Autor: Urza
Čas: 2020-03-10 00:00:02
Kdo by bez státu řešil… coronavirus?
Poslední dobou se mě lidé ptají, jak by se v bezstátní společnosti řešily pandemie; kdo by držel lidi v karanténě? Inu, bezpečnostní složky, lidé se zbraněmi – podobně jako dnes. Jen by nepodléhali vládám, nýbrž soukromým bezpečnostním agenturám operujícím na daném území. Ty by jednaly v zájmu klientů; a v zájmu zdravotních pojišťoven, jež by měly přímou finanční motivaci se podílet. V čem by byl tedy rozdíl? Zaprvé v odpovědnosti všech aktérů – zatímco politik může podělat cokoliv a nenese žádnou osobní odpovědnost, tržní subjekty za chyby platí (zbytečně extenzivní karanténa může přinést smršť žalob a vymáhání odškodného za omezování osobní svobody; laxní jednání zas ztráty zákazníků, pověsti či peněz); a zadruhé by bez státu nikdo nepřišel s tak pitomými nápady jako zákaz testování nemoci soukromými laboratořemi nebo regulace cen respirátorů (ta snižuje motivaci urychlené výroby další).
Přečtení: 41712
Komentáře
Komentář 51502
- A ty soukromé bezpečnostní agentury by de facto byly vládami. Tak jako zdravotní pojištění je de facto daň.
2) V čem by byl tedy rozdíl? Zaprvé v odpovědnosti všech aktérů…
- A zanulté v pojmenování "organizací vymáhajících vnucené závazky": nebude se jim už nadála říkat "vlády", ale "soukromé bezpečnostní agentury", to je mnohem lepší.
3) tržní subjekty za chyby platí (zbytečně extenzivní karanténa může přinést smršť žalob a vymáhání odškodného za omezování osobní svobody
- Kteréžto žaloby bude řešit soud příslušné soukromé bezpečnostní agentury. Jakpak asi rozhodne?
Komentář 51514
Komentář 51536
Ale neměla by jedna z nich monopol. Tedy konkurovaly by si. A to je pointa, o níž jde.
Nebude se jim už nadála říkat "vlády", ale "soukromé bezpečnostní agentury", to je mnohem lepší.
Na pojmenování nezáleží. Budete-li říkat vlády, OK, máte to mít. Bude to sice mást ale když předem vysvětlíte, že máte neobvyklé názvosloví, protože se Vám takto líbí, proč ne. Neobvyklé to je, protože nikdo neřekne vláda v Tesco ale každý řekne soukromá ochranka v Tesco.
Kteréžto žaloby bude řešit soud příslušné soukromé bezpečnostní agentury. Jakpak asi rozhodne?
Soudnictví bude podnikání jako každé jiné, takže pokud bude poptávka po rozhodování sporů, vznikne nabídka. Tolik k první otázce. Jak soud rozhodne Vám tu asi nikdo neřekne a nejen proto, že jste žádný příklad pro rozhdován neuvedl.
Komentář 51541
O názvosloví radšej nehovorte nič, lebo vy ankapisti máte snáď na každý používaný terminus technicus svoje vlastné definície, odlišné od väčšinovo používaných definícií.
Súkromný sudca platený klientami bude rozhodovať tak aby si nepohneval veľkých klientov, napríklad agentúry. Ak by uprednostnil morálku pred princípmi trhu tak skrachuje.
Komentář 51546
Státy si nekonkurují. Státy vytvořily kartel planetárních rozměrů (a ambice mají ještě větší).
Co se stane, když se nějaký státní aktér pokusí v jedné jediné oblasti celkem krotce porušit politiku kartelu, jasně ukazuje causa takzvaných daňových rájů. Představa, že jde o jediný subjekt s cca 200 headquarters je sice nepatrně nadnesená, nicméně případné spory uvnitř kartelu velmi rychle zanikají, jakmile se objeví sebemenší hrozba (vznik konkurence nebo možnost opt-outu nedobrovolných odběratelů z kontraktu s kartelem).
