Městečko Cherán – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-12-09 00:00:02

Městečko Cherán

V mexickém státě Michoacán leží městečko Cherán, jež čítá asi třináct tisíc obyvatel; tito obyvatelé se vyznačují tím, že rozhodně mají koule (ač většinu z nich tvoří ženy xD), což prokázali v roce 2011, když ze svého města vypráskali mafiány, nicméně to vzali skutečně z gruntu, neboť nešlo jen o mafii ilegální v podobě drogových kartelů, ale zatočili i místními politiky a policisty – prostě je vyhnali z města silou. Politické strany byly zrušeny, každý ze čtyř obvodů města si teď volí svého zástupce do městské rady. Město před vnějšími útočníky nyní chrání domobrana složená z obyvatel města, již původně ani nevěděli, jak se drží zbraň, ale nyní se dokáže bránit proti legálním i ilegálním zločincům; i vnitřní bezpečnost si obyvatelé zajišťují (téměř) sami – drobné zločince pokutují, případně donucují přečiny odpracovat, zatímco ty, kdo spáchají něco závažného, předávají centrální vládě.

Zločinnost v Cheránu od té doby významně poklesla; například za poslední rok tam nedošlo k žádné vraždě či únosu, což by v našich poměrech na třináctitisícové městečko nebylo nic zvláštního, jenže v Michoacánu (kde není ani čtyři a půl milionu obyvatel) bývá povražděno přes tisíc lidí ročně (v celé ČR s deseti miliony lidí nemíváme ani pětinu jejich zavražděných, takže se zde nemordujeme ani z desetiny tak často), pročež dle tamního průměru by i v Cheránu mělo statisticky docházet ročně k několika vraždám (a dříve také skutečně docházelo). Netvrdím, že v Cheránu mají přímo anarchii, přeci jen stále do jisté míry spolupracují s Michoacánem, nicméně s vyhnáním zástupců státní moci do města přišel větší mír, klid a řád, než tam byl kdy předtím; takže zbývá už jen jediná otázka – co myslíte, kdyby na věc přišlo, dokázali by cheránští třeba i stavět silnice?
Přečtení: 18851

Reagujete na tento komentář:
Autor: Sedak (neregistrovaný) Čas: 2016-12-09 10:49:12
Já jsem přesvědčený, že každá země má jen několik málo géniů-odborníků, kteří jsou schopni plánovat stavbu silnic. Shodou okolností se vždy koncentrují na tom správném ministerstvu. Pakliže by je nějaký škodolibý diktátor povraždil, tak by v dané zemi po celou další generaci žádná silnice nevznikla.
Autor: Urza Čas: 2016-12-09 10:57:06 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
xDD
Autor: velkej Ká Čas: 2016-12-09 11:00:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Je to ještě horší - technologie výstavby silnic jsou přísně střeženým státním tajemstvím. Tak přísně, že se ke stavbě obvykle najímají cizinci, aby se to nerozkecalo mezi domorodci.
Autor: Sedak (neregistrovaný) Čas: 2016-12-09 11:06:48 Titulek: Re: [↑]
Je to tak. Někdo by mohl namítat, že něco připomínajícího krátké kousky silnic staví některé developerské firmy na svých pozemcích či poblíž nich. Nicméně pravda je ta, že tyto "silnice" jsou de-facto jenom jakési hodně široké cesty vylité asfaltem. Po tom by opravdu mezi obcemi nikdo jezdit nechtěl.
Autor: marek28 Čas: 2016-12-09 16:18:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No jo, soukromé firmy dnes létají do vesmíru a plánují cestu na Mars, ale postavit panečku silnici, to chce jinačí kumšt! :D
Autor: Urza Čas: 2016-12-09 12:20:02 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Což souhlasí s tím, co jsem napsal, nebo ne?
Autor: marcusant (neregistrovaný) Čas: 2016-12-09 16:01:29 Titulek: Re: [↑]
Naopak skore je ještě lepší, než jste napsal, jen mám rád konkrétní čísla. Udělá to jasnější obrázek o tom, jak jsme "strašně nebezpečná" země.
Autor: Urza Čas: 2016-12-09 13:27:41 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
+1

