, ale to ti zcela unikla pointa a potazmo smysl vyrazu "se vam mohou stat". Protoze "stavaji" se (a to ani nemusim brat v potaz onu zadanou hodinu, to uz pak tuplem) prave ty prusery. E.g., malokdo si dokaze predstavit, ze do hodiny se stane nesmrtelnym; jo mrtvym, to uz je jiny kofi. Do hodiny muzes tak nejvejs vyhrat na stiraci los nebo si necekane zasukat, zatimco potencialnich pruseru je dvakrat neurekom.
(A abych nevypadl z role: pomer fiftyfifty u Urzy je zcela pochopitelny - on uz ty ankapacke ruzove bryle vubec nesundava. :))
Komentář 36516
K tomu "česká nátura" - na všechno si stěžovat. To optimismu nepřidá.
A hlavně nekoukejte na televizi a na zprávy ;-)
Komentář 36517
Komentář 36518
Me to nedelalo problem ani ve 3 rano najit 5 hezkych veci, ktere by se mi mohly stat. Nebo rekneme prijemnych. Trvalo mi to tak minutu, nez jsem si je vsechny sesumiroval. Proste nejake drobne veci.
Komentář 36519
Komentář 36528
Btw - jake spatne veci bys trebas ty vymyslel - a pokud bys je vymyslel, jaka je snace, ze se stanou? Imho drtiva vetsina tech spatnych veci se proste NESTANOU.
Zatimto z tech 5 veci, ktere jsem si cvicne vymsylel, ze mi vcera vecer realne staly 3
Jenze vetsina lidi se bude trapit tema negativnima, ktere jim tak krasne jdou vymyslet, aniz by se staly. To ja si radsi vymyslim ty drobne radosti, co se opravdu stanou.
v TOMHLE je mezi nama rozdil
Komentář 36533
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropa-usa-demokracie-anketa-spolecnost-mineni.A190430_141609_zahranicni_luka?
Komentář 36537
Komentář 36545
Komentář 36567
Ano. je to tak. Zajímalo by mě například, ke kolika desítek výměn ministrů zdravotnictví musí ještě dojít, než lidem dojde, že to nic neřeší a že problémy jsou úplně jiného druhu než nalezení těch správných parametrických změn a toho ministra, který je konečně provede.
Já bych chtěl také explicitně od některých (nechci zde jmenovat) slyšet, že buď jsou jak anarchokapitalismus tak i koncepty, které anarchokapitalismu oponují, násilné a nelze určit, které víc a které méně a tudíž není možné rozlišit, co je lepší a co je horší. Nebo jsou v tom rozdíly a pak bych chtěl slyšet, a opět explicitně a přímo, proč si to dotyčný myslí. Debaty tady by se pak možná vedly efektivněji. Zatím tu jsou ale jen vždycky desítky příspěvků od dotyčného se zřetelný a nepřehlédnutelným negativním vymezováním se vůči jedné věci ale s neuvěřitelným vyhýbání se jasné odpovědi, když se ptáme na doplňková tvrzení.
Komentář 36626
Komentář 36629
Dokáže. A také to dělá. A to právě netržními regulacemi.
Komentář 36630
Komentář 36631
Komentář 36515
Protoze lide neumi mit pred sebou takove ty drobne pozitivni vyhledy, plany a myslenky. Takovy ten "smysl zivota".
Malo kdo se napriklad tesi na praci. Ja se na praci vylozene tesim (a ted myslim na fyzickou praci, v techto tydnech rekonstruuji svepomoci starej komunistickej byt a bude z toho novej moderni byt). Fyzicky me to vycerpava, nektery dny jsem rozlamanej, ze malem nedolezu do postele, ale strasne me tesi, jak se to stary hnusy meni na neco novyho hezkyho. A mam z toho radost. Pritelkyne mi rika, ze mam "radost ze zivota" a ona to moc nechape, protoze ona je presne ten negativni clovek, co za vsim vidi problem a prusery - ktere se ale typicky nestanou.