Komentář 51548
Komentář 51551
A to není všechno:
--- existuje kartelová dohoda o přeshraničním vydávání bankovního tajemství (a kdo neposlechne, je masakrován, vizte Lichtenštejnsko)
--- existuje kartelová dohoda směřující k tomu, aby na světě každý MUSEL mít něajaké občanství (zkuste se Vašeho občanství zbavit, aniž byste zároveň nabyl jiného: Nejde to)
--- existuje kartelová dohoda efektivně zabraňující vzniku nových subjektů mezinárodního práva stojící mimo kartel (potvrzeno mnohokrát jejich fysickou likvidací)
--- existuje kartelová dohoda zabraňující homesteadování terra nullius soukromníky, firmami a nestátními organisacemi (dokonce každá loď na moři musí spadat pod nějakého člena kartelu)
--- existuje kartelová dohoda nárokující užívání a administraci celého dostupného kosmického prostoru (!) kartelem (nehoráznost, která opakovaně nechává mnoho jinak normálních lidí chladnými)
atd., atd.
Jestli tohle není kartel, tak už nic jiného pod Sluncem.
Komentář 51553
Vtipné, přesně tohle přece budou dle anarchokapitalistů dělat i ty bezpečnostní agentury - spolupracovat!
Komentář 51560
Komentář 51565
Komentář 51575
* v mnoha ohledech, nikoli nutně úplně ve všech.
Komentář 51574
Konkurující si železniční společnosti, již přesto umožňují přestup pasažérů na navazující (konkurenční) spoje, nákup jedné jízdenky (s lomeným jízdným) pro cestu více společnostmi (a její následné vyúčtování, stejně jako vyúčtování využití cizích kolejí atd., atd.) netvoří kartel. Ovšem kdyby všechny železniční společnosti přijaly zákon, že jediný způsob, jak cestovat, je po železnici, následně by se dohodly na jednotném jízdném a vyšroubovaly jej do astronomických výšin, asi by se Vám to nelíbilo, co říkáte? Obzvláště, pokud preferujete jízdu autem...
Komentář 51576
Komentář 51577
"Harmonizace" výše berní se připravuje (už dlouho, ale v rámci Eurolandu už to nemusí dlouho trvat). To, že se to dosud nepodařilo, není zásluha snad nějaké konkurence mezi státy, ale neschopnosti úředníků a politiků (budiž tato pochválena).
Komentář 51579
Komentář 51582
Komentář 51586
A harmonizované dane sú aj v rámci EU hudbou vzdialenej budúcnosti, ak vôbec. Nehovoriac o zvyšku sveta, kde je to úplne nereálne.
Komentář 51662
Komentář 51556
- Ale konkurence se vůbec nevylučuje se státem. Neexistují snad státní zakázky soukromým firmám, o které ty firmy soutěží, tj. konkurují si? Kdyby si v Česku policejní útvary ve vymáhání státního práva konkurovaly, už by to nebyl stát?
2) Neobvyklé to je, protože nikdo neřekne vláda v Tesco ale každý řekne soukromá ochranka v Tesco.
- A soukromá ochranka v Tescu vymáhá vnucené závazky? Jaké?
3.1) Soudnictví bude podnikání jako každé jiné, takže pokud bude poptávka po rozhodování sporů, vznikne nabídka. Tolik k první otázce.
- A proč by měla soukromá bezpečnostní agentura ovládající dané území (starým pojmoslovím "vláda") připustit existenci soudu, který bude rozhodovat proti jejímu zájmu? Není to totéž, jako by připustila existenci zločinců?
3.2) Jak soud rozhodne Vám tu asi nikdo neřekne a nejen proto, že jste žádný příklad pro rozhdován neuvedl.
- A co je tohle: zbytečně extenzivní karanténa může přinést smršť žalob a vymáhání odškodného za omezování osobní svobody? To není příklad?
