Mělo by dítě mít právo znát svého biologického rodiče? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-01-08 00:00:02

Mělo by dítě mít právo znát svého biologického rodiče?

Zastánci tradiční rodiny někdy přicházejí s argumentem, který říká, že v případě odlišných vztahových konstelací by dítě nemuselo znát své biologické rodiče. To se ovšem týká i heterosexuálních párů, z nichž jeden z partnerů řeší svou neplodnost darovanými spermiemi nebo vajíčky. Mělo by tedy dítě mít právo znát svého rodiče? Kdybych to měl vzít z pohledu vlastnických práv, neexistuje nic jako právo na informaci. Každý má svobodu komukoli informaci poskytnout, ale také ji neposkytnout, pokud se k tomu smluvně nezavázal.

Proč však s tímto argumentem vůbec přicházejí? Respektuji každého, komu na biologickém rodičovství záleží. Na druhou stranu třeba pro mě osobně (a předpokládám, že nebudu sám) je znalost biologického rodiče celkem nepodstatná. Především jako dítěti mi nějaká genetika byla úplně jedno: Za rodiče jsem prostě bral mámu a tátu, protože se mnou trávili čas a měli mě rádi. Nejenže dítě stejně může být svému biologickému rodiči mnohdy velmi nepodobné, ale zároveň podstatou každého zdravého vztahu je nejspíš láska a pocit bezpečí. Kdybych měl říct, co by mému dětskému já jak ublížilo, zjištění, že moji rodiče ve skutečnosti nejsou mými biologickými rodiči, by mě nejspíš poznamenalo jen velmi málo. Naopak tělesné tresty nebo autoritativní přístup rodičů (které mimochodem zastánci tradiční rodiny často obhajují) by mi nejspíš způsobily emoční újmu mnohem větší. Domnívám se, že recept na ideální rodinu zkrátka neexistuje. Podporuji ukončení rodinného sociálního inženýrství skrze stát – každý nechť se sám rozhodne, v jaké rodinné konstelaci se mu funguje nejlépe a co považuje za nejlepší pro své dítě.
Přečtení: 6790

Autor: Rakusak Čas: 2024-01-08 14:47:36
Web: neuveden Mail: schován
Pravo na informace neexistuje. Proste ne.

Na druhou stranu je to strasne dulezite a samozrejme je dulezite, kdo je geneticky rodic. Pro mne by to bylo dulezite, i kdyby mne vychovaval nekdo jiny.

Neni pravda, ze zastanci tradicni rodiny razi fyzicke tresty a autoritativni pristup. To jsou jen vase dojmy!

Vtip je v tom, ze tyto veci stat proste resit nesmi. Ja jsem zastance tradicni rodiny v krestanskem smyslu a nemam rad jine sexualni orientace, ale je mi srdecne jedno, kdo a jak s kym zije a kdo a jak a s kym ma deti. Je treba tlacit na stat, aby tyto veci vubec neresil! Pak muzeme nejak koexistovat v miru a nemusime se ovlivnovat, pokud nebudeme chtit.
Web: neuveden Mail: karel12 v doméně centrum.cz
Ono je to i přesně naopak. Vlastní rodiče trestají děti mnohem méně než nebiologičtí rodičové!

Třeba příklad z USA: "Děti v rodinách s oběma sezdanými biologickými rodiči mnohem méně pravděpodobněji trpí středně vážným a těžkým týráním než děti s osamělou matkou a v domácnostech s nevlastním rodičem. [7] Děti také žijí 6x pravděpodobněji se svoji biologickou matkou, než s biologickým otcem. Pravděpodobně týrání převládá v domácnostech osamělých matek, protože otcové se zde nevyskytují, aby mohli pomoci sdílet břímě s vychováváním a živením dítěte. Když je pak mateřská zkušenost více stresující a spojená s úzkostí, stává se mírumilovné rodičovství náročnějším. Přibližně jedno z pěti dětí žije se svoji matkou a nevlastním otcem. [8] Dítě více jak 8x pravděpodobněji utrpí středně vážným anebo těžkým týráním v domácnostech jednoho rodiče s (novým) partnerem, než v domácnostech s oběma sezdanými biologickými rodiči. Naopak více jak 3,5 pravděpodobněji trpí dítě středně vážným týráním a 4,5x pravděpodobněji trpí těžkým týráním v domácnosti osamělého rodiče, než v domácnosti s oběma sezdanými biologickými rodiči. [3] Tak, by člověk měl obhajovat, aby biologičtí rodiče žili spolu a bránit domácnosti se dvěma rodiči."

