Autor: HynekRk
Čas: 2017-11-07 00:00:02
Individualismus a údajná izolace
Častou kritikou klasického liberalismu a libertariánství stejně jako některých ekonomických škol je to, že lidé prý nejsou izolované atomy a tudíž individualismus není možný. Ale řekněme si, jak chápal individualismus Lugwig von Mises? Chápal jej jako něco, co znamená být izolovaný (být sám) a prakticky nespolupracovat s jinými? Odpověď je nikoliv. Plyne to jasně z některých míst v jeho knize "Liberalismus": "Toto je rozhodující námitka ekonomů proti možnosti socialistického společenského řádu: že se totiž musí vzdát veškeré dělby duševní práce, jež spočívá ve spolupráci všech podnikatelů, kapitalistů, pozemkových vlastníků a dělníků jakožto výrobců a spotřebitelů při tvorbě tržních cen. Bez nich však nelze pomyslet na racionalitu čili kalkulabilitu ekonomiky.". Nebo zde: "Společnost potřebuje soukromé vlastnictví, aby mohla existovat, a jelikož lidé potřebují společnost, musí se přidržovat soukromého vlastnictví, aby nepoškodili své zájmy, zájmy všech. Neboť společnost může existovat jen na základě soukromého vlastnictví. Kdo se zastává soukromého vlastnictví, zastává se zachování společenské sounáležitosti lidstva, zachování lidské kultury a civilizace.". Mises zde mluví - při předkládání ekonomických argumentů - o spolupráci. Jeho individualismus tedy spíše stojí na tom, že si individuum vybere (někdy samozřejmě nevybere) dobrovolně kooperaci s jinými individui či jejich skupinami. Mises tedy chápe individualismus jako něco, co není vůbec v rozporu s dobrovolnou spoluprácí (chtělo by se říci dobrovolným kolektivismem), a jako něco, co umožňuje vznik dělby práce mezi lidmi. Možnost vybrat si, zde znamená, že rozhodnutí individua je v této otázce nadřazeno nad dobrovolnou spolupráci, avšak s touto spoluprácí není nutně v rozporu. A dobrovolná spolupráce tedy nevylučuje tuto "Misesovu" formu individualismu, naopak je její významnou částí. Dodejme, že současní liberálové (libertariáni) mluví poměrně často vedle individualismu i právě o dobrovolné spolupráci a voluntarismu.
Mises byl výtečný myslitel, pokud si chcete od něj přečíst knihu (zdarma) máte možnost ZDE.
Mises byl výtečný myslitel, pokud si chcete od něj přečíst knihu (zdarma) máte možnost ZDE.
Přečtení: 10166
Komentáře
Komentář 17713
Nic proti článku, jde o to, že na požádání Vám řeknu 10 témat týkajících se rakouské ekonomické školy, kterým lidi nerozumí, takže proč vysvětlovat něco, čemu rozumí.
Komentář 17715
Komentář 17718
Nezdá se, že by to Svěrák a Drtinová chápali. A řekl bych, že libertariánský individualismus oba chápou: že si nemyslí, že se jedná o "lidé jsou izolované atomy".
Devět zbylých z hlavy nevím, ale samozřejmě bych na ně po nahlédnutí do příslušných textů rychle přišel.
Komentář 17719
Na pozadani vam to reknu ... teda vlastne nereknu, ale je to v pohode, protoze kdybych chtel, tak se zamyslim a reknu :-D
Nejses ty cece politik ? :-D
Komentář 17720
Jsou další témata jako 2. podstata hospodářské krize 3. hyperinflace – prostě ekonomické resp. peněžní jevy, kterým běžní lidé nerozumí: jak to, že je krize, když se nic nestalo, nenastala přírodní katastrofa; proč vláda musí tisknout miliónmarkové bankovky. A já tomu taky nerozumím: kdyby mi to někdo vysvětlil, byl bych rád. Kdežto, co je individualismus, vím.
Čili nejsem politik, protože bych do hodiny těch 10 témat schrastil.
Komentář 17723
Komentář 17724
a tam se ta desítka doplní – byť já nejsem s věcí obeznámen natolik, abych poznal, zda se jedná o rozšířenou kritiku, nebo zda je jen na Rationalwiki.
Tohle měl říci Paul Krugman: Austrian economics very much has the psychology of a cult. Its devotees believe that they have access to a truth that generations of mainstream economists have somehow failed to discern; they go wild at any suggestion that maybe they're the ones who have an intellectual blind spot.
- Tedy 4. Skutečně rakušáci říkají, že vědí něco, co ostatní ekonomové nepochopili? Pokud ano, co to je?
A dál: And as with all cults, the failure of prophecy — in this case, the prophecy of soaring inflation from deficits and monetary expansion — only strengthens the determination of the faithful to uphold the faith.
- Takže 5. Skutečně rakušákům nevyšlo nějaké prophecy of soaring inflation from deficits and monetary expansion? Obě témata mi připadají lepší než to autorovo.
Čili najít 10 lepších témat není problém. Jinak já neříkám, že vím, o jakých ekonomických otázkách by se mělo psát, protože o ekonomii skoro nic nevím. Jen říkám, že je zbytečné psát o tom, čemu všichni rozumějí.
Komentář 17725
To nepotrvzení proroctví bych taky rád viděl. Inflace jede pořád, deficity ve státních rozpočtech jsou taky pořád. Pokud někde deficit není, a přesto je inflace, určitě jsou k ní jiné důvody, rakouští ekonomové zde nekladou ekvivalenci, pouze implikaci.
Komentář 17714
Komentář 17716
Komentář 17717