Komentář 51559
1) Zcestný protipříklad státními zakázkami. Nejde o to, jestli existuje konkurenční nabídka pro stát. Jde o to, jestli existuje konkurenční nabídka dané služby pro občany státu. I když ji stát outsourcuje a vybere státní zakázkou, udělá z ní v tu ránu monopol. Kdyby to bylo moc abstraktní, tak si představte třeba Opencard. Občané Prahy nemají možnost si vybrat více způsobů, jak budou platit dopravu.
2) Nejde o to, co ochranka dělá, šlo o to, že argumentujete, že jde v podstatě stát. Já Vám oponuju, že nejde, protože máte víc konkurujících se ochranek.
3.1) Bezpečnostní agentura neovládá dané území. To by šlo o mafii nebo stát. Bezpečnostní agentura na daném území operuje spolu se svou konkurencí.
3.2) Ani v uvedeném příkladu (který jste ovšem před tím nenapsal, otázku jste formuloval obecně) Vám neřeknu, jak rozhodne soud. Kdyby se dopředu z něčeho dalo odvodit, jak budou soudy rozhodovat, nebyly by potřeba. Použil by se k řešení sporů ten rozhodovací algoritmus a bylo by patrně vše jednodušší, levnější a rychlejší.
Komentář 51561
- Na podstatu mých argumentů naopak nereagujete Vy. Viz dále.
0.2) A mě se zdá, že to k ničemu užitečnému nevede, tak tím nechci ztrácet čas. Buďto to pochopíte nebo ne. Mě je to jedno.
- Ano, když máte argumenty diskutujete do aleluje. Když je nemáte, nastal čas pro figuru "zdá se mi, že diskuze k ničemu užitečnému nevede". To jste od Urzy odkoukal dobře.
1) Zcestný protipříklad státními zakázkami. Nejde o to, jestli existuje konkurenční nabídka pro stát. Jde o to, jestli existuje konkurenční nabídka dané služby pro občany státu. I když ji stát outsourcuje a vybere státní zakázkou, udělá z ní v tu ránu monopol.
- Jenže můj argument spočíval v něčem úplně jiném. Státní zakázky jsem použil jako důkaz toho, že konkurence firem neznamená neexistenci státu. Opakuju: Kdyby si v Česku policejní útvary ve vymáhání státního práva konkurovaly, už by to nebyl stát?
2) Nejde o to, co ochranka dělá, šlo o to, že argumentujete, že jde v podstatě stát. Já Vám oponuju, že nejde, protože máte víc konkurujících se ochranek.
- 1. Já že jsem tvrdil, že ochranka v Tescu je "v podstatě stát"? Řekl jsem, že soukromá bezpečnostní agentura v ankapu je vládou/státem, protože vymáhá vnucené závazky. 2. V Tescu "máte víc konkurujících si ochranek"?
3.1) Bezpečnostní agentura neovládá dané území. To by šlo o mafii nebo stát. Bezpečnostní agentura na daném území operuje spolu se svou konkurencí.
- 1. Pokud má bezpečností agentura na území konkurenci, ovládá to území pochopitelně spolu s tou konkurencí. Máme snad v Česku JEDINÝ policejní útvar? Máme tu spoustu policejních útvarů, které společně ovládají území. A stejně tak to by to bylo i v ankapu s bezpečnostními agenturami. 2. Mafie "ovládá dané území"? Jakou část Česka ovládá mafie? Nebo v Česku není mafie?
3.2) Ani v uvedeném příkladu (který jste ovšem před tím nenapsal, otázku jste formuloval obecně) Vám neřeknu, jak rozhodne soud. Kdyby se dopředu z něčeho dalo odvodit, jak budou soudy rozhodovat, nebyly by potřeba.
- 1. Ale, opakuju: Proč by měla soukromá bezpečnostní agentura ovládající dané území připustit existenci soudu, který bude rozhodovat proti jejímu zájmu? Není to totéž, jako by připustila existenci zločinců? 2. Příklad byl přece obsažen v úryvku z článku, na který jsem reagoval.
