Hovadiny ze Zákoníku práce: Proč potřebujeme ZP? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Kajka
Čas: 2017-01-19 00:00:02

Hovadiny ze Zákoníku práce: Proč potřebujeme ZP?

Většina lidí má na tuhle otázku jasnou odpověď – bez Zákoníku práce by přeci zaměstnavatelé své zaměstnance vykořisťovali, nutili pracovat od nevidím do nevidím téměř zadarmo a ještě by je u toho různě šikanovali, diskriminovali a (o čemž spoustu zaměstnankyň tajně sní) i sexuálně obtěžovali :)

Pracuji v oboru lidských zdrojů a do mojí pracovní náplně patří mimo jiné i poradenství v oblasti ZP. Z praxe vidím, že se věci mají trochu jinak – menší firmy zpravidla ZP v mnoha ohledech příliš nedodržují, případně alespoň různě obcházejí – prostě proto, že ZP natolik „chrání“ zaměstnance (o tom, proč je slovo chrání v uvozovkách, se určitě více rozepíšu někdy příště), že by při jeho absolutním dodržování nemohly vůbec fungovat. U větších a majetnějších firem je tomu ale přesně naopak – jelikož si to mohou dovolit, chtějí přilákat a udržet ty nejkvalitnější zaměstnance, a proto jim poskytují benefity a další výhody leckdy i mnohonásobně převyšující zákonné normy.

Jaký je tedy pravý důvod, proč zde ZP máme? Čím více do problematiky zabředávám, tím jsem si jistější, že cíl je jediný – „zaopatřit“ ty méně schopné a méně výkonné zaměstnance, aby měli někde své teplé místečko, byli jakž takž spokojení a moc se nám netoulali po pracovním trhu, aby to stát nedejbože nemusel nějak řešit. A pak v tom bude ještě kus touhy státu strkat do všeho za každou cenu rypák :)
Přečtení: 21173

Autor: ocs Čas: 2017-01-19 00:17:06
Web: neuveden Mail: neuveden
Zmíněné důvody samozřejmě také hrají roli, avšak důvod primární, myslím, je přesně týž, jako důvod naprosto všech regulací — ostatně o tom sama píšete: menší firmy ... by při ... absolutním dodržování [ZP] nemohly vůbec fungovat.

Právě o toto jde v prvé řadě. Socialisté nechtějí malé firmy; jsou příliš nezávislé. Příliš neposlušné. Příliš pravicové. Všetci kradnú (a Kalúsok najviac). Pryč s nimi!

Vizte také pro srovnání prastaré, tisíckrát citované, ale bojím se, že stále obecnou populací* málo pochopené http://virtually.cz/archiv.php?art=5879
___
* Jo, já vím, obecná populace asi nečte ve velkém Stoky; zde přesvědčuji dávno přesvědčené. No ale... třeba tu a tam výjimečně si to přečte i někdo, kdo to dosud nevěděl. Třeba tu a tam.

