Autor: Urza
Čas: 2020-03-12 00:00:02
Lichva
Většina lidí lichvu odsuzuje; já však tvrdím, že se jedná o jednoznačně pozitivní jev. Proč? Nabídne-li někdo někomu půjčku se závratně vysokým úrokem, jsou dvě možnosti: Oslovený buď nabídku odmítne, pak se nic nestalo a situace je stejná, jako kdyby k nabídce nedošlo; nebo se dohodnou, což ale znamená, že dlužník sám považuje stav, kdy si půjčku vezme, za lepší než stav, kdy ji odmítne (jinak by si nepůjčil). Co to znamená? Že mu věřitel nabídl lepší alternativu, čímž zlepšil jeho situaci (dle měřítek samotného dlužníka); to platí bez ohledu na zoufalou situaci dlužníka či výši úroku. Komu se to nelíbí, nechť věřiteli konkuruje a nabídne chudákovi půjčku za lepších podmínek; pokud to neudělá, kritika lichvy je pak z jeho úst neskonalou drzostí. Proč? Zejména proto, že pro dlužníka neudělal ani tolik, co ten lichvář, který mu alespoň nabídl k zoufalé situaci (byť také zoufalou) alternativu!
Přečtení: 43759
Komentáře
Komentář 51608
- Dejme tomu, že někdo stejnou situaci hodnotí jako "lichvář využil zoufalé situace člověka, ke svému nemorálnímu obohacení". Proč si myslíte, že je Vaše interpretace pravdivější nebo jinak lepší? Máte k tomu jiný důvod než "podle zásad, které jsem přijal, to tak je"?
P.S. Komu se to nelíbí, nechť věřiteli konkuruje a nabídne chudákovi půjčku za lepších podmínek; pokud to neudělá, kritika lichvy je pak z jeho úst neskonalou drzostí.
- Ano, je neskonalou drzostí, že nemáte statisíce na poskytnutí úvěru cizímu člověku.
Komentář 51610
Komentář 51611
Komentář 51614
Komentář 51615
Komentář 51618
Komentář 51621
3) Urzova formulace je analytická ("věřitel nabídl lepší alternativu, čímž zlepšil jeho situaci"), vaše je hodnotící ("lichvář využil zoufalé situace člověka, ke svému nemorálnímu obohacení").
- 1. Ale proč se Urza rozhodl (arbitrárně?), považovat výši úroku za morálně irelevantní? 2. Urzova formulace sice je jen analytická, ale jen proto, že se (arbitrárně?) rozhodl považovat výši úroku za morálně irelevantní. Půjčka s nelichvářským úrokem by snad situaci dlužníka nezlepšila?
Komentář 51622
Komentář 51623
Komentář 51613
Posouváte význam a překrucujete sdělení. Píše se, že drzostí je sám nepůjčovat za míň ale přitom kritizovat, že někdo půjčuje za víc, než bych půjčoval já, když to nemůžu ukázat svým činem. Nikoliv, že je drzostí nepůjčování samotné.
A jste si jist, že jde o statisíce, když je někdo v zoufalé situaci? Protože v českých poměrech se nejspíš někomu porouchalo auto, kdo nemá rád opravy a zásadně by nikdy nejel taxikem a tak zoufale potřebuje koupit nový vůz a zrovna si nechal doma drobné. A čistě formálně pomiňme, že nevíte ani měnu a ani dobu. Jestli myslíte Venezuelu, tak to pak možná ano.
Komentář 51616
- 1. Vyznačené boldem nedává smysl. 2. Jako obvykle vidíte v článku něco, co tam není. Urza se vyjádřil jasně: Komu se to nelíbí, nechť věřiteli konkuruje a nabídne chudákovi půjčku za lepších podmínek; pokud to neudělá, kritika lichvy je pak z jeho úst neskonalou drzostí. Prostě když nemáte statisíce na úvěrování neznámých lidí a přitom odsuzujete lichvu, je to neskonalá drzost.
Komentář 51619
Komentář 51609
Komentář 51612
Komentář 51617
Pro mě jen absence schopnosti vystihnout podstatnou vlastnost, která dělá z výberu prvků množiny zajímavou podmnožinu, odlišující se právě svou charakteristickou vlastností, kterou mají jen tyto a žádné jiné prvky. Což nenastane, když si nějaké prvky vyberu třeba náhodně. A nedefinovat nekonečno definic, tvrdit, že můžu a že každá je unikátní, která ale žádná zvlášť nevystihuje nic zajímavého, čím by se lišila od té druhé, OK, hlupáci to tak někdy dělají. Mají třeba zadefinován nejlepší fotbalový klub na světě, definován definován jako ten jejich a jsou ochotni se za tento postoj kdykoliv vážně porvat. Protože za zásadní věci se bojovat musí. Pro blbečky jsou nepodstatné věci někdy tak strašně zásadní že pro ně budou v nějaké kritické situaci zabíjet. Takže kritika je na místě a je potřeba.