https://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/osamele-materstvi-a-feminismus-nici-deti.html

Nicméně je pravda, že rozvodovosti napomáhá sociální inženýrství státu. Hlavně sociální dávky a obecně stát blahobytu. To rodiny rozkládá zcela spolehlivě. Co mě překvapuje je to, že autor vlastní postoje. "Kdybych měl říct, co by mému dětskému já jak ublížilo, zjištění, že moji rodiče ve skutečnosti nejsou mými biologickými rodiči, by mě nejspíš poznamenalo jen velmi málo. Naopak tělesné tresty nebo autoritativní přístup rodičů (které mimochodem zastánci tradiční rodiny často obhajují) by mi nejspíš způsobily emoční újmu mnohem větší." A zjevně si asi myslí, že i ostatní to mají podobně?
Web: neuveden Mail: karel12 v doméně centrum.cz
Co mě překvapuje je to, že autor tu uvádí vlastní postoje. "Kdybych měl říct, co by mému dětskému já jak ublížilo, zjištění, že moji rodiče ve skutečnosti nejsou mými biologickými rodiči, by mě nejspíš poznamenalo jen velmi málo. Naopak tělesné tresty nebo autoritativní přístup rodičů (které mimochodem zastánci tradiční rodiny často obhajují) by mi nejspíš způsobily emoční újmu mnohem větší." A zjevně si asi myslí, že i ostatní to mají podobně?
Autor: li Čas: 2024-01-09 11:54:37 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Souhlas, ale co je zarážející ještě víc je toto: "Mělo by tedy dítě mít právo znát svého rodiče? Kdybych to měl vzít z pohledu vlastnických práv, neexistuje nic jako právo na informaci."
***
Protože ono totiž hlavně žádné právo na dítě neexistuje, pokud si to dítě člověk s někým "neodpracuje v posteli" - a pak podle přirozeného práva k němu naopak má POVINNOSTI. Z pohledu vlastnických práv má člověk právo na majetek, který si koupí, ale život člověka do té kategorie rozhodně nespadá. Pokud bychom toto povolili a umělá inteligence s tím začne operovat, tak si tímto lidstvo nad sebou podepsalo svůj ortel...
Web: neuveden Mail: schován
Tak si pojďme otestovat, jestli u tebe třeba nějaká sebereflexe neproběhla a s tím diskutováním jsi to myslela vážně. Vynechme nějaké fantazírování ohledně umělé inteligence a zaměřme se čistě na to "právo na dítě". V jakém smyslu slova mluvíš o takovém právu? A proč by něco takového mělo "přirozeně" existovat nebo neexistovat? Zplození dítěte je biologický proces, právo je nějaký lidský konstrukt. Proč by nemohl být vykonstruován jinak, než by sis to přála ty? Vezměme si nějaký poměrně běžný a ne až tak kontroverzní příklad: Má si třeba smět manželský pár kterému se nedaří počít přirozeně nechat udělat umělé oplodnění, dejme tomu z vlastní spermie a vajíčka? To si to taky "neodpracují v posteli". Takže ty bys jim to přesně co? Povolila, zakázala, regulovala ... A proč? Vyřešme tohle a pak se klidně přesuňme dalším implikacím.
Autor: li Čas: 2024-01-09 13:27:07 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"fantazírování ohledně umělé inteligence"??? raději nebudu komentovat...
Vezměme si nějaký poměrně běžný a ne až tak kontroverzní příklad v Ankapu: Už se mi nelíbíš, táhni z mého domu. A ani na jména tvých rodičů nemáš nárok. Můžeš si běhat po světě s holým zadkem.
Web: neuveden Mail: schován
Ja nejsem zastánce ankapu, takže k tomuhle se nemám jak ani proč vyjadrit. Takže můžeme se vrátit k tomu co jsem ti napsal já? Muzes zodpovědět na co jsem se ptal , abychom o tom mohli diskutovat?
Mě jde o tamto… HLEDÁNÍ pravdy... A to právě musí probíhat v diskuzích, jinak to nejde.
Autor: li Čas: 2024-01-09 13:45:19 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pravdou je, že jsem PRO ZÁKAZ JAKÉHOKOLI PODPOROVÁNÍ OBCHODU S DĚTMI. Pokud se páru nedaří počít, tak léčbu uznávám, ale v žádném případě nepodporuji nákup materiálu pro výrobu dětí.
***
Mohlo by se též v krajních případech stávat, že "nějakým způsobem choří" jedinci, které nikdo nechce, si takto koupí výrobu dítěte / dětí - a nezvládnou se o ně starat, protože ty děti budou mít po nich také "divné geny" (případně i po dárci zbylého materiálu)... příroda by si s tím jinak sama poradila mnohem lépe... DÍTĚ NENÍ VĚC A MÁ SVÁ PŘIROZENÁ PRÁVA.
Web: neuveden Mail: schován
OK, chápu. A nemusíš to na mě křičet.
Nicméně jde teda o argumentaci utilitaristickou, ne o nějakou “přirozenost” nebo objektivitu”. Neplodnost páru OK, ale když by to mohlo mít nějaké negativní důsledky tak NOK.
Autor: li Čas: 2024-01-09 14:01:44 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Stoprocentní neplodnost páru znamená, že děti spolu mít nebudou. Chápeme se?
Web: neuveden Mail: schován
Ne. Protože o nějaké 100% neplodnosti si začala pravé teď. Takže v takové situaci bys povolila použití darovaneho vajíčka nebo spermií?
Autor: li Čas: 2024-01-09 14:07:41 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nemoc se dá léčit, to znamená, že žena může po nějaké době s mužem otěhotnět.
Stoprocentní neplodnost znamená, že se už léčba nekoná, např. muž přijde o penis.
Web: neuveden Mail: schován
Takže v takové situaci bys povolila použití darovaneho vajíčka nebo spermií?
Autor: li Čas: 2024-01-09 14:13:56 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ne, rozhodně ne, ale pána bych litovala, je to neštěstí.
Web: neuveden Mail: schován
Ok
Web: neuveden Mail: shlomo.kafka v doméně gmail.com
I bez penisu to jde, varlata jsou důležitější.
Web: neuveden Mail: schován
Fun fact: jde to ještě asi tak tři dny po smrti muže ;-)
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasim. Ono je to i evolucne dane. Proste vlastni dite neni vyhodne moc mydlit, protoze nese vase geny dal. Na druhou stranu, kdyz je to dite k vam umistene a na ktere dostanete od statu dvacitku mesicne, tak vam to muze byt u zadku. :-D
Web: neuveden Mail: schován
A souhlasim i s tim, ze statni prerozdelovani a dotovani ruznych skupin osob likviduje rodinu a incentivy k tomu mit deti. To je dalsi pruser statnich starobnich duchodu.
Autor: Libor (neregistrovaný) Čas: 2024-01-09 11:27:47
Dobrý den všem,

