Autor: SeriousHog
Čas: 2021-10-14 00:00:02
Jak mě stát motivoval
Dnes jsem se dostavil na živnostenský úřad na kontrolu. Podali jsme přihlášku provozovny, kde účetní uvedla dřívější datum, a tím jsme se prý přiznali k asi měsíc trvající nelegální provozovně a dostaneme 1000 Kč pokutu. Na můj dotaz, kolik asi firem provozovny vůbec nehlásí úřednice odpověděla: „No spousty! A je docela problém je odhalit, když nejde o prodej, ale třeba jen o malou výrobu jako u vás.” Na můj dotaz, proč tedy ty, co se přihlásí, byť pozdě, „motivují” pokutou za litr, už odpovědět neuměla.
Přečtení: 13970
Komentáře
Komentář 73369
Komentář 73372
Na první googlení vidím 5 institucí, které to zajímá :-(
https://money.cz/novinky-a-tipy/podnikani/zalozeni-provozovny-co-vsechno-musite-pred-otevrenim-vyridit/
Komentář 73373
Komentář 73401
Komentář 73376
Komentář 73407
Pokud má člověk chuť a náladu, tak se může proti rozhodnutí bránit s tím, že odůvodnění rozhodnutí o pokutě vůbec nezohlednilo úroveň společenské nebezpečnosti. Pak Vám nadřízený orgán nebo soud dá zapravdu v tom, že to úřad neposuzoval a tím způsobil nepřezkoumatelnost daného rozhodnutí a toto rozhodnutí zruší a vrátí zpět k novému projednání. Takovýchto procesních vad mívají tato rozhodnutí spousty, takže se nakonec může podařit, že při opakovaném projednávání úřadu uplyne prekluzivní lhůta. Ale jak říkám, je to spíše pro ty, kteří si chtějí s úřady "hrát".
Komentář 73418
1/ Musím být většinou v řízení osobně přítomen
2/ Obvykle je právník nutností
3/ Pokud by se dva výše uvedené body jakýmkoli způsobem eliminovaly, soudnictví nemá nejmenší šanci zvládnout následný nápor "drobností"
A tak se zase dostávám k anarchokapitalistické myšlence, zda by nemohl lépe fungovat například tento justiční systém:
1/ Soudcem může být kdokoli, na kom se obě strany shodnou (nemusí být vázáno na licenci, může jím být klidně starší moudrá paní v důchodu)
2/ Pokud se strany neshodnou na soudci, ale shodnou se na vůli případ soudit, musí se soudci domluvit na jiném společném soudci.
3/ Pokud jedna strana dělá obstrukce v tom zvolit si soudce, ztrácí jakýkoli nárok
4/ Soudce je vždy placen ROVNÝM dílem oběma stranami za dokončené řízení a za předem dohodnutou cenu
5/ Soudce nelze odvolat, ani mu nezaplatit a handrkovat se s ním v případě nespokojenosti
Komentář 73425
1. Např. někdo si nebude moci dovolit zaplatit za soud.
2. Soudci nelze nezaplatit? Platba předem? Přichází problém bod 1.
3. Soudce nesmí být odvolán, ale kdo ho bude volit/jmenovat, jak?
4. Co Vás bude nutit k respektování výsledku soudního jednání, kterého se nezúčastníte?
5. Kdo a jak bude vymáhat povinnosti uložené soudcem?
V podstatě navrhujete řešení stejné jako je to státní, jen místo státních institucí byste dosadil soukromé firmy?
Komentář 73426
1/ Částečně by to řešilo pojištění a částečně asi skutečně ne. S tím bych se asi smířil. Zvlášť, pokud efektivní soud by byl daleko lacinější záležitostí. Třeba ne vyšetřování vraždy, ale soud za nějaký naprosto stupidní poplatek by mohl stát třeba pár stovek v dnešních cenách. Mohl by být záležitostí třeba dvou poměrně krátkých telefonátů takového soudce.
2/ Soudci nelze nezaplatit, ale platba by byla samozřejmě až PO. Ale za předem dohodnutou částku.
3/ Špatně jsem to napsal. Strany se samozřejmě mohou v průběhu řízení dohodnout a řízení ukončit. Ale soudce přesto dostane zaplaceno plnou částku. Nemyslel jsem tedy odvolání soudce, ale spíše přerušení případu z důvodu dohody.
4/ Výsledek soudu je směrodatný. Měl jsem na mysli spíš osobní účast, nikoli neúčast. Ale platilo by to i pro neúčast. Nerespektování rozhodnutí je nepřípustné. Mohlo by se stát, že nějaké rozhodnutí bude nerealistické nebo hodně nespravedlivé. Pokud by to bylo způsobeno okolností, které si soudce nebyl vědom, může sám svůj rozsudek modifikovat. Pokud ale soudce vědomě spáchá nespravedlnost, tak to nemá řešení. Případné silové složky mají možnost takové rozhodnutí z morálních důvodů nevymáhat. Předpokládám, že takový soudce si poškodí pověst a nebude přijímán jak lidmi, tak ostatními soudci (kteří na něho nebudou delegovat)
5/ V případě ankapu bezpečností agentury, v případě státu policie. Říkejme tomu obecně silové složky pro vnitřní bezpečnost ;-)
Ano, já nebrojím teď nutně proti státu. Jde spíš o obecné principy. A je mi teď trochu lhostejné, zda je budu hájit ve státě nebo beze státu. Prostě to není důležité. Může být na jednu stranu vše soukromé a stejně nic nebude fungovat, pokud Ti vlastníci s tím nebudou umět zacházet směrem k všeobecnějšímu prospěchu. A stejně tak může perfektně fungovat stát, pokud s ním politici budou umět zacházet. Momentálně jsem přesvědčen, že Ti soukromí vlastníci, kteří nejsou navázání na stát jsou podstatně kompetentnější. Ale to je jen můj názor.
Komentář 73477
Ad „Může být na jednu stranu vše soukromé a stejně nic nebude fungovat, pokud Ti vlastníci s tím nebudou umět zacházet směrem k všeobecnějšímu prospěchu. A stejně tak může perfektně fungovat stát, pokud s ním politici budou umět zacházet.“:
V principu ano. Jsou ovšem důvody, proč věřit více trhu než politikům. Má trhu nepotřebuju, aby to někdo s výsadním postavením dělal dobře. Tam mi stačí, abych byl schopen najít jednoho, kdo to dělá dobře. Lze namítnout, že totéž platí v politice díky volbám. Do jisté míry ano, zjednodušeně řečeno můžeme jednou za čtyři roky jít k volbám a jedním hlasem (plus kroužkováním) vyjádřit názor na spoustu věcí dohromady. I pokud ale najdete stranu, která vám v tom vyhovuje, může vám to být k ničemu, protože tu máme problém racionální ignorance (vizte https://stoky.urza.cz/texty/proc-ty-volby-dopadly-zase-spatne-1843 ) a ostatních voliči mají nepřímo motivaci vaši snahu zhatit.
Komentář 73480
Komentář 73488
Tím neříkám, že se nemáme snažit o zlepšení skrze volby. Možná jsem někde byl příliš pesimista. Ale říkám, proč v rámci trhu lze takové zlepšení očekávat rychleji.
Komentář 73505
Komentář 73486
Komentář 73476
Komentář 73420
Komentář 73427