KANÁL SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU: Ankap přednáška o veřejném prostoru – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Autor: Sedak (neregistrovaný) Čas: 2017-05-15 12:48:17
Díky za další skvělou přednášku! Mám rychlej dotaz: pokud by stát jím vlastněný pozemek pronajímal v průběhu času vždy nejvyšší nabídce, bez jakkoli zůžených možností využití a jiných byrokratických mantinelů, byl by problém ekonomické kalkulace obejit? Pomíjím teď fakt, že stát není legitimním vlastníkem prakticky vůbec ničeho.
Autor: Roman Čas: 2017-05-15 13:25:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Dovolím si zaspekulovat:

Pokud by stát jen a pouze pronajímal pozemky nejvyšší nabídce a nedělal nic jiného (nevybíral daně, nevymáhal své zákony apod.), pak by šlo čistě o jeho užitek a jeho ekonomickou kalkulaci, která by mohla být klidně chybná, ale nikomu kromě toho státu by to neuškodilo. Pak ale nevím, proč takovému subjektu říkat "stát" :-)

Dejme tomu, že je stát schopen z peněz z pronájmu provozovat školství, zdravotnictví atd. (čili nevybírá daně a nekalkuluje s nimi "špatně"). Jakmile k tomu ale navíc vymáhá silou své zákony (povinné školství, povinné zdravotnictví atd.), tak už mě nutí nakládat s mými prostředky (např. časem) jinak, než bych třeba chtěl, čili mi "špatně kalkuluje".

Toliko můj názor.
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-15 18:42:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zustali krom Vas dvou po prednasce jeste dalsi prezivsi?
Ja jenom jestli clovek mych pofidernich moralni kvalit a trzne zhuntovane psychiky si to muze lajznout aspon ze zaznamu...
Autor: velkej Ká Čas: 2017-05-15 21:18:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já ji ještě neviděl ;)
Web: neuveden Mail: neuveden
Díky za přednášku! Ještě mám před sebou diskusi, kterou si nechám na jindy, poslechl jsem si zatím jen začátek.

Památky: V historii se starým budovám dělo mnohé - kdykoliv přijdeš na nějaký zámek nebo hrad, tak průvodce vykládá, co všechno jaký majitel přestavoval nebo přistavoval. A taky se přitom ztratilo spousta z historie. Dělo se to, děje se to, dít se to bude. Navíc, spousta věcí se zachovala jen díky přestavbě, a řada dalších lepších tou přestavbou vznikla.
logo Urza.cz
kapky