myslím si, že právo na to, znát svoje biologické rodiče, není tak úplně od věci.

V případě, že znát svoje "zploditele" nebudu, není vyloučeno, že se zakoukám (a založím rodinu) do své vlastní sestry, o které tím pádem nebudu tušit, že to je moje sestra. (Pravděpodobnost tohoto je sice malá, ale vyloučit se to úplně nedá.) A jak zjistím (mimo DNA testů, o kterých bych normálně vůbec neuvažoval), že ta fajn holka, se kterou si tolik rozumím, je moje ségra? (Jen v případě, že se dostaneme do náradní péče už jako starší, tak si budeme pamatovat stejné prostředí, podmínky, zážitky..., a z toho můžeme poznat, že jsme sourozenci - jinak ne.)
Autor: li Čas: 2024-01-09 12:13:42 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No, zdá se, že můžete "darovat" tolik svého materiálu, že pravděpodobnost toho, že se pak sourozenci potkají, bude vyšší než předpokládáte...
https://www.ceskatelevize.cz/porady/14810037650-reprodukce-2-0/
Autor: Šlomo Čas: 2024-01-11 22:28:28
Web: neuveden Mail: shlomo.kafka v doméně gmail.com
Pořád, jak můžete vědět, jak nějaká hypotetická situace raní hypotetické dítě? Právo dítěte na znalost rodičů (ať už prvních nebo náhradních) není ani jak prosadit, zatím je dost práce s ochranou holého života dítěte.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky