Lidé jsou hloupí, musíme je chránit (před nimi samými) – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-01-28 00:00:02

Lidé jsou hloupí, musíme je chránit (před nimi samými)

Větu v nadpisu článku jste už jistě slyšeli nespočetněkrát; ne nezbytně přesně vyjádřenou těmito slovy, ale v podstatě se schovává za zdůvodněním většiny regulací a zákonů. Nyní však na chvíli odhlédněme od toho, že realizace takové ochrany skrze stát je nemorální a efektivně neproveditelná; předpokládejme, že máme nástroj, který tu ochranu dokáže vážně zajistit. Co se bude dít? Klesne cena, kterou musí lidé platit za to, že učiní špatné rozhodnutí; v důsledku toho poklesne i motivace rozhodovat se správně (činit dobrá rozhodnutí stojí čas, námahu a někdy vzdělání, což opět vyžaduje čas a námahu; a především často vyžadují odpovědnost). Lidé naprosto logicky zpohodlní a stanou se méně zodpovědnými, ale také hloupějšími (i inteligenci je třeba rozvíjet a trénovat, netrénovaný mozek zakrní stejně jako netrénovaný sval); dobrá, ale budou chráněni, takže nestálo by to přeci jen za to, říkáte si?

Hm, pojďme se podívat na další důsledky; společnost, ve které bude více nezodpovědných a hloupých lidí, bude potřebovat ještě více ochrany. A co se stane, když ji dostanou? Pochopitelně opět zpohodlní, ztratí část zodpovědnosti i chytrosti, což povede opět k další potřebě zmírňování důsledků špatných rozhodnutí; ale co je ještě horší? Přibude dětí vychovávaných nezodpovědnými rodiči, čímž pádem začne společnost degenerovat takovým způsobem, že každá další generace bude vyžadovat větší míru ochrany před sebou sama; a kam to všechno povede? K absolutně hloupým, nevzdělaným a nezodpovědným tupým masám lidí, kteří si sami nedokáží ani utřít zadek; a to se pořád bavíme o podmínkách, ve kterých existuje magický způsob, jak tyto lidi chránit před sebou samými, aniž je to bude něco stát. V reálném světě nic takového není, bohužel… nebo bohudík?
Přečtení: 13765

Autor: Szaszián Čas: 2019-01-28 00:46:10 Titulek: Ale existuje to?
Web: neuveden Mail: neuveden
Podle mě představený "degenerační cyklus" neexistuje. A to proto, že stát ve skutečnosti nekompenzuje důsledky špatných rozhodnutí – buď vůbec, nebo alespoň ne moc. Skutečně si nedokážu představit příklad takového cyklu a příklady, které jste jinde uvedl, nejsou přesvědčivé: stát, pokud vůbec kompenzuje, tak jen z malé části. Je to maximálně spoléhání se na "stát nikoho nenechá umrznout/zemřít hlady", což je snad málo na masovou degeneraci. Můžete uvést nějaký konkrétní příklad takové vícegenerační degenerace způsobené poskytováním ochrany?
Koneckonců typická ochrana před sebou samým je, že se něco zakáže (drogy) nebo přikáže (zdravotní pojištění). Ano, to je ochrana jedince před ním samým, je to špatné, byť ne nutně nepřijatelné, každopádně je to antilibertariánské; a ano, má to dopad na populaci a asi ji to mění morálně k horšímu; ale "degenerační cyklus" tam opravdu nevidím.
Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Čas: 2019-01-28 10:33:34 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Přesně tak. Stát z velké části státním přerozdělováním kompenzuje přerozdělování tržní. Jakmile se tyto dva typy přerozdělování dostanou do výrazné nerovnováhy a vyčerpají se záchranné polštáře v podobě možnosti zadlužit se, nastává nevyhnutelně krize.
Autor: Lojza Čas: 2019-01-28 14:07:04 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Prvni, co me okamzite napadlo po precteni otazky, byla financni gramotnost. Stat neustale reguluje banky, pojistovny, poskytovatele pujcek a podobne, az to doslo tak daleko, ze mame neco okolo milionu lidi v exekucich a tusim asi pul milionu jich ma vice a vetsina z nich ty sve dluhy ani nedokaze zaplatit. Takze prisel stat, POMUZE JIM a tim ukaze ostatnim, ze se vlastne zase az tak nic nedeje, ze nemusi byt zodpovedni, kdyz si nasekaj dluhy, tak je pak stat oddluzi a jede se dal...Takze spousta lidi uz dneska vubec netusi, jak "vyjit s minimem" a pujcuji si a pujcuji si...
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-28 15:17:31 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nebude to skôr naopak, že štát nechal trh pôžičiek neregulovaný a výsledkom bol milión ľudí v exekúcii? A teraz už iba zachraňuje situáciu, keďže také množstvo exekúcií enormne zaťažuje súdy a škodí aj trhu práce, keďže mnohí ľudia v exekúcii nechcú pracovať legálne, lebo by im zárobok zobral exekútor. A to že si mnohí ľudia požičiavajú je zapríčinené aj tým že mnoho domácností žije od výplaty do výplaty a teda nemajú rezervy na nepredvídané situácie.
Autor: Lojza Čas: 2019-01-28 15:31:58 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Je zajimave, ze cele generace lide zili jeste vice od vyplaty k vyplate a takovehle masivni problem nebyly. Lide se meli pred 40-50-80-200-atd lety VYRAZNE hur, nez se mame dnes (I chudi se meli VYRAZNE hur, nez dnesni chudi) a takovehle problemy nebyly.
Jenze stat lidem rika : Nestarejte se, on se stat postara za vas..a tak se lidi nestaraj.
Krasne to je videt na jinem prikladu, jeste mnohem markantnejsim: Rodina.
Drive byla rodina proto, aby drzela pohromade. Rodice podporovaly deti na skolach, ty az vystudovaly, jim to vracely...Ve stari mladi zivili stare, proste rodina drzela pohromade.
Dneska? Stat rika : Mladi, o stare se nestarejte, vsak tu jsem ja, ja jim dam duchody, nechte to na me.
A tak to lide nechavaji na state a dusledky vidime okolo sebe (samozrejme budou lide, kteri reknou, ze je to tak dobre, protoze nejaka rodina je prezitek, co v dnesni dobe nema co delat, no ja si to uplne nemyslim)
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-28 17:58:19 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pred 40-50 rokmi bol socializmus, ako bolo pred 80 alebo 200 rokmi si nepamätám.
Čo sa týka rodiny, za rozklad vzťahov môže kapitalizmus, ktorý učí ku sebectvu a nie štát.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-28 19:02:32 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No von každej vobčan ví,
že stát taky seká dluhy, takže ryba jako vždycky smrdí vod hlavy,
stát jde prostě příkladem svým občanům...

