Hranolky jsou nezdravé: ZAKÁZAT – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-08-11 00:00:02

Hranolky jsou nezdravé: ZAKÁZAT

V EU zjistili, že hranolky jsou nezdravé (wow, kdo by to byl řekl), protože obsahují moc akrylamidu (OK, to jsem nevěděl), takže by je neměl nikdo jíst ani prodávat (a jsme doma, sociální inženýrství je hlavní metodou i produktem EU). Zástupci osmadvaceti členských zemí Evropské unie se shodli na tom, že je potřeba udělat opatření, kterými lidi donutí podřídit se dalšímu jejich výmyslu; tentokráte ve jménu snížení rizika rakoviny: „Dnes jsme podnikli důležitý krok v ochraně zdraví a dobrých životních podmínek občanů,“ prohlásil evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Když se zakazovalo kouření, namítal jsem, že úplně stejnými argumenty bude možné zakazovat nezdravé jídlo; to, co bylo mými oponenty označováno za absurdní a nepřípustnou šikmou plochu, se nyní stává realitou. Kolik svobody a zodpovědnosti nám ještě seberou? Jak moc nesvéprávné idioty z nás chtějí mít?
Přečtení: 8240

Autor: marek28 Čas: 2017-08-11 03:34:37
Web: neuveden Mail: neuveden
To vlastně není tak úplně pravda. Oni nezakázali hranolky, jen zakázali produkty s určitou hladinou akrylamidu, nebo jak se to píše. Což znamená, že výrobci budou muset dělat hranolky jinak a zdravěji.

Samozřejmě se toho dementního opatření nezastávám, je to zas klasická ukázka toho, když mě někdo chrání, aniž bych o to stál. Normální člověk, kterého to sere, si prostě řekne "aha, tak já už hranolky jíst nebudu". Jen debil si řekne "aha, tak já všem zakážu jíst hranolky s nadměrným množstvím alkalydu". Jen uvádím na pravou míru.

A ještě perla na konec - v jedné diskusi na toto téma jsem četl kouzelné tvrzení, že EU tím přece vůbec nic nezakazuje, jen to reguluje. :D
Autor: velkej Ká Čas: 2017-08-11 08:12:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pak se nabízí otázka: Kdo reguluje regulátory? Quis custodiet ipsos custodes?
Autor: pz100000 Čas: 2017-08-11 09:05:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nesmite na nej byt tak prisny - kdyz spichnete clanek na zaklade zbezneho proletnuti titulni stranky Blesku, tezko to muze dopadnout jinak.
Nejsem si ale jist, zda jste na pravou miru uvedl i toho debila. Medle "jist" a "nabizet" nejsou uplne synonyma. Ostatne stejne jako zakaz a regulace.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-08-11 10:48:17 Titulek: Re: [↑]
Nevím, nejsem si jist, jestli hranolky připravené bez akrylamidu se vůbec dají jíst.
Někde jsem četl, že kvůli tomu chtějí regulovat např. i chleba (a ano, je možné, že v kůrce je nadlimitní množství akrylamidu, protože se připravuje za vysokých teplot).
Teda, jestli nám vnutěj chleba bez kůrky a nevypukne povstání, tak je to už úplně ztracený. :-(
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-08-11 12:39:29 Titulek: Re: [↑]
Prý dají, pokud před tím předvaříte brambory, tak se dají zpracovat za nižších teplot (nebo akrylamid tak nevziká, to si nejsem tak jit).
Autor: Urza Čas: 2017-08-11 15:13:53 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky!
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-08-11 12:38:10
Já mám dojem, že ta směrnice (tím jí neobhajuji) míří na maximální teplotu zpracování brambor, těsta, atd. Tím EU dohání naší domácnost, kde se akrylamidu (aromatickým uhlovodíkům, řadě barviv a konzervantů) celkem plánovaně vyhýbáme léta, tato dobrovolná regulace zná některé výjímky.

Jinak je to samozřejmě býčí trus, prostě stačí zveřejnit "hele, akrylamid je karcinogen, je to nějaké procentíčko ohrožení navíc ke všem karcinogenům, kterým se nevyhnete nebo vyhýbat nechcete" (alkohol také zcela neodmítáme,baby se asi těžko vyhnou estrogenu, NOx také zcela neobejdeme, dehet také ne...)
Autor: Urza Čas: 2017-08-11 15:17:08 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Děkuji za upřesnění; já to četl, ale nepřišlo mi to podstatné, nicméně jste již druhý, tak to asi nakonec podstatné bylo xD
logo Urza.cz
kapky