Komentář 51505
Komentář 51526
Komentář 51507
Takze rikate, ze i v idealnim ankapu budou svobodni lide, kteri v nejmensim neporusili NAP, nahnani jakymisi anonymnimi agresory (s nimiz nemaji nic spolecneho, nemluve uz vubec o nejakych smlouvach ci rozlisovani svych/cizich uzemi) zcela bezduvodne (ci z duvodu libovolne ad hoc smyslenych) nasilim nahnani do lagruu, a vsechno cajk?
Jako OK, rozhodne je fajn, ze alespon jste ochoten vnimat realitu, na druhou stranu je to zase dost smutna demonstrace Vasi absurdni sebezaslepenosti, kdy se tento zcela prosty renonc i pres jeho zjevnost opet snazite pohrbit pod nasledujici kupou zcela irelevantniho knuceni.
Ale jak rikam, i tak je to krucek vpred, dik.
Komentář 51513
Komentář 51516
Komentář 51517
a ne zcela nutně používal nějakou bezpečnostní agenturu,
a už vůbec ne nějakou zdravotní pojištovnu,
pojištovna má smlouvu a může jednat pouze a jen podle smlouvy a ne jinak...
Tak např. já být vlastníkem veřejné dopravy,
vydal bych nařízení že všichni cestující musí mít povinně roušky,
samozřejmě bych se snažil jim je zajistit aby si je mohli u mě koupit,
prostě bych změnil přepravní podmínky,
a to už dneska, ne až za týden až na tom budeme stejně jako v itálii,
to je trošku pozdě, že jo...
Prostě situace by se řešila individuálně,
nejspíše na podkladě znalostí vodborníků - tedy lékařů
a ne hromadně na předpokladu vlády která je schopná reagovat v takovýchto situacích vždy zpožděně, páč vlády umí plánovat, nikoliv pružně reagovat...
Komentář 51518
Jinak ty pitomé nápady státu, ty jsou typické. Když jsem někde četl, jak ukrajinští celníci někde na hranicích zadrželi tisíce roušek, tak jsem jen kroutil hlavou (a ne jen proto, že roušky jsou k ochraně lidí před nakažením nedostatečné, jsou určeny již nakaženým, aby nešířili nemoc dále).
Komentář 51521
Komentář 51522
Komentář 51523
“Disciplína musí bejt, vy kluci pitomí! Jinak byste všichni lezli po stromech jako vopice".
Komentář 51537
Komentář 51542
Komentář 51547
Komentář 51549
Komentář 51550
Komentář 51602
Když tu byl komunismus tak lidi viděli že v americe se mají lepe. Ted to všude dělají stejně a my nevíme jestli to je dobrá uroveň nebo špatná.
Komentář 51645
Komentář 51524
Komentář 51525
Komentář 51527
Komentář 51528
todle si o sobě myslí vlastně každej blbec,
říká se tomu sice "mesiášskej syndrom" ale spíše by se to mělo jmenovat "mindráckej syndrom"
Komentář 51534
monarchisté tedy určitě musí smutnit a modlit se za "císaře pána"
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/vnuk-posledniho-ceskeho-krale-se-nakazil-koronavirem-40316124?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=315421&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Komentář 51552
Komentář 51558
že by vás mohli zavřít do karantény jen tam, kde působí,
takže na vašem pozemku by mohli leda tak hovno,
pokud byste si je nenajal...
Takže na vlastním pozemku byste např. mohl klidně pořádat koncert pro 100 000 lidí,
pokud byste byl dostatečný magor a našlo by se na 100 000 vám podobných cvoků...
Komentář 51578
Komentář 51580
Komentář 51593
Komentář 51554
Komentář 51569
Ty by měly v prvé řadě poučit své pojištěnce, varovat klienty z rizikových skupin, přicházet s návrhy a přímo se podílet na vládních opatřeních, případně samy určovat sankce, protože ochrana pojištěnců před nákazou a následným plněním by měla být logicky v jejich zájmu.
Dostali jste od své pojišťovny nějaké instrukce?
Jediné, co jsem od své ZP v minulých dnech dostal, bylo upozornění na blížící se termín podání Přehledu o příjmech OSVČ. =D
Ve skutečnosti ZP provádí pouze nákladné přerozdělování zdravotní daně.