Po vzoru Katóna staršího ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena: http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html
Autor: PeTaX Čas: 2017-01-19 06:20:36 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Leze mi na nervy, když stát používá výraz „investice“ pro výdaje, které jsou jím vynuceny, nebo se u nich nedá spočítat návratnost (protože ji nemají). Počínaje presidentem, který má „státních investic“ plnou hubu, až po odkazovaný článek. Do ochrany dat firmy nebudou investovat, ale budou nuceny umrtvit vlastní kapitál, který šel alokovat účelněji, do státní šikany bez ekonomické návratnosti. Pod drakonickými pokutami.
Autor: pz100000 Čas: 2017-01-19 07:16:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A jak byste si chtel nazyvar prostredky investovane (!) treba treba do plotu kolem zahrady, zbrane na obhranu, pravniho oddeleni, garaze pro auto, protipovodnovych zabran? Na nervy ale muze lezt cokoliv, to uznavam.
Autor: rolf Čas: 2017-01-19 07:48:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Plot kolem zahrady, nebo zbraň na obranu apod. nejsou investované postředky. Řekněme, že to jsou postředky vynaložené.
Autor: pz100000 Čas: 2017-01-19 08:29:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A v cem se lisi od tech zbylych tri?
Autor: PeTaX Čas: 2017-01-19 07:57:09 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
To není investice. (Nehledě k tomu, že si je pořizujete na základě vlastního zvážení rizik a ne se státní pistolí u spánku).
Autor: pz100000 Čas: 2017-01-19 08:31:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Presne jako u te ochrany dat. Pouze zvazite, zda se vyplati nsledne prijit o pul giga.
Autor: PeTaX Čas: 2017-01-19 09:16:06 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
A to je právě ta bambitka u hlavy.
Autor: pz100000 Čas: 2017-01-19 09:47:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ale jiste, ja Vam chtel pouze usetrit ty nervy z "investic", u nichz jste zacal. U tech muzete byt naprosto fklidu; zcela spatne je jen a pouze ta bambitka.
Autor: PeTaX Čas: 2017-01-19 07:57:10 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
To není investice. (Nehledě k tomu, že si je pořizujete na základě vlastního zvážení rizik a ne se státní pistolí u spánku).
Autor: velkej Ká Čas: 2017-01-19 08:56:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zákoník práce, kontrolní hlášení, EET, zákaz kouření, šmírování heren, a teď tohle... No, pokud ani tohle nikdo nepřijme jako vyhlášení války, pak vážně nevím.
Autor: Lojza Čas: 2017-01-19 13:45:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
WOW, tak to je zajimave.
Docela by me zajimalo, jak to chtej obecne udelat - co jsem ja mel v ruce nejaka data "ukradena" napriklad od mobilnich operatoru a podobne, vzdycky to bylo tak, ze nejaky zamestnanec, ktery k tomu mel pristup, to proste vykopiroval.
To jako udelaj pocitace, na ktere nepujde nic nahrat a nic z nich nahrat ven ?:-))
Jako jo, jsou na svete systemy, ktere cloveku znemozni cokoliv, vcetne printscreenu. No, ale kdyz se chce, vsechno jde - pokud nekdo ma nejaka opravdu zajimava data a chce je vynest ven, dneska kazdej blbej mobil umi delat fotky/natacet video, ze...
Troufam si tvrdit, ze neexistuje moznost data 100% zabezpecit a tak holt se firmy budou likvidovat likvidacnima pokutama...
Ale bude to prdel, az nekdo bude chtit zlikvidovat konkurenci, bude stacit zaplatit jejich zamestnanci, at jim udela (anonymne, samozrejme) pruser a pujdou. Nadhera
Autor: Roman Čas: 2017-01-19 14:08:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Ale bude to prdel, az nekdo bude chtit zlikvidovat konkurenci, bude stacit zaplatit jejich zamestnanci, at jim udela (anonymne, samozrejme) pruser a pujdou.

Tuhle "featuru" už umí EET. Přibývají další zákony, aby ta škála likvidačních pokut nebyla nudná. Škoda, že zákonodárci nejsou fakt jen zákonodárci, s díkem bych většinu jejich tvorby odmítl... :-)
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-01-19 20:03:37 Titulek: Re: [↑]
V dobře navrženém a nakonfigurovaném systému ale za ním zůstane paper trail, která ukáže na konkrétního viníka a firma to tak bude moci hodit nma toho selhavšiho jednotlivce.
Pokud je zájem vynést telefonní čísla a e-maily stovek tisíc lidí, bude se to na mobil fotit dost dlouho. :-)

To nic nemění na svinskosti diskutovaného opatření, ani na tom, že když se takové průsery budou stávat státu a Evropsku, tak se jako mávnutím kouzelného proutku dít nic nebude.
Autor: Lojza Čas: 2017-01-19 21:52:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takhle se vynaseji samozrejme jen nejake mensi objemy dat :-)
Dam priklad, kde utikaji velmi casto data: Nejaka spolecnost potrebuje udelat telemarketing na sve zakazniky. Preda tedy databazi do callcentra - a tam to nekdo vykopiruje.
Reseni?
1. Nedavat to do callcentra. To by DOST ZASADNE nabouralo business plan dane spolecnosti a jsou firmy, ktere na tom stavi a neni to mozne.
2. Vybavit callcentrum nejakou silene drahou technologii - v podstate nerealne, callcentrum na to nema (uz dnes pracuji s dost minimalnima marzema, neco o tom vim, pohybuju se v oboru)
3. Spolecnost by si musela poridit svoje callcentrum a jeste k tomu tam nasadit nejakou drahou technologii - nerentabilni
4. Spolecnost proste nic nezmeni a bude se modlit, ze se nic nestane / ze se na to neprijde a prinejhorism holt zkrachuje

Moc vic toho nevidim :-(
Obecne ty technologie na "temer 100% ochranu" jsou priserne drahe - ciste teoreticky to muze poridit nejaka velka firma s vysokyma ziskama - napriklad mobilni operator. Mensi firma ale na to mit nebude - tedy vedlejsi efekt je podpora monopolu / obrich firem a likvidace / hrozba likvidace tem malym.
Je otazka, nakolik to je ci neni zamerne - imho to mozna nebyl primarni ucel, ale imho si toho jsou "ti nahore" dobre vedomi a minimalne se jim to libi a hraje do karet.