Jediná nevýhoda je, že většina umělců jsou levičáci, takže pokud by to nenatáčel třeba Clint Eastwood, dala by se bezesporu i z tohoto udělat etatistická sračka xD
Autor: marek28 Čas: 2016-12-09 16:16:13
Web: neuveden Mail: neuveden
Pecka. :D Mimochodem decentralizace je další věc, jejímž jsem velkým fandou. Respektive anarchie je určitý ideál, ale je mi jasné, že nikdy nenastane, snad až se člověk vyvine v nový druh. Co mi ale přijde reálné je rozdrobení státu, prostě hard core federace - nějaký federální základ a většinu moci do malých - klidně tomu říkejme městských států. To by byla podle mě fajn cesta, která by uspokojila anarchisty a možná i slušné socialisty. Každý by se prostě v rámci republiky odstěhoval tam, kde mu to vyhovuje. Snaha nacpat desítky milionů různých lidí do jednoho státu prostě dělá paseku a když se podívám na aktuální situaci, je to čím dál vyhrocenější.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-12-09 18:27:51 Titulek: Re: [↑]
anarchie muze nastat cobydup.Treba zitra
Autor: marek28 Čas: 2016-12-09 18:42:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To si neumím představit.
Autor: Borek (neregistrovaný) Čas: 2016-12-11 01:16:55 Titulek: Re: [↑]
Priteli, staci si precist Grotesku od Kurta Vonneguta...tam to vsechno je! (Akorat holt postupem casu bude asi malheur s tim anarchistickym benzinem a energiema vubec...:) )
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-12-11 18:01:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No ono stačí, když se zhroutí systém fiat měny. Lidi nemusí a taky nebudou čekat až na to samo zhroucení, ale už "v předstihu" začnou používat platební substituty. Není třeba spekulovat jaké, i lidi v koncentráku nebo gulagu měli svá platidla. A je tu anarchie cobydup a lidi ani nepoznaj, že se svět v anarchii překlápí. Bez centrálně kontrolované měny není centrální moc. Starověké a ranně středověké kostry panovníků by nám mohly vyprávět, jak a hlavně na čem (knížecí/královská/císařská mincovna) vybudovali svou moc.

To, že se fiat hroutí musí být jasné každému, kdo ví o jeho konstrukci a sleduje realitu. Proč proboha za přehnaně přívětivých až nesmyslných podmínek poskytují půjčky naprosto nesmyslné firmy typu Tesco? Proč tradiční poskytovatelé půjček vymnýšlejí nehoráznosti typu "odpustíme vám splátky" a majéí i jiné "nápady"? Proč zásilkové obchody vymýšlejí, jak oddálit platby zákazníků (koupíte dárek k vánocům a zaplatíte až po Novém roce)? No ony ty firmy už nechtějí držet peníze! Státní fiat je pro ně zátěž! A vymýšlejí kraviny, jak se ho vlastně pokud možno zbavovat!!! Jak dlouho je ještě tento systém udržitelný? Dlouho už ne. Je možné, že to bude ještě trvat několik let, je možné, že se zítra ráno probudíme a trafikant nám za ten papírek s xichtem kohosi nedá protihodnotou ani sirky...
Autor: Radovan (neregistrovaný) Čas: 2016-12-09 18:36:47 Titulek: Re: [↑]
Přesně na to jsem myslel, když jsem si o tom četl na BBC :)
Autor: Urza Čas: 2016-12-10 10:40:32 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Skvělá připomínka!
Autor: marek28 Čas: 2016-12-11 00:39:12 Titulek: Re: HynekRk [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
O co jde?
Autor: Urza Čas: 2016-12-11 00:45:45 Titulek: Re: HynekRk [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Hynek se občas naštve, no.... každopádně bych jen rád uvedl na pravou míru, že ta jeho historka o 180 km/h v obci a následném psaní o tom do Stok je zcela smyšlená a nemá reálný podklad (pravidelní čtenáři vědí, že nic podobného tu nebylo).
Autor: heyhouoo (neregistrovaný) Čas: 2016-12-17 23:08:10 Titulek: vraždy
V ČR se ročně stane 70-80 vražd. Police sice uvádí ~ 150, ale i s pokusy, aby si nafoukla statistiky
logo Urza.cz
kapky