Hledání ztraceného potenciálu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-01-02 00:00:02

Hledání ztraceného potenciálu

V sobě, lidech i ve společnosti vidím obrovský potenciál. Trápí mě ovšem vidět, jak moc tento potenciál přichází nazmar. Lidé dobrovolně věnují spoustu času činnostem, které je nebaví a nedávají jim smysl. Po tisíciletí se navzájem svazovali, ať už ve vztazích, kulturními normami nebo státním aparátem. V důsledku toho některé životně důležité služby a instituce nefungují zdaleka tak dobře, jak by fungovat mohly. Je těžké svalit vinu na někoho konkrétního, neboť lidé se svázaní již rodí a uzly si navzájem utahují. Protože svázaní toho typicky nedokážou tolik, nemohou se stát nejlepší verzí sebe sama.

Jak umožnit lidem naplnit jejich potenciál? Tato otázka je ošidná, protože mnoho politických směrů je ve své podstatě jenom nahrazením provazů okovy. Jsem rád, že žiji v době, ve které společnost již tolik neutiskuje chudé lidi nebo ženy; překvapuje mě ovšem, jak moc bez povšimnutí podobné instituce utlačují děti nebo podnikavé lidi. Ať už stát nebo (občanská) společnost dělají cokoliv, věřím jim proto jen velmi málo, že jim skutečně jde o naplňování našeho potenciálu. Domnívám se, že jediným univerzálním postupem, jak se po generace předávaných okovů zbavit, je prosazování nekompromisně respektujícího přístupu vůči všem živým bytostem a také osobní i ekonomické svobody do všech důsledků.
Přečtení: 6289

Autor: li Čas: 2023-01-02 02:08:13
Web: neuveden Mail: schován
"Domnívám se, že jediným univerzálním postupem, jak se po generace předávaných okovů zbavit, je prosazování nekompromisně respektujícího přístupu vůči všem živým bytostem a také osobní i ekonomické svobody do všech důsledků."

Tato věta mne velmi zaujala a trochu se mi naježily chlupy na zádech. Můžete to prosím trochu rozvést? Jsem velmi svobodomyslný člověk a toto mne "trochu znepokojilo". Jakým způsobem byste toto zajistil? Tajně doufám, že ne prosazením totalitního systému podle "vaší subjektivní morálky" a podle "vaší představy okovů"... Tresty za porušení budou "nekompromisní" a vymáhány podle Vámi definovaných zákonů?

***
Dále mne zajímá tato věta:
"lidé se svázaní již rodí a uzly si navzájem utahují"
Co tedy s těmi uzly? Umíte je nějak těm novorozencům rozvázat? Rodily by se již osvícené a "hotové"... to by bylo báječné! Mohl byste na tom vydělat hodně peněz :)
Web: neuveden Mail: schován
Ale radšej tento tolerantný postoj ľuďom nevnucujte aj tam, kde je to na ich dvore, aby ste nezačali novú totalitu.
Autor: li Čas: 2023-01-02 23:09:48
Web: neuveden Mail: schován
Proč Ondrášeček téma jen nakousne? Bylo by hrozně fajn se o tématu věcně a slušně pobavit. Společně hledat pravdu, procvičit logiku a argumentaci... Mé otázky zůstaly nezodpovězené, škoda... Souhlasím se Szasziánem, že bez diskuze není kritického myšlení... A bez kritického myšlení jsme pouhé papouškující ovce... škoda...
Web: neuveden Mail: neuveden
Chapu to spravne, ze proste lide jsou povinni ti odpovidat na co chces, a KDY ty chces?
Nenapadlo te, ze trebas autor clanku vubec nema cas sem prijit a neco diskutovat, protoze ja nevim, trebas chodi do prace? Nenapadlo te neco takoveho???
Autor: li Čas: 2023-01-02 23:55:55 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To rozhodně ne. Nikdo není povinen, jen by to mohlo být oboustranně přínosné. Dobrou noc a šťastné ať jsou všechny bytosti!
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky