Individualismus a údajná izolace – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: HynekRk
Čas: 2017-11-07 00:00:02

Individualismus a údajná izolace

Častou kritikou klasického liberalismu a libertariánství stejně jako některých ekonomických škol je to, že lidé prý nejsou izolované atomy a tudíž individualismus není možný. Ale řekněme si, jak chápal individualismus Lugwig von Mises? Chápal jej jako něco, co znamená být izolovaný (být sám) a prakticky nespolupracovat s jinými? Odpověď je nikoliv. Plyne to jasně z některých míst v jeho knize "Liberalismus": "Toto je rozhodující námitka ekonomů proti možnosti socialistického společenského řádu: že se totiž musí vzdát veškeré dělby duševní práce, jež spočívá ve spolupráci všech podnikatelů, kapitalistů, pozemkových vlastníků a dělníků jakožto výrobců a spotřebitelů při tvorbě tržních cen. Bez nich však nelze pomyslet na racionalitu čili kalkulabilitu ekonomiky.". Nebo zde: "Společnost potřebuje soukromé vlastnictví, aby mohla existovat, a jelikož lidé potřebují společnost, musí se přidržovat soukromého vlastnictví, aby nepoškodili své zájmy, zájmy všech. Neboť společnost může existovat jen na základě soukromého vlastnictví. Kdo se zastává soukromého vlastnictví, zastává se zachování společenské sounáležitosti lidstva, zachování lidské kultury a civilizace.". Mises zde mluví - při předkládání ekonomických argumentů - o spolupráci. Jeho individualismus tedy spíše stojí na tom, že si individuum vybere (někdy samozřejmě nevybere) dobrovolně kooperaci s jinými individui či jejich skupinami. Mises tedy chápe individualismus jako něco, co není vůbec v rozporu s dobrovolnou spoluprácí (chtělo by se říci dobrovolným kolektivismem), a jako něco, co umožňuje vznik dělby práce mezi lidmi. Možnost vybrat si, zde znamená, že rozhodnutí individua je v této otázce nadřazeno nad dobrovolnou spolupráci, avšak s touto spoluprácí není nutně v rozporu. A dobrovolná spolupráce tedy nevylučuje tuto "Misesovu" formu individualismu, naopak je její významnou částí. Dodejme, že současní liberálové (libertariáni) mluví poměrně často vedle individualismu i právě o dobrovolné spolupráci a voluntarismu.

Mises byl výtečný myslitel, pokud si chcete od něj přečíst knihu (zdarma) máte možnost ZDE.
Přečtení: 10171

Reagujete na tento komentář:
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-07 10:16:22 Titulek: Re:
Ona se rozplyne ještě dřív, než do toho přijde jiná ideologie, to když ne každý má stejné cíle a ne každý chce spolupracovat na stejné věci. Kolikrát stačí i maličko rozdílné představy o výsledku, a nucená spolupráce jde do kopru.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-07 06:41:20 Titulek: Téma
Web: neuveden Mail: neuveden
Řekl bych, že lidé vědí, že Mises individualismem myslel "sledování vlastních cílů", "žít podle svých představ", a ne "být izolovaný atom". Pokud mu někdo takový názor přisuzuje, je to buď k neúspěchu odsouzený strawman, nebo zoufalé kolektivistické chytání se stébla.
Nic proti článku, jde o to, že na požádání Vám řeknu 10 témat týkajících se rakouské ekonomické školy, kterým lidi nerozumí, takže proč vysvětlovat něco, čemu rozumí.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-07 10:14:26 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Sice nejsem autor, ale žádám; vypište mi prosím oněch 10 témat.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-07 13:06:24 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak 1. například multiplikační efekt: že když se zadotuje olympiáda, prospěje to hospodářství, protože přijdou lidi, utratí peníze… Např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=freOB22Ui0I&t=655s
Nezdá se, že by to Svěrák a Drtinová chápali. A řekl bych, že libertariánský individualismus oba chápou: že si nemyslí, že se jedná o "lidé jsou izolované atomy".
Devět zbylých z hlavy nevím, ale samozřejmě bych na ně po nahlédnutí do příslušných textů rychle přišel.

Autor: Lojza Čas: 2017-11-07 13:18:58 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
:-D
Na pozadani vam to reknu ... teda vlastne nereknu, ale je to v pohode, protoze kdybych chtel, tak se zamyslim a reknu :-D

Nejses ty cece politik ? :-D
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-07 13:35:16 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"Na požádání řeknu" není – v kontextu diskuzního webu – "vím o".
Jsou další témata jako 2. podstata hospodářské krize 3. hyperinflace – prostě ekonomické resp. peněžní jevy, kterým běžní lidé nerozumí: jak to, že je krize, když se nic nestalo, nenastala přírodní katastrofa; proč vláda musí tisknout miliónmarkové bankovky. A já tomu taky nerozumím: kdyby mi to někdo vysvětlil, byl bych rád. Kdežto, co je individualismus, vím.
Čili nejsem politik, protože bych do hodiny těch 10 témat schrastil.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-07 17:33:33 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
OK, beru i ty 3, ale propříště formulujte o něco lépe, co byste na požádání udělal. Jinak se může stát, že Vás tady oholíme na kost. ;) Nevím, zda zrovna zmíněná témata; ta jsou tu propírána pořád, ale uvidím, s čím přijdu. Najel jsem na cca týdenní článkový režim, a uvidím, jak dlouho mi to vydrží. Takže díky za každý tip.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-07 19:27:54 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tip je ostrá kritika rakušáků na Rationalwiki. zde: http://rationalwiki.org/wiki/Austrian_school a zde: http://rationalwiki.org/wiki/Murray_Rothbard
a tam se ta desítka doplní – byť já nejsem s věcí obeznámen natolik, abych poznal, zda se jedná o rozšířenou kritiku, nebo zda je jen na Rationalwiki.

Tohle měl říci Paul Krugman: Austrian economics very much has the psychology of a cult. Its devotees believe that they have access to a truth that generations of mainstream economists have somehow failed to discern; they go wild at any suggestion that maybe they're the ones who have an intellectual blind spot.
- Tedy 4. Skutečně rakušáci říkají, že vědí něco, co ostatní ekonomové nepochopili? Pokud ano, co to je?

A dál: And as with all cults, the failure of prophecy — in this case, the prophecy of soaring inflation from deficits and monetary expansion — only strengthens the determination of the faithful to uphold the faith.

- Takže 5. Skutečně rakušákům nevyšlo nějaké prophecy of soaring inflation from deficits and monetary expansion? Obě témata mi připadají lepší než to autorovo.

Čili najít 10 lepších témat není problém. Jinak já neříkám, že vím, o jakých ekonomických otázkách by se mělo psát, protože o ekonomii skoro nic nevím. Jen říkám, že je zbytečné psát o tom, čemu všichni rozumějí.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-07 22:35:46 Titulek: Re: Téma [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nemyslím si, že je rakouská ekonomie něco nepochopitelného. Spíš si myslím, že není v módě. Trochu tomu pomáhá i problematičtější fungování ekonomie jako vědy, kdy to místy připomíná spíše ideologický circlejerk jednotlivých fakult atd. než reálnou vědu, tj. hypotézy, teorie, experimenty, měření a vyhodnocení výsledků. (Ne, že by ekonomie byla jediná nebo že by se to netýkalo i exaktněji založených oborů.) Navíc, i jiné přístupy k ekonomii zdánlivě fungují, takže ten střet s realitou, který špatné teorie obvykle zažívají, se zde nevyskytuje, resp. není tak hrozný; nebo je jen potřeba doladit pár detailů. Spoustu věcí se mezi mainstreamem a rakouskou ekonomií ve své podstatě tolik neliší, liší se jen pojmy, zdůvodněními svých postupů a výsledků, a občas se rozcházejí v analýzách. To je potřeba si uvědomit; a co nerakouští ekonomové nepochopili? Stručně: Rakouskou ekonomii. A asi si tipnu, že největší sousto na chápání je ten jiný přístup, bottom-up místo top-down.

To nepotrvzení proroctví bych taky rád viděl. Inflace jede pořád, deficity ve státních rozpočtech jsou taky pořád. Pokud někde deficit není, a přesto je inflace, určitě jsou k ní jiné důvody, rakouští ekonomové zde nekladou ekvivalenci, pouze implikaci.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-07 07:59:43
Web: neuveden Mail: neuveden
Kolektivistické "všichni musíme spolupracovat" se obvykle rozplyne, jakmile je ve hře nějaká jiná kolektivistická ideologie, než je ta jejich. :)
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-07 10:16:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ona se rozplyne ještě dřív, než do toho přijde jiná ideologie, to když ne každý má stejné cíle a ne každý chce spolupracovat na stejné věci. Kolikrát stačí i maličko rozdílné představy o výsledku, a nucená spolupráce jde do kopru.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-07 10:56:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo to je fakt, oni taky koneckonců kolektivisté jsou dost často šílení pokrytci a sami nedodržují to, co požadují po ostatních.
logo Urza.cz
kapky