Komentář 51620
- Urzova definice totality: [i]Totalita je stav, kdy stát výrazně zasahuje do prakticky všech aspektů životů svých poddaných.
Totalita je stav, ve kterém se stát snaží ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných v obrovském rozsahu.
Totalita spočívá v ovládnutí (téměř) všech aspektů životů lidí.
Komentář 51628
Komentář 51638
Komentář 51639
Komentář 51642
já jsem vo něm četl,
že "jeho máma koketa vyprdla ho do světa" (Apollinaire)
A jak ste na tom vy ?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Guillaume_Apollinaire#/media/Soubor:Guillaume_Apollinaire_foto.jpg
Komentář 51625
Koukám, že jsi opět přišel demonstrovat, že jsi debil, který stále nepochopil, co jsem tehdy tvrdil. Tvrdil jsem tehdy, že ta volba je stejné povahy, jako když si ty volíš, co je homesteading. Tys oponoval, že když ho zadefinuješ jinak, bude to už znamenat něco jiného. Tak jsem ti vysvětlil, že když to číslo v mé definici zaměníš, tak už také bude ta definice vyjadřovat něco jiného, protože 50 % je prostě něco jiného než 70 %.
Ale to je spíše vysvětlení pro ostatní. Byl jsi příliš hloupý tehdy a stejný blbec jsi i nyní, takže nečekám, že to nyní konečně pochopíš.
Komentář 51627
Takže uznáváš, že jsi hlupák, když se vážně rveš za to, že tvá definice homesteadingu je ta jediná možná :-D
Komentář 51626
Začínám si myslet, že vstupním rituálem mezi ankap fanoušky musí být lobotomie. Jak si jinak vysvětlit, že tolik z vás mi přisuzuje přesně opačné názory, než jaké zde prezentuji?!
Komentář 51630
....................................................................................
At si to určí každej sám,
je naprosto v pořádku nemít stejný názor...
Za lichvu lze považovat nejen půjčování peněz,
takže za lichvu by bylo možno považovat i půjčování (pronajímání) bytů apd.
Komentář 51624
Je dôležité tu zdôrazniť časť "sám považuje". Dlžník sa v tom, že pôžička zlepší jeho stav môže jednoducho mýliť.
> Co to znamená? Že mu věřitel nabídl lepší alternativu, čímž zlepšil jeho situaci (dle měřítek samotného dlužníka);
Opäť - ponúkol mu alternatívu, o ktorej si dlžník myslí, že zlepší jeho situáciu.
Komentář 51629
Komentář 51631
za jakých podmínek se dotyčný rozhodnul sám,
koukám na wiki :
tísen, rozumová slabost a nezkušenost
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník zná přímou úpravu lichvy – lichevní smlouvy, která v § 1796 říká, že neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.[20]
Komentář 51632
Půjčí si za velký úrok.
Dlužníkovi se uleví, protože splatil dluh č. 1 čili se mu zlepšila situace. Aspoň pocitově.
Dlužníka dožene nový dluh a je ve stresu.
Ale třeba už má na jeho uhrazení, třeba ne. Není to ale spíš jeho problém?
A nastává ta kouzelná situace - pokud mu opravdu chcete pomoct, dejte/půjčte mu peníze za lepších podmínek. Ale co když se kvůli tomu nepoučí a tím se mu zhorší situace, než kdyby se musel z dluhu vysekat vlastními silami a poučil se pro příště?
Komentář 51633
Dlžník je v strese.
Požičia si na veľký úrok.
Na chvíľu sa mu uľaví.
Keď príde na splácanie tak zistí že je v ešte väčšom strese než predtým.
Požičia si viac.
Na chvíľu sa mu uľaví.
Toto sa párkrát zopakuje a potom príde exekútor a zhabe majetok v hodnote mnohonásobne prevyšujúcej výšku pôvodnej pôžičky.
Dlžník je v bankrote a úžerník na jeho úkor zbohatol.
Komentář 51634
ale opět je ten základní problém v kolektivistickém autorativním školství,
na to narazíte vždy, když řešíte podobné případy...
To je ta základní příčina, at už jde o toho kdo půjčuje nebo toho,
kdo si půjčuje...