Autor: velkej Ká Čas: 2017-01-20 08:47:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Prostě jsme ve válce. My, kteří chceme žít, versus ti, kteří nás nenávidí.
Autor: PeTaX Čas: 2017-01-19 06:13:56
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Levičáci nenávidí trh, protože poskytuje signály, které neodpovídají jejich sociálním konstruktům. Proto jej všemi dostupnými nástroji deformují, aby ve finále mohli konstatovat, že trh (jako vždy) zklamal a je třeba jej ještě více zregulovat. Krok za krokem se blížíme zase zpět k centrálně řízené ekonomice.
Web: neuveden Mail: neuveden
ZP samozřejmě nepotřebujeme, jako kterýkoliv jiný zákon nebo stát. Práce není právo, ani pro jednu z těch stran, ale věc dohody. A v okamžiku, kdy se vše přenechá trhu, tak už si to konkurenční tlaky srovnají - tam, kde je nedostatek zaměstnanců, tam o ně bude více postaráno (protože firmy soupeří o zaměstnance), než tam, kde za každým zaměstnancem stojí řada X nezaměstnaných (tam je naopak strkanice mezi zaměstnanci o firmy). Což je ok, trh prostě dává signál, že určitá práce je žádánější než jiná, a ten, kdo se chce mít dobře, musí prostě nabízet to, co ty firmy chtějí. A jak moc to ty firmy chtějí, to je vidět právě na těch benefitech, nástupních platech atd. Na tom není nic špatného. Tedy pokud nejste socialista nebo odborář, nebo pokud jste odpůrcem sebezlepšování.
Web: neuveden Mail: schován
Zlí kapitalisté mě tak vykořisťují v práci... mám jen pět týdnů dovolené, skoro třicet litrů výplatu a dokonce si můžu v mezičase pročítat stoky

prostě hrůza a děs!
Autor: Tamten (neregistrovaný) Čas: 2017-01-25 14:53:21 Titulek: Re: [↑]
Nebo 5 tydnu volno, 3 dny sick, 1-2 HO tydne, 90k vyplatu, parkovaci misto, placenej telefon a jeste mas cas si cist na netu. Zivot je svine.
Autor: Quor (neregistrovaný) Čas: 2017-01-19 11:27:57
Úsměvným a zcela nepřekvapivým faktem pak zůstává, že ani stát v mnohých svých organizacích ZP nedodržuje - viz třeba nemocnice. Jo, tam kdyby se podle něho jelo do posledního písmene, tak nemáme ani jeden otevřenej státní špitál...
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-01-19 14:26:33
co to vlastne,do prdele, je ten stat!?Co si to vubec dovoluje, kurvafix?!Autasjdri se svinema si udelaji stroj na snadny zivot a podelana mensina jim to plati-no kde to jsme!??Maly princ by se nestacil divit
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-01-19 14:32:30
tak napred urednik svymi zasahy do ekonomie zpusobi nezamestnanost a pak musi vymyslet slozitou ochranu zamestnance...takove zavlazovani a pak odvodnovani-tady si z nas snad nekdo dela pr..?!
Autor: Tenente (neregistrovaný) Čas: 2017-01-19 20:51:36 Titulek: Kechlibar
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
U větších a majetnějších firem je tomu ale přesně naopak – jelikož si to mohou dovolit, chtějí přilákat a udržet ty nejkvalitnější zaměstnance, a proto jim poskytují benefity a další výhody leckdy i mnohonásobně převyšující zákonné normy.
.........................................................................................
Taková společnost Ahold vlastnící obchody Albert dozajista není malou firmou,
přesto své zaměstnance odměnuje minimální mzdou,
takže je škoda, že zde není tradice odborů jenž chrání zaměstnance i bez státních zásahů,
ta by si dozajista s Aholdem poradila mnohem lépe,
než nějaký stát...

Doufám, že vám odbory nevaděj, to je takové společenské sdružení chrání zájmy pracujích proti zájmům těm majitelům firem...

Voni si lidi dokážou poradit i bez státu...
logo Urza.cz
kapky