Vrele doporucuji najit si tu svoji radost ze zivota, je to fakt fajn.
Komentář 36520
Pozitivní je že s tim jde pracovat.
Kdybysme šli trochu dál do toho jak funguje mozek, dostáváme se k jedné z nejsilnějších z argumentačních linek proti svobodě a k na negativní svobodě založené společnosti.
Komentář 36523
Toto je reálná svoboda: "Al-Banná dbal o pozvednutí antisemitismu a psal, že země Osy Berlín-Řím-Tokio jsou velice blízké islámu, ale vedle toho sepsal i svůj 50-ti bodový program, z kterého uvádí Hamed Abdel-Samad 9 bodů. Já uvedu jen čtyři: "Reforma zákonodárství v souladu s islámskou šaríou do všech podrobností."; "Šíření islámského ducha ve vládních úřadech."; "Sledovat, jak se úředníci chovají v soukromí, protože mezi pracovním a osobním životem nesmí existovat žádný rozdíl."; "Podřízení všech vládních a úředních norem (svátky, doba výkonu služby) islámským předpisům.". Tyto body (směrnice bratrstva a jiných islamistických hnutí) se pokusilo bratrstvo pod vedením presidenta Muhammada Mursího během své nedávné krátké vlády prosadit. Abdel-Samad uvádí, že Hitlerova představa světového židovského spiknutí dopadla u Arabů, kteří trpěli permanentním pocitem ponížení a porážky, na mimořádně úrodnou půdu. Již jeruzalémský muftí Amín al-Husajní podněcoval protižidovské resentimenty a roku 1931 svolal tento "šlechetný" muž a pozdější spojenec Adolfa Hitlera do Jeruzaléma islámský kongres, na němž byl poprvé vznesen požadavek na židuprostou Palestinu. Tedy ještě v době před nástupem Hitlera k moci."
Komentář 36525
Komentář 36526
Komentář 36521
Komentář 36522
Komentář 36524
Tohle je super k takovejm těm velkejm skokum.
K tomu doporučim si dávat i drobný denní. Ty velký vedou přes drobnosti a je dobrý mít radost i z těch krůčků k tomu "velkýmu" cíli.
Jinak ještě přihodím tip na "retrospokojenost". To co urza píše jde trénovat. Prostě si denně zapsat já nevim, 3 věci který se povedly, vtipnej zážitek, legraci a tak. Jedna věta na jednu věc. Každej večer. Zezačátku to jde ztuha, časem se to zlepší. Když se člověk cítí nahovno a to hovno už se táhne, jde ten sešitek vytáhnout a počíst si. Najednou člověk vidí že ten život zas tak nahovno neni, že je to vlastně dlouhá série úspěchů a fajn zážitků, který by jinak zapomněl.
Komentář 36530
Komentář 36527
A jeho choť v nedávném videu fňukala –to bylo skutečně srdceryvné– kvůli tomu, že "nemůže jen tak zmizet ze světa, aniž by po ní někdo nepátral".
Komentář 36529
Komentář 36534
Fňukání je, když se dožadujeme, aby někdo udělal něco v náš prospěch, co ale můžeme udělat sami, jen z nejrůznějších důvodů nechceme. Chceme tedy delegovat vlastní zodpovědnost a zapomínáme, že s ní delegujeme i svobodu protože služby poskytnuté jinými lidmi nebudou bez podmínek.
Urza tedy nefňuká. Ba naopak, přebírá zodpovědnost a sám jde a mění věci, které jiní měnit nechtějí nebo neumí. Začíná osvětou a vzděláváním.
Komentář 36536
Komentář 36538
Komentář 36540
Komentář 36571
OK, cvičně mi tedy definujte následující pojmy podle Vás:
1. Fňukání.
2. Kritika.
3. Konstruktivní kritika.
Případně mi podle nich ukažte, proč Urza nekritizuje ale fňuká. Děkuji.