Pamatuji za bolševika, jak se lidé hrozili že je stát zadluženej,
ale dneska už si na ty jeho miliardový dluhy a nevyrovnaný rozpočty zvykli..

Inu jakej občan, takovej stát a jakej stát takovej občan...
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-28 21:22:54 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No nevím, kdo to přišel s tím geniálním důchodovým systémem, kdy není důležité zabezpečit se na stáří (třeba i dobrými vztahy v rodině), ale udržet ve vzduchu letadlo závislé na průměrném věku obyvatelstva a kdy je zapezpečen i ten, kdo na to dlabal. Nevím, ale na vynález kapitalismu to netipuju.
Autor: Roman Čas: 2019-01-28 22:04:26 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Jak kapitalismus učí k sobectví?
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-28 22:16:50 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
kapitalizmus, ktorý učí ku sebectvu a nie štát.
................................................
Nejvíce sobectví učí stát,
jen je to takové skryté sobectví ve jménu vlády většiny nad menšinou,
asi tak ve smyslu že silnější přepere slabšího...
Jinak řečeno : "silnější etatista jebe"

A co se týká rozkladu rodiny, nu za to mohou zlepšující se ekonomické podmínky na straně jedné a na straně druhé "nedostatek času"
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-28 22:20:00 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Pardon,
vono taky platí, že i "silnější kapitalista jebe"
takže von ten stát je asi tak stejně "svatej" jako ten kapitalista...
Autor: Szaszián Čas: 2019-01-28 22:43:06 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Oddlužení spadá do kategorie "stát nikoho nenechá umrznout/zemřít hlady". Není to tak, že těm lidem se VYPLATILO se zadlužit, tj. být nezodpovědní, jen to pro ně nemá být likvidační.
2. A i kdyby to tak bylo, jednalo by se o jednorázovou změnu "od teď nadále platí, že dluhy se nemusí platit". Pořád tam nevidím ten degenerační cyklus.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-28 23:46:36 Titulek: Re: Ale existuje to? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Pořád tam nevidím ten degenerační cyklus.
..........................................
Tedy nevím, ale nemohlo by to bejt třeba tím, že ten degenerační cyklus je už v tak pokročilý fázi, že už jsou mnozí tak zdegenerovaní, že vůbec neviděj ten degenerační cyklus...
Tedy samozřejmě ještě se nabízí možnost, že by vůbec neexistoval jak tvrdíte...
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
A to proto, že stát ve skutečnosti nekompenzuje důsledky špatných rozhodnutí – buď vůbec, nebo alespoň ne moc.
..........................................................................
Stát je prostě takový, jací jsou lidé, tudíž stát nic nekompenzuje,
pouze zastřešuje ta lidská rozhodnutí, dává jim právní platnost,
tím to prostě celé zakonzervovává...

Problémem není až tak nějaká zodpovědnost a nezodpovědnost,
problémem je prostě lidská psychika,
stačí si prostě přečíst třeba Junga, aby bylo zřejmé k čemu vede potláčení svobodné vůle jedince a jaké to má následky, tam si to zacyklování určitě najdete, třeba v té úrovni lidských vztahů přenos a protipřenos, nevědomí, komplex atd.

A toto stát prostě jen zastřešuje čímž to legalizuje
a nepřipouští možnost "léčby"...
Nevím, jestli lidstvo může takto postupně dojít do stavu zdegenorování,
ale asi jo, páč archetypy se také "vyvíjejí" na podkladě historických zkušeností... Jinak řečeno (duchovně) individuální karma i kolektivní karma se neustále vyvíjí a obsahuje v sobě jak minulost, tak přítomnost a naznačeje i pravděpodobnou budoucnost...
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-28 07:31:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Může-li to individualita Pepíka Nováka dotáhnout až na Napoleona,
tak je docela možné, že i lidstvo to může dotánou až na stádo ovcí,
Pepík Novák i člověk je takto zcela "ztracen".
a máme zde pak nového "nadčlověka " - totiž ovci...

Sen všech kolektivistů....
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Vůbec nechápu proč píšete vo nějaký ZODPOVĚDNOSTI ???

Zodpovědnost je totiž dvojí,
jednak naučená a vnucená skrze nějaká morální dogmata či zákony,
a pak přirozená (spontánní) jenže to není až tak nějaká zodpovědnost,
jako spíše SOUNÁLEŽITOST...

Dle mého názoru, právě ti "zodpovědní" totiž říkají, že "Lidé jsou hloupí, musíme je chránit (před nimi samými)"
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Lidé jsou hloupí, musíme je chránit (před nimi samými)
.....................................................
Myslím, že k tomuto tématu by se hodilo Jungovo pojednání o přenosu :
http://jung.sneznik.cz/prenos.htm

Přenos může být pozitivní nebo negativní: pozitivní přenos je charakterizován pocity respektu až obdivu, zatímco negativní přenos se vyznačuje odporem až hostilitou. Projekce je bezděčný duševní proces, jehož výsledkem je to, že obsahy našeho vlastního nevědomí nacházíme u druhých.
Máme sklon domnívat se, že svět je takový, jak ho vidíme, a stejně tak naivně předpokládáme, že lidé jsou takoví, jaké si je představujeme ...
....Subjekt se zbavuje nepřijatelných, bolestivých obsahů tím, že je projikuje.
Všechny projekce vyvolávají protiprojekce tam, kde si objekt neuvědomuje vlastnost projikovanou subjektem, stejně jako analytik odpovídá na přenos „protipřenosem“, když přenos projikuje obsah, jež si lékař sám neuvědomuje, ale který u něho přesto existuje. Protipřenos je tudíž stejně užitečný a smysluplný nebo je stejnou překážkou jako přenos pacienta, když se snaží vytvořit lepší raport, nutný k rozpoznání určitých nevědomých obsahů. Protipřenos je stejně jako přenos cosi nutkavého, je to nesvoboda, protože znamená „mystickou“ tj. nevědomou identitu s objektem.
Autor: Honza Čas: 2019-01-28 12:16:52
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Nene.
Všichni ostatní lidé jsou hloupí. To kvůli nim je to nutné, já bych to zvládl...
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nejde o to že by boli ľudia vo všeobecnosti hlúpi, aj keď aj takí sa nájdu, ale o to že nikto nie je odborník na všetko a v oblastiach ktorým sa až tak nevenuje sa mu pomoc štátu zíde.
Autor: Honza Čas: 2019-01-28 15:19:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
A nestačilo by, aby jim pomohli jiní lidé?
Normálně se tomu říká "dělba práce"...
Autor: Dreno (neregistrovaný) Čas: 2019-01-28 19:50:39 Titulek: Re: [↑]
Lidé musí být závislí na státu a to tak moc, až si bez něj svůj život nedokáží ani představit. Viz. Zdejší neúnavní diskutéři :-)
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2019-01-28 22:19:19
Při čtení příspěvku jsem si ihned vybavil některé scény z filmu Idiocracy (2006), které, byť ve své době měli působit satiricky, se pomalu stávají realitou všedního dne.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-29 04:06:50
Web: neuveden Mail: neuveden
Jojo, presne jak pisete. Slyseli. A dokonce i presne temi slovy. Nespocetnekrat.
Od ankapistu.

Zaujalo me ale dotazeni te Vami nakousnute logiky. Chceme-li tedy ostre masy lidi chytrych, vzdelanych a zodpovednych, jiz si sami svedou i zadnici utrit, je nutno jim hazet klacky pod nohy. Nebo lepe snad primo polena. No budiz. Co teda ale furt delate pupinky s tim statem? :)

Jinde zase pisete o casu a namaze, usetrenym poklesem ceny rozhodovani. To asi ano. A ze cas a namaha jsou potreba ku vzdelavani. Jasne. Co mi pak ale ponekud unika, jsou detaily one lichokopytnicke konstrukce, jez se klene nad prurvou mezi vyse zminenym a onou Vami tak barvite popisovanou resultujici nevzdelanou masou. Dik. :)
logo Urza.cz
kapky