Komentář 51635
"Požičia si viac." - a tady přichází prostor pro všechny, kteří jim chtějí skutečně pomoci a ne jen zakazovat...
Exekutor - jsme zase u státního monopolu na násilí, kdy exekuce řeší stát a v případě neplacení přichází státem nařízené obstavení účtů či doprovod státní policie.
Paroubek: Dluhy se neplatí. Takhle nám šel premiér příkladem. Pamatujete?
Komentář 51636
Zaver je:
Toto se parkrat opakuje...a pak vyhlasi osobni bankrot.
Podle soucasnych pravidel zaplati, kolik bude moct (uz to nemusi byt ani tech 30% dluhu) a po 5 letech je zcela cisty, bez dluhu.
Veritel zaplace, protoze nekomu pujcil penize a nedostal je zpet.
Nasleduje dalsi kolecko….tedy dalsi pujcovani, na konci dalsi osobni bankrot a dalsi podvedeni veritele.
Komentář 51640
Komentář 51644
Samozrejme pak je rada lidi, co jsou tak lini a neschopni, ze nejsou schopni ani se znabit toho dluhu, I kdyz by mohli. Musim se priznat, ze mi hlava nebere, jak muze byt nekdo AZ TAK dementni, ale nastesti ja to resit nemusim…
Komentář 51646
Komentář 51647
Ale tak zkusim jeden dotaz a pak to zase klasicky vzdam:
Jaky urok je maximalne mozny, aby jsi nerekl, ze je to "okradani" a proc?
Komentář 51650
Komentář 51654
Takze jsme zase u toho.
Proste to vis. Rekl jsi to a nic vic nepotrebujes. Okradani je, kdyz to Norbert rekne.
Skvely.
No, jak jsem psal, seru na to, nic se nezmenilo.
Komentář 51660
Komentář 51665
Ty ale tvrdis, ze existuji "lichvari" a operujes tu tim casto, ze si nekdo pujcuje od lichvaru a podobne - potom bys mel umet rict, kdo to teda ti lichvari jsou a jak se poznaji, ze.
Rozhodne neberu, kdyz reknes, ze to jsou ti, kdo maji velke uroky, nebo neco podobneho.
Chce to trosku vice konkretizovat. Nechci po tobe rozbor na 2 desetinna mista, staci mi to hrube. Pochopil bych, kdybys napsal napriklad 25% rocne uz je lichva. A nebo 10% rocne. A nebo 100% rocne. A kdybys k tomu pripsal, proc zrovna si myslis, ze ta hranice lezi zhruba zde. Nejsem debil a nehodlam te chytat na setiny procent,ze…
Komentář 51682
Komentář 51648
Cekal jsem, az mi prijdou na ucet nejake penize, o kterych jsem vedel, ze maji prijit za cca tyden. Do te doby se nejak stalo, ze jsem tam mel skoro nulu. A zaroven jsem potreboval AKUTNE NUTNE cosi zaplatit, asi 30 tisic, jinak bych pak prisel o mnohem vice penez.
A tak jsem sel, a na SILENY urok jsem si ty penize pujcil. V podstate u lichvare. Zaplatil jsem uz ani nevim kolik navic, procentualne to bylo priserny, snad o litr navic za tech par dni, nebo tak neco.
No, kdybys to tu ridil ty, byl bych v prdeli a ty penize bych nemel jak si z hodiny na hodinu pujcit.
Komentář 51652
Komentář 51653
Jinak, nikde jsem nepsal, ze mam tisicovky klientu, to si me s nekym pletes.
A ano, ty jses zamestnanec,a ja OSVC. Takze v bance dostanes uver MNOHEM jednoduseji, nez ja. To same hypoteky. To nevis?
Btw jak jsi psal, kde davaji hypoteku za 1%? nemyslim si, ze neco takoveho existuje.
Ty mas na vsechno skvelou, byt uplne nesmyslnou odpoved. Schvalne si dneska zkus zavolat do banky, ze potrebujes jeste dneska 30 000 korun. Nejpozdeji zitra dopoledne to mit na ucte.
Komentář 51663
"za ty roky jsem udelal nejaky obchod ve vetsich stovkach firem, a v tisicich jsem jednal.v tisicich jsem jednal."
Komentář 51664
Btw delam samozrejme pro vice firem, prilezitostne tu a tam, ale bude jich trebas max 10 do roka, a jako hlavni zdroj prijmu mam tu jednu.
Komentář 51681
Komentář 51637
Komentář 51649
Komentář 51651
Komentář 51661
Komentář 52221