Komentář 36541
Komentář 36543
Komentář 36547
Urza má kanál na YouTube, jmenuje se "Kanál Svobodného přístavu", a tam má své přednášky, ve kterých si stěžuje na společenské zřízení, veřejné zakázky, měnu, hasiče, divadla, orchestry, volby, politiky, zbrojáky, řidičáky, sociální dávky, dovolené, nemocenské, zdravotní pojištění, lékárny, tituly, soudy, zákony a policisty. V legendární 15. přednášce, "Životní prostředí", si dokonce stěžuje na to, že se živočišné druhy chrání před vyhynutím – že prý to je nelogické.
zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLmwDL0lIJTxCc0yL4i9M2aNQ4a5wRzjb7
Komentář 36550
1. Jedná se o zcela naivní, nepromyšlený pohled na člověka.
2. Demagogie 1: "Lidé by měli být šťastni, protože A, B, C, D, E je přece v pořádku". F, G … Z se pomíjí.
3. Demagogie 2: "Lidé by měli být šťastni, protože A, B, C, D, E je přece v pořádku". Na A, B, C, D, E si ale nikdo nestěžuje.
4. Neznalost klasické literatury: existují i dystopie, kde se lidé "mají dobře"; přesto to jsou dystopie. Například "Mechanické piáno".
5)v USA i Evropě se topíme v hojnosti, nikdy dřív nestačilo tak málo hodin práce k tomu, aby si člověk zajistil základní životní potřeby, nikdy dřív také lidé neměli tolik volného času. I ve zbytku světa, který je na tom sice hůře než my, lidé bohatnou jako nikdy předtím; na světě je více obézních než hladovějících.
- Na epidemii obezity není nic dobrého.
Komentář 36551
Komentář 36552
Je to prostě argument typu, že je dobře, když někdo hoří, protože to znamená, že je více než vrchovatou měrou naplňována jeho potřeba tepla.
Komentář 36556
Asi jsem divnej, ale obcas me to jeste prekvapuje, jak moc :-(
Komentář 36558
Komentář 36557
Komentář 36560
Komentář 36564
Komentář 36597
:-)
Komentář 36598
A opakuju: K tomu, aby bylo vidět, že nikdo nehladoví, stačí, aby nikdo nehladověl; epidemie obezity není třeba.
Komentář 36600
Vy: Na epidemii obezity není nic dobrého.
Já: Z epidemie obezity plyne, že minimálně biologické potřeby naplněny jsou.
Vy: A zároveň, že ty vyšší naplňovány nejsou.
Já: Jak tohle plyne z epidemie obezity?
Vy: Nabízí se to jako vysvětlení.
Já: Vysvětlení čeho přesně?
Vy: Toho, že nejsou naplňovány vyšší potřeby.
Abychom to shrnuli. Lidé mají dostatek jídla, ale podle Szasziána z toho plyne, že nejsou splněny vyšší cíle. Vyšším cílem je tedy pravděpodobně myšlen nedostatek jídla, jinak ta logika Szasziánových výroků nedává smysl.
Ano, chápu, že to, že lidé nehladovějí, není nutné demonstrovat epidemií obezity, ale na té implikaci je potřeba zapracovat.
A: Lidé nehladoví.
B: Lidé jsou obézní.
C: Lidé si neplní vyšší cíle.
Z B určitě plyne A. Jsem ochoten uznat, že z A konjunkce C plyne B. Ale z konjunkce těchto dvou složených výroků neplyne C.
Schválně si udělejte pravdivostní tabulku:
(B impl A) and ((A and C) impl B) impl C
V případě, že platí A a B a neplatí C, výše zmíněný složený výrok, o kterém se hádáme, neplatí, pravdivost výroku tedy nelze ze zadaných axiomů dokázat.
Komentář 36601
.....................
No jo, když vony ty vyšší cíle asi nejsou vo tom přežírání nebo hladovění,
já sice moc nevím co jsou vyšší cíle (nebot mým smyslem života je převážně již rekreace)
ale při trošce snahy by se nákej ten vyšší cíl snad dal z prstu vycucat,
ale já tu vaši diskuzi nečet, páč jsem tady na tý rekreaci, že jo...
Komentář 36602
Debata na podobné téma se vedla při poslední přednášce v (de)Centrále s Urzou, na téma Nemožnost ekonomické kalkulace. Mezi posluchači byl Jakub Backa, který hájil tezi, že "co když si uživatelé nějaké své potřeby neuvědomují, něco jim je vnuceno a oni časem zjistí, že ty jejich potřeby byly odhadnuty správně a jsou rádi, až by si jejich uspokojení sami nevybrali". Akorát že mu to Urza dost logicky argumentačně rozcupoval, protože tihle vnucovači se také mohou splést, druhým vnutit něco, co se časem ukáže jako horší ale zodpovědnost a rizika už nenesou. Takže doporučuji, až bude záznam, se podívat, jestli platí Backova teze o vyšších cílech a jestli neplatí, tak proč ne. Kdyby platila, tak je pak OK, když politici chrání lidi, před tou obezitou například.
Komentář 36603
ale vod voka bych řekl, že všechno zlé je k něčemu dobré
a asi i naopak,
takže vlastně nikdy nevíte...
Takže vlastně nevím...
Komentář 36604
2. BOHATÝ = jej využívá
3. VOJÁK = chrání oba dva
4. PLÁTCE DANÍ = platí všem třem
5. TULÁK = odpočívá za všechny čtyři
6. OCHMELKA = pije za všech pět
7. BANKÉŘ = okrádá všech šest
8. PRÁVNÍK = se pře se všemi sedmi
9. LÉKAŘ = zabíjí všech osum
10. HROBNÍK = pohřbívá všech devět
11. POLITIK = žije ze všech deseti
MARCUS TULLIUS CICERO
římský republitánský politik
filozof v roce 48. o postavení ve společnosti a přerozdělení moci
Komentář 36605
*epidemie obezity ukazuje, že minimálně ty základní biologické potřeby jsou naplňovány měrou více než vrchovatou.
-1. A zároveň, že ty vyšší naplňovány nejsou.
*Ta (1) plyne z existence epidemie obezity? Povídejte, přehánějte...
-To (1) se nabízí jako vysvětlení.
*Vysvětlení čeho přesně, jakým způsobem?
-Toho, že se lidé tak přecpávají, až z nich jsou tukové koule.
Komentář 36616
Komentář 36624
Komentář 36721
Komentář 36722
Takze se maji hure, protoze se maji az o tolik lepe?
Zajimave...
Komentář 36724
Komentář 36725
Komentář 36727
Komentář 36726
Tedy - jak to mam chapat lepe? Jakym smerem se tve msylenky ubiraly?
Komentář 36728
Komentář 36786
Mno, pokud se v tom moci mermo chcete nipat, tak jste nejvejs dosel z blata do louze. Fskutecnosti totiz skoro nikdo nehladoví, protože se máme dobře. Ve smyslu "o cemz svedci" (coz je zjevne smysl i toho Vaseho protoze) to Urza nema napsano o mnoho hure.
Komentář 36553
Komentář 36554
Predstavuji si to tak, ze za 100 let bude na netu psat Norbert III : Ti chudi jsou uplni chudaci, vsichni je vykoristujou, vzdyt si ani nemuzou dovolit litat na dovolenou na Mars, jako kazdej druhej podnikatel!!!!
Btw doporucuji si nastudovat, kolik jakych potrebavin si lide mohli dovolit pred 500 lety, pred 250 lety, pred 100 lety...a porovnat to s tim, co je ted.
V dnesni dobe prumerny clovek ji velmi casto lepe a lepsi veci, nez jedli stredoveci slechtici.
Komentář 36555
Komentář 36559
Komentář 36561
Komentář 36563
Komentář 36562
.....................................................................
Jsem se tedy snažil,
ale nic mě nenapadlo,
tedy kromě jediný věci a to smrti,
jen nevím jestli je to dobrá věc či špatná věc...
Komentář 36585